Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Anunt Bursa - Telefon Nokia
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Probleme forum > Probleme administrative
lungan
Am avut un anunt la bursa care a fost sters. Am postat de 2 ori in mai putin de 24 de ore, dar intr-o postare am scazut pretul. Scaderea pretului parca nu se considera "up", imi poate spune cineva de ce mi-a fost sters anuntul? Multumesc.
R19/16v
QUOTE(lungan)
28 Feb 2010, 10:26:
190 de lei.

28 Feb 2010, 16:32:
Up!


QUOTE(Regulament bursa)
NU se tolereaza UP-uri date mai repede de 24 de ore de la ultima sa postare sau de catre alta persoana decat initiatorul topicului.


lungan
Initiatorul topicului are dreptul sa foloseasca UP-uri O SINGURA DATA dupa fiecare 24 de ore de la ultima sa postare, cu exceptia cazului in care anunta o diminuare a pretului solicitat. Diminuarea pretului nu se considera UP.

Postarea cu "190 de lei" era o diminuare a pretului, si nu se considera "up", asa ca am tinut cont de "up"-ul anterior. E putin neclar regulamentul aici, imi cer scuze daca am gresit. Trebuie sa pun din nou anuntul sau poate fi refacut de un moderator?
Andy_ACS
In opinia mea un "UP" este orice postare care intervine dupa ultima postare a initiatorului, menita sa aduca topicul in actualitate.
Regulamentul specifica faptul ca sunt interzise UP-urile la intervale de sun 24 ore (de la ultima postare a initiatorului), exceptie fac reducerile de pret.
Deci ai fi procedat corect numai daca ai posta mai repede de 24 de ore de la ultimul tau post si ai reduce pretul. Cum nu s-a intamplat asa, ai gresit.

Bafta!
l@u
regulamentul este destul de clar iar daca tu il interpretezi astfel incat te consideri o victima asta e problema ta nu a moderatorului care l-a aplicat
lungan
M-a derutat propozitia "diminuarea pretului nu se considera up", asa ca nu am tinut cont de postarea in care anuntam o micsorare a pretului. smile.gif. Pot sa refac anuntul sau trebuie sa astept un timp?
L.E. Nu ma consider victima, vroiam sa ma lamuresc, nu prea mi s-a intamplat sa incalc regulamentul. smile.gif.
l@u
NU se tolereaza UP-uri date mai repede de 24 de ore de la ultima sa postare sau de catre alta persoana decat initiatorul topicului.
DragosP
Poți.
lungan
Ok. Scuze, am interpretat aiurea, greseala mea.
membru_DC
si pana la urma chestia asta ce vrea sa-nsemne? unsure.gif

Initiatorul topicului are dreptul sa foloseasca UP-uri o singura data dupa fiecare 24 de ore de la ultima sa postare, cu exceptia cazului in care anunta o diminuare a pretului solicitat. Diminuarea pretului nu se considera UP.
l@u
exact ce scrie acolo !
R19/16v
Inseamna ca daca vrei sa diminuezi pretul mai repede de 24h de la ultimul tau post pe thread, esti liber s-o faci, dar daca dupa diminuarea pretului te apuci sa dai up sub 24h, iei warn si anuntul dispare.
l@u
e grea limba romana !!!
cosmin_2300
l@u ... tot n-ai inteles ? De la ultima ta postare , ai voie sa postezi ca ai scazut pretul , chiar daca nu au trecut cele 24 de ore . In cazul in care "dai" up , trebuie sa treaca 24 de ore de la ultima postare smile.gif
Daca te uiti in quote-ul de mai jos , initiatorul a anuntat o scadere de pret si la scurt timp a "dat" un up .... daca era invers , nu erau probleme smile.gif
QUOTE
28 Feb 2010, 10:26:
190 de lei.

28 Feb 2010, 16:32:
Up!
DragosP
Nu l@u n-a înțeles. wink.gif
l@u
QUOTE(cosmin_2300 @ 7 Mar 2010, 16:33)
l@u ... tot n-ai inteles ?
*



cred ca tu esti cel ce nu a inteles !!! biggrin.gif
cosmin_2300
Scuze , lipsa de somn laugh.gif
membru_DC
QUOTE(R19/16v @ 7 Mar 2010, 11:37)
Inseamna ca daca vrei sa diminuezi pretul mai repede de 24h de la ultimul tau post pe thread, esti liber s-o faci, dar daca dupa diminuarea pretului te apuci sa dai up sub 24h, iei warn si anuntul dispare.
*



sa zicem ca am un bec de vanzare si sunt ca tiganii aia din Vitan.... pretul real al becului este 1 RON dar eu sa-i iau mintile "cumparatorului", cer initial pe bec 30RON si apoi incep sa scad putin cate putin, ajungand in final la pretul real al becului

la 5 min. dupa postarea anuntului (cand vad ca anuntul meu a trecut pe a-II-a pagina si nu mai este "on-top") fac o reducere de pret cu 1 RON (29 RON)....dupa o juma' de ora vad ca anuntul meu a trecut iar pe a-II-a pagina si mai fac o reducere de pret cu 2 RON (27 RON)... si tot asa pana la pretul real al becului (1RON) reusind astfel sa-mi mentin in permanenta anuntul "cat mai sus" si totodata respect regulamentul in sensul ca "anunt o diminuare a pretului solicitat. Diminuarea pretului nu se considera UP."

PS: presupun ca acum ati prins ideea si m-am facut inteles sleep.gif
R19/16v
Din nefericire ai dreptate, dar pentru useri d-astia cu bun simt in exces exista 8a. wink.gif
sora13
QUOTE(membru_DC @ 8 Mar 2010, 07:10)
Diminuarea pretului nu se considera UP.

*


...nu se considera dar este(asta in cazul in care diminuarea pretului nu se face prin edit),si ar trebui modificat ca atare in regulament...
R19/16v
QUOTE(sora13 @ 4 Mar 2010, 08:36)
La revedere...vad ca e un forum doar pentru moderatori.
*



blink.gif
membru_DC
QUOTE(sora13 @ 8 Mar 2010, 18:38)
...nu se considera dar este(asta in cazul in care diminuarea pretului nu se face prin edit),si ar trebui modificat ca atare in regulament...
*


si tu esti ....? huh.gif

R19/16v, eu sunt de parere ca ar trebui scoasa ideea cu "Diminuarea pretului nu se considera UP" din regulament... daca vrei sa diminuezi pretul sa o poti face doar dupa 24h "punct"pentru a evita posibilile viitoare discutii. sleep.gif
In fine, voi sunteti moderatorii si voi decideti impreuna cu administratorii forumului ce/cum este mai bine. blush.gif

8. Dispozitii finale
a) Prezentul regulament poate sa nu acopere toate situatiile care pot aparea pe forum. In acest caz masurile care se vor lua vor viza intotdeauna bunul simt si buna functionare a forumurilor.
l@u
hai mai frate ce tot atata vorba pentru un up , respectati regulamentul si daca nu va convine sunteti liberi de contract
slaiciprian
regulamentele sunt facute pentru a fi discutate. daca le iei mot-a-mot, poti sa iesi prost.
fac un topic, scad pretul cu un leu in fiecare ora, dar sunt in litera regulamentului. ar fi ok?
R19/16v
http://www.reno.ro/index.php?act=boardrules - 8. a)
lungan
Rog un moderator sa-mi redeschida topicul:

http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=166470&hl=update+list

Multumesc!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.