Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dezastru ecologic in Ungaria
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
kog
bine ca e toamna si nu se usuca namolul ala repede. Am fi dat de dracu daca se facea ala praf si il lua vantul
IRONICK
"Metalele vor ajunge oricum in Dunare prin circuitul apei in natura, se vor regasi pentru multi ani de-acum incolo"
PaulT
Este inca "in progress" . Iar urmarile....
Iulikk
De ce e la bursa?
PaulT
?
Solon
Acum am vazut si eu la stiri! Am ramas masca! Am crezut ca e mai mic nu e in halul asta!
Daca la unguri s-a intamplat la noi e minune ca inca nu a curs nimic!
IsNa
Numai partea asta a titlului n-am prea inteles-o:
"Cine sapa Rosia Montana altuia, cade singur in ea"

Ce au Ungurii cu Rosia Montana? Crezi c-ar fi vreun fel de suporteri ai proiectului de acolo?

Dupa deversarile din 2000 si 2001, Ungurii sunt cel mai putin fericiti sa ne mai vada lucrand cu cianuri...
tribunul
QUOTE(IRONICK @ 5 Oct 2010, 17:30)
"Metalele vor ajunge oricum in Dunare prin circuitul apei in natura, se vor regasi pentru multi ani de-acum incolo"
*



Nu fi chiar asa de pesimist, se pot face bareje, destul de eficiente, pe raul respectiv.
Cazul e foarte mediatizat, si cred ca o sa se actioneze eficient.

Unii se bucura de necazul ungurilor, spera ca o sa fie un exemplu pt. rosia montana.

Faptul ca a fost un dezastru la Cernobal nu inseamna ca toate o sa bubuie.
PaulT
Eu as spera sa NU se faca nimic la Rosia Montana... Inceperea exploatarii ar fi cel mai prost lucru posibil. Iar apele poluate au ajuns de pe 5 oct in Dunare, cu tot cu vreo 400 tone de nitrat de Ca si Mg turnate pentru neutralizare... mad.gif
george_scala_2004
atita agitatie pentru nimic...acum citiva ani cind a fost nenorocirea aia de la baia mare, cind intr-adevar a fost dezastru, datorita chimicalelor din iazul de decantare mult mai mare decit asta de la veszprem, totul a fost tratat de media la modul superficial...iar ungurii s-au suparat rau de tot...mai ales ca apa din iaz s-a dus in tisa iar de aici in dunare...acum pentru un fleac ne inflamam de parca ar veni apocalipsa...

e regretabil ca s-au pierdut vieti omenesti dar gradul de contaminare cu metale radioactive e destul de redus. sigur apele freatice au de suferit. dar in ce zona mai sint apele freatice curate ???
paul_p
Ne-ai linistit. Credeam ca e mai grav ...
IsNa
Din fericire se pare ca george_scala are dreptate aici. Acest accident nu ne va afecta pe noi catusi de putin, "contaminarea" Dunarii e la un nivel nesemnificativ, si consta de fapt din cresterea usoara a PH-ului ( ramanand in interiorul limitelor acceptate), neffind vorba de susbstante propriu-zis toxice (ca in cazul contaminarii cu cianuri a Tisei, in 2000).

Local, pe raza acelor sate, situatia e extrem de grava, solul e imbibat cu acest mal purtator de concentratii inacceptabile de metale grele si cu un PH imens. Probabil ca singura solutie va ramane un trasplant total de sol fertil, ceea ce e o sarcina gigantica.

Dar noi am scapat ieftin, din fericire!
george_scala_2004
normal ca am dreptate ! icon_mrgreen.gif numai ca "fatucile" si "vuvuzelele"de prin presa si-au facut un titlu de glorie sa anunte si sa dezbata diverse evenimente ca fiind sfirsitul lumii ! si cu atit mai mult sa ne infricoseze ca vai romania, vai alea, alea...

daca sint asa de "deontoloage" mai bine s-ar gindi ca orasul bucuresti nu are inca o statie de epurare a apelor reziduale ! rezultatul: mergeti la glina sau in satele de dincolo si uitati-va la dimbovita. unde se duce toata apa aia mizerabila produsa de 2 milioane de oameni, 2 milioane de masini, sute de mii de agenti economici din toate ramurile industriei ? pai unde sa se duca...se duce in arges si apoi in dunare ! de unde se alimenteaza, in aval de confluenta dunarii cu arges-ul, orase mari - calarasi, slobozia, fetesti, cernavoda, galati, braila, tulcea...aproape 1milion de oameni...

apoi, acum este mai bine, dar mai demult jiul era negru, de la spalaturile de minereu si carbune din valea jiului...craiovenii si cei care locuiesc in apropierea riului stiu foarte bine acest lucru...unde se varsa jiul ? in dunare !
paul_p
Bine-ar fi sa nu fie vorba de ceva grav. La stiri ziceau ca e vorba de nu stiu cate tone de mercur si alte metale grele.
M-a linistit insa ministrul mediului, care sustinea ca nu e niciun pericol si ca apa va ramane comestibila.
C a t a l i n
Imagini...
ydaniel
eu abia acuma am vazut de unde a aparut atata namol rosu.
din ce am citit pana acuma prin ziare am inteles ca un rezervor s-a spart,ma si miram cat de mare sa fi fost rezervorul de a provocat atata dezastru.
sper ca la rosia montana sa nu se inceapa niciodata exploatarea de catre gabriel resources!!!
C a t a l i n
"Rezervorul" ala imi aduce aminte de Ciuperca din Tulcea. Bine ca l-au secat.
M i h a i
QUOTE(C a t a l i n @ 14 Oct 2010, 18:06)
Imagini..
*


este o imagine cu un caine mort...vad ca are lantul la gat...mari tarani si pe acolo...nu au putut frate sa dezlege animalul ala......si astia tot analfabeti sunt....ma asteptam sa fie si ei mai umani..
ydaniel
poate nu erau acasa,nu au avut timp.
oricum e mult mai mare dezastrul decat am crezut.
george_scala_2004
uluitor...ce de otravuri avem pe linga noi...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.