Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zdrangane toata fata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Modus
242949
Incepuse sa fie din ce in ce mai zgomotoasa la gropi, nu mai statea bine pe sina de tramvai in curbe, aluneca usor de pe sina, si trebuia mereu redresata. Asta este primul simtom cind se duc cele 2 bucsi de pe puntea fata. Urcata pe elevator, daca misti energic stinga dreapta de una din rotile fata ( ca si cind vrei sa verifici jocul din capetele de bara ) constati ca se misca tot ansamblul roata, bascula, punte fata si similar se misca si roata pe cealanta parte.
Urma sa caut cele doua bucsi, si am inceput sa ma interesez la dealerii de piese. excl.gif Stupoare nu se vind decit cu toata puntea fata, si costa intre 2000 si 3000 RON excl.gif excl.gif mad.gif , vorba unuia care credea ca o sa-mi cistige pariul cind i-am spus despre ce e vorba: Adica cum astia de la Reno pentru un cirnat iti vind tot porcul??? sad.gif
Asta e pina la urma singura solutie este sa le reconditionez. Intrebarea este daca stie cineva unde se mai reconditioneaza s-au se toarna cauciuc
M i h a i
QUOTE(242949 @ 4 Nov 2010, 21:53)
nu mai statea bine pe sina de tramvai in curbe, aluneca usor de pe sina, si trebuia mereu redresata.
*


Bravo...bravo... cum mama draq sa stea bine pe sina de tramvai si in curba? mai ales acum cand este umezeala pe jos... normal ca aluneca...si cand am utilizat quattro cu n sisteme...nu stateam calumea pe sina....sa nu mai zic de cazurile cand este umed pe jos... probabil masina ta are probleme...te cred..dar nu face legatura aiurea cu ''statul/mersul pe linia de tramvai..si in curba blink.gif '' ...nu esti tren.. wink.gif ..evita linia de tramvai ca faci poc.. rolleyes.gif
mariusd4
Off....Linia de tramvai si la refugiu semnal cu insistenta sa revii pe banda de mers, eventual luat fata nu ?; ca doar nu se pune problema sa depasesti refugiul pe stanga.
On...dau pariu ca si pe piatra cubica face la fel ! Din cate stiu bucsile mai nou se schimba cu bascula cu tot, dar daca tu zici cu tot cu punte nu te contrazic ! Totusi nu-mi explic, poate a schimbat cineva, rog sa posteze sunt curios. Stima
miciceii
Salutare
Nu stiu cum este la Modus,dar eu la Scenic (masina din semnatura)exact acelasi lucru l-am patit , pt.cele 2 bucse am schimbat cadrul cu totul(am reusit sa il scot la 1800Ron.)dar sa nu ne mai mire nimic , asta este strategia Reno.
P.S.
Se pare ca exista cativa care reconditioneaza aceste bucse(sa zicem"pe genunchi")dar care nu tin mai mult de 1-2 ani.
242949
Si cum o nenorocire nu vine singura, era timpul de ceva mai substantial, astfel am constatat ca la trecerea din treapta a patea intr-a cincea la viteza, parca devenise cu cutie automata. Intai se tura si apoi parca cupla viteza. Sa nu mai zic ca dintr-o data debraia foarte sus si la drum lung incepuse sa miroasa a ferodo incins.
Am facut rost de schema de ansamblu si am inceput sa comand piesele. Setul de ambreiaj Valeo ( disc, placa, rulment hidraulic) 1000 ron parca, tampon elastic de sub motor inca 230, si urma bucsile de pe puntea din fata, pe care atit am tot intrebat in stinga si dreapta incit pina la urma am gasit un atelier care [SIZE=7][COLOR=blue]reconditioneaza bucsi auto din cauciuc de aproape orice model . Astea inca 480 ron. Culmea era ca tipul mai facuse bucsi similare la Megane parca, si care are similar o punte fata, in schimb nu cunostea Modusul, dar avea matritele pentru asa ceva. asa ca iata-ma si cu busi fata noi.... Le-am pozat innainte si dupa, sa stiti de ele, mai ales ca au un inel din plastic PD-List ( adica portocaliu ) si care in momentul cind se duc bucsile inelul se crapa, semn ca trebuie o "punte noua"
A sa nu uit adresa tipului cu bucsile, Pentru cei interesati, nu numai pentru Modus, Tipul se numeste Sandulescu Valentin, Str. Vasile Lucaci 82-84 tel: 0213235768 sau 0744371108, pe linga hala Traian. Cind vii de la Foisorul de Foc pe linia tramvaiului, cum treci de intersectia cu Calea Calarasilor, imediat la singa este Vasile Lucaci.
Intrebari si raspunsuri, pentru alte chestii , va astept pe mail la 242949@gmail.com

8 Nov 2010, 18:44:
Am reusit si am montat azi tot, si culmea parca e noua, nu mai troncane nimic, e silentioasa, sta pe sina de tramvai, singura biggrin.gif , parca e alta masina.
adrian tutuianu
Salut,

Aceeasi problema o am si eu la un Clio 3 din 2006. Imi trancane fata si am schimbat amortizoare, bucse brat, bielete antiruliu si tot face zgomote deranjante.
Spune-mi, te rog, care e procedura cu nenea ala care face bucsi ca nu am chef sa dau 2000 + RON pentru o bucata de tabla si 2 bucse.
Eu sunt din Iasi si nu am cum sa ma duc pana la Bucuresti doar pt asta.
Multumesc,
Adi
nashudela1
Bucsile sunt identice cu cele de Megane 2, am eu de vanzare cautati la sectiunea Bursa "bucsi cadru motor".
adrian tutuianu
Am identificat de unde era zdranganeala la masina ! tongue.gif
Era din cauza faptului ca discul era foarte tocit, cred ca mai avea cam 1.3 cm de carne pe el. Am schimbat discuri si placute, am curatat si aerisit tot pe acolo si acum se aud doar greierasii din masina (stalp centura sofer, hayon si care o mai fi)
Bine ca am scapat mai ieftin, ca daca era sa schimb bucsele cu tot cu jug, falimentam.

Adi
cristinak
si la mine zdrangane toate, o sa caut sa va ddaca tipul acela poate face bucse dem oldotan
Sigisman
Salut,
In urma cu o saptamana am inlocuit bucsile de la puntea fata. Acum masina functioneaza ireprosabil cu o singura problema: cand trec peste denivelari de reducere viteza, se aude un scartait puternic pe toata fata.
M-am consultat cu un prieten care mi-a spus ca scartaitul provine de la noile bucsi care sunt aftermarket. La Renault se vand bucsile cu tot cu puntea fata care are un pret ENORM!
Aceiasi problema apare dupa schimbarea bucsilor la puntea fata la Megane II. Imi puteti confirma acest lucru?
Am inteles ca scartaie numai cand este frig afara. La vara "cica" nu o sa se mai auda acel scartait puternic.

Atasez foto cu bucsile pentru puntea fata achizitionate.

Multumesc!
argon
Alea sunt bucsile de la cadrul motor, si se schimba separat fara sa apara problema mentionata de tine.
Sigisman
Salut,

Am inteles. Voi mai desface o data masina poate imi dau seama de unde poate sa apara acel scartait.

Multumesc!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.