Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Poze si atasamente lipsa - status forum
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Probleme forum
alex
Am fost nevoiti sa facem o reinstalare a sistemului de operare pe server-ul ce gazduieste forumul.

Momentan nu am terminat de transferat atasamentele si pozele asa ca o sa vedeti chestii lipsa. Nu stiu cand o sa reusim sa le transferam, sunt vreo 60GB.

Spor la forumit! wink.gif
vis-a-vis
Nu stiam unde mi-e avataru' biggrin.gif
Arhimede
Strangem bani pt licenta?
bobo77
Nu conteaza cand, important este sa fie puse daca se poate si mai repede ar fi mai bine. Observasem chestia asta si mi-ar fi parut rau sa pierd pozele de la intalnirile din Constanta.
alex
Fisierele exista, mai greu cu pusul la loc smile.gif
Arhimede, licenta la ce? La Centos? smile.gif)
Arhimede
biggrin.gif ups. La ce vrei tu, tu zi-le sa dea ca-i strang eu.

Fara avatare nu mai cunosc pe nimeni laugh.gif
Muttley
Dar pozele or s-ajunga fara probleme si fara erori unde erau?
dragoselu
Ce-aveti, mah? Ce "opere alese" ati pierdut? Erau capodopere? sleep.gif
alex
Am pus o parte din avatare.
Richelieu
Asteptam cu interes pozele lui Valy Multescu, cel care ne delecteaza in josul fiecarei pagini cu fieratanii ruginite.
bobo77
QUOTE(dragoselu @ 30 Oct 2010, 23:10)
Ce "opere alese" ati pierdut? Erau capodopere?  sleep.gif
*


da mai pentru unii erau foarte importante, care-i problema.
Richelieu
Bobo, lasa-l in usturoiul lui!
Tamango
QUOTE(alex @ 30 Oct 2010, 20:17)
Am fost nevoiti sa facem o reinstalare a sistemului de operare pe server-ul ce gazduieste forumul.
*



Chiar as fi curios care a fost motivul acestei instalari ... pentru ca am Debian pe serverele mele de acum 5 ani de cand era Sarge si a trecut prin dist-upgrade de cateva ori fara probleme ... dar un reinstall de la 0 niciodata. Ati trecut la alta arhitectura de procesor ? Oricum, bafta up.gif
alex
Un chmod -R 777 / dat accidental a fost motivul principal. Am profitat de ocazie si am mai bagat 2 hdd-uri in sistem. Cam asta a fost povestea smile.gif
RLV.razz
Chiar nu stiam de ce nu se vad pozele atasate. Cautam si eu, ca omu care se documenteaza biggrin.gif , pe forum si cand era lumea mai draga, adica apareau si poze intr-o descriere/tutorial, de fapt ele nu se incarcau.
Bafta multa la transferat pozele!
adip
QUOTE(alex @ 1 Nov 2010, 05:12)
Un chmod -R 777 / dat accidental a fost motivul principal.
Naspa, bafta la restaurare.
Ar fi interesant de scriptat ceva gen mtree la FreeBSD, sa ai un snapshot al permisiunilor pe / (sau pe ce te intereseaza pe tine) si in caz de nevoie sa-l restaurezi fara sa fie nevoie sa reinstalezi. O linie ca asta:
sudo find /tmp/ -exec stat --printf="%a %n\n" '{}' \;
scoate un output de genul:
755 /tmp/keyring-6VMq6P/control
444 /tmp/.X0-lock
1777 /tmp/.ICE-unix
777 /tmp/.ICE-unix/2010
Bine macar ca nu ai reusit sa faci o treaba de genul "rm -rf ${BUILDDIR}/*" unde BUILDDIR, din cauza unui bug in makefile la sectiunea clean, era neinitializat smile.gif
StefanT
blink.gif
Ov
stai linistit, nu se da nimic mocca wink.gif
Tamango
QUOTE(alex @ 31 Oct 2010, 21:12)
Un chmod -R 777 / dat accidental a fost motivul principal.
*



Tare !

QUOTE(adip @ 1 Nov 2010, 00:31)
Ar fi interesant de scriptat ceva gen mtree la FreeBSD, sa ai un snapshot al permisiunilor pe / (sau pe ce te intereseaza pe tine) si in caz de nevoie sa-l restaurezi fara sa fie nevoie sa reinstalezi.
*



hehe, dar daca era comanda chmod -x / nu cred ca il ajuta prea mult. Chiar, cum rezolvi o chestie de genul chmod -x /bin/chmod ?
Ov
cp /bin/chmod peste alt fisier care deja exista si are +x
apoi folosesti fisierul ala pe post de chmod sa schimbi chmod-ul la chmod biggrin.gif

EDIT: testat acu' ... merge icon_mrgreen.gif
adip
QUOTE(Ov @ 1 Nov 2010, 20:09)
cp /bin/chmod peste alt fisier care deja exista si are +x
Dar daca cp e -x ce faci? smile.gif
Andy_ACS
Bagi live CD-ul.
Ov
QUOTE(adip @ 1 Nov 2010, 13:59)
Dar daca cp e -x ce faci? smile.gif
*



cat icon_mrgreen.gif

sau sh in fata ph34r.gif
adip
QUOTE(Ov @ 1 Nov 2010, 22:08)
cat  icon_mrgreen.gif
And so on laugh.gif Dar daca si cat e -x?
QUOTE(Ov @ 1 Nov 2010, 22:08)
sau sh in fata ph34r.gif
Ai testat si mere? smile.gif
Ov
daca-s toate cu -x atunci fac scp de pe o alta masina biggrin.gif (adica fac orice ca sa nu butez din alta parte si sa nu montez /bin-ul unde as putea sa schimb permisiile)

cu sh-ul n-am testat pe chmod, dar am testat pe un script fara x si l-a rulat fara probleme smile.gif
Tamango
Bun asa ... uite cum mai invatam niste chestii smile.gif
raresvintea
cand va fi gata transferul ca imi trebuie niste poze din niste ghiduri sa imi repar la masina clima.....
tita
si eu am nevoie de cateva poze pentru a ma informa in solutionarea unor probleme....cand vor fi gata toate pozele?
Multumesc
sorin1983
Erau niste poze cu gagici... pot avea alea prioritate? biggrin.gif
alex
Avem pozele in galerie, le-am pus asera. Acum avem pe server si o mare arhiva cu toate atasamentele. Am inceput restaurarea, sa nu injurati daca forumul se misca greu biggrin.gif

2 Nov 2010, 12:27:
S-a cam terminat operatiunea smile.gif
2xGI
felicitari celor care s-au ocupat de operatiune.........
aseara a mers un pic mai greu partea cu incarcatul paginilor, acum e f. bine (cel putin la mine).
tuti
Bine ca au aparut fisierele atasate! era cat pe ce sa fac scandal pentru drepturile de autor radmasa.gif
cosmin_2300
Am încercat să atașez poze într-un post prin funcția "IMG" și mi-a apărut următoarea eroare :
QUOTE
URMĂTOARELE ERORI AU FOST ÎNTÂMPINATE
Ne pare rău, dar paginile dinamice în etichetele [IMG] nu sunt permise

De ce nu a mers? Că înainte mergea ...
Pozele erau tot de pe DaciaClub smile.gif
sano
Problema: de duminica eu NU mai primesc deloc instiintarile ca cineva a raspuns in vreun topic la care am subscris, nici ca as avea mesaje PM.
Ce se-ntampla, doctore?
cmandrei
cosmin_2300 ... link-ul nu era bun smile.gif ... se pot atasa poze.

user posted image
DragosP
Prolly se refera la poze de ImageShack, de ex.
Andy_ACS
QUOTE(2xGI @ 2 Nov 2010, 12:35)
felicitari celor care s-au ocupat de operatiune.........
*



De ce, pentru ca s-au gandit sa faca 'operatiunea' noaptea cand sunt putine persoane pe forum ? smile.gif
sano
sad.gif chiar nu are nimeni nici o solutie pt problema mea? Nici acum nu am primit instiintare pt faptul ca, dupa postul meu, alti 3 forumisti au postat ...
2xGI
andy........ nu conteaza cand au facut operatiunea .........
conteaza ca au reusit sa dea de cap la problema smile.gif
si chiar nu merita felicitati ?
cmandrei
@DragosP ... de acolo trebuie luat "direct link to image" smile.gif
cosmin_2300
Nu știu care-i problema ... probabil am uitat eu ce și cum smile.gif

Asta e una dintre poze ...
Maskatu
Nu merge pentru ca nu are ".img" in coada. Asta e conditia pentru a o putea baga in [ img ] xyz [ /img ].

Poti sa faci asta daca intri la galeria foto, dai click dreapta pe "copiaza adresa imaginii" si ai direct link cu ".img".
CriSTI68
oare pentru ca baietii de la etp consulting stau toata ziua la tigare la coltul cladirii ?
R19/16v
Da! Bine ca ti-ai dat tu seama de asta dupa o luna wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.