Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Capota infundata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
kimi_ro
Salut,

Am gasit zilele trecute capota infundata, mai exact, fix in varful ei (aproximativ in locul unde exista clama aia de care tragi ca sa deschizi capota, deasupra rombului, simbolul Renault), cineva a apasat cu palma, fundul, etc. si s-a indoit/infundat. Nu e mai mare de o palma insa ma supara ingrozitor de mult. Am auzit ca ar exista un fel de ventuza care ar putea sa imi indrepte capota indoita/infundata insa, pe de alta parte, exista sanse sa sara vopsea.

A mai patit cineva ceva de genul asta si daca da, ce solutie de indreptare a gasit?

Multumes,
aurelyan
Da, se poate indrepta, asa am reparat-o si eu, am avut aceeasi problema. Se aplica un fel de adeziv si se trage apoi tabla. Vopseaua nu sare, insa acel adeziv nu trebuie aplicat de prea multe ori pe acelasi loc, cei care fac asta ar trebui sa stie acest lucru.
kimi_ro
Spune-mi, te rog, unde ai facut treaba asta si cat te-a costat.

Multumesc,
bubu_salcie
asta a fost prostia mea mai demult - am aplicat de mai multe ori. m-am invatat minte biggrin.gif
CRY 79
Am vazut multe Clio cu capota acolo infundata. Se indoaie cand se apasa sa se inchida capota. E un punct sensibil acolo.
aurelyan
@kimi_ro
reparatia am facut-o in Iași, cea de la capota a costat ~15-20 lei, pretul era in functie de "complexitatea" lucrarii...
kimi_ro
In Bucuresti nu stie nimeni unde se poate face treaba asta? Aia de la Serus mi-au zis ca daca aplica ventuza se ia vopseaua, ca apoi trebuie iar revopsita si alte faze de genul asta de am zis "pas" asa ca m-ar interesa un service/meserias unde as putea sa o repar la cel mai mic pret....
D-Ice
APAN Braila, nu fac reclama, moderatorii pot sterge postul, aripa spate de Logan infundata de un mormoloc in parcare, au tras-o cu dispozitivul si a iesit impecabil, nu se cunoaste.
bilstan
QUOTE(kimi_ro @ 31 Jul 2010, 15:34)
In Bucuresti nu stie nimeni unde se poate face treaba asta? Aia de la Serus mi-au zis ca daca aplica ventuza se ia vopseaua, ca apoi trebuie iar revopsita si alte faze de genul asta de am zis "pas" asa ca m-ar interesa un service/meserias unde as putea sa o repar la cel mai mic pret....
*


Aia de la serus sunt cam incompetenti.Mai incearca si la altii.
theodor2004
QUOTE(kimi_ro @ 31 Jul 2010, 15:34)
In Bucuresti nu stie nimeni unde se poate face treaba asta? Aia de la Serus mi-au zis ca daca aplica ventuza se ia vopseaua, ca apoi trebuie iar revopsita si alte faze de genul asta de am zis "pas" asa ca m-ar interesa un service/meserias unde as putea sa o repar la cel mai mic pret....
*



daca aplica ventuza, sare vopseaua si capota tr revopsita. ti-au zis bine cei de la Serus.
eu alte metode nu cunosc, pana acum nu am auzit de chestia cu adezivul lipit de capota, care trage infundatura in sus. dar poate exista..
aurelyan
crede-mă, nu vorbesc din cărți, mi-am reparat asa capota si o înfundatură mică la o portieră...nu a fost nicio problemă cu vopseaua...
sopedo
Daca gaseste cineva unde se poate face chestia asta in bucuresti sa lase ...un mesaj pe forum!
theodor2004
Te cred Aurelyan, dar majoritatea service-urilor din Buc. ma indoiesc ca sunt dispuse sa aplice metoda: 10-20 RON e prea putin in comparatie cu min 800 RON, cat ar incasa daca ar revopsi portiera. De asta spun a ca nu am vazut metoda; toti prefera sa revopseasca.
Dar hai sa mai cautam..
aurelyan
Salut, despre ei este vorba, am vazut si ceva numere de telefon de Bucuresti...
http://www.car-spa.ro/ si locatia in capitala
http://www.car-spa.ro/en/formular-de-contact
...cu alte preturi...
andreis
In Bucuresti sunt cei de aici.
Taboo
Aceeasi problema am si eu cu capota in februarie am gasit-o infundata am crezut ca sa aruncat cineva pe ea , toate bune si frumoase am fost la politie mi sa dat aviz de reparatie am rezolvat problema, acu am fost pana la Mall cu familia frumos afara am ajuns acasa a inceput sa ploaie dupa aproximativ o ora fumam o tigara la balcon cand ma uit la masina capota infundata ca in februarie exact in acelasi loc aceeasi forma de doua( buci )acu nu stiu ce sa fac si ce sa mai zic tine de garantie asa de proasta e tabla. Ce ma sfatuiti sa fac ??
alexgeogabriel
Eu ti-as sugera sa pui o camera de filmat si sa vezi cele 2...ci, poate mai face si altceva pe masina ta.🍹
Acum pe bune, te deranjeaza atat de mult, o mica denivelare care se formeaza de la apasarile cu mana oe capota pentru inchidere? Lasati capota sa se inchida singura prin cadere, de la 20 cm si aia e. Si eu aveam o mica urma pe capota veche. Depinde unde apesi ca sa o inchizi, cred ca am inchis capota dr maxim 5 ori prin apasare si doar din partea intarita.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.