Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alarma Thor 4101
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > Car Security - Alarme Auto
dedumihail
Salut, am si eu nevoie de ajutorul vostru, am facut rost de o alarma Thor 4101(pe ea scrie hugesun-i). Am montat inchiderea centralizata pe masina si mi-au ramas 4 fire
Rosu (+), Negru(-), Maro (?) si Alb (?), iar la alarmau ramas 6 fire, Portocaliu, Portocaliu Negru, Galben, Galben Negru, Alb si Alb Negru si un releu cu 2 fire Groase rosii si Portocaliu, Galben, Intrebarea mea mare cum leg firele alea ca ma exasperat mi-am spart creeri dupa cum am vazut pe acest forum de legat ar fi usor daca as avea o alarma R-type dar nu stiu daca este lafel, am pus aparatul de masura pe Alb si AlbNegru (la alarma) si nu indica nimika, am atasat si poza cu schema de montare pentru inchiderea centralizata. Daca alimentez inchiderea centralizata si fac scurt intre cele 2 fire maro si alb se inchid si se deschid Usile. Poate sa ma ajute si pe mine cineva. Multumesc mult

22 Apr 2010, 09:20:
am rezolvat era foarte usor
covesanu
si eu am inceput sa montez exact aceeasi alarma ieri pe un logan. si eu am facut asa: am verificat unde am +12v, si am legat firul de alimentare de la alarma.am legat firele:galben, si galben/negru, la cel negru de la masa alarmei, si am legat la masa masinii.cele 2 portocali, si portocaliu/negru nu se leaga. apoi firele maro de la iesire semnalizari din alarma la firele din prag stanga, firele sunt :alb si crem, le verivici cu o lampa de control legata la minus, si intepi cele 2 fire, si vezi daca lumineaza intermintent. firele de la inchidere de pe masina sunt firele subtiri din mufa mica neagra, firele sunt : roz si orange. restul , portocaliu+ nu se leaga nu?
ce ma intereseaza este unde leg firele galbe/verde si albastru, contactele usi + si -?
ma poate ajuta cineva?


<span class='edit'>28 Apr 2010, 09:17:</span>
sal, nu a reusit sa leg firul la contact usa. care dintre ele il leg? cel de minus, sau cel de plu, si unde? asta mei am de legat, si contactul capota.
catavictor
Se leaga firul de contact minus, fiindca semnalul dat de buoane e minus, ai doua fire subtiri, portocaliu e usile fata si verde e usile spate, daca ai buoanele si portbagajul, pui doua diode de 1 A.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.