Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Montaj kit cabluri macare geam
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II > Tutoriale
Low Profile
Da,dupa cum este cunoscut la acest sistem cedeaza suporti de plastic care intra in suport fixare rola
Metoda de montaj:cu geamul in suporti de plastic
Atasez foto cu traseul cablurilor ATENTIE sant poze explicative cu addnotari pentru macara fata dreapta.La cele opuse cred sa fie la fel deoarece conteaza cum stau suporti pe sina.Dar daca facem un test de imaginatie,laturile sticlei de geam partea de jos orizontala sant la fel daca al privim din fata usi deschise.Deci metoda de montaj ar trebui sa fie la fel.
(Se intampla sa cedeze macaraua daca o mai fortati in acel moment se duce rola de plastic deoarece suportul de plastic cedand intra pe aceasta rola.Deci sfatul ar fi nu mai actionati butonul cand a cedat.Daca vedeti acest topic inainte de a avea probleme cu sitemul cablurilor scapati mai ieftin(Kit cabluri+plastice si arcuri ghidaj suport rola),dar daca vedeti acest topic cand santeti nevoiti de o reparatie atunci sigur aveti nevoie de tot kit-ul deoarece ati stricat si rola de plastic incercand sa ridicati geamul,observand ca nu merge veti pedala la buton sus/jos,facand praf aceasta rola pentru ghidaj cabluri)
1 Cablu care face conexiunea intre ce-i doi suporti geam
2 cabluri cu dimensiunea 1120 si 1250mm
Rola ghidaj cabluri si suporti de fixare geam
Deci: metoda de montaj cu geamul pe suporti fara a da jos sinele
1-Desfaceti suportul role-i de pe carcasa unde este fixata roata dintata care executa miscare de translatie de la motoras
3.Fixati geamul cu o tija lemn(umar intre geam si partea de jos a usi interioare)Atentie sa aveti acces vedere prin orifici sina,la suporti geam sa desfaceti opritoarele cabluri suport geam
4-Scoateti rola de plastic din suport desfaceti cablurile si cel care face conexiunea intre cei doi suporti geam
5.Cablu conexiune suporti sina.Fixati cablu-ul nou intre cei doi suporti geam(sina stanga sus in suport rulare dupa rotita de ghidaj urmat in suport opritor cablu suport geamuri,sina dreapta jos in suport rulare dupa rotita de ghidare urmat in suport opritor cablu supot geamuri
5.Introduceti cablu 1120mm in sina din partea stanga jos este un suport inaintea role-i de ghidaj,rulare dupa rotita si fixat opritorul in locasul suportului de geam
6.Introduceti,cablu 1250 in sina din partea dreapta sus este un suport inaintea role-i de ghidaj.rulare dupa rotita si fixat in opritorul in locasul suportului de geam
7.Introducerea in rola a cablurilor 1120 si 1250
-prima data cablu 1250mm ce vine din dreapta sina sus dar intra in partea stanga vedere rola fata,fixati opritorul cablu in partea din spate a rotitei rooluiti cablu pe rotita pana sta fix in mana dvs suportul pt opritor cablu de pe rola se afla in partea din spate(cablu venind de sus exista posibilitatea sa cada deci trebuie primul fixat in rola)
-a doilea cablu de 1120 ce vine din partea stanga sina jos v-a intra in dreapta vedere rola fata,fixati opritorul de cablu in suport opritor rola(partea din fata,este dat si de sensul intrari cablului daca santeti atenti,roluiti cablu pe rotita pana se unesc practic pe rola
8.Introduceti plasticul cu resort-ul de tensionare partea stanga tinand cablurile roluite in rola in palma(cablu care tinde sa se inprastie,iese,atentie la el daca al scapati se inprastie toata munca pe care ati facut-o pana acum).
9.Introduceti plasticul cu resort-ul de tensionre in partea dreapta tinand cablurile pe rola fixe in palma(tensionati putin cablurile altfel nu al puteti baga,cu ele intinse si arcul din stanga tensionat,cu mana ,Dupa ce este intins ar mai fi necesar de ~3mm.ATENTIE Acesti milimetri nu ar mai fi necesari daca geamul ar fi scos din suporti de geam si prin aproprierea sinelor ar intra acest plastic cu arcul tensionat,Dar se poate cu o metoda prin forta cu geamul lasat pe pozitie.
Atasez foto.Este nevoie de o surubelnita mai solida.exercitati forta perpendicular pe resort pt al tensiona pana trece de umar de sus suport rotita,daca nu reusiti din prima apasati pe resort cu surubelnita 50% in acest timp presati pe tija plasticului in partea de jos prin presare sa intre fortat in suportul carcase-i rola(este mai elastic ,flexibil)tineti-l fortat actionati din nou asupra resortului cu surubelnita pana trece de umar suport carcasa rola presati din nou tija puternic.Va intra.
10.Verificare vizuala:cablurile sa asi urmeze traseul corespunzator,actionati de rotita cu mana ajutand tot odata geamul prin apasare sau ridicare.Daca formeaza cursa ridicare/ coborare fixati suportul rola in suport roata dintata ce actioneaza motorasul.
11.Gresati cu vaselina traseul cablurilor si a sinelor si a resorturilor

Succes, la montaj tuturor.
gutui
sal. la mine au crapat si alti suporti: cel mare care sprijina geamul si cel mic care seamana cu un fluture. unde pot gasi toate astea?
gutui
am rezolvat, multumesc.
mikeydima
gasesc si yo chestiile alea de plastic care sunt la capetele sinei aceia de metal?
jenka.e
pt cei curioși de soluții ieftine, bune și mai ales fără două mîini stîngi, la care încă nu s-au rupt plasticele cilindice și nu s-au înfășurat aiurea cablurile, propun soluția adoptată de mine:
- am înlocuit "țuțele" albe cu piese din țeavă de aluminiu cu D ext 6 mm filetate și tăiate oblic în lungul țevii;
- pe partea filetată am înșurubat niște piese cilindrice , tot așa tăiate longitudinal, folosite la frînele de bicicletă sau se pot folosi piulițe din alamă ca să nu ruginească în mediul umed (se pot unge cu vaselină, silicon etc).
Atașez poze cu piesele aferente
lupul79
Bună seara,

Îmi cer scuze dc nu am postat unde nu trebuie,dar oameni buni am și eu o mare problema legata de geamul spate stânga.Din păcate mi s-au rupt acea clemă de plastic care prinde geamul și care culisează pe Sina din tabla.Am cumpărat drăcovenia de plastic,am demontato pe cea ruptă,dar mi-au sărit cablurile de pe rola care vine pe motoraș.Puteti să mi indicați cum montez cablurile din nou pe rola.Va mulțumesc.
margi
Multumesc pt tutorial.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.