Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce ne facem cu gunoaiele care ne jignesc?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Probleme forum > Probleme administrative
Richelieu
Avem pe forum o specie de gunoaie umane care te jignesc, apoi stau la panda pe invizibil si dupa ce se asigura ca cel jignit a citit postarea cu pricina, gunoiul o editeaza. Daca nu-s moderatori prin zona, si a doua editare a gunoiului perfid e tot una calomnioasa, urmand ca abia a treia sau a patra sa fie una neutra.

Ce ne facem cu asemenea gunoaie frustrate? Presupun ca moderatorii nu le sanctioneaza, neavand acces la injuriile idiotilor.
cosmin_2300
Fa un print screen al postului, da report in post (in care dai copy-paste la ce a scris individul) si asta e smile.gif
Richelieu
De retinut! Pe viitor asa voi proceda. Acum doar am dat copy/paste in report, dar moderatorii le-au ignorat.
Ake
Ai dreptate. Teoretic, jignirile de acest gen au acelasi statut cu cele de pe MP. Atat timp cat jignirile nu apar in posturi, moderatorii pot interveni doar la "ghici". Practic nici citarea respectiului mesaj nu are nici o valoare, aceasta putand fi editata.
Remarc insa ca te poti alege cu o avertizare pentru exprimarea de mai sus.
O zi buna.


PS. vad ca intre timp ai mai postat. Reportul nu a fost ignorat.
tribunul
QUOTE(Richelieu @ 2 Oct 2010, 15:15)
Ce ne facem cu asemenea gunoaie frustrate? Presupun ca moderatorii nu le sanctioneaza, neavand acces la injuriile idiotilor.
*



Sa-i punem la gazeta sa-i stie tot forumul.


PS. poti sa dai un quote si sa-i pastrezi dragaseniile.
DannyY
De ce trebuie pastrata functia 'Edit'?
Cunosc forumuri (tehnice) unde asa ceva nu exista. Vrei sa completezi, vii cu o alta postare si cu asta basta.
O alta varianta ar fi sa se pastreze in fundal o copie a postarii originale.

Si...de ce trebuie tolerate jignirile pe MP? Doar pentru ca pot fi trecute sub tacere?
liviu2004
Richelieu=Sony
Richelieu
E egal si cu JVC sau Pioneer daca asa te simti mai bine!

QUOTE(Ake @ 2 Oct 2010, 15:28)
Remarc insa ca te poti alege cu o avertizare pentru exprimarea de mai sus.
*


De ce sa fiu sanctionat? Nu am dat niciun nume acolo. Intelegeam sa ma sanctionezi daca scriam: XXX este un gunoi uman! Unde XXX e orice marca de uischi... pardon... orice id de pe forum.
Ake
@DannyY Voi credeti ca moderatorii sunt un fel de consilieri maritali ? Userii in privat n-au decat sa se paruiasca cat vor. La telefon, pe email, acasa cu nevestele....Mai cititi si voi regulamentul...
QUOTE
a) Moderatorii sunt persoane care au dreptul de a gestiona mesajele celorlalti utilizatori ai forumului.
a) Moderatorii au dreptul sa aplice sanctiuni ce constau in avertizarea publica sau privata (warn), editarea mesajului, stergerea mesajului, blocarea intregului fir de discutie, blocarea abilitatii de a trimite mesaje pe o perioada de la cateva ore la cateva zeci de zile, suspendarea contului pe o perioada de la cateva ore la cateva zeci de zile. De asemenea, moderatorii fac propunerile pentru banare.

Si functia edit e foarte buna atat timp cat e limitata la o perioada scurta de timp. Nu se va renunta la o facilitate care asigura o multitudine de avantaje doar pentru un user care abuzeaza de ea.
In alta ordine de idei... multumim de atentionare, sunt sigur ca respectivul user va fi muuult mai atent cand va repeta figura . Nu de alta, dar moderatorii sunt si ei 243.gif oameni.
C a t a l i n
Oarecum legat de ce s-a scris pe aici, un lucru oarecum similar se intampla la Jurnal de Bord. "Proprietarul" jurnalului editeaza mesaje scrise de o alta persoana, fara a lasa vreo urma, astfel ca in final pare ca acea persoana a scris mesajul... Butonul Report, ca de obicei, n-a avut niciun rezultat.
SorinCT
Functia edit e foarte buna si chiar utila pentru a minimiza posturile repetate si pentru a incuraja organizarea threadurilor. Print screen la injuratura si report, asa poti sa il arzi pe micut. O alta solutie ar fi folosirea unei extensii care salveaza postarile editate dar nu stiu cat de rentabila este avand in vedere numarul mare de posturi editate, depinde ce resurse exista.
Eu zic cel mai bine cu print scr (chiar daca textul poate fi editat foarte usor sa scrie ce vrem noi, fara photoshop sau altele) dar in rest trateaza-i cu indiferenta si atat. Sunt troli o gramada pe net.
DannyY
"Richelieu=Sony"
Pana la proba contrarie, la mine Sony ramane pe Ignore, Richelieu nu.

Poate ma insel, dar mie mi se par doua stiluri total diferite.
Or fi Dr. Jeckyll and Mr. Hyde, dar, atata vreme cat n-am de-a face cu 'the dark side', nu-mi pasa.

Si-mi mentin parerea in privinta functiei Edit.

@Ake: Moderatorii sunt si ei oameni, intr-adevar, si de asta trebuie sa-i ajutam sa ia deciziile corecte fara a-i obliga sa ghiceasca unde e problema. Daca postul nu se editeaza, realitatea cutremuratoare iese la suprafata fara prea mult efort.

Sa zicem ca injuraturile in privat pot fi ignorate... desi pe mine daca ma injura unul la telefon imi pot permite sa cer sprijin la Vodafone. wink.gif

Pentru ca parerea mea nici nu se schimba, nici nu conteaza, eu nu mai postez pe acest topic, indiferent care sunt opiniile altora de acum inainte, asa ca orice raspuns la acest post va fi o pierdere de vreme inutila.


Richelieu
Nu e trol, e doar un biet semianalfabet complexat care incearca sa mai urce o treapta mai cu un topic cica de greseli gramaticale, mai cu o marlanie din asta.
Lostboy
QUOTE(DannyY @ 2 Oct 2010, 16:37)
...
Poate ma insel, dar mie mi se par doua stiluri total diferite.
Or fi Dr. Jeckyll and Mr. Hyde, dar, atata vreme cat n-am de-a face cu 'the dark side', nu-mi pasa.
...
*


radmasa.gif radmasa.gif
cosmin_2300
QUOTE(tribunul @ 2 Oct 2010, 15:36)
Sa-i punem la gazeta sa-i stie tot forumul.
PS. poti sa dai un quote si sa-i pastrezi dragaseniile.
*


In quote se pot trece multe .... de exemplu:

QUOTE(tribunul @ 2 Oct 2010, 15:36)
XXX e o scursura umana (xxx fiind un id oarecare) smile.gif
*




QUOTE(liviu2004 @ 2 Oct 2010, 16:09)
Richelieu=Sony
*


Orice om e nevinovat pana la proba contrarie smile.gif
C@talin
care sony? ala care mia tras tzeapa cu un e61 moca ? biggrin.gif
Jack Daniel's
Vorbesc ipotetic, fara legatura cu persoanele de fata.
De ce am crede un "neica Nimeni", o "scursura umana", doar pentru ca zice el ca s-a intamplat, nu inseamna automat ca si este asa. Cititi-i postarile si veti vedea ca in 99% din ele ataca, impunge, jigneste...etc, in nici un caz nu este civilizat. wink.gif
cosmin_2300
De ce te-am crede pe tine si nu pe el?
Parca suntem la tribunal mellow.gif

L.E.: tot ipotetic vorbesc si eu icon_mrgreen.gif
Jack Daniel's
Asta ziceam si eu, nimeni nu detine adevarul absolut. Acum vorbind concret, uitati-va la postarile lui Riselio, majoritatea sunt editate, de ce oare? wink.gif
Richelieu
QUOTE(Jack Daniel's @ 2 Oct 2010, 18:26)
Vorbesc ipotetic, fara legatura cu persoanele de fata.
De ce am crede un "neica Nimeni"?
*


Ipotetic vorbind, pentru educatia primita de tine, adica mai exact in lipsa unui asemena moft, asta nu e o jignire. Hai editeaza repede cum stii tu mai bine!

<span class='edit'>2 Oct 2010, 18:47:</span>
QUOTE(Jack Daniel's @ 2 Oct 2010, 18:32)
Asta ziceam si eu, nimeni nu detine adevarul absolut. Acum vorbind concret, uitati-va la postarile lui Riselio, majoritatea sunt editate, de ce oare? wink.gif
*


Ai mult tupeu! Postarile mele sunt editate din respect pentru ceilalti useri. S-a intors lumea cu fundul in sus! Eu imi corectez greselile de tastare, iar cel care jigneste si apoi editeaza ma arata cu degetul!

Nu e chiar surprinzator tinand cont ca analfabetii se dau profesori de limba romana, desi abia au absolvit o scoala profesionala.

<span class='edit'>2 Oct 2010, 18:49:</span>
Tocmai am primit un mesaj de la Markos care roaga moderatorii sa redenumeasca topicul "Greseli gramaticale" in "Greseli genetice"! Subtitulul e OK. biggrin.gif
Muttley
Cand dati report la un post, moderatorii din sectiune primesc quote cu postarea, asa cum arata ea in clipa cand ati dat report.
Mai dati un report dupa editare si aia e.

Pe de alta parte, am facut si eu asa ceva, dar nu premeditat. Am blestemat pe cineva in ultimul hal, iar dupa 10-15 minute fie am intrat la indoieli si am editat, fie mi-a trecut eroismul si n-am mai vrut sa fiu banat. Deci nu e musai voit.

Asta nu era subiect de topic la administrative.

Richelieu intr-adevar = cineva, da' chiar nu stiu cine. De ales dintre Sony, Diana, Ipse (parca).
liviu2004
QUOTE(DannyY @ 2 Oct 2010, 16:37)
"Richelieu=Sony"
Pana la proba contrarie, la mine Sony ramane pe Ignore, Richelieu nu.

Poate ma insel, dar mie mi se par doua stiluri total diferite.

*



QUOTE(Richelieu @ 2 Oct 2010, 16:31)
M-am uitat si eu de curiozitate prin primele lui postari sa vad daca are vreuna scrisa corect (nu prea are) si am gasit minunile lui de mecanica.

De intrat, va intra in continuare ca e ca musca aia care viziteaza calul.
*



mi se par 2 stiluri identice.
pastrama
Saracu Grecu...sta, se uita, si atat. Si banuiesc ca-l cam mananca tastatura.
Lostboy
De la meciul de aseară ... mucles. radmasa.gif
M i h a i
pentru iubitorii de scandal si pt cei care au mult timp liber...inca un topic...enjoy..

http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=193503&hl=
Richelieu
QUOTE(M i h a i @ 2 Oct 2010, 19:58)
pentru iubitorii de scandal si pt cei care au mult timp liber...inca un topic...enjoy..

http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=193503&hl=
*


E o vorba: ce face omul face si maimuta.
Muttley
Ar fi culmea sa se mai posteze si-n ala.
argon
QUOTE(C a t a l i n @ 2 Oct 2010, 15:33)
Oarecum legat de ce s-a scris pe aici, un lucru oarecum similar se intampla la Jurnal de Bord. "Proprietarul" jurnalului editeaza mesaje scrise de o alta persoana, fara a lasa vreo urma, astfel ca in final pare ca acea persoana a scris mesajul... Butonul Report, ca de obicei, n-a avut niciun rezultat.
*



Tocmai tu care nu ai jurnal te-ai gasit sa constati asta...ramane edit by (initiatorul topicului respectiv), poti sta linistit.
C a t a l i n
Ia priveste acest post de exemplu... NICIUNUL din acele cuvine NU E SCRIS de mine... Apare acel edit, si daca apare CE? E de rahat faza...
QUOTE(C a t a l i n @ 13 Sep 2010, 11:13)
Date fiind ora matinala si cafeaua nebauta, am gresit, recunosc. Asta nu inseamna ca sunt nesimtit. Dar consecvent da. Deci se sterge, domnu' Maersk! Tot, cum era vorba. Din cauza lipsei de obiectivitate.
*





---------------------------

Are dreptate Liviu... cool.gif
Fratzica
QUOTE(Muttley @ 2 Oct 2010, 18:53)
Cand dati report la un post, moderatorii din sectiune primesc quote cu postarea, asa cum arata ea in clipa cand ati dat report.
Mai dati un report dupa editare si aia e.
*



Nu prea e asa.

Uite exemplu de report:

Fratzica,

You have been sent this communication from ID-membru via the "Report this post to a moderator" link.

------------------------------------------------
Topic: TITLU TOPIC
------------------------------------------------
Link to post: http://...............
------------------------------------------------
Report:

Motiv report.

------------------------------------------------
klaus
QUOTE(Richelieu @ 2 Oct 2010, 16:38)
Nu e trol, e doar un biet semianalfabet complexat care incearca sa mai urce o treapta mai cu un topic cica de greseli gramaticale, mai cu o marlanie din asta.
*


Pt aceasta postare userul richelieu (ptiu', era sa zic ipse) are 7 zile suspend.
Momentan aici se inchide.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.