Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: O Solenza indragita
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4
anecula_08
Povestea ei a inceput in martie 2004 cand a fost cumparata de tatal meu. Masina si-a petrecut cea mai mare parte din viata in garaj, cu ulei si vaselina bagate in praguri, usi, capota, hayon, aripi si oale din 3 in 3 luni.
Ca varianta de echipare a fost Europa si spun "a fost" pentru ca a "suferit" cateva imbunatatiri:

1. Aer conditionat
2. Parasolar pasager, plafoniera, tablou de bord cu turometru si temperatura apei, manere de viraj, bandouri, bricheta si scrumiera.
3. Carlig remorcare
4. Alarma + inchidere centralizata + deschidere hayon din buton si din telecomanda
5. Cotiera
6. Jante aliaj cu anvelope de vara si jante de tabla cu anvelope de iarna
7. Portbagaj mochetat(oale si hayon) si insonorizat
8. Lampi portbagaj, lampa cutia de acte, lampa motor, lampi usi, (toate pe led-uri)
9. Airbag sofer
10. Proiectoare ceata + relee pe faza scurta si faza lunga
11. Senzori de parcare
12. Leduri in pozitii fata, pozitii si frana spate, stopul pe frana de la luneta, MARCHARRIERE, lafoniera, lampa numar si bord
13. Blana capota + aluband
14. Blana perete anti-foc
15. Eleron
16. Bara rigidizare spate
17. Stropitor suplimentar pe bratul de la stergatorul drept
18. Suport ochelari
19. Husa capota(folosita doar iarna)
20. Muzica: Radio-CD original + Magazie 6 CD-uri + Telecomanda volan + Boxe fata Alpine + Boxe spate Blaupunkt
21. Scrumiera iluminata
22. Folie (luneta - 10%, laterale spate - 5%)
23. Becuri far Philips X-Treme Vision
24. Stergatoare Bosch
25. Oglinzi electrice si incalzite + releu pe dezaburire(oglinzi si luneta)
26. Remapare
27. Aparatori de noroi fata-spate
28. Lampi usi fata
29. Mini Kit Parrot (Car-Kit Bluetooth)
30. Alternator de 110 A
31. Prelata impermeabila
32. Presuri interior originale de Solenza
33. Husa baterie
34. Spatar bancheta spate cu tetiere
35. Instalatie spalat farurile
36. Antifonare(cu vopsea cauciucata, ca la batranele Dacii 1300)
37. Geamuri electrice fata
38. Volan si nuca schimbator viteze imbracate in piele
39. Filtru KN in carcasa originala si bujii NGK BKR6EIX Iridium.

Mentionez ca masina are 30.000 KM.
anecula_08
In masina nu s-a fumat niciodata, in poza doi, bricheta aia a stat acolo 6 ani, pana am dat-o afara biggrin.gif
anecula_08
biggrin.gif
anecula_08
O curatare ca la carte a interiorului biggrin.gif
anecula_08
Au venit si pozele biggrin.gif wub.gif . Farurile sunt spalate doar daca sunt aprinse.
anecula_08
Din pacate am apucat doar sa montez consola de la schimbator cu butone pt geamuri electrice, sa o spal, si sa bag ulei, de restul nu am mai avut timp sad.gif sper sa le fac saptamana viitoare.
anecula_08
Gata, am montat volanul wub.gif

Costurile totale au ajuns la 18.257 lei...
anecula_08
Am pregatit masina de iarna:

- montat rotile iarna (anvelope Debica Frigo pe jantele de tabla originale + capacele originale)
- 6 L lichid parbriz de -40 grade (3 la parbriz, 3 la faruri)
- lanturi
- lopata (mica, de armata biggrin.gif )


urdavid
wub.gif
anecula_08
A venit Mosu biggrin.gif
anecula_08
Astazi am montat un nou set de placute de frana Ferodo Premier FDB 114. wub.gif
anecula_08
Solenza mea a primit azi un set de bujii NGK BKR6EIX Iridium biggrin.gif wub.gif . Ramane sa le montez, cel mai probabil in week-end smile.gif
Solenzul
wub.gif Frumoasa Solenzica ta. Poate candida la Miss.
Te rog spune-mi si mie de unde ai luat bara de rigidizare fatza si corpul clapteta largit ?
Respect si drumuri bune sa ai!
anecula_08
bara de rigidizare a fost facuta de un baiat de pe forum si corpul clapeta l-am cumparat de la golan91 de pe logan club
anecula_08
Sarbatori Fericite! Solenza mea a primit un set de gume Pirelli Cinturato P1 wub.gif . S-a facut si schimbul de ulei si filtre pentru motor, filtrul de polen si uleiul din cutie + bujiile Ngk smile.gif
anecula_08
smile.gif
Iulikk
Daca nu ai pus si in interior, e cam degeaba.
anecula_08
Pe interior sunt captusite cu vaselina de cand era noua biggrin.gif .Eu am pus alubandul in locul foliei dintre fata de usa si usa ca s-a rupt aia originala.
sharkky
Sper ca ai presat bine Aluband-ul ...
Avand in vedere ca nu amplifica difuzoarele de pe fata, nu cred ca avea rost sa puna si la interior.
Cand mergi pe amplificare, inele de mdf, atunci neaparat este necesara o insonorizare ca la carte.
anecula_08
Da, l-am presat bine si la imbinari am lipit si un scoci de aluminiu smile.gif. Pentru ce l-am folosit eu sunt multumit de rezultate smile.gif
Crap
QUOTE(anecula_08 @ 19 Apr 2014, 15:38)
Sarbatori Fericite! Solenza mea a primit un set de gume Pirelli Cinturato P1  wub.gif . S-a facut si schimbul de ulei si filtre pentru motor, filtrul de polen si uleiul din cutie +  bujiile Ngk smile.gif
*




Ieri mi-am luat si eu, doar ca alta dimensiune, schimbare de la cer la pamant ! wub.gif
anecula_08
Si eu sunt foarte multumit de ele, nu fac zgomot mare si au o aderenta foarte buna wub.gif
Iulikk
In primele 12 luni si Matadoarele au aderenta buna.
Crap
Bine ca n-ai zis ca, de foame nici nu se compara o "shaorma"... cu niste "paine veche + parizer tinut in soare".

anecula_08
Iulikk, e valabila treaba pana la un punct. Mai conteaza si din ce fel de guma este facuta anvelopa.
Iulikk
Vreau sa zic asa: este mult prea devreme sa va dati cu parerea despre niste anvelope. Ati facut abia 1000 de km (daca i-ati facut si pe ăia).

QUOTE(Crap @ 30 May 2014, 11:50)
Bine ca n-ai zis ca, de foame nici nu se compara o "shaorma"... cu niste "paine veche + parizer tinut in soare".
*



Data viitoare o sa fac un desen.
anecula_08
Am inteles la ce te referi si iti dau dreptate, abea dupa minim 10.000 - 20.000km se va vedea cu adevarat cat de buna este.
anecula_08
Servofrana originala a masinii a cedat dupa zece ani si am zis sa schimb si pompa de frana daca tot umblu acolo.

Lichid Frana ATE TYP 200 Dot 4 ( http://www.epiesa.ro/accesorii/lichide/lic...ot4-1l-art-317/ )
Servofrana Autonova (Originala)
Pompa Frana de 22,2 ( Autonova de papuc diesel)
BoR
Masina ta nu este foarte uzata. Eu zic ca a cedat prematur.
N-ai incercat sa cauti garnituri pentru servofrana? Eventual s-o poti repara pe cea veche si s-o pastrezi de rezerva.
anecula_08
Nu am cautat, si chiar daca se gasesc sunt probabil de calitate slaba.
anecula_08
O noua imbunatatire biggrin.gif , Solenza va face si mai putini km decat pana acum smile.gif
Iulikk
In sfarsit, ti-ai luat masina.
Multi KMP!

Detalii, pret... stii tu biggrin.gif .
C a t a l i n
QUOTE(Iulikk @ 29 Jun 2014, 21:42)
In sfarsit, ti-ai luat masina.
*



Mai rămâne să ia și-un motor.
anecula_08
Merci, detaliile sunt pe jurnalul ei biggrin.gif
Iulikk
QUOTE(C a t a l i n @ 29 Jun 2014, 21:44)
Mai rămâne să ia și-un motor.
*



In comparatie cu Solenza... orice e masina. icon_mrgreen.gif
anecula_08
O zi de toamna smile.gif
Bicicleta galbena
Frumos, bravo! Pup fetele! wub.gif

Cum stai cu macaralele la Laguna? biggrin.gif
anecula_08
Pana acum bine smile.gif . Am desfăcut fetele de uși si am dat cu vaselina la ele biggrin.gif
anecula_08
2015, Solenza rezista biggrin.gif wub.gif . Daca tot am avut putin timp liber i-am schimbat bieleta antirasturnare cu una pe Febi si am bagat ulei in praguri, aripi si oale smile.gif
anecula_08
O baie si o ceruire wub.gif Normal ca a inceput ploaia cum am terminat de dat cu ceara radmasa.gif
anecula_08
În week-end urmează să îi fac o mică revizie biggrin.gif . Are în jur de 5000 km de la ultima revizie, dar în jur de un an și 3 luni...

P.S. din poza lipseste filtrul de polen icon_mrgreen.gif
Iulikk
Ai filtru de aer circular (care se monteaza in carcasa originala) sau conic?
anecula_08
in carcasa originala
Iulikk
Multam fain!
anecula_08
Astazi am achizitionat pentru Solenza un alternator de 110A, pentru la vara se mai pregatesc cateva imbunatatiri wub.gif
Alternatorul este de Megane 1 benzina si se potriveste perfect la Solenza biggrin.gif

http://www.epiesa.ro/alternator-valeo-4367...art-1210738.htm
MuciX
260 lei un alternator?? Am dat 7 pe unul sehas acum cativa ani pentru Kangoo. doh.gif Ce-i drept, trebuia sa plec neaparat cu masina, iar reno imi cereau vreo 1900 lei.
anecula_08
260 + un alternator vechi. Fara era 500 si ceva
MuciX
Tot mi se pare o afacere buna. up.gif
psychoo
Tot vad in ultima perioada solenzari cu probleme la alternator si incep sa ma ingrijorez.
Parca incep sa aud zgomote dimineata cand e frig pe care le atribui alternatorului...
Cateodata si cureaua chitaie...
Tensiunea de incarcare totusi e ok.
Sper sa nu urmez si eu...
Salvat bookmark just in case si multumesc pe aceasta cale smile.gif
ursul_bipolar
Vezi si cu garnitura de chiulasa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.