Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: SWR metru
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > Statii radio
Pekia
Stie cineva un magazin online de unde as putea comanda un SWR-metru? Dar ceva ieftin si bun....adica pentru uz personal nu profesional? Ceva ce sa folosesc la calibrat antena odata pe luna sau chiar mai rar si sa fie sub 100 ron? excl.gif
alex
QUOTE(buzasparta)
sunt mai multe.acum sa nu se considere reclama: phpmagazin,artero cu suita de parteneri,mondoplast si mai sunt.


http://www.mondoplast.ro/Instrumente-pentr...ene-pg_radio-12
Meghitzanul
430-ul reflectometru si power-metru si nu costa decat 8 euro fara tva, fiind ideal pt ceea ce va trebuie: http://www.mondoplast.ro/Mini-reflectometr...-430-pg_ft-1043
420-ul e doar cu 1 euro mai ieftin dar nu are power-metru.. e ok si asta dar e pacat sa nu luati si cu power-metru
e chiar banal de lucrat cu ele si e f util mai ales daca va schimbati statia si antena de pe o masina pe alta.
adister
Eu am luat de aici. Singura problema este ca vand numai la persoane juridice...
sonykel
problema de la mondoplast e ca trimit doar prin curier si daca nu esti din buc sau timisoara platesti transportu mai mult decat drumu.
asa ca daca mai e cineva din zona poate ne combinam la transport.
laurian
Am cumparat azi statie de la Global Point. Aveau si swr-metre , President, ceva pana in 70 de lei.
ashtefan
Salutare. Ma poate ajuta un coleg cu o calibrare de antena in zona Iasi, Vaslui, Husi, Negresti, Barlad? Merci. Bafta.
fullfit46
Salut. Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o calibrare a antenei in Vaslui ? Merci.
fullfit46
Salut. Intre timp mi-am luat eu un swr Farun FS-222, sa-mi calibrez singur antena, dupa filmuletele puse pe youtube. Insa mie imi arata cu totul alte valori pe unda reflectata fata de 1,2...1,5...2...cum se vad pe youtube.
Mentionez ca am o statie Alan 52 + antena Midland ML 145 produsa de CTE International cu cablu de 3 metri. O sa pun mai jos niste poze si un filmulet, poate ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat. As mai avea o intrebare legat de poza cu statia, daca semnalul pe receptie asa ar trebui sa fie. Pe transmisie e full. Antena cu cel mai bun semnal pe receptie e chiar in mijlocul cupolei pe logan. Multumesc anticipat.


[attachmentid=1628014728]
[attachmentid=1628014729]
[attachmentid=1628014730]


21 Nov 2015, 14:24:
Normal, filmuletul de 27 Mb nu a intrat. As fi vrut sa vedeti ca la mine nu se duce acul pe reflectata spre 1,2..1,3...se duce la maxim spre SET. NU stiu ce sa fac.. blink.gif
torquemada
Deschidem manualul și citim (partea cu galben):

presupun că ai conectat corect stația la SWR-metru și apoi la antena, iar antena e în toate mințile (folia corect aplicată și talpa cauciucată montată), atunci ai de verificat:

-poziția tălpii pe tablă;
-zona în care se află mașina e câmp deschis (nu între blocuri/ în garaj/ sub, lângă linii electrice/ zone cu trafic radio intens)

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.