Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: HTC Desire vs HTC Wildfire
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Gabi
De ceva vreme m-a apucat febra Andorid, si cum am ajuns in momentul sa imi schimb telefonul ma uit la cele doua modele si imi e greu sa ma hotarasc.
Ceva sfaturi se poate?

Pro Desire:
- rezolutie mai mare ( 480x800 vs 320x240)
- cpu mai puternic
- ram ceva mai mult

Pro Wildfire:
- ceva mai nou
- mai mic

va multumesc.
C a t a l i n
Ceva mai nou nu are relevanta, mai ales ca Desire ruleaza acum Android 2.2 (Froyo) in timp ce Wildfire nu a primit inca, si nu se stie daca va primi candva acest update, deci functioneaza inca pe Android 2.1 (Eclair).

Wildfire e un Desire mai ieftin, cu toate dezavantajele ce rezulta de aici. Daca pretul nu e o problema, mergi pe Desire.
2dor
Sincer mie imi place HTC Aria, care o sa vina si in Europa curand. Asta ca un telefon micut pentru cei ce nu vor palete de ping-pong. Aria mi se pare mai dragut decat Wildfire.

Intre Wildfire si Desire, clar ia-ti Desire.
DragosP
Daca ar fi singurele optiuni ce ai lua: lastun sau dacia?
2dor
Sa stii ca sunt oameni care vor telefon mic, am un amic, tocmai si-a luat un HTC HD Mini cu WM 6.5. A vrut omul ceva micut, sincer cand m-am jucat cu el parca ma chioram pe ecran, comparat cu 4.0 inch de la Samsung.
herculane
sunt telefoane din clase diferite, unul low end, altul high end

wildfire ar fi acceptabil daca n-ar avea rezolutia aia de cacao, depasita de vreo 2 ani, din cauza careia nu poti beneficia de un browsing decent si de o multime de aplicatii
rtBK
daca sunt utilizatori de wildfire pe aici, imi pot spune cate zile rezista bateria? am auzit cazuri in care tine abia o zi blink.gif ...
R19/16v
2-3 zile
UXE
de asta ce perere aveti? https://www.vodafone.ro/shop/htc-desire-hd/...033.22620023.pr
R19/16v
Am vazut si la orange, duminica parca.
Vreau wub.gif
rtBK
cica in acest moment e cel mai tare telefon... chiar si decat galaxy s tongue.gif.. asa vorbeste lumea pe android forums. Are legatura cu procesorul grafic or something tongue.gif
UXE
dar are un pret pe masura smile.gif merita?
rtBK
de tine depinde daca merita... iti dai seama ca o sa apara altceva peste cateva luni ( procesor dual-core este un punct sigur pe lista ). Daca il vrei neaparat nu mai sta pe ganduri smile.gif
UXE
nu gasesc cati Gb de memorie pe card suporta sad.gif



LE:

am gasit : microSD, up to 32GB, 8GB included biggrin.gif
Lostboy
Desire suportă 32 de gb, deci cred că un minim de 16 gb suportă, având în vedere că are rom de 1,5 gb.
UXE
ma mai incanta si asta http://www.gsmarena.com/samsung_i9000_galaxy_s-3115.php
Liviu
QUOTE(Gabi @ 18 Oct 2010, 18:13)
De ceva vreme m-a apucat febra Andorid, si cum am ajuns in momentul sa imi schimb telefonul ma uit la cele doua modele si imi e greu sa ma hotarasc.
Ceva sfaturi se poate?
*



Desire CLAR ! ..
Nu e mare chiar deloc.
herculane
QUOTE(rtBK @ 7 Dec 2010, 10:07)
cica in acest moment e cel mai tare telefon... chiar si decat galaxy s tongue.gif.. asa vorbeste lumea pe android forums. Are legatura cu procesorul grafic or something tongue.gif
*



depinde, eu nu as schimba desire-ul cu hd-ul

nu-mi place ca e mai mare, are ecranul mai slab (dpdv al tehnologiei), are butoanele touch, diferenta de ram nu prea am observat-o real life, iar ca autonomie tie cu vreo 20-30% mai putin

avantajele nu-s nici ele de ignorat: noul sense, gpu-ul, memoria interna mai mare, pozele/filmele un pic mai bune (bine, tot praf fata de ifon)

per total, eu nu as inlocui desire cu hd-ul, dar as fi inlocuit i9000-ul cu hd-ul daca nu exista i4 smile.gif
DragosP
QUOTE(Liviu @ 7 Dec 2010, 10:55)
Desire CLAR ! ..
*


wacko.gif ...zice unul cu SGS! tongue.gif
Liviu
Omul a intrebat ce sa aleaga intre A si B. Eu, posesor de C, mi-am exprimat parerea tongue.gif.

P.S.: daca desire inca era comercializat cu AMOLED, luam desire .... in cazul meu ecranul a fost factorul decisiv (si nu imi pare rau). Personal consider cele 2 flagship-uri android ca fiind echivalente.
DragosP
Sțiu pe cineva care are unul cu amoled. smile.gif
Liviu
Stiu si eu ... dar de cand samsung a sistat productia/shippingul de amoled catre htc, astia au continuat constructia de desire dar cu SLCD.

Si oricat de Super ar fi LCD-ul ala ... nu se compara chiar OK cu un AMOLED. Vorbesc aici de 2 lucruri: contrast si vizibilitatea in lumina solara. Contrastul nu ma intereseaza ca nu-s fan multimedia pe mobil ... dar vizibilitatea in orice mediu, da.
herculane
pai stai asa amoled-ul de la desire e praf la lumina soarelui. nu are absolut niciun avantaj asupra slcd-ului
Liviu
In afara de LCD-urile transreflective (care au MARI probleme de contrast si de randare corecta a culorilor), nu exista pe lumea asta ecran care sa se vada OK in lumina solara. Totule la nivel de compromis.

Daca stai cu soarele batand direct in ecran atunci nu prea faci diferenta intre tipurile curente de ecran, dar daca faci putina umbra, amoled-ul iese imediat in fata indiferent daca e amoled sau samoled.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.