Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare motor
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 5
Thurisaz
am un motor pe benzina de 1.1 din 88. A schimbat cineva motorul la renault 5 campus? aveti idee de ceva compatibilitati ? as dori ceva mai pe la 70-80 CP
treishu
depinde cati bani ai...

pot sa iti ofer un motor de 140 cp.

Thurisaz
ce fel de motor este ?alte detalii imi mai poti da ? se potriveste pe reno campus sau trebuie sa-i fac modificari ? consum....etc
Alexa85
am de vanzare piese pt reno 5 in 2 usi ( motor 1,4 injectie monopunct)
o dezmembrez pt remat sau cine vrea sa o ia la pretul final de 1500 €
Thurisaz
daca ai macarale de usi alexa. id mess mihaianghel2005
garfield_09
Salut.
Am schimbat de curand motorul si cutia la masina. Avea motor de 1.1 si i-am pus unu de 1.4. Merge binisor, dar as vrea sa mearga si mai bine. Motorul era injectie monopunct si l-am trecut pe carburatie. Vreau sa-l fac sa mearga pe injectie...nu stiu ce modificari trebuie sa fac pe la instalatie, la pomap de benzina etc. Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi ??? Va multumesc.
garfield_09
Nu ma poate ajuta nimeni cu nicio idee ?? sad.gif
Matrixxxul
Ai rabdare, de regula oamenii raspund foarte greu pe-aici - de zici ca nu se uita nimeni pe acest UNIC forum de R5-uri...Se va gasi in final cineva care sa te lamureasca.
Trist dar adevarat.
garfield_09
mai am rabdare pana se mai incalzeste vreme...apoi o sa incerc sa fac de capul meu smile.gif
andishors
II poti pune injectie(monopunct sau multipunct). Oricum ar fi trebuie sa faci rost de pompa de benzina electrica, senzori, calculator, corp injector/injectoare, catalizator, sonde lambda, calajul aferent, eventual bord(ceasuri). De preferat ar fi sa iei direct de pe un motor instalatia completa si sa faci transplantul. Sau poti face rost de un alt motor mai capabil si gata. La carburatie nu ma pricep. injectie monopunct am avut si am vrut sa trec la multipunct, insa am lovit masina si am renuntat. Cu injectia multipunct o sa castigi ceva putere. Nu stiu cat de bine sau rau merge motorul tau si cat de bine vrei sa mearga, e relativa treaba. Informatii gasesti pe site-uri, chiar aici pe forum. Poti sa ii pui la loc injectia pe care zici ca ai dat-o jos si daca e incompleta sa incerci sa o faci cum trebuie, vezi ce lipseste si cauti sa le pui la loc. Iti trebuiesc ceva cunostinte de mecanica, nu e chiar plug and play. Mult succes
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.