Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: A incercat cineva pe Xtrail jante otel de Duster?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Forum Nissan
aaddrryyss
Problema: Xtrail-ul in cauza face cam 50.000 km, iar cauciucurile cu care a fost echipat din fabrica s-au tocit.
As vrea sa pun pe el jante de 16 impreuna cu cauciucurile de iarna aferente. Anvelope se mai gasesc, insa jante de otel...

Din ce m-am documentat, atat Xtrail cat si Duster vin echipate din fabrica (in functie de versiune, evident) cu jante 16 x 6,5J iar prinderea e 5 x 114,3 Diferenta minora ar fi ca Xtrail are nevoie de ET cuprins intre 37 si 45 iar jantele de Duster au ET 50.

De aici se naste intrebarea: a facut cineva experimentul? Au aparut inconveniente?

Ca idee, otzelurile pentru Duster sunt si relativ ieftine (eu am gasit la 210 lei si prin preajma). Jante cu parametri asemanatori pentru Primera sau Qashqai de exemplu cam 320-350 lei. Deja la banii astia intram pe taramul jantelor de aliaj (am gasit cu 290 la un momentdat).

Ionut B.
Salutare!

Eu doar am incercat montarea unei jante de Duster pe X-Trail.
Sa potriveste la fix doar ca nu am avut incredere in materialul jantei de tabla.
klausi
Un X-trail e mai mare si mai greu decat un Duster. Eu n-as recomanda decat invers. O janta de X-trail pe Duster.
Plus ca ET-ul mare inseamna ca rotile vor fi mai in interior si s-ar putea chiar sa atinga. Nu cred ca toleranta e foarte mare. Ori in fata la etrieri ori in spate in arcuri sau alte piese de pe acolo.
Si ieftin nu inseamna si bun.
tudor99
Am montat la multe x trai uri jante de duster cu gume de iarna , asta fiind o varianta avantajoasa financiar ....si zic , ca nu sa prezentat nimeni la ghiseul de sesizari si reclamatii biggrin.gif
ArMiN.AAM
care este distanta intre prezoane la x-trail T31? si este aceeasi ca la vechiul model de x-trail T30???
mac1
da au aceeasi distanta intre gauri respectiv 114,3.
este exact ca la modelul t30.
aaddrryyss
Salut, eu am creat acest topic acum 2 ani. Da, distanta intre prezoane e identica atat la T30 cat si la T31.
Stiu asta pentru ca in loc sa cumpar jante de Duster asa cum intentionam initial (din acest motiv creasem topic-ul), am luat niste Jante SH de T30 pe care le-am montat pe T31 tatalui meu.
Deja e al doilea sezon cand iarna masina e echipata cu ele si n-au fost probleme.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.