Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: PROBLEME CAPOTA
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 25
B10AGK
Am si eu o problema cine ma poate ajuta...mi s-a rupt cablul de la capota si nu mai am cum sa o ridic sad.gif. Sunt disperat am incercat sa scot masca (grila) din fatza dar nu are loc cheia.



P.S Trebuie sa ajung la motor ca sa inlocuiesc cablul de ambreiaj.
RAIDER
te bagi sub masina in partea stanga a acesteia.
bagi mana pe langa baterie, in sus si ajungi la tija care ti deblocheaza ambele carlige de prindere ale capotei. tragi de ea spre partea stanga a masinii pana se deblocheaza.
cu un pic de rabdare o sa reusesti ( aviz, fa asta undeva intr un garaj, altfel pe frigul asta n o sa reusesti ), apoi daca n ai un cablu de capota, poti lega o sarma de clema de inchidere din stanga si s o lasi ascunsa sub marginea capotei, provizoriu.

succes
B10AGK
MS MULT DE TOT. ACUM MA DUC SA INCERC. SARBATORI FERICITE!
santo.cristian
Salut.si mie mi s-a rupt cablul,doar ca eu am fost ceva mai norocos:s-a rupt de langa manerul de deschidere din interior si am reusit sa-l prind cu o menghinuta mica si sa-l trag,dar nu am cablu nu stiu nici lungimea lui si as avea nevoie de ceva indicatii ca sa-l pot inlocui,orice sfat e bine venit,multumiri.
turbodxman
Nou nu se mai gaseste sad.gif
Oricum nu era ieftin radmasa.gif
Singura solutie onorabila (improvizatie care rezista in timp) wub.gif este: cablul de frana/schimbator viteze de bicicleta - Mountain Bike - (cel mai lung). wink.gif

Spor la reparat wink.gif
tutu
Pt Santo Cristian :Eu mi-am luat unul SH de la Dl Parvulescu - din Magurele
( 0722.343.042). Dar asta era anul trecut.
santo.cristian
Salut,am incercat sa depistez traseul de la cablul capotei dinspre motor spre interior,spre bord dar nu reusesc sa-mi dau seama cum vine,trebuie demontat bordul,sau nu stiu cum ar trebui facut;daca stie cineva sa spuna aici cu lux de amanunte cum a procedat,ca ajutor de la prietenii care erau in tema si m-ar fi putut ajuta,e clar ca nu primesc,asa ca mai raman doar colegii si prietenii dupa forum,doar voi ati mai remas si pun baza pe sfaturile voastre binevenite ca de fiecare data,multumiri. sad.gif
b06fcn
Cristi, da-mi o adresa de mail ca sa-ti trimit manualele de R25
mark2008bc
aceeasi probleme am avut-o si eu
am bagat mana prin partea stanga a botului mazinii pana am ajuns la capota apoi am prins capatul de sufa care era legata tija de la incuietorile capotei si am deschis-o
Apoi am cumparat din targ o sufa de bicicleta un pic mai lunga decat cea de pe masina si incepand din interiorul masinii de la clapeta cu care deschizi capota cauti vechea camasa si bagi sufa pana iese la capota apoi gasesti o modalitate sa prinzi sufa de tija si ai rezolvat problema
santo.cristian
Salut.Am facut rost de la un prieten mecanic ,de un cablu original cu miner,dar nu stiu cum trebuie procedat cu inlocuitul:mi se pare dificil traseul cablului,dar am montat o cheie franceza pe mustatile de la cablu care nu stiu cit ami tine si trag cu doua miini sa deschid capota (,,Sistem Siemens-meserias 'nea Gheorghe'')scopul scuza mijloacele-astept sfaturi,solutii.... radmasa.gif
santo.cristian
Salut oameni buni,oare chiar nimeni nu a mai inlocuit cablul de capota sa-mi spuna si mie cum a facut?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.