Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Demontare element caroserie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
andreiani
Salutare la toata lumea!
Stie cineva cum se demonteaza elementul de caroserie incercuit in poza de mai jos si eventual cum se numeste (daca are vreun nume)? (mii de scuze daca s-a mai discutat dar nestiind cum se cheama piesa respectiva nu am stiut exact ce sa caut).
Multumesc!

user posted image
xred
In interiorul hayon-lui ai un "capitonaj" din material plastic. In partea superioara a acestuia (deasupra lunetei - in interior) se afla o parte a acestui "capitonaj" de care trebuie sa tragi usor pana cand aceasta se declipseaza. Pentru a scoate si partea superioara a hayon-ului (cea din exterior - nu stiu cum sa o numesc!) trebuie sa desfaci cateva suruburi (cred ca sunt 4 la numar - ridici haion-ul, scoti partea din plastic dinpre balamalele haionului, si ai sa observi gaurile pe unde poti desface suruburile). Doua din ele (cele dinspre montanti) nu se vad decat daca indepartezi doua capacele mici rotunde din plastic(capacelele nu sunt acoperite de acel capitonaj - daca ridici hayon-ul le vezi - inul in dr. unul in stg.). Suruburile se desfac folosind torx-uri (au cap stelat). Ar fi bine sa fie si magnetice - pozitia e cam incomoda - vei vedea. Dupa desfacerea suruburilor nu il poti scoate usor pentru ca mai are cateva clipsuri - tragi usor in sus si..... mai ai de decuplat a treia lampa stop si furtunasul de la spalatorul lunetei si cam asta e.
Succes!
andreiani
Multzam foarte foarte mult...am sa incerc maine, ca tot e weekend si-s liber, sa desfac tot ce e de desfacut. Oricum cele 2 clipsuri de plastic dinspre exterior sunt rupte, deci nu ma vor incurca. Asta e si motivul pentru care vreau sa desfac prostia aia de masca...am un trancanit, din cauza faptului ca nu sta fix, de toata frumusetea. In ca o data multumesc...sper sa nu stric nimic pe-acolo...e stricat destul... biggrin.gif
xred
Pentru acelasi motiv l-am dat jos si eu. Vei observa cat sunt de firave clemele acelea.... (unde se insurubeaza suruburile alea 4)
mtode
Salut!
sa ne spui daca ai rezolvat ceva. Si eu am niste clame rupte in partea stanga . As vrea sa le lipesc cumva ..dar nu cred ca tine!! pana acum am crezut ca e prins numai in clipsuri din acelea si am zis ca daca trag de el se vor rupe si altele. Acum ca am aflat cum se desface poate ma bag si eu....!

Bafta,
mtode
sageata1976
cred ca tot eleron il cheama
tzsombi
eu ma avut doua cleme rupte (in care se insurubaza surubul)
le-am lipit cu superglue apoi cu poxipol.
am insurubat suruburile dar nu le-am strans sa nu se rupa.
Deocamdata ma gandesc la o alta solutie wink.gif va anunt daca e ceva wink.gif
renault_estate
Atentie mare la prinderea acestui eleron cautati sa il asigurati foarte bine pentru ca eu sunt patit, daca nu ma insel in afara de prinderea in suruburi are trei clipsuri de plastic care intra fortat daca unul din cele trei clipsuri nu intra bine sau un surub nu este strans in general cele de pe margine la viteza daca apuca sa se ridice il zboara de pe caroserie de il face zdrende eu am patit-o. Pe cel care l-am pus acum in afara de prinderile pe care le avea i-am pus cateva cleme suplimentare daca o sa va uitati atent in momentul in care ridicati haionul o sa vedeti ca mai are cateva dopuri in care se pot insuruba holsuruburi la care adaugati niste cleme pentru a nu-i da voie sa se ridice de la curentul de aer care trece peste caroserie. Daca nu uit o sa fac o poza sa va edificati despre ce este vorba.
renault_estate
revin cu poze[attachmentid=1627664007] [attachmentid=1627664008] [attachmentid=1627664009]
leonet_77
salutare! tocmai acum cateva min ute ce am intrat in casa si am venit sa ma plang pe forum sad.gif . am avut un drum de facut azi, care a insemnat si vreo 50 km pe autostrada soarelui. la vreo 10 minute dupa ce am intrat pe autostrada, la un moment dat am vazut in oglinda cum mi-a zburat ceva. am oprit, am dat inapoi, si blink.gif ..surpriza! eleronul de pe haion a zburat , era pur si simplu smuls din locul lui . acum, printre alte intrebari pe care le am in cap, doar la astea m-am oprit: dat fiind ca pe acela nu mai pot sa il folosesc, gasesc asa ceva pe la SH? daca nu il pun imediat, imi poate intra apa pe undeva? firele de la al treilea stop , nici nu stiu pe unde vin, au fost si ele smulse...

<span class='edit'>17 Jan 2011, 12:58:</span>
datorita faptului ca nu apare la cautare , atunci cand se cauta ELERON, rog un moderator, daca se poate, sa adauge dupa denumirea actuala a topicului , si cuvantul ELERON ESTATE. Multumesc!
tubu
Se gaseste orice la sh, numai sa fii pe faza. Eu pe unde am fost la dezmembrari am vazut si break-uri dar nici unul nu mai avea eleronul: se vanduse- pret informativ 100 euro.
georgerusu
Cum frate e posibil sa sara bucata aia? Era crapata, fisurata, a fost lovita, ai dat-o jos si nu ai prins bine la loc? Sau e calitate romaneasca la pret european? Informativ, ce viteza aveai cand a sarit?
andreiani
Daca sunt rupte unele din cleme normal ca sare...ai scos vreodata mana pe geam cand mergeai cu cel putin 100 la ora?...
leonet_77
QUOTE(georgerusu @ 18 Jan 2011, 16:32)
Cum frate e posibil sa sara bucata aia? Era crapata, fisurata, a fost lovita, ai dat-o jos si nu ai prins bine la loc? Sau e calitate romaneasca la pret european? Informativ, ce viteza aveai cand a sarit?
*




am specificat ca eram pe autostrada , deci era in jur de 110 km/h, iar de zburat a zburat ca o clema era rupta ( cea din stanga-exterior) , iar la viteza aia , a zburat ca un carton de pe casa. nu se pune problema de calitate RO, sau alte bazaconii. doar ca sunt suruburi de fier pe cleme de plastic...am telefonat la mai multe d-astea de dezmembrari, si pretul este intre 100 Ron si 300 Ron. La reno costa fix 653 Ron, doar bucata de plastic, fara stop blink.gif gun3.gif
lucky2011
IN PRIMUL RAND SALUTARE SI BINE V-AM GASIT. AM INTRAT SI EU IN POSESIA UNUI MEGANE BREAK2004 LUNA 12. MOTOR 120 CP 1.9 DAR AM PATIT SI EU ACEIASI PROBLEMA. ADICA MIE MI-AU FURAT ELERONUL CU TOTUL NISTE BINEVOITORI.AM FOST AZI LA RENAULT CLUJ SI UNUL IN PIELEA GOALA ADICA FARA STOP SI SPALATOR DE PARBRIZ ESTE 700 RON. STOPUL INCA 300. SPALATORUL 200
DECI TOTAL 1200. MISTO, NU? ASA CA VA ROG DACA STITI PE UNDEVA UN ELERON sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif IMI TREBUIE IMEDIAT wink.gif wink.gif wink.gif wink.gif MERSI
AMZ
iar mi-am facut de lucru, si cum afara este minunata vremea wink.gif ieri am dat jos Eleronul (estate)de la luneta, sa inlocuiesc cele 3 clipsuri pe care le comandasem de ceva vreme si le tot tineam prin torpedo, mai erau si 2 picioruse in care intra aceea maseluta de se prinde pe interior cu suruburi cu cap torx, pe care a trebuit sa le lipesc cu poxipol, se vad in poze.. astazi am montat totul la loc, a mers mai greu afara deja burnita , poze dupa montaj nu am mai facut ca deja eram inghetat, in attach si poza cu codul pt.cele 3 dibluri(clipsuri), care de obicei se rup la scoaterea eleronului, suplimentar am mai adaugat niste soricei pe care i-am prins de balama, sa nu se mai deschida complet haionul, vazusem eu ceva la LIVIU dar nu am mai tinut minte exact cum a suplimentat el prinderea cu soriceii.
vicpalag
Salutare tuturor!

Am avut si eu trista experienta sa-mi zboare "ceafa" adic eleronul la break, dupa care l-am cumparat la SH cu 200ron.
ATENTIE MARE!!! Eleronul odata sarit nu se mai pot reface clipsele la loc cum erau, chiar daca se foroseste cel mai tare adeziv. Pana la urma iti sare si a doua oara... Cel mai bine il prindeti de haion cu suruburi autofiletante si retusati frumos(ca sunt tot felul de chestii plastic ) .
Eu aveam vre-o 120 la ora si batea vantul urat, a intrat in rezonanta(tripidatii) si asta a fost, partea buna ca nu aveam pe nimeni spate...Partea proasta e ca am lipit si eu cateva clipseinainte cu cateva saptamani, cu gandul ca o sa mearga asa, si recunosc ca am avut si atunci ideea sa infiletezi niste autofilentante 2 minim....
Si cel care circula 90 la ora si prinde o rafala care face sa vibreze eleronul, daca are cateva clipse lipite , are toata sansa sa-i sara eleronul...
Succes!
tzsombi
din nefericire am si eu prinderile rupte sad.gif cred ca doar 1 sau 2 sunt intacte (cele cu surub) cele cu clema una e rupta doua sunt bune, Azi am lipit prinderle cu bison (gri cel pet metale ) la una din margini am completatcu obucatica de metal. Inainte de lipire am da cu hartie abraziva impejur sa scap de vopsea, maine comand clipsuri noi si cumpar si un tub de silicon "negru" cu care am sa umplu spatiul gol in jurul clipsurilor rosii.

momentan nu cupar alta smile.gif

stiti cuva pana cand e valabila recemare in service pentru lipire eleron?
jools
Salutare,

Acum o saptamana am primit o scrisoare oficiala de la Renault, prin care ma anunta ca exista o problema la eleronul modelului Megane 2 estate, si ca verificarea si fixarea se vor face fara alte costuri la reprezentatii lor. Acum intrebare, daca eu am pierdut acest eleron (acum 3 ani am reusit sa ma intorc dupa el pe autostrada si cei de la serus sa-l lipeasca cu silicon), in conditiile in care tot pe autostrada s-a intamplat doar ca de data asta cineva a trecut peste el si l-a facut bucati, cum pot proceda acum?
sageata1976
Am unul cu prinderile rupte,culoare argintiu,daca va este de folos lasati un mesaj


ps.evident gratis
bunicu
m-am procopsit si eu cu un furt al eleronului cu tot cu stopul de frana. m-am tot intrebat de ce ar fura cineva asa ceva pana am vazut devizul de la renault spre firma de casco: 1.700 ron !!!

deci: un plastic, o vopsire a plasticului al treilea stop plus manopera. manopera e 100 ron.

din ce vad eu sunt 6 suruburi, doua in extremitatile laterale si 4 deasupra si doua dopuri de se infig in gauri. subreda constructie zic eu.
s.stefan15
Salut,
Am zapacit tot internetul. Imi poate spune cineva unde pot gasi o bara fata pentru masina din semnatura???
Ms.
Mihai_lm
Salut,
Stie cineva daca eleronul de megane 2.1 break e acelasi cu cel de la 2.2 break ?
Multumesc de rapsuns!
Sharpe
Este identic.
Mihai_lm
Multumesc Sharpe !
Dima Ciprian
Buna seara , stie cumva cineva cum se demonteaza suportul in care sunt fixate becurile de la iluminare numar , la un megane 2.2 grandtour ( combi ) 2008 ? Am scos protectiile transparente de plastic deoarece un bec nu mergea si am observat ca este un fir intrerupt plus clemele metalice de fixare a becului sunt rupte , se mai tin intr un colt , multumesc anticipat.
scuze daca am postat gresit , sunt nou pe acest minunat forum smile.gif
Costel Florinel
Bună ziua! Dețin un Megane 2 combi. Ușa din spate, haionul, se deschide din două părți.
Adică se deschide și geamul separat. La acest model cu se desface eleronul?
A intrat apă în stopul suplimentar și as dori sa îl demontez.
Menționez ca nu are decât două șuruburi torx 20. Și habar nu am cum se desface.
Ori ce ajutor este bine primit.
LOCOmotive
Salutare! Ma poate ajuta cineva cu o informatie, daca se dasesc de cumparat clipsurile cu care se prinde eleronul de hayon, nu cele in care intra suruburile, ci cele trei "ciupercute" incercuite in imaginile atasate. Daca se gasesc poate stiti si vreun cod, sau cum sa cer. Ale mele sunt partial rupte. Si inca ceva, buretelul incadrat cu verde in a treia poza ar trebui sa se lipeasca de hayon cu ceva de genul benzii dublu-adezive sau doar sa mentina distanta intre hayon si spoiler?
SorinSorin
QUOTE(LOCOmotive @ 19 Aug 2018, 08:49)
Salutare! Ma poate ajuta cineva cu o informatie, daca se dasesc de cumparat clipsurile cu care se prinde eleronul de hayon, nu cele in care intra suruburile, ci cele trei "ciupercute" incercuite in imaginile atasate. Daca se gasesc poate stiti si vreun cod, sau cum sa cer. Ale mele sunt partial rupte. Si inca ceva, buretelul incadrat cu verde in a treia poza ar trebui sa se lipeasca de hayon cu ceva de genul benzii dublu-adezive sau doar sa mentina distanta intre hayon si spoiler?
*


Clipsurile le poti gasi la o reprezentanta Renault, dar poti incerca si la un service de cartier cat despre burete poti sal lipesti cu banda dublu adeziv, el avand rolul de a atenua vibratiile.
LOCOmotive
Multumesc pentru raspuns!
Alin2225
din cate stiu eu Renault a rechemat in service toate meganurile 2 break ptr a se remedia aceasta problema. au fost cazuri cand din cauza ghetii acestea s au rupt pe autostrazi.
te poti interesa....
faby_al3x
Buna seara. Cu o intrebare deranjez și eu. Am desfăcut acel eleron pentru a repara stopul incorporat. Problema e ca dupa ce l-am remontat intra pe undeva apa. Nu stiu de ce acum intra și inainte nu intra. Dacă ați avea o poza cu haionul fără eleron, m-ar ajuta mult. Poate nu am pus ceva cum trebuie. Am văzut că cele 3 clipsuri tip ciupercuta au garnituri, dar in rest nimic. E posibil sa intre apa pe lângă șuruburi? Dar inainte de ce nu intra? unsure.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.