Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nissan Qashqai Sigurante
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Forum Nissan
florin81
Aveti idee la un Nissan Qashqai de cati amperi e siguranta la bricheta.? In manual nu gasesc.
Intreb deoarece vreau sa imi iau un invertor auto de la 12 la 220V si nu stiu la cati Wati sa il iau. Am inteles ca se calculeaza Amperi x 12Volti = maxim Wati.
klausi
20A tine sigur. Adica 20Ax13,8V = 276W. Poti lua linistit un invertor care debiteaza 250W.
V10
Salutare, ma bag si eu cu un sfat daca permiteti. Invertorul va consuma curent din baterie in functie de puterea consumatorului pe 220 V. Poti sa pui si unul mai mare de 250 W dar sa nu soliciti consum mai mare de 250 W la iesire. Eu as mai lua in calcul si randamentul care din cate stiu este pe la 80% poate ceva mai mult, deci el va solicita din baterie o putere mai mare decit cea livrata catre consumator( sa zicem pentru un curent de 10 A din baterie adica 120 W vei beneficia la iesire de aprox 100 W). Si alt sfat (din proprie experienta) daca iti cumperi un invertor ieftin de genul celor no name/china de prin supermarket sau benzinarii nu te baza pe puterea maxima data de producator, eu zic max 75%.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.