Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Parere ASTRA
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
cristimin
Salut,ce parere aveti despre casco la astra.
Geox16v
nono.gif Citeste bine contractul inainte de a semna chiar daca e stufos ,eventual cauta pe cineva care are la ei deja casco
Alex4u
Eu stiu de la unchiul meu care lucreaza la reprezentanta peugeot...si lucreaza si cu daune....Astra si Euroins sunt cele mai scartare cand vine vb sa achite o dauna sau ceva...mai bine dai un ban in + decat sa regreti apoi
cristimin
Multumesc,are cineva la ei,ce parere are merita au oferte foarte bune.
leinad
Deoarece am tangenta cu multi asiguratori, personal nu recomand Astra pt Casco.
Vezi la Generali, au oferta buna acum.
Allianz, Groupama ar fi alte variate bune, dar Allianz sunt cam scumpi.
Maskatu
Decat sa iti faci la astra, mai bine nu iti faci deloc... am un prieten care a stat aproape 3 saptamani pentru un accept de plata "colosal" de 1.500 ron, necesar repararii pe rca, in urma unei coliziuni cu un asigurat la rca.

Primele 2-3 zile raspundeau la telefoane, apoi le puneau pe hold. Inspectorul de daune este foarte dragut cand te duci la ei la sediu, iti da si nr de telefon mobil, dar nu raspunde niciodata la el...

Daca pentru un amarat de acord de plata pentru rca stau atata si se comporta asa... te las pe tine sa iti imaginezi cum se comporta la un casco.
Marian66
nu poti sa compari cum procedeaza la decontare pe rca si casco. eu unul cu astra (cand am fost lovit de asigurati astra) am colaborat bine. totusi, pe foamea asta, nu stiu cum o mai duc cu fondurile, si cred ca depinde foarte mult de valoarea daunelor daca merge repede sau nu, nu neaparat de firma.

intradevar, sunt unele firme fata de care mai bine iti faci casco la camatari smile.gif)))
gvincentiu
Am avut la ASTRA doi ani la rand CASCO (1800 lei in 2008 si 2150 lei in 2009) pentru auto de 13.000 euro. Am busit-o in 2009: reparatie de 7600 lei (cu upgrade-uri de piese, repere etc.). Nimic de reprosat. Am luat auto din service-ul indicat de ei chiar inainte sa faca plata. Jos palaria, multumit la culme. In 2010 surpriza: nu au vrut sa-mi reinoiasca polita pe motiv de dauna. Adica eu vreau sa le platesc si al treilea an si al patru-lea s.a.m.d. si ei nu vor sa-si scoata de la mine banii? Asa da asigurator, asa ca m-am dus la altul care m-a luat de bun, cu dauna zero.
nick4001
astra = tribunal in caz de despagubire am auzit-o de la mai multi si acum sunt si eu in aceasta situatie.
UXE
in calitate de pagubit sau de vinovat?
andrey2003
In ultimul timp foarte multe serviceuri nu mai lucreaza cu Astra, fiind rau platnici (inclusiv reprezentantele..). Recomand Groupama, Asirom (ca firme mediocre - am lucrat cu ei de mai multe ori si am fost multumit de fiecare data) sau daca vrei ceva mai bun Generali sau Allianz cu care nu am lucrat, dar sunt sigur ca lucreaza cel putin la fel de bine ca cei mentionati mai sus.
Shush
Stai linistit ca si la Allianz poti sa ai surprize smile.gif
Toti sunt setati pe maximizarea profitului.
klaus
E, da, ca la Generali curge lapte si miere...
Ca-s decenti, sunt, dar nu-s fabulosi
Shush
Cu Generali nu am interactionat niciodata si nu am vrut sa vorbesc aiurea.
Pana la urma totul tine de cat de bine cunosti legea, cat de bine iti cunosti drepturile si cat esti dispus sa te certi / lupti pentru ele, ah si bineinteles de bunavointa inspectorului.
Diac
Am avut dosar Astra pe RCA si s-a rezolvat intr-o luna, deoarece era cu victime. Probabil ca si la alta companie ar fi fost la fel.

E o oarecare diferenta intre dosar de dauna pe RCA si dosar de dauna pe CASCO. In cazul doi, merge mai repede treaba, mai ales daca ai platit doar una din cele 4 rate anuale de exemplu. Pentru masini mai vechi, merge si Astra, daca alti asiguratori propun prime mari si sume asigurate mici. Am CASCO la Astra cu 400 Euro anual si 5000 suma asigurata.
corbex
Ce masina ai, Tata?
SandelBS
Experiente cu Astra, Casco si RCA la ei, facut de leasing din iun 2009.

1. Geam in urma unui furt din auto (oct 2009)- despagubire dupa 7 luni , nu era mare vreo 330 lei, i-am platit eu inainte sa am geam la masina. Inspectorul de daune de la Braila habar n-avea pe ce lume traieste, astepta o confirmare de la B ca imi platesc ratele (aia de la centrala a ras cand a auzit).

2. Vopsit bara, 800 lei (mar 2010 aprox) - reprez Renault, accept de plata dupa 4 zile de la reparatie, doar pt ca lipsea un act (pe care l-am dus la timp dar idioata de la receptie nu l-a inmanat inspectorului)

3. Inlocuire bara, stop, reparatii pe la portbagaj 3500 lei (dec 2011) - reprez Renault, suprinzator am dus masina luni la service si vineri am luat-o (nu stiu cum a reusit).

4. Casco regres, oglinda, reparatie vopsire usi si aripa (vreo 3000, mai 2013) - accept de plata dupa 4 zile lucratoare, la Citroen, dupa multe interventii, telefoane si fiind pe punctul de a ma duce sa ii sparg ceva.

5. Casco regres , schimbare usa, reparatii aripa si prag, reparatie vopsire usi si capota (3300 lei fara usa - oct 2013 - 3 dosare), Citroen, accept de plata dupa 10 zile lucratoare (2 saptamani) de la reparatie si asta dupa interventii (interesant ca am trimis un e-mail in care le-am facut niste urari de bine la daune la 17 30 si a doua zi la 9 30 dosarele au fost aprobate). Norocul meu e ca dupa reparatie am lasat garantie valoarea lucrarii sa imi pot lua masina si apoi i-am luat dupa acceptul de plata.

Pana in 2011 , inspectorii dadeau carte de vizita cu tel, dar acum doar adresa de e-mail. Adica nimic.

Eu nu sunt multumit de ei, se poarte frumos la inceput apoi...greu. Au fost alesi de leasing doar pt pret, 360 EUR/an la valoare asigurata 9200, primul fiind gratis. Cand se termina leasing-ul nu mai fac la ei. Si-au mutat si centrul de daune la mama dracu-n sector 4 pe Metalurgiei.

Inca o nemultumire: Call center. iti pot da info doar dupa nr dosar (nu nr de inmatriculare) si doar stadiu dosar pe care oricum il afli de la service. Mai precis, nimic folositor. Nu iti pot da nr inspectorului, nici macar un tel de la centrul de daune. De fapt aia nici nu raspund.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.