Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme Servodirectie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 21
mich3lin
salut baieti am o probleeeeeemaaa foarte mare hai sa incep cu povestea am un R21 pe care am cuparato acu 3 ani , 2 ani a stat masina iar acum am inceput sa o repar sa fie perfecta am schimbat bucsi placute de frana, buji, ulei , filtru de ulei filtru de aer ... cand am cumparat masina nu am stiut ca are servodirectie dar pana la urma mi-am dat seama am bagat ulei pentru servo in ea mergea servodirectie pana cand mi-am dat seama ca curge uleiul dar cat timp era ulei in ea mergea perfect curgea la caseta de directie unde sunt burdufele .Cand am vazut ca curge am zis ca cumpar o caseta de directie de la dezmembreri am mers la dezmembrari si am gasit un r21 fix ca si al meu am si cumparat caseta . Dupa ce am cumparat caseta iara nu am umblat mult cu masina iar cand am umblat am mers fara ulei , iar azi am zis ca ma duc la service sa imi schimbe caseta . au schimbat baietii caseta am bagat ulei in ea dar nimic , baietii au zis ca sa dus pompa servo dar dupa vreo 10 minute am vazut ca a inceput sa curga uleiu din caseta pe care mi-au schimbato asa ca nu mai inteleg ce sa intamplat pana la urma sa dus pompa de la servo ?, se poate strica pompa servo daca umbli fara ulei cu ea? de ce nu merge caseta asta de la dezmembrari, si cealalta curgea dar mergea o zi doua asta nu lucreaza deloc parca nici nu as fi bagat ulei in ea ? stie cineva vreun raspuns ? Multumesc
yonn77
Salut! Trebuia sa-i schimbi numai burdufurile sau o lasai asa ce iti curgea rau?Si eu mai complectez din cand in cand cam vreo doua capacele cu ulei de servo happy.gif
renault19tse
salut.
ce motor ai pe ea ?
am eu sistemul complet de servo.....este cu furtunele pe el poti fi sigur ca nu curge...
Fery_
pe modelele de 1.7 casetele sunt proaste ii chestie generala si eu sunt la a 2-a caseta si curge si asta completez 2-300 de grame pe luna si merge
pana nu se duce de tot nu o mai schimb
XtreZz
si la mine la diesel curge...si completez
mich3lin
gata baietii am rezolvat tot la servodirectie este pe capatul din dreapata ceva cu filet in care este simeringul smile.gif aia nu a fost stransa si pe acolo a scapat asa de tare uleiu mersi oricum pentru ajutor o zi frumoasa
yonn77
Salut! Cred ca am rezolvat si eu scurgerea uleiul de servo in ultima perioada incepea sa pice ulei din ce in ce mai tare pe partea dreapta la burduf unsure.gif La burduful asta aveam si o gaurica in partea de sus si am rezolvat-o cu silicon sanitar . Si dupa cum am vazut pierdea pe la incheietura burdufului dinspre caseta ! L-am impins bine in in tevusca care intra in burduf si inspre bratul casetei l-am legat cu o sirma de cupru de 2,5 wink.gif am dat cateva ture si vad ca nu s-a mai prelins deloc (deocamdata) smile.gif S-ar putea casetele de directie sa nu aiba nimic la cei care va curge si sa fie niste chestii banale ca acestea!
XtreZz
la mine nici nu se mai poate numi burduf...e ciuruit tot!
yonn77
Salut ! M-am apucat singur sa rezolv problema cu scurgerea lichidului de servo , am demontat caseta de directie de pe masina wacko.gif . Vai si amar death.gif ce chin s-o mai montez la loc pe masina . Am incercat s-o demontez toata si nu am reusit s-o desfac pe partea cu cremaliera asa ca cele doua simeringuri dupa teava le-am lasat tot asa si am schimbat decat simeringul de la rulment partea de sus dinspre volan . I-am schimbat si capetele de bara i-am bagat ulei si am facut proba si am observat ca numai picura pe partea stanga deloc la cremaliera smile.gif . Simeringul l-am cumparat de la adix.ro ( un mag pe sos giurgiului) si am dat 5 lei pe el! Ramane sa-i fac geometria la roti si sper sa nu mai pice un gram. Intradevar este de munca la casetele de directie si raspundere si daia cer astia manopera mare la ele. wink.gif
yonn77
Am rezolvat cu caseta de numai curge smile.gif si am facut geometria rotilor la autosoft . Nenea de la calculator a ramas uimit ce valori are pe spate si pe fata masina cu nici un fel de abatere pentru varsta ei icon_mrgreen.gif exact ca la el in calc si mi-a zis ca multe masini noi nu au asa ceva : stabilitate etc...
R21_bop
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat ce ulei de servo sa-i pun? (tip)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.