Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: BCR propune dobanzi mai mici clientilor existenti
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Zona Financiara
driver
Astazi primesc un sms cum ca ma invita banca cat mai urgent sa ma prezint la ei pentru a beneficia de o dobanda mai mica la creditul contractat in urma cu cativa ani. Pe langa aceasta oferta a lor mai imi ofera si asigurarea imobilului gratuit pe toata perioada de creditare, biggrin.gif . Pana aci toate bune si frumoase, dar pentru ca tot mi-au dat si numarul de la infobcr m-am gandit hai sa sun sa intreb ce si cum sau cam cat biggrin.gif . O domnisoara draguta imi da o parte din informatiile cerute, iar la o parte evita sa raspunda. A evitat sa imi spuna cu cate procente se va reduce dobanda si care sunt conditiile pentru a beneficia de aceasta dobanda. Nu imi amintesc sa imi fi spus ceva de vreo dobanda fixa... wacko.gif
Ce mi-au propus? Sa semnez un act aditional prin care modificam dobanda, care acum este variabila, cu o dobanda fixa mai mica decat cea de acum plus ca se ofera ei sa imi asigure gratuit imobilul pe toata durata creditului. Diferenta de dobanda se ridica la 0,5 procente.
Mie tare imi aduce a disperare, sau ceva asemanator cu suflatul in iaurt.
tataiedaciotul
Ba bine ca nu... radmasa.gif
adi_ar
Probabil se pregateste terenul pentru aplicarea masurilor referitoare la eliminarea "birului" de rambursare anticipata - decat sa faci refinantare, iti scad ei dobanda cu ceva!
Pe de alta parte, sa ia masuri pentru evolutia inflatiei??? In ce moneda este creditul?
IRONICK
QUOTE(adi_ar @ 3 Jun 2010, 08:24)
Pe de alta parte, sa ia masuri pentru evolutia inflatiei??? In ce moneda este creditul?
Evolutia care o sa fie in defavoarea lor ... si creditul probabil este in Euro.
Andy_ACS
Eu zic sa fii atent.
Mie imi miroase a pacaleala. Tu probabil ai dobanda variabila in functie de euribor/robor/etc. Aceasta se evalueaza la 3-6 luni. In ultima vreme acesti indicatori au scazut, deci revizuirea dobanzii ar trebui sa fie in jos (posibil cu mai mult de 0.5%).
Atunci ei incearca sa te faca sa semnezi alta intelegere cu o dobanda fixa aparent mai mica decat e acum, dar per total e posibil sa iti iei teapa.
Alt aspect este comisionul de rambursare anticipata - la creditele cu dobanda variabila se zice ca s-ar elimina total, pe cand la cele cu dobanda fixa nu s-ar elimina, in cel mai bun caz s-ar diminua.
O ultima observatie consta in faptul ca pe langa aspectele care te avantajeaza s-ar putea ca in actul aditional sa fie strecurat ceva deranjant pe care ei sa nu il evidentieze.
Si eu am credit ipotecar la BCR, cu dobanda fixa pe toata durata creditului de 9.5% pe an la EUR. Nu am primit nicio notificare
Am avut o experienta negativa cu ei - nu am stiut de un comision de administare care nu aparea in desfasurator, motiv pentru care am ramas cu 16 eurocenti restanta o luna si mi-au marit diobanda cu 1% in luna aia. Asa ca atentie!

Bafta!
driver
Creditul este in euro, ipotecar. Dobanda este variabila, dar nu mai gasesc contractul ala vechi sa vad cum se calculeaza mad.gif . Am trecut azi pe la ei si mi-au propus o dobanda fixa de 9,1%, diferenta fiind mai exact de 0,4 procente, adica ceva maruntis diferenta calculat la o singura rata. In discutia pe care am purtat-o cu un consultant mi s-a scos cel mai mult in evidenta dobanda variabila care va fi peste 5 ani 7,1%+euribor. Oricum parerea mea este ca e teapa. Prind si ei cati pot cu campania asta, iar la restul vor fi obligati sa le scada dobanzile.
b76bgaarh
astia de la bcr sunt niste....

daca nu te duci cu scandal la ei, uita sa iti actualizeze dobanda cu cea de referinta, doar cand scade. cand creste o ridica fara sa te anunte, si te trezesti ca ai restante la ei.

cum sa pierzi ma contractul de credit?
adi_ar
... baieti isteti! smile.gif
A zis ca nu-l gaseste, nu ca l-a pierdut! Da-l incolo! Crezi ca scrie ceva de bine in el!?? radmasa.gif
speedman
Si eu am primit sms de la BCR, iar la 2 saptamani mi au trimis si hartie prin posta. Este aceeasi situatie credit ipotecar in euro, dar de la semnarea contractului in 2005 ratele nu s au modificat. O sa dau o fuga la ei sa vad concret cat va ajunge rata.

Referitor la ce spune B76bgaarh "daca nu te duci cu scandal la ei, uita sa iti actualizeze dobanda cu cea de referinta, doar cand scade. cand creste o ridica fara sa te anunte, si te trezesti ca ai restante la ei." am patit cu BRD. In plus mai figuram si cu restante de 1 euro, iar dupa ce am achitat acest credit inca mai figuram la ei cu credit auto in desfasurare. BCR pe langa BRD este o banca mult mai serioasa. Evitati cat puteti BRD-ul.
ovidiu_adrian79
Am primit si eu sms de la bcr cu privire la un credit ipotecar din 2005. M-am prezentat la banca, si concret ce mi s-a propus: o dobanda fixa de 9,1 pe termen de 5 ani (in prezent e de 10,8) si asigurarea gratuita a imobilului pe toata durata creditului (asigurare care costa cam 200 lei anual).
In bani situatia ar fi cam asa: rata actuala este de aprox. 144 euro
rata dupa noua dobanda ar fi aprox. 131 euro.
Inca nu am acceptat nimic...ramane sa analizez mai in amanunt.
k_vip
pe termen scurt se merita.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.