Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cod culoare caroserie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
iulianu00
Cine ma poate ajuta sa aflu codul de culoare al caroseriei? Am inteles ca se poate dupa placuta ovala, dar cum?

Va rog mult, ma poate ajuta cineva?
bogdyMND
Cred ca la referance peinture. Nu le am cu franceza blush.gif
alsk
QUOTE(bogdyMND @ 5 Aug 2010, 14:06)
Cred ca la referance peinture. Nu le am cu franceza  blush.gif
*


aia e bogdy
cristicristutu
Sau deschizi usa dreapta fata si pe stalp ar trebui sa ai ceva placuta pe care scrie codu culori.

5 Aug 2010, 14:54:
Asta daca are culoare din fabrica.
lag_ph
oricum nu mai iese la fel.. cea originala are > 10 ani de soare/ploiae/zapada

cel mai bine cu hartiute colorate, cum m-au rezolvat pe mine unii la o vopsitorie. si a iesit parfum (la culoare).
cristicristutu
Poi pune culoarea initiala si dupaia atata poliseaza pana iese asa cum ii si restu caroseriei
iulianu00
Nu e problema de culoare, am mai vopsit unele parti si nu se vedea nici o diferenta, dar cu un polish iese si mai bine. Vopseaua este cea originala (mai putin unele parti ce-au mai fost revopsite) si arata foarte bine, masina doar in garaj este tinuta.
Oricum vopsesc marea parte a masinii (fara capota si plafon).

5 Aug 2010, 16:21:
Mersi frumos bogdyMND pentru poza si multumesc tuturor pentru raspunsuri.

5 Aug 2010, 16:26:
Sa fie asta oare, MV640?

5 Aug 2010, 16:28:
K568 S002065
E3 SAN 913 SAN 513
MV640 DRAP04 HARM01
8/ ACHK NRTW


asa scrie pe placuta ovala...
Adi R5
da...asta ( MV640 ) e codul de culoare in cazul tau.

MV = Métallisé Vernis
640 = Gris Iceberg
iulianu00
Ok. mersi Adi R5.
lag_ph
haha.. si eu tot griu' lu icebergu' am.
alex3003
Sper ca nu deranjez, dar poate sa-mi zica si mie ce culoare corespunde la cod: MV920, am fost la mai multe magazine si nu am gasit nici o culoare care sa fie macar apropiata de culoarea pe care o am pe masina. sad.gif
Adi R5
MV920 = gris fjord (cenusiu...in traducere aproximativa) gri-carbon.

este folosita intre anii 1996-2001
cridaia
si culoarea mea ? ....TEB64
alex3003
Multumesc si tot respectul pentru Adi R5
Adi R5
TEB64 = gris sideral ,teintes a effets
cridaia
unde ai gasit asta ?
srevni
Dupa ultimele 3 caractere din codul de pe placuta, gasiti culoarea pe site-ul de mai jos. Am dat cautare dupa anul 2000. Culorile astea s+au pus pe toate modelele. Puteti schimba anul cu o noua cautare.

Cod culori renault 2000

catalee
Imi poate spune cineva codul culorii de pe masina daca nu am placuta ovala? Culoarea e visiniu inchis din 94 lafel ca asta.
Adi R5
acceseaza si matale linkul de mai sus si vezi cite variante ai la dispozitie
catalee
Ms. Il accesasem inainte sa intreb, imi da fix 4 culori: 571 rouge apache, 727 rouge, 729 rouge corail, R727 rouge, care o fi?
Eu incercam sa aflu culoare exacta de pe placuta altei lagune ph1 cu culoare identica.
catalee
Am aflat pana la urma de la o femeie smile.gif) care se ocupa de vopseluri auto.
Codul culorii e 777 rouge persain.
Placuta ovala nu imi lipsea, doar ca nu stiam ca la renourile fabricate inainte de 95, placuta se afla sub capota pe panoul dintre motor si interior.
Adi R5
777 .. numar cu noroc... biggrin.gif
deng3l
QUOTE(catalee @ 28 Oct 2010, 09:10)
Am aflat pana la urma de la o femeie smile.gif) care se ocupa de vopseluri auto.
Codul culorii e 777 rouge persain.
Placuta ovala nu imi lipsea, doar ca nu stiam ca la renourile fabricate inainte de 95, placuta se afla sub capota pe panoul dintre motor si interior.
*



salutare ... si eu cautam codul ala dar nu am gasit pe stalp ... acuma dupa ce ai scris ca se gaseste sub capota am deschis si chiar acolo am gasit ceva coduri pe o placuta ovala tongue.gif ... in total am 4 randuri in primul si ultimul rand un singur cod iar in al doilea si al treilea rand is 3-3 coduri ... care ar fi codul care imi arate ce culoare am?

am vazut scris tot aici ca exista codul MV640 = Gris Iceberg ... eu in randul trei, al doilea cod (adica cea din mijloc) am scris doar 640 ... atunci asta a rfi codul?

va rog un ajutor biggrin.gif biggrin.gif ... va multumesc ... astept biggrin.gif

1 Nov 2010, 14:18:
chiar nu ma poate ajuta nimeni?
espacern
@deng3l=Trimite VIN-ul si afli date tehnice despre masina ta(printre care si cod-ul de vopsea):
http://www.reno.ro/Numar-identificare-auto...60563-s450.html
Numai bine!
lag_ph
pentru cine doreste sa mai adauge o serbare anuala, se poate trimite un mail la mama lagunicilor, care sa includa VIN-ul, si primiti la schimb data de fabricatie.
* caz personal : 05 oct 1998. peste 6 ani (fara un pic) isi face majoratu' 052.gif
deng3l
salutare tuturor ... pana la urma am aflat si eu codul de vopsea ... si nu vroiam sa deschid un alt topic pentru intrebarea mea ... imi puteti spune dupa codul respectiv MV 640 (gri iceberg) unde gasesc ceva spray pentru vopsit ? ... intreb mai mult de la cei care au folosit deja acest gri ... pareri sfaturi ... va multumesc.
espacern
Daca cauti spray pentru vopsit cu cod special gasesti la Renault(ca cel din poza),dar si la magazinele specializate in prepararea vopselei.
Cred ca si la Carrefour am vazut ceva asemanator.
Vopseaua ta este mata si trebuie sa dai cu un spray de lac dupa ce vopsesti.
Daca este o lucrare mai importanta apeleaza la un vopsitor mai bine!
Numai bine!
deng3l
mersi mult o sa incerc atunci la reprezentanta sau daca o sa am drum spre carrefour ma uit si acolo ... mersi inca odata.
takle
Salut!!Cine stie ce culoare am la masina?Pe placuta ovala este TED79.Asta ce inseamna?? Multumesc
espacern
Gasesti pe net daca cauti....dupa codul corect!
Verde Cupru=TED97
takle
Am cautat Nea Marius si nu am gasit.De aceea am si pus intrebarea asta.Multumesc
mars
D97 - Vert Cuivre se numeste culoarea aia, am avut si eu una la fel. Vezi aici.
gicapal1970
La mine pe placuta ovala scrie TEC66 , am cautat pe internet si nu am reusit sa gasesc denumirea exacta a culorii , ma poate ajuta cineva ?
espacern
Se numeste GRIS ECLIPSE
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.