Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sinaia - Babele - Sfinx DJ713 cu masina
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2
cmandrei
Acum cateva luni (mai clar in iunie) am urcat cu masinuta (nu cu clio sad.gif ) pana la 2,5 km de Babele si Sfinxul.
Masina a fost un golf 6 - spun asta ca sa se inteleaga destul de clar ca are garda la sol mai mica decat clio. 3 persoane in masina cu bagaje minim.

Am vrut sa urcam cu telecabina din Busteni, dar odata ajunsi acolo am vazut ca ceea ce scria pe site, program pana la 18, era defapt pana la 15:30 sad.gif si practic nu prea mai era timp, mai ales ca era si un pic de rand/coada. Am gasit drumul pe harta in ziua anterioara dar toti ne-au spus ca nu avem sanse, ca e rupt/spart etc.

Din Sinaia se merge catre Targoviste aprox. 7km.
Se face dreapta pe DJ713 catre Cabana Cuibul Dorului.

Din drumul principal Dn71 pana in locul in care "trebuie" oprit sunt aprox. 17km. Drumul este 100% pietris si pamant.

Dupa aprox. 8,5km exista o intersectie unde trebuie "virat dreapta" - continuat pe Dj713... e un drum care face legatura cu Dj714 Hotel Pestera.

[attachmentid=1627657137] [attachmentid=1627657138] [attachmentid=1627657139] [attachmentid=1627657140] [attachmentid=1627657141][attachmentid=1627657143] [attachmentid=1627657146] [attachmentid=1627657147][attachmentid=1627657148] [attachmentid=1627657149] [attachmentid=1627657150][attachmentid=1627657151] [attachmentid=1627657152] [attachmentid=1627657153] [attachmentid=1627657154] [attachmentid=1627657155] [attachmentid=1627657156] [attachmentid=1627657157]

Prima jumatate a drumul nu este tocmai complicata/greoaie. In partea a doua insa exista zone cu sleauri destul de adanci si unele cam complicate ... dar cu rabdare si atentie se poate trece.

[attachmentid=1627657163] [attachmentid=1627657164] [attachmentid=1627657165]

In urmatoarele poze se pot observa cateva din zonele mai complicate.

[attachmentid=1627657166] [attachmentid=1627657167][attachmentid=1627657168] [attachmentid=1627657169] [attachmentid=1627657170] [attachmentid=1627657171] [attachmentid=1627657172] [attachmentid=1627657173] [attachmentid=1627657174] [attachmentid=1627657175] [attachmentid=1627657176]

Locul unde "trebuie" oprit este chiar langa Hotel Piatra Arsa.
[attachmentid=1627657178]

De ce trebuie oprit ?
[attachmentid=1627657177]

Practic se poate ajunge cu masina pana la cladirea in care se opreste telecabina, doar ca este interzis. Am oprit chiar in dreptul panoului si de acolo am continuat pe joc. Practic in 35 minute se ajunge, fara graba. La coborare se cam injumatateste timpul de mers - bine, acum depinde de fiecare cum vrea sa mearga smile.gif.

[attachmentid=1627657179] [attachmentid=1627657180][attachmentid=1627657181] [attachmentid=1627657182] [attachmentid=1627657183] [attachmentid=1627657184]

Dupa ce se ajunge la telecabina, mai e foarte putin pana la Babele si Sfinx. (cred ca e Cabana Babele acolo)

[attachmentid=1627657185][attachmentid=1627657186] [attachmentid=1627657187]

Din cate am inteles noi de pe harta, se vede zona Pestera.

[attachmentid=1627657188]

Si pietrele smile.gif

[attachmentid=1627657189] [attachmentid=1627657190] [attachmentid=1627657191] [attachmentid=1627657192][attachmentid=1627657194] [attachmentid=1627657195] [attachmentid=1627657197] [attachmentid=1627657198][attachmentid=1627657201] [attachmentid=1627657202] [attachmentid=1627657203] [attachmentid=1627657204] [attachmentid=1627657205] [attachmentid=1627657206] [attachmentid=1627657207] [attachmentid=1627657211]

Drumul de aici e cel dintre panou si "varf".

[attachmentid=1627657208][attachmentid=1627657209] [attachmentid=1627657210]

Cateva poze "la vale".

[attachmentid=1627657212] [attachmentid=1627657213] [attachmentid=1627657214] [attachmentid=1627657215] [attachmentid=1627657216] [attachmentid=1627657217]
einstein1984
Daca zici ca ala e drum complicat insemna ca nu ai vazut ce e pana la scarisoara.
Merci de info, pare un drum foarte frumos, insa o sa astept vara.
cmandrei
Ba da; am fost si pana acolo cu masina dar din pacate nu am codus eu sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif [la intalnirea reno de la Fantanele]. Pe zone se poate compara, dar ai dreptate, e mai ok. Dar practic eu nu am facut comparatie cu nimic, era doar o opinie. smile.gif

Da, cred ca e util sa nu fi plouat ... adica no' sa fie uscat pe jos ca sa poti trece oke sleaurile ... sunt unele 100% pamant si pot fi alunecoase cand e apa.
St
Hmm, anul asta cand am fost la Babele am vazut acolo masini, vreo 3 Land Rover/Range Rover.
Masini am vazut si la Piatra Arsa, e chiar parcare, dar nu stiu cum au ajuns acolo.

Frumoase peisajele si e pacat sa nu ajungi pe acolo. Totusi, consider ca satisfactia mai mare e sa ajungi acolo cu piciorul biggrin.gif (si nu pe acceleratie)
cmandrei
Pai au ajuns pe drumul asta prezentat de mine smile.gif ... inainte de panou e o bifurcatie catre Hotel Piatra arsa smile.gif
St
N-as fi stiut ca au ajuns acolo cam ilegal.
As fi crezut ca drumul pana acolo e mai off-road decat povestesti tu.
Ce e interesant la drumurile de felul asta ca odata cu promovarea lor se strica tot farmecul.
cmandrei
Pana acolo e legal sa ajungi cu masinuta smile.gif.
Nu cred ca aici vor veni "prea multi" ... din cate am inteles pe drumul catre Pestera se merge dar oricum ... cei care merg pe Valea Prahovei nu au treaba cu astfel de drumuri.

Cred ca am uitat sa zic ce am intalnit pe drum ... biciclisti smile.gif ... urca cu telecabina si coboara pe doua roti smile.gif
ydaniel
vad ca iti place sa te plimbi icon_mrgreen.gif
daca ajungeai la babele erai pasibil de o amenda din partea rangerilor cu atv-uri,desi se pare ca cei cu $ sunt imuni la interdictii.
drumu babele-omu devine ceva mai extrem big_wheel.gif
Shush
Anul trecut am parcat exact langa cladirea de la telecabina. Habar nu aveam ca e ilegal happy.gif Erau multe masini pe acolo ca era un maraton montan. Sper sa nu confund biggrin.gif

Daca sunt mai multe telecabine in Bucegi e foarte posibil sa ma insel happy.gif
CGDBZ
Eu am vazut un Matiz la babele . Mie imi place la pas , masina o las ori la cota 1400 in Sinaia ori in Busteni la telecabina.
St
@Shush Mai este o telecabina la Cabana Miorita/Cota 2000, aia urca din Sinaia.

@CGDBZ aplauze.gif
C a t a l i n
Sunt 4 telecabine in Bucegi:

-Sinaia - Cota 1400
-Cota 1400 - Cota 2000
-Busteni - Babele
-Babele - Pestera (parca asa se numeste_
2xGI
prin 2000 am facut traseul asta pe motoreta!!
Minsk de 125cc. urcat fara probleme...
Am vazut atunci un Trabant la Piatra Arsa....
Dan73
QUOTE(C a t a l i n @ 19 Sep 2010, 08:42)
Sunt 4 telecabine in Bucegi:

-Sinaia - Cota 1400
-Cota 1400 - Cota 2000
-Busteni - Babele
-Babele - Pestera (parca asa se numeste_
*


Babele -Pestera...asa-i zice...insa intr-o vreme nu a functionat (prin anii 90). Nu stiu daca merge acum...probabil ca da.
adilehanceanu
Prin Moroeni - Bolboci e (era acum un an) mult mai bun drumul decît prin Cuibul Dorului, măcar mai menajezi mașina pînă la intersecție smile.gif
catala2k
Dupa ce acum un w/e am facut primele trasee din anul asta Busteni - Cascada Urlatoarea si Busteni - Gura Diham - Cabana Diham, in acest w/e am ajuns sambata, 18.09.2010, pe acest traseu. Am intalnit peisaje frumoase, aer curat, mult mai curat fata de Bucuresti.

Traseu: Bucuresti - Targoviste - Moroieni - Sanatoriu - Cabana Piatra Arsa (de aici pe jos pana la Babe si Sfinx) - Sinaia - Ploiesti - Bucuresti.

Fiind fan snowboard, am constatat cu placere ca se lucreaza la o noua instalatie in Valea Dorului.

Avem o tara frumosa, pacat ca nu avem infrastructura pusa la punct si servicii de calitate.

Plin de biciclisti pe traseu, a fost nu stiu ce concurs de coborare pana in oras.
zodrac
QUOTE(adilehanceanu @ 19 Sep 2010, 12:00)
Prin Moroeni - Bolboci e (era acum un an) mult mai bun drumul decît prin Cuibul Dorului, măcar mai menajezi mașina pînă la intersecție smile.gif
*



Prin Moroieni am fost la Hotel Pestera cu autocarul smile.gif pe la inceputul lui august.
caphonne
Super dar sa vezi la picior ce misto este .Am mers de la cabana Zanoaga pana sus la Babele pe jos.Am fost si cu masina atunci am realizat cat de mult am putut merge pe jos practic de la 8 dimineata pana la 21.30 cand am ajuns sus la Babele unde m-am cazat.
adilehanceanu
De la Zănoaga ai urcat pe platou direct sau ai mers pînă la Peștera și ai urcat pe acolo?
St
QUOTE(C a t a l i n @ 19 Sep 2010, 08:42)
Sunt 4 telecabine in Bucegi:

-Sinaia - Cota 1400
-Cota 1400 - Cota 2000
-Busteni - Babele
-Babele - Pestera (parca asa se numeste_
*




+ telegondola Sinaia-Cota 1400 (daca tot suntem la capitolul info biggrin.gif)
mih_mlv
Salut,Andrei poza cu vacuta este super smile.gif
cmandrei
Salut. Da smile.gif ... nu stiu ce a atras-o dar a si lins putin geamul smile.gif ... oricum mie imi plac smile.gif
ianacosti
Am fost si eu azi.

Pe kilometraj de la intersectia cu drumul spre Targoviste imi arata 17 km pana la
intersectia cu drumul spre Piatra Arsa.

Am fost cu solenza din dotare si cu mare atentie am ajuns cu bine, doar odata am atins cu scutul de bolovani.

De la Piatra Arsa la Babele drumul e mult mai rau dar am vazut o dacie 1300 la Babele.

Am mai vazut Clio, Chevrolet Aveo, Sandero, Logan, Megane, Bmw.

Pozele mai tarziu ca sunt in curs de descarcare.
CGDBZ
Inseamna ca o sa ajungem sa ne ferim de masini la Babele , pacat .
leman
Am fost asta vara pana la Piatra Arsa, urcind pe la sanatoriul TBC. Gasisem o harta si bine am facut ca am ales varianta asta. Pentru urcus, desi este mai lung, pare mai bun drumul pe langa sanatoriu decat cel care urca din Sinaia (pe ala am coborit la intoarcere si mi s-a parut oribil chiar si in coborire). Sus pe platou se vede ca au mai nivelat cu tractoarele, dar tot mai sunt zone cu bolovani, sleauri si santuri care trebuie trecute cu mare grija, daca nu ai un SUV mai inalt. Culmea e ca am vazut cand urcam un taxi Kangoo care probabil venea de la Piatra Arsa. La panoul de interzicere de la Piatra e un sant ceva mai greu de trecut pentru masini "normale", dar cei cu SUV uri n/aveau nicio jena sa mearga mai departe.
Ionut B.
Salut!
Am fost in acest weekend pe platou in Bucegi, hotel Pestera.
Drumul Moroieni - Pestera se parcurge usor cu orice 4x4.
Am vazut acolo si turisme mici care fiind echipate cu lanturi antiderapante, nu au avut probleme cu urcatul / coboratul.
Drumul de la Pestera la Babele era inpracticabil...Eu cu X-Trail-ul meu nici macar nu am avut tupeu sa incerc dupa ce am discutat cu doi soferi de off-road-uri adevarate (preparate off-road + anvelope de zapada).
Ei au ramas acolo suspendati pe zapada... Garda la sol a unei masini cred ca era de cel putin 80 cm.

Oricum pe platoul Bucegilor era foarte frumos.
A meritat drumul!
Fyrestarter
Anul trecut am fost pe vară de 3 ori în Bușteni și de fiecare dată era pus cartonul care te anunța că nu merge telecucu din cauză de vânt mare pe platou. Și la poale era o căldură ca la mare și nici bob de vânt. După ce mergi 250 de km și vezi afișul te cam strâng chiloții de nervi și cireașa de pe tort mai și vine unu cu un jeep cu numere de Bulgaria care se oferea contra cost, că doar nu moca, să te ducă pâna la Peștera Ialomicioarei pe sus. Parcă îl și umfla râsul de cât eram de opărit că am făcut drumu dejaba. Ulterior am aflat că lucra chiar la telecabină (probabil chiar el a atârnat cartonul cu vânt mare pe platou) și mai făcea un ban săracu. L-am refuzat ofticat și am hotărât să ne cazăm la o pensiune peste noapte cu speranța că mâine avem mai mult noroc. Bineânțeles că la 8 dimineața nu mai aveam stare și până ne-am strâns toate alea și am plecat era deja 10. Am ajuns la telecabină și surpriză: vânt mare pe platou. De data asta nu am mai refuzat un taximetrist care s-a oferit să ne ducă pe același traseu cu o oktavia. Frumoasă zonă. Cheile Zănoagei, barajul Bolboci... A meritat.
ydaniel
cat a fost tarifu?
mai demult era un ataxi un ARO 320 cu bena acoperita cu o prelata.
Manuel
Anul asta a ajuns cineva prin zona? Cum mai e drumul?
BioHazarD
QUOTE(Fyrestarter @ 12 Jul 2011, 14:13)
De data asta nu am mai refuzat un taximetrist care s-a oferit să ne ducă pe același traseu cu o oktavia. Frumoasă zonă. Cheile Zănoagei, barajul Bolboci... A meritat.
*



Tariful care a fost? Practicat de cei 2?
hellcat
QUOTE(Manuel @ 12 Jul 2011, 20:46)
Anul asta a ajuns cineva prin zona? Cum mai e drumul?
*


E bun si foarte frumos smile.gif
Pana la intersectia cu cabana Pestera s-a asfaltat, iar restul accesibil cu orice masina (pamant si piatra, care pe alocuri e cam mare si colturoasa).
irinam
Am fost pe drumul asta si cu Dacia 1300 smile.gif de muuuulte ori. In general lasam masina pe langa Saua Laptici sau la Pestera. O singura data am fost pana la Babele cu ea.
Am mers cu brio si cu Loganul. Acum cateva saptamani, cand am urcat, am lasat masina la Pestera. E interzis sa treci cu masina mai departe si nici nu prea ai cum. S-a spalat drumul si erau cateva portiuni unde sigur "stergeai" pe jos.
A scris cineva de drumul spre scarisoara.... frumos!
Genial chiar cand ai in fata o alta daie 1300 plina si cu 3 tipe de minim 100 kg fiecare in ea. Si cand si soferul e incepator e chiar distractiv biggrin.gif . Saracile se dadusera jos la un mom dat sa impinga masina la deal biggrin.gif. Au evitat la mustata sa nu le calce masina
bz_26_zzz
Traseul detaliat poate fi vazut aici.

http://maps.google.com/maps/ms?msid=201141...484093,3.532104
madkat
Salutare!

A fost cineva anul asta pe drumul Ciubul Dorului - Dichiu - Piatra Arsa?
Eu ultima oara l-am facut cu greu in 2006 cu un cielo smile.gif

Dar de cand s-a asfaltat nu stiu cat de bun e.
As vrea sa urc weekendul asta cu o masina mai joasa - si as vrea sa stiu la ce sa ma astept.

multumesc
CGB
am fost eu sambata. cu clio. drumu e brici, asfaltat.
cam ingust, dar cu atentie se poate trece unu pe langa altu' fara probleme.
asfaltul se opreste cam la 3-4 km de piatra arsa. portiunea neasfaltata este juma cu pietris. de fapt bolovanis, ca-s ditai pietroaiele (cat pumnu). tre' mers cu atentie ca sar cataroaiele alea pe sub masina si poate se rupe ceva. una peste alta e ok.
io am dat de cateva ori cu scutul, asa superficial.
Fyrestarter
Am urcat si eu ieri. Drumul nu a prezentat probleme pana la un moment dat cand, nu am mai putut trece din cauza unor stanci pe care nu am riscat sa le incerc. Daca stiam, veneam pregatit cu o scandura groasa si urcam fara probleme.smile.gif Oricum, de unde am lasat masina si pana la Babele, am facut o ora pe jos, mers lejer. A meritat fiecare minut. Pe gps mi-a aratat ca suntem la 2003 metri altitudine, asta in locul unde am lasat auto. Drumul e greu pentru masina iar de lucrul acesta nu ne-am dat seama decat la coborare, cand, aveam impresia ca suntem cu capul in jos, atat de mare era panta.
nasty
se lucreaza in continuare cu balast spre intersectia cu Piatra Arsa.
Cei care lucreaza zic ca se va trece la asfaltare, daca vor fi platite lucrarile si pt ca balastul era imprastiat de masinile care urcau spre Babele, au anuntat politia.
De fapt jos este un indicator cu accesul interzis, din cauza lucrarilor, care vor dura dupa cum scria, pana in 2013.

22 Aug 2012, 17:29:
poze
cristio_79
Am urcat si eu luna trecuta pana la Babele. Era duminica si cum programul la telecabina nu s-a respectat, adica au inchis-o mult mai devreme pe urcare, am mers cu masinile alea de teren care stau in fata telecabinei.
Dupa terminarea bucatii de drum pietruite, a inceput balamucul. Erau portiuni unde se putea urca numai cu masina de teren, sleauri foarte adanci, foarte multi care au ajuns cu autoturisme pana acolo, au abandonat si le-au lasat pe marginea drumului, continuand pe jos.
Am facut cateva poze, de abia am gasit la bodega aia cateva sticle de apa la 0.5l la pret de aproape 2 sticle de 2 litri fiecare (cred ca stabileau pretul pe loc, afisat nu era nimic), ultimele doua plicuri de cafea si atat. Am mai cascat gura putin si ne-am intors la masina care ne astepta.
La intoarcere in Busteni eu aveam vreo doua cucuie si ceva febra de la cat am stat incordat si m-am tinut de tot ce puteam sa ma tin prin masina aia, pentru ca la coborare omul se cam grabea si a cam luat-o pe de-a dreptul, nu a mai stat pe asa-zisul drum.
Stelistul8823
E superbă zona asta,Valea Prahovei,dar eu aproape săptămânal merg aici..în week-end. Pe viitor vreau să mă mai duc pe la Cheia..Valea Prahovei a devenit cam aglomerată.
HoolS
A mai fost cineva de curand?de unde nu se mai poate urca cu masina cate minute se mai fac pana la babele?
Fyrestarter
Citește ce am scris mai sus...
HoolS

am,citit fiecare post nu era necesar sa mai citesc inca odata ce-ai scris tu,vroiam sa stiu in ce stadiu e drumul,daca s-a mai asfaltat ceva,iar de unde nu se mai poate urca cu masina cate minute mai sunt pana sus la babele.
poate de cand ai fost tu in iulie s-au mai asfaltat 35654 km sau 17km,ori deloc,de aceea ma bagasem si eu in seama poate a mai fost un forumist acum proaspat de cateva zile si vroiam sa stiu exact starea drumului. RO_flag.gif
nasty
QUOTE(nasty @ 22 Aug 2012, 17:20)
se lucreaza in continuare cu balast spre intersectia cu Piatra Arsa.
<span class='edit'>22 Aug 2012, 17:29:</span>
*




QUOTE(HoolS @ 16 Oct 2012, 19:20)
vroiam sa stiu in ce stadiu e drumul,daca s-a mai asfaltat ceva
*



in mod normal din august pana acum ar fi trebuit minim asfaltat pana la intersectia cu Piatra Arsa, dar poate a mai fost cineva in octombrie pt noutati, ca banuiesc ca acum e inchis pt iarna.
alecsz99
Drumul este asfaltat de jos de la Cuibul Dorului / intersectia cu drumul Sinaia - Targoviste pana la intersectia Babele - Piatra Arsa.

Este o discutie intreaga daca este permis de aici in sus accesul sau nu. Am vazut o multime de masini de teren (localnici, cel putin asa parea din discutiile lor prin statie, numere de bulgaria...) si am urcat si noi. Drumul este greu, fara 4X4 nu ai de ce sa incerci.


Maskatu
Jeppurile 4x4 cu numere de bg fac parte din grupul care organizeaza trasee pana la sfinx. Au ca punt de plecare telecabina busteni. Daca te duci intr-o zi calduroasa vei vedea acolo cel putin 6-7 masini. Costa cam 100 lei de persoana. Cand stai la coada la telecabina oamenii sunt foarte insistenti si enervanti. Cine a fost acolo stie despre ce vorbesc.

In schimb drumul spre pestera este jalnic, cel putin bucata spre pestera. Totusi erau si dacii urcate pana acolo. Dar nu poti rula cu mai mult de 10 km/h.
alecsz99
Asadar daca se organizeaza trasee pana la Sfinx inteleg ca accesul auto ar fi permis...?
Speedy
Nu inteleg de ce te-ai duce cu masina pana la Babele, chiar nu se poate merge pe jos o ora?
Nu e destul ca a fost asfaltat drumul pana la Piatra Arsa?

neacsugabrie
Am fost ieri pe traseu pana la Piatra Arsa,cu solnitza din dotare.super traseul,merita.Am lasat masina la intersectia Piatra Arsa-Babele ne-am incaltat bocancii si pe jos pana la Sfinx,cam 3 ore cu totul (traseu,poze,o cafea...)De remarcat indicatoarele care spun ca drumul este inchis circulatiei,dar sus am gasit cel putin 50 de masini parcate, lipsa parapetilor,si cateva portiuni cu surpari de carosabil.
cristio_79
QUOTE(Maskatu @ 3 Nov 2012, 07:42)
Jeppurile 4x4 cu numere de bg fac parte din grupul care organizeaza trasee pana la sfinx. Au ca punt de plecare telecabina busteni. Daca te duci intr-o zi calduroasa vei vedea acolo cel putin 6-7 masini. Costa cam 100 lei de persoana. Cand stai la coada la telecabina oamenii sunt foarte insistenti si enervanti. Cine a fost acolo stie despre ce vorbesc.

In schimb drumul spre pestera este jalnic, cel putin bucata spre pestera. Totusi erau si dacii urcate pana acolo. Dar nu poti rula cu mai mult de 10 km/h.
*


Desi cu o mare intarziere, fac cateva precizari:
- majoritatea jeep-urilor care erau acolo cand am fost eu erau cu numere de Anglia si cu volan pe dreapta, evident;
- tariful/persoana era acelasi cu cel de la telecabina, adica in jur de 30-35 de lei, nu mai retin exact;
- masina asteapta dupa client, nu te lasa acolo si pleaca dupa altii. Noi am urcat 6 persoane intr-un Nissan Terano, am coborat la Babele, iar masina a plecat cu cei doi pana la o cabana, apoi s-a intors si ne-a asteptat. Nu stiu daca am stat mai mult de o ora si jumatate.
alexov
din cate stiu, Babele si Sfinxul se afla in parcul national Bucegi, si este restrictionat accesul auto dar ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.