Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu stiu ce model de alarma este
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > Car Security - Alarme Auto
jas2
Stiu ca a fost montata in 1997 cand a si aparut.
Dar nu stiu ce model de MAAT este...
Poate ma ajuta cineva...vazand cum arata telecomanda...
Maskatu
Nu ai cum sa iti dai seama de model alarmei, doar dupa modelul telecomenzii. huh.gif Nu mai bine te uiti direct pe cutia alarmei, care este montata pe masina? Acolo scrie exact modelul alarmei.
george_scala_2004
la alarma mea - autowatch - pe carcasa telecomenzii sint niste cifre, coduri cred. asa cred ca este si la maat. probabil si la maat este acelasi sistem. cu goagal laugh.gif se poate verifica...

sau cum a spus maskatu, mai sus...
jas2
Maskatu

Ba da,poti sa-ti dai seama f bine.Telecomenzile sunt diferite pe tipul de alarma si pe brand.Poate sunt f putine asemanatoare si nu cred ca sunt deloc identice.
-------------------------

george_scala_2004

Astea sunt literele si cifrele de pe spatele telecomenzii mele cns 2779 z 4305 mil std 105e(standard militar) Am bagat aceste litere si cifre de zeci de ori in diferite forme si in diferite variante de search dar...nimic
Poate esti tu mai norocos...
sorin1983
Daca e china town este foarte posibil sa fie aceleasi telecomenzi la N tipuri de alarme si sa ai surpriza sa nu iti functioneze cum trebuie una cu alta.
Si ca o paranteza... pentru ce ai nevoie de model?
jas2
sorin1983

Iti dai seama usor ca doar nu esti strain de Rahova ca vreau sa fur masina a carei telecomanda este.Dar nu am gasit inca masina.Am doar telecomanda...
Ma plimb de nebun prin Bucuresti apasand pe butoanele telecomenzii doar,doar, s-o deschide vreo masina. radmasa.gif

Clar ca glumesc nu ?
----------------------------------

Am cumparat de cateva luni masina cu aceasta alarma pe ea dar nu am folosit niciodata alarma pana acum.Foloseam doar inchiderea originala din cheie.Noaptea trecuta insa am avut vizitatori la masina(mi-au spus vecinii) si cred ca folosirea alarmei ar prinde bine.Am probat-o,functioneaza f bine dar nu stiu ce face si cum se folosesc butoanele pentru anumite setari.Pentru a face rost de manualul de utilizare ar trebui sa stiu ce tip de MAAT este nu ?
Avani
Deobicei cutia de alarma este montata deasupra pedalierului. Vezi sa nu o ai si tu pe acolo. Inutil sa mai spus ca daca ai descoperit cutia, ai descorit modelul si prin urmare, ti-ai rezolvat problemele dry.gif
jas2
Avani

Multumesc mult dar daca tu ai stii cat am cautat cutia asta...Vreo 4 ore ieri dupa amiaza.Am desfacut jumatate din bord(norocul meu ca stiu)consola centrala etc.

Nu am gasit-o.Nu am gasit nici comutatorul de serviciu(Valetul)

Draq stie unde le-au montat astia...Am vb cu cineva la telefon acum 2 min. si imi spunea ca el are o mica fereastra in stanga jos cum deschizi portbagajul si ca acolo ar fi Valetul.

Oricum...alarma a fost montata in service SERUS in 1998 si era tare atunci tipul asta de alarma.Stiu pentru ca am cartea service si este specificat acolo dar este stampila chiar pe tipul de alarma si nu se cunoaste.Cred ca a fost cadou de la dealer biggrin.gif

-----------------------------------------

Am gasit valetul...in stanga cum deschizi portbagajul...Dar nu gasesc saracia aia de cutie sa citesc dracu pe ea.
jas2
Mai zice cineva ceva pe aici ?
george_scala_2004
...probabil ca valetul este legat cu niste fire de cutie...urmeaza firele... wink.gif
catavictor
Modelul 862 2k.Nu mai merg telecomenzile?
DRYNK
SALUT SUNT NOU PE AICI POATE NU ESTE LOCUL POTRIVIT SA SCRIUDAR AS DORI SI EU CARCASA DE TELECOMANDA SA CUMPAR SI DE CHEIE (CEA CU INCHIDERE PE EA). MA POATE AJUTA CINEVA CU UN RASPUNS SI CU LOCATIAEXACTA DACA SE POATE VA ROG RESPECTOS. Ps sunt din BUCURESTI A-M VAZUT SI POZA CARE ESTE POSTATA IN TOPICUL ASTA DE PRIMUL COLEG DE JAS2
Triti
Mai stie cineva ceva de modelul in discutie? Sunt si eu in aceeasi situatie si as vrea sa stiu modelul alarmei. Am acelasi tip de telecomanda. Am nevoie de manual si nu stiu modelul alarmei. E montata sub bord si nu vreau sa demontez bordul pentru atata.
Multumesc
catavictor
Va trebui sa ajungi la centrala ca sa vezi exact ce varianta este.daca telecomanda nu este recunoscuta este nevoie de o reinitializare .
cristio_79
Am si eu o alarma Maat, iar telecomenzile sunt aproape identice cu cea din poza, diferenta ar fi ca ale mele au 4 butoane. Intrebarea mea este cum se pot desface pentru eventuala inlocuire a bateriilor ? Se face prin glisare sau declipsare ?
Undeva in zona inelului de prindere, intre cele doua capace, are un sant in care ar intra varful unei surubelnite. Nu stiu daca se impinge sau se rasuceste surubelnita, nu vreau sa crape plasticul acela sau sa rup clemele.
jas2
Intre timp am aflat... tongue.gif

Este MAAT GFM 360 aveti si manualul in lb Romana biggrin.gif
-----------------------------------------------------------------------------------------
Sa lansez si o intrebare totusi...

Aceasta alarma nu dezarmeaza o data cu usile si immo.Este normal?

Trebuie sa mai armez eu o data si sa dezarmez din butonul cheii de contact.Nu ar fi o problema ,dar ma gandesc la uzura inchiderii centralizate(sunt piese in miscare totusi).
In loc sa functioneze o data, functioneaza de doua ori si asta ma face sa folosesc alarma rar.
Triti
Chiar dacă după atâta timp am revenit aici, multumesc pentru informație si manual.
Daca alarma a fost montată corect, trebuie să folosești doar telecomanda alarmei, cea a mașinii nu se mai folosește...
vallixx
Absolut.
Si eu am Maat 7500, e adevarat e alt model de Maat, dar cand dezarmez alarma se deschid usile, se dezactiveaza immo, sezorul de soc, se stinge ledul. Nu mai fac nimic din cheie.
ValveInjector
tongue.gif tongue.gif
paul_p
Razi ca rata la bariera sau razi de problema omului?
vladut88
Da , goana dupa posturi pt a putea trimite pm sleep.gif
Tyby13
salut, a avut cineva aceasta alarma?
jas2
Este o alarma auto CTC asta e clar.Cauta modelul pe net.Iata un model asemanator...

http://www.bizoo.ro/firma/xenoncenter/vanz...senzor-de-soc#1
Tyby13
am gasito si sub aceasta denumire Model T70017 Producator : DN-TEGER dar tot degeaba...niciunde nu am gasit schema ei sau manualul...manual vroiam mai mult pt a afla cum ”invata” noi telecomenzi...nu are buton ca si restul alarmelor ...ms de raspuns smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.