Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Berea preferata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
SorinCT
Sa vedem ce bere prefera forumistul posesor de romb smile.gif
Eu am inceput sa migrez de la Beck's la Tuborg de cateva zile din cauza gustului. Am baut Beck's de cand a aparut dar ori m-am saturat eu de el ori si-a schimbat gustul de ceva timp. Berea preferata din comert si acceptabila la pret pentru mine ar fi Tuborg.
De obicei cand ies la berarie e musai o halba la 1l de Helles (bere blonda nemteasca) alaturi de un covrig sarat si rumenit.
Mentionez ca berile la PET sau cele cu gust de lamaie/mar etc. mi se par absolut execrabile. Pe lista neagra se mai adauga si cele fabricate de Carrefour, Kaufland, Metro, etc.
Voi ce beti acasa in fata TV-ului la meci sau la un film bun? Dar la terasa? cheers.gif
Fratzica
Am votat Ciuc, dar pe acelasi nivel pun Stella, Timisoreana si Peroni.
Cea mai infecta bere din lista e Redd`s.
S4b1n
Beck's in general, desi destul de rar
semit
Zagorka
din Romania- Timisoareana/Ursus sau orice e rece biggrin.gif
de pofta- Salitos
Adrian00
Heineken
pcs
Surorile muncheneze : Augustiner / Paulaner dunkel
spy_oh_joy1389
Lipseste Stejaru mad.gif !
Votez Carlsbergu'! Beck's si Heineken mi se par prea amare. Oricum nu prea sunt pasionat de bere. Prefer vin ca nu are efecte secundare biggrin.gif
SorinCT
Imi pare rau dar nu aveam cum sa inglobez toata traditia alcoolica a acestui neam, avem cate o marca de bere pentru fiecare consumator smile.gif
Mrija
Carlsber, ca m-am facut odata praf si m-am pus in genunchi in fata unei tipe smile.gif) radmasa.gif
Adrian00
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
balanel
Valentins - bere nefiltrata
http://www.valentins-beer.com/index.html

Dreher, Faxe, Horst, Hermann Muller, Leffe, toate berile cu fructe (kriek - belgiene), de la noi Timisoreana, Stejar.

Aici fac o mentiune: stiu ca la Timisoara se putea bea bere nefiltrata. Pacat ca nu imbuteliaza, ca sa pot bea si la Bucuresti...
clr
Carlsberg, Ursus, Stella Artois, Heineken
Si n-as zice nu nici la sugestia lui Semit smile.gif

Cat despre Red's, pentru mine ala e la categoria sucuri, n-as numi asa ceva bere.
marian-j
Ursus la sticla! wub.gif
Mult timp am baut Tuborg dar,naiba stie,parca in ultima vreme au borhotit-o rau de tot! sad.gif
Foarte fain si Efes-ul dar asa de tare s-a scumpit ca imi trece pofta! mad.gif
Acuma m-am reorientat pe astea doua.Deutschland uber alles! sleep.gif
M i h a i
un poll...ciudat.....sunt o gramada de alte beri...bergenbier si corona wacko.gif

cele mai ok din ro sunt Silva neagra...hai si timisoareana..in rest niste mizerii..unele sub licenta..altele nu... bergenbier si redd's sunt cele mai mizerabile... ca bere straina prefer ce a postat marian mai sus, DAB, Lefe bruna , iar regina este Ottakringer...pacat ca la noi nu se gaseste.....daca vreti bere buna straina incercati real..au o gramda de sortimente de bere....

ultima achizitie mai jos tongue.gif
ionutblv
carlsberg- becks
marian-j
Coane Mihai,mie Ottakringer-u' ala nu-mi spune mare lucru.Sper sa nu dai cu pietre dupa mine.
Am baut de mai multe ori "Otta" in doua variante(helles si inca un fel dar nu mai tin minte cum ii zice)si nici una nu m-a dat pe spate.
Intr-o vreme,varianta in doza portocalie se gasea si in Bil*a dar a disparut cu desavarasire.
Nu spun ca nu ar fi o bere buna dar dupa gustul meu e prea "aspra".
P.S.
Sper sa nu intre colegul Alex pe aici ca imi iau ban pt blasfemie! ph34r.gif
l.e.
Ahaa!Acu' ma dumirii.Pai vad ca iti place berea cu un continut mai ridicat de alcool,cu gust foarte puternic si cu o impregnare a acidului carbonic mai redusa.
D-aia "insacunai" matale "austriaca"in tronul regal.
semit
stai linistit ca nici mie nu mi-a placut otta biggrin.gif
M i h a i
gusturi si gusturi...normal ca nu putem fi la fel toti... mie otta imi place cel mai mult la capitolul ''blonda'' ...nu vreau sa zic in cat timp au disparut din frigider 48 de doze.. tongue.gif nu mi se pare aspra deloc..pare o bere usoara... unsure.gif ... in billa au numai in Au...ca la noi..pauza...
romeo3108ro
Timisoreana/Paulaner si tot ce este nefiltrata
Fratzica
daca tot vorbim de bere, putem recomanda si berarii.

St. Patrick`s de pe Lipscani are o bere neagra si rosie foarte buna. Kilkenny rulz. Berea nefiltrata e de la Holsten, foarte buna de altfel.
SorinCT
Berarie nemteasca in CT - Bierhaus. Are bere nefiltrata, blonde traditionale, brune gustoase si tot felul de amestecuri alaturi de mancarea asociata. Dar cel mai important lucru, are halba de 1l laugh.gif
MirceaVio
Ursus, Timisoreana si Heineken, dar nu refuz si un Ciuc biggrin.gif
UXE
in ordinea preferintelor:

[attachmentid=1627656377] [attachmentid=1627656378] [attachmentid=1627656379]
clr
QUOTE(MirceaVio @ 14 Sep 2010, 09:17)
Ursus, Timisoreana si Heineken, dar nu refuz si un Ciuc biggrin.gif
*



Ciuc-ul ala depinde pe unde e facut.
Daca il iei din Bucuresti .... mai bine altceva sad.gif
semit
corect, daca e Ciuc de la Izvorul Muresului e wub.gif
adrian mgn
Timisoreana si Holsten nefiltrate si ... pe primul loc Kapuziner nefiltrata , bere care se gaseste in Tm la Depozitul de bere la un pret mai mult decat ok si anume 3,2 roni.

[attachmentid=1627656392]
M i h a i
Care este Timisoreana nefiltrata? blink.gif

adrian mgn
daca te referi la poza pusa de mine mai sus , in ea se vad doar tipurile de bere Kapuziner din care eu spuneam ca imi place cea nefiltrata.o poza cu timisoreana nefiltrata nu am deoarece eu nu am vazut pana acum sa o imbutelieze ... se gaseste doar la halba.
sb-55-dan
Fara doar si poate carlsberg wub.gif
DrK
carlsberg - probably the best pipi beer in the world...
carlsberg - probably the best non-alcohol drink in the world
calrsberg - probably the best joke in the world radmasa.gif
herculane
cel mai mult imi place corona, dar de obicei beau carsberg sau heineken
gruita2005
La sticla imi place timisoreana, ursus, heineken iar la PET beau numai Ciucas si eventual Timisoreana daca nu gasesc Ciucas. Sunt curios daca mai sunt bautori de ciucas, am mai dat si la altii fara sa stie ce bere este si nu au ghicit, toti au zis ca este heineken, carlsbers, tuborg etc.
M.C.
Cind vin acasa,numai Ciucas!
Mi se pare cea mai buna,asta cred ca se datoreaza apei de Brasov.
Pe aici,Warsteiner,DAB si Kaiser.
andurs
Din ce este in lista prefer Heineken, mai ales ala la butoi de 5l, ca altfel, Stejar imi place mult. La pet mai bag cate un Neumarkt la 1l, are un gust bun. O bere care nu mai e ce-a fost candva e Silva.
Catalinmodena
Votat Heineken.Insa de ceva timp imi place si Ciuc,nu-i asa amara wub.gif .
Avani
Becks.
Wolverine
Stella si Leffe biggrin.gif
Batrānul
Silva Strong Dark.
Privilex
Carlsberg.daca nu e asta,merge si Ciuc,Bergembier

ps. daca bei Stejar te faci lemn radmasa.gif
SorinCT
Cand a aparut prima data stejar pe piata am luat o naveta la un gratar, a intrat de minune. Am cumparat acum cateva saptamani o sticla si nu am putut sa o termin la ce gust mizer avea. Ori mi-am schimbat eu gusturile ori se duc dracu foarte multe sortimente de bere.
tatimeu
cea mai buna bere bauta? Timisoreana la fabrica de bere (bine acum 13-14 ani)
astazi cea mai buna bere e cea pe care o beau acum - adica rece si adusa de nevasta
Madriann
Stella si Heineken.
Prin Munchen imi placea weissbier, sau asa ceva...nu conteaza marca, toate erau tulburi, laptoase, dar minunate la gust.
M i h a i
mda..munchen...majoritatea sunt ok..de ce? nu gasesti pet la 2 litri sub 5 lei...ori pet la 3 litri cu 6 lei... calitatea berii este mult mai slaba la noi..chiar si la alea sub licenta..etc...
SorinCT
Va propun o lectura interesanta despre berile romanesti si unde se produc. Stiati ca de exemplu berea AZUGA se produce la .. Buzau? Sau ca BUCEGI se face la Constanta?
http://www.zf.ro/companii/cat-de-timisorea...n-buzau-7216738
Oare mai exista beri locale care sa fi rezistat globalizarii economice si eficientizarii in costuri? Tin minte pe vremuri Azuga si Ciuc aveau un gust aparte, cumparau ai mei cu navetele cand ajungeam prin zona.
cread
Timisoreana ,pet, la terasa becks sau ursus, berea pe care am bauto in cele mai mari cantitati a fost hopfen konig, cand eram mai copchil si bagam la greu .
SorinCT
Daa si Hopfen Konig era buna! Alte vremuri, cu efes, astea astea smile.gif
Hack
QUOTE(SorinCT @ 15 Sep 2010, 10:42)
Va propun o lectura interesanta despre berile romanesti si unde se produc. Stiati ca de exemplu berea AZUGA se produce la .. Buzau? Sau ca BUCEGI se face la Constanta?
http://www.zf.ro/companii/cat-de-timisorea...n-buzau-7216738
Oare mai exista beri locale care sa fi rezistat globalizarii economice si eficientizarii in costuri? Tin minte pe vremuri Azuga si Ciuc aveau un gust aparte, cumparau ai mei cu navetele cand ajungeam prin zona.
*


Si ce ti se pare chiar asa de iesit din comun? La Buzau la fabrica de bere care apartine grupului SAB Miller se imbuteliaza mai multe marci: Ursus, Timisoreana, Redds, Perroni, si mai sunt cateva care acum imi scapa. Beri locale care sa fi rezistat globalizarii or mai fi, un exemplu este Berea 3 Stejari din Sibiu, dar exemple ca asta sunt rare.
SorinCT
Pai tocmai asta ziceam, febra profitului distruge traditii si retete muncite ani la rand pentru castiguri pe termen scurt.
CGB
paulaner nefiltrata, azuga si timisoreana. vara ce-i drept merge cam orice, numa rece sa fie.

zilele trecute am luat din megaimage o bere facuta de/ptr ei. 1,56 lei doza. la gust e ok, da' cand am citit la compozitie "colorant caramel" mi-am bagat pl-n ea si-am aruncat-o.

cea mai buna bere am beut-o acu' fro 10 ani, sus la varfu' omu, pe la 7 seara, dupa un urcus de fro 6 ore. era o azuga rece, la sticla.care-a costat 45.000 lei. o mica avere pe vremea aia. da' a fost de senzatie.
M i h a i
Inca doua preferate...nu sunt de pe meleagurile noastre.. sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.