Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Centrare roti
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
L!nuX
Salut
Stiti un loc unde se centreaza roti de biciclete in Bucuresti ?
Am 2 roti ce doresc sa le centrez eventual si schimba 2-3 spite , as dorii pe cineva care stie ce face si nici prea costitisor sa nu fie , sau daca e cineva de aici ... smile.gif
L!nuX
ai idee cam cat costa centratul unei roti ?
nu e e o roata profi , sunt destul de vechi
vis-a-vis
Sincer sa fiu, mi-am facut doar roti de la zero, n-a fost nevoie de centrare, insa nu cred sa fie mai mult de 20 de lei de roata. Poti suna la ei sa vezi sau chiar mail.
Nu m-a interesat niciodata pretul ci doar rezultatul blush.gif
L!nuX
ok , multam mult smile.gif
Stefan
Ion - Crangasi

http://www.dkbike.ro/

Si preferatul meu - Seba de la freeridebikes, Drumul Sarii - 10 ron.

http://www.freeridebikes.ro/
tiberiu.anghel
La freeridebikes mi-am facut si eu o roata si a iesit excelent. Dar suna-l inainte.
Sau la bikexcs pe Baba Novac; ieftin si de calitate.
marius80_eugen
Pe mine ma intereseaza o centrare de roti si o centrare de disk pe spate . Per total care sunt buni si ieftini biggrin.gif si mai sunt si aproape de Drumul Taberei ?
Stefan
freeridebikes.ro
dkbike.ro
marius80_eugen
Deci nu am ajuns nici azi la nici o centrare , DAR am rezolvat o MARE parte din problema . Am stat aseara pana pe la 2 noaptea si am tot vizionat si citit manualele si tutorialele de la frane hidraulice si dimineata am desfacut putin etrierul de pe fata si m-am apucat sa fac "pedale" , apoi daca tot "invatasem" cate ceva am desfacut si rezervorul de lichid de frana mineral oil , la nivel , paralel cu solul !!! . Cel de pe fata este super curat , cel de pe spate f. putin tulbure , dar ok . M-am apucat sa mai fac "pedale" cu rezervor deschis si incet am vazut ca au inceput sa iasa bule mici , apoi am lovit incet cu manerul unei surubelnite si in etrier si in cablu incet si veneau si mai multe , am continuat asa cam 10 minute si incet-incet bulele s-au oprit , cursa franei era mai mica putin , dar elastica putin si pistonasele au inceput sa "lucreze" mai bine . Am curatat si inchis rezervorul ( nu am avut de unde sa completez ca nu am ulei mineral oil dar mai era , asa ca trebuie neaparat sa cumpar ) , am lasat manetele iar la locul lor si am centrat manual etrierul , astfel incat sa fie exact la mijloc discul . Desi pe net spune ca tii strans frana si asa il strangi , la mine nu se centra bine asa . Deci l-am centrat manual , lasand 1 mm in fiecare parte intre disc si placute , l-am strans si am facut proba . Mare mi-a fost uimirea ca am reusit , pe fata atinge doar 2 cm f slab doar pe o parte ( dar asta e discul ... si nu am decat sa-l centrez la o firma pe viitor ) , iar pe spate cam 4 cm . Inainte mergeam aproape fashind mereu cu ambele roti .
La proba din seara asta pot spune ca frecarea s-a redus F. MULT !!! , iar franele tin f bine si nu blocheaza f usor , ci treptat cu apasarea . Placutele pe fata mai trebuie verificate , dar pe spate sunt noi , ambele sunt cu insertie metalica de genul cupru , dar rotile si discurile tot trebuiesc centrate pe viitor . Acum tot citesc despre nenorocirea de ulei mineral pt frane hidraulice Shimano si vad ca s-ar potrivi un ulei de la Cyclon , care este cam 40 ron - 500 ml , asa ca ar fi ok chiar sa-l schimb pe tot in viitor , si sa fac o aerisire "normala" , adica sa-l las sa curga incet pe la etrier si sa completez sus .
La Ion in Crangasi mi s-a spus ca rotile le centreaza numai goale , adica fara cauciuc , dar nu ar fi normal sa fie si cu cauciuc centrate ? La auto se centreaza cu totul nu ?

Stefan merci pt idei , la prima iesire incerc sa-i vad si pe cei de la freeridebikes cum sunt si ce au prin magazin , dar cred ca pe luni ar fi mai indicat , pentru ca peste tot am auzit ca e agitatie cu Romexpo si nu se stie daca vor avea si magazinele deschise .
Altis
Piulita care fixeaza spita ( nu stiu cum ii zice) se fixeaza prin janta. In plus, daca se deterioreaza spita, aceeasi piulita stiu ca are o crestatura care ii permite reglajul (sau inlocuirea ei) cu o surubelnita. Din nou, uneori spita e mai lunga si trece prin piulita pana in interiorul jantei, ceea ce ar provoca spargerea camerei. CRED EU ca astea sunt motivele.
C a t a l i n
niplu tongue.gif
zanga
QUOTE(marius80_eugen @ 23 Apr 2010, 22:18)
La auto se centreaza cu totul nu ?

*



Da


Dar la biciclete depinde si cat de grav e.
Daca e doar putin descentrata cred ca poti da singur cauciucul jos si sa centrezi roata cu o cheie de spite.
vis-a-vis
Una e centratu' si alta e echilibratu' wink.gif
zanga
Ce se face in plus la echilibrare?
Serpico
Prin centrarea rotilor se urmareste reducerea bataii laterale si a bataii radiale. Adica roata sa nu aiba "opturi" si sa nu fie ca un ou.

Prin echilibrare se urmareste obtinerea unei distribuiri uniforme a masei rotii (adica sa nu fie zone mai grele/zone mai usoare).
zanga
Ok am inteles cum e cu echilibrarea, dar cum faci sa detectezi acele zone cu masa diferita si ce faci in consecinta?
vis-a-vis
Eu stiu de la rotile cu spite de motocicleta ca se echilibreaza manual pe un dispozitiv cu 4 rulmenti. Pui axul pe ei si o lasi sa se opreasca. Jos ai greutatea cea mai mare, deci trebuie echilibrata sus cu surplus. La alea de motor se pun niste plumbi speciali care se baga pe spita si apoi pe niplu.
Nustiu cat de necesar e insa asta la bicicleta...



24 Apr 2010, 11:53:
Serpico
Nici eu nu am auzit sa se faca echilibrari la rotile de biciclete. Cel putin nu la bicicletele obisnuite. Poate la cele folosite in competitii (gen Turul Frantei).

Pe langa echilibrarea statica descrisa de vis-a-vis, se mai poate face si echilibrare dinamica (ca in filmul cu roata de masina din postul #13).
marius80_eugen
Problema la o roata care are frana pe disc este cam tripla si anume trebuie ca si discurile sa fie centrate , altfel iti atinge discul de placute si mai trebuie si roata sa fie centrata si apoi cauciucul sa fie perfect instalat pe janta , altfel degeaba janta este centrata , daca ai cauciul instalat prost si camera este umflata fara sa fie verificat .
Si mie mi s-a intamplat ca janta sa reuseasca sa o centreze bine , sa fiu f multumit la verificare pe stand si apoi , dupa ce s-a pus cauciucul , care este ok sau chair nou , roata cu totul sa fuleze si sa se msite in toate partile in momentul in care o pune pe bicla .
De asta spun ca o centrare corecta trebuie sa dea OK ca roata completa , nu numai discul separat sau janta separata . Daca ai MTB , poti sa ai tolerante mai mari ( la janta si cauciuc , NU si la disc ) , dar daca ai slick-uri sau cauciuc f ingust este f nasol si ajungi sa iti tremure ghidonul in mana .
vis-a-vis
Ieri rascolind prin piesele de bicla (si nu numai) de pe balcon, am dat si de o cheie de spite pe care n-am folosit-o niciodata. O luasem de cand se deschisese praktikeru'. Si cum roata din spate incepuse sa fuleze (a fost spitata la repezeala la bikexcs) si am tot amanat sa merg la recentrat, am zis sa-mi dau corigenta pe ea si sa incerc s-o aduc la linie. M-am jucat putin cu strans si desfacut de nipluri pana ce i-am luat orice bataie laterala. Doar pe cele de pe verticala nu pot sa le scot de tot, dar o sa-mi fac singur urmatoarele roti de la A la Z si o sa exersez pe ele biggrin.gif
Roata din fata cred ca are vreo 4-5 ani de cand e facuta si avea doar o mica bataie, probabil de la vreo groapa mai perversa. Am adus-o la linie si pe ea. Este facuta de nenea de la Bikexpert Pantelimon.
Treaba cea mai amuzanta e ca am reglat franele (v-brake) si au ajuns foarte aproape de janta, fara sa atinga si azi, am uitat ca sunt mai stranse si cand am coborat pe rampa de la intrarea in bloc, le-am cam bruscat si era sa innod roata pe fata 04.gif
VladG
Cat iei de roata centrata ? tongue.gif
vis-a-vis
Gratis biggrin.gif
Ma gandesc ca la alea pe spate o sa fie mai dubios fara banc d-ala de centrare.
VladG
Am incercat si eu acum cativa ani, dar m-am lasat pagubas. Ai nevoie si de un banc, daca vrei "fineturi".
vis-a-vis
Asa? blink.gif
VladG
Incredibil! Ala cred ca centreaza singur. smile.gif

L.E: Sters postarea gresita.
vis-a-vis
Vezi ca topicul cu iesiri e mai sus biggrin.gif
Oricum, eu am un genunchi in piuneze (iar)...
marius80_eugen
Am si eu o nedumerire si mi-e sa nu dau bani degeaba . Pe roata fata am o portiune cam de 20 cm in care CAUCIUCUL nu este centrat sau cel putin eu doar "linia" cauciucului o vad ca este putin descentrata . Este posibil ca doar din aceasta problema sa-mi tremure si sa-mi atinga discul de placute pe fata cand accelerez la viteze mai mari de 20 km/h ? La curbe luate mai rapid m-am obisnuit putin , la ceva trepidatii putin , dar numai cand accelerez mai puternic si numai cand apas puternic si pe pedala dreapta se aude ca atinge putin fata .
Este posibil sa fie problema numai din flexarea furcii ( care este normala putin ) sau din mica descentrare a discului ( dar nu face mereu sau la viteza constanta ) sau din acea portiune a anvelopei care este putin descentrata ?
Daca as vrea sa "centrez" doar cauciucul se rezolva prin desumflare , indreptare manuala si umflare iar ? Sau ar putea sa fie cauciucul putin deplasat de pe camera ?

Precizare : am frane hidraulice pe disc Shimano , furca Magura Menja , cauciucuri Michelin si este vb de un MTB .

Acum precizez ceva ce am REZOLVAT : la viteze de peste 30 km/h se auzea un fel de zumzait si pe fata si pe spate , dar din viteza il percepeam mai mult de pe spate . La viteze mai mici de 25 km/h nu se mai auzea mai deloc . Acel zumzait / vibratie era creat de reflectorizatele / catadioptrii de pe fata si spate , care , desi erau stransi in surubelul de prindere si intepeniti practic intre 2 spite , reuseau totusi sa vibreze . Zgomotul era destul de enervant si se auzea de parca aveam un roi de albine dupa mine biggrin.gif . Acum in afara de zgomotul de rulare al anvelopelor si cateodata o atingere a discurilor de frana , nu mai am alte zgomote parazite .
Ma gandesc ca sunt multe alte persoane ca au cam aceleasi probleme , catadioptrii nefiind mereu bine stransi si proptiti intre spite . Asta nu inseamna ca trebuiesc fortate spitele tare , ci doar de reglat catadioptrii astfel incat cand lovesc cu mana in roti nu se aude nici o vibratie .

Vis - acel aparat se pare ca ROLUIESTE janta , nu o centreaza . Dupa roluire cred ca urmeaza centrarea , care tot manual este facuta , dar se pare ca prin roluire se rezolva de fapt cam 70% din problemele centrarii si nu te mai chinui ca prin tensiunea spitelor sa o indrepti . Tot pe acolo mai erau filmulete care aratau pe un nene care centreaza rotile manual , dar si dupa ce termina janta tot are un mic hop , dar nu lateral .
steph
Spite moi.

Am avut si eu problema asta. Cand pedalezi in forta si inclini bicicleta stanga dreapta spitele fiind moi flambeaza si abat si discul care incepe sa frece in placute.

Eu am strans spitele cu juma de tura si am rezolvat problema. Acum depinde si cat de moi sunt.
Muttley
N-am mai vazut demult o asemenea densitate de aberatii pe topic patrat wacko.gif

- centrarea rotii de bicla se face din niplurile spitelor, pentru combaterea bataii radiale si axiale A JANTEI!!!
- NU are nicio legatura cu echilibrarea rotii de auto. Gizas!!! blink.gif
- centrarea se face fara pneu, dupa cum am scris mai sus, vizeaza DOAR janta!
- ar fi aberatia suprema sa centrezi o roata cu tot cu pneu, luand ca reper pneul. La frane pe janta ar atinge in saboti ca la balamuc. Serios, incercati sa ganditi, macar putin...
- "centrarea" pneului se face astfel: se toarna pudra de talc in interiorul pneului, astfel incat camera sa nu "agate" pneul. Se umfla camera numai cat sa se aseze flancurile pneului pe janta, iar pneul sa poata fi "strivit" cu mana. Se bate pneul cu dosul palmei pe toata circumferinta, astfel asezandu-se pe janta. Se umfla la 5 bari sau cat vreti voi;
- pentru centrare NU trebuie suportul ala cu comparatori din film. Apropo, cum dracu sa fie ala dispozitiv de ROLUIT JANTA??????? Cum sa ROLUIESTI o janta de bicicleta??????????? M-abtin de la alte comentarii. Aia-s niste comparatori, unul pentru bataie axiala, anul pentru radiala, cu precizie de oridinul micronilor, iar aia-i o janta centrata cu o abatere de maxim o zecime de mm din ce am vazut in film, adica absurd de dreapta. Revenind, pentru centrare se poate folosi cu maxim succes cadrul bicicletei. Ca reper, cand exista, sabotii de frana sunt perfecti. In lipsa, lipiti ceva pe cadru, imaginatie vad ca exista.
steph
N-auzi bre ca bate cauciucu trepideaza ghidonu bla bla ... eventual la fantastica viteza de 10km/h pe trotuar.

Eu am si la cursiera si la mtb rotile oarecum descentrate si nici la 70km/h nu simt trepidatii sau altceva.
Laurentziu83
Pe vremuri centram rotile "la creta", iar rezultatul era multumitor.
marius80_eugen
QUOTE(steph @ 11 Jul 2010, 22:49)
Spite moi.

Am avut si eu problema asta. Cand pedalezi in forta si inclini bicicleta stanga dreapta spitele fiind moi flambeaza si abat si discul care incepe sa frece in placute.

Eu am strans spitele cu juma de tura si am rezolvat problema. Acum depinde si cat de moi sunt.
*



Ieri am cumparat o cheie de spite la 30 ron de la Acor , cu magnet pe mijloc . Am sa incerc varianta care o propui sa vad cum se comporta . Cu mana daca incerc sa misc de spite , nu se misca nici una , de indoit cam toate reactioneaza la fel . Ciudat este ca putine service-uri au curaj sa te invite la ei cu bicla daca le spui ca vrei sa iasa bine si nu doar sa "incerce" .
Urmatoarea ustensila ar fi un cadru mic de ridicat rotile , pentru ca nu ma incanta deloc sa rastorn bicla si sa lucrez numai asa la ea ( franele sunt hidraulice si mai apar probleme la rasturnarea biclei , apoi se murdareste / juleste saua , trebuie scoase / invartite accesoriile de pe ghidon ... ) .

Laurentiu - multumitor merge si acum , dar daca se poate mai bine ... de ce sa nu incerc sa rezolv problema . Daca ceva nu merge ok , in timp se vor observa problemele , ba toceste placutele prea repede , ba cauciucul nu va fi tocit uniform , ori merge infranat ... Apoi nu mi-am luat o bicla buna ca sa traiesc cu ideea " las-o ba ca merge-asa " .
Maskatu
Pentru cine mai este interesat. La sebi de la freeridebikes, 20 lei centratul unei jante.
Laurentziu83
Noi la tara trebuie sa fim "do it yourself", ca mesteri n-avem, pana si piesele ajung sa mi le cumpar de la Braila intrucat magazinul din piata are programul mai scurt decat il am eu la servici.

A propos: mi-am schimbat anvelopele si camerele, intrucat cele cu care mi-a venit bicicleta faceau pana daca intrau spini de trandafiri in ele, iar cele pe care le-am luat acum, mai dure si mai cramponate, au stat atarnate in suport si-s cam strambe. Trebuie sa-mi fac timp sa le asez mai bine pe janta, intrucat cam au bataie, dar mi-e lene sa dau la pompa dupa aceea, mai ales ca folosesc bicicleta zilnic. Oricum insa, nu simt nici o bataie din cauza lor, nici macar la 50 la ora.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.