Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare/reparare pompita stergatoare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I > Tutoriale
andreitalpos
cj98czh edit: Sper sa nu se supere colegii, dar am adunat de prin topicul deschis pe aria tehnica cele mai bune posturi pt. remedierea acestei probleme, si m-am gandit ca un tutorial exemplificativ este mai de ajutor.




Am rezolvat eu ieri problema aceasta si am fost inspirat sa fac si poze pasilor necesari.

Este vorba despre un Renault Megane Hatchback 1.4

Pasul 1: Pompita respectiva se afla in fata - partea dreapta sub aripa inferioara

user posted image

Pasul 2: Se da roata jos (am auzit ca se poate si fara a o da jos daca se foloseste un elevator). Eu am folosit tot elevator dar am dat-o jos in necunostinta de cauza. Oricum pentru a da jos aripa interioara

user posted image

Pasul 3: Se da jos aripa interioara, am folosit torx ( din pacate nu mai stiu masura). In poza deja e data jos si am marcat suruburile ce trebuie date jos

user posted image

user posted image

Pasul 4: Motorasul se aflu deasupra rotii in stanga, se trage afara din "bazin". Arata astfel

user posted image

Recomand sa marcati care fir a fost scos in drepata sau stanga pompitei. Necesar pentru a nu fi surprinsi ca vreti sa stropiti luneta si va stropeste parbrizul.

Inlocuiti motorasul cu unul nou dar aveti grija cand il introduce-ti in "bazin" pentru a nu pierde garnitura din cauciuc.
radunre
Am cautat de nebun o supapa unisens la magazine de piese auto, la repr. Daewoo, etc. nici un rezultat. La sfarsit mi-am amintit ca sistemele pneumatice folosesc asa ceva si am cumparat una pt. aer. Are 2 cuple rapide cu gaura de 6mm, tai furtunul si-l infigi in supapa. Este ~30 ron.

Cam asa ceva doar ca asta e simplu conector:
http://www.kvautomation.co.uk/en/Series.as...ubsectionID=135
UltraDrive
Am rezolvat si eu aceasta problema ieri.
La versiunea Megane 1 Ph 2 mai exista si 2 braduti pe care trebuie sa ii scoateti.
Pompa se extrage din bazin printr-o simpla ridicare.
Asa arata pompa.
[attachmentid=1627674474]
Pentru a ajunge la supapa buclucasa se va extrage prin fortare capatul cu extremitatile de separare a traseelor.
Odata extrasa aceasta extremitate se observa ca este compusa din doua bucati, alba si neagra.
Inauntru se afla supapa cilindrica.
[attachmentid=1627674475]
Se va folosi un smirghel fin pentru a inlatura aproximativ 1 mm din ambele capete.
Functioneaza impecabil.
Spor !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.