Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Drumuri de evitat
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
Pages: 1, 2, 3
ufolaguna
Salut tuturor,

Deschid acest topic pentru atentionarea tuturor asupra conditiilor groaznice ale unor drumuri din tara, cred ca este benefic pt. toti, care circulam prin tara, sa actualizam acest topic; asadar in prima faza de evitat drumul Pitesti - Cimpulung
bogdyMND
Toate.
Este sectiune speciala, la Calatorii si Intalniri -> Starea drumurilor.
c_costel
Cele mai mari si mai multe gropi ,care le-am vazut in viata mea ,sunt pe Dealul Negru.
bogdyMND
Salaj, drum judetean cred. In unele locuri trebuia s-o iau pe langa drum.
cristicristutu
Evitati tot orasu Satu-Mare radmasa.gif radmasa.gif .....ii dezastru.......ce am vazut ca nu au probleme is buldozerele radmasa.gif .
zeusrazvy
QUOTE(cristicristutu @ 19 Feb 2010, 14:49)
Evitati tot orasu Satu-Mare radmasa.gif  radmasa.gif .....ii dezastru.......ce am vazut ca nu au probleme is buldozerele  radmasa.gif .
*


mda centru ala a vostru zici ca e... urat foarte urat! si spre carei.. la intrare in carei jur am crezut ca raman fara roti pe acolo ! baia mare dej e de evitat iar.. e praf
dodox
De acord cu Costel, o protiune buna dintre Pitesti si Valcea arata ca dupa razboi.
Sa vedem cum ocolesc in seara asta ... :-). Ma gandesc sa o iau prin Curtea de Arges. Stie cineva cum se prezinta tronsonul Pitesti - Curetea de Arges - Rm Valcea ?
Batrânul
Un pic mai rau decât DN7...
dodox
Multzumesc Batranul. Vreo sugestie sa ajung la SB cu masina intreaga noaptea asta? DN1?
Batrânul
Pai, depinde de unde vrei sa pleci, ca vad ca esti din Sibiu.
Daca pleci din Bucuresti, DN1 e bun, apoi Brasov-Sibiu e bun, dar e mai cu ocol decat DN7.
dodox
Sunt din capitala ... am tot amanat sa schimb locatia ... smile.gif . Asa ma gandeam si eu, se pare ca DN1 e singura optiune, multumesc.
bogdanelkva
Foarte bun topic dar poate nu au loc toate drumurile din Romania in el...
supremeon
Foarte bun topicul. Nu trebuie puse chiar toate drumurile tarii aici, ci doar cele foarte proaste; caci, orice drum mai are gropi pe undeva, e alta treaba. Eventual, ar merita creat un alt topic cu "zone cu gropi" pe drumurile nationale, in care sa se scrie gropile care ar fi de evitat pe drumurile intens circulate... Ex: pe dn1, trebuie sa incetinesti pe poduri, intre posada si predeal, nu cred ca e pod care sa nu aiba denivelare..

On topic:

Cel mai prost drum (drum modernizat, deci, asfaltat etc) ce l-am parcurs vreodata:
DN73C : Curtea de Arges - Domnesti - Campulung Muscel. E VARZAAA !!!

Locul 2: DJ103B, in judetul Covasna, intre Ozun si Teliu. Cu specificatia ca, de la Marcus la Teliu este super fain (deoarece face parte din judetul Brasov).

Alte exemple negative: DJ103E: Arini, Belin, Aita mare etc. (jud Covasna); DJ113 Bixad - Sfanta Ana; DJ105C Ucea de Jos-Victoria este cam denivelat, nu poti merge cu viteza...

Atat, caci am zis ca le scriu doar pe cele mai stricate smile.gif
liviudavid
Salut,

din punctul meu de vedere cel mai prost drum posibil este intre Pitesti si Rm. Valcea. Nici macar nu pot descrie ce este pe acolo dar pe multe portiuni este greu de crezut ca pe acolo a fost vreodata asfalt.

Drumuri bune sa aveti !
Batrânul
Nu poate fi mai rau decât DN 2D între Lepsa si Ojdula.
supremeon
Pe locul 0, adica inaintea locului 1 din postarea mea anterioara, am uitat sa pun drumul care se desparte din dn1a si duce la Muntele Rosu, unde sunt cabane, peisaje frumoase, observator seismolgic, cred ca si statie meteo, etc. Este cel mai prost drum asfaltat ce l-am vazut vreodata, depasind cu mult Curtea de Arges - Campulung smile.gif
Batrânul
Da, este infiorator - am fost asta-vara si de n ori am vrut sa ma intorc, dar e f. dificil de intors. Locurile sunt superbe; nu mai fusesem pe acolo din 1987 (cand drumul era destul de bun).
Totusi, asta e un drum secundar (nu stiu daca este macar DJ) - ce ne facem insa cu drumurile nationale? Din acest punct de vedere, DN 2D între Lepsa si Ojdula este incomparabil mai rau decat cel de care aminteste supremeon (DN73C).
De ce subliniez: drumurile nationale? Deoarece pentru astea platim vestita rovinieta si o mare parte din acciza de la combustibili...
supremeon
ai dreptate; la cati bani ne iau astia pentru drumuri, ar fi cazul sa isi cam fi terminat de construit palatele, si sa mai si asfalteze cate ceva... smile.gif macar dn-urile...
lagunez
Pitesti -Rm Valcea -dezastru pt un drum EUROPEAN !!! (de doua luni fac naveta Bucuresti Cluj cu ocolire prin Curtea de Arges ( singura portiune cu probleme este culmea curtea de arges unde o portiune din DN 73 cam 5 km este inclusa in perimetrul muncipiului (vorba lu ceasca..) este spalat de torenti in rest cu grija max. 90-100 km/h se parcurge bine...35 min.rm valcea curtea de arges plus 25 minute pentru c.de arges Pitesti (bascov) incomparabil de bun in comparantie cu dealul negru (culmea e ca portiunile ca de dupa razboi sunt doar in AG )...
nWo
Daca nu mai aveti nevoie de masina, incercati ruta Iernut-Medias. Cel mai prost drum pe care am circulat vreodata.

Un alt traseu "excelent" este ruta Oradea-Arad.

Bine ca avem rovineta furios.gif
lagunez
doar iernut-tarnaveni..medias -tarnaveni inca mai este acceptabil (d.pd.v romanesc..) adica mai merge sapat in el .
iesirea din tarnaveni spre iernut e de super cacao...
Cristi17
drumul DN 73 a fost plombat pe portiunea pitesti maracineni,de la intersectia cu mioveni s-a asfaltat pana la piscani ,dar tot mai sunt cateva portiuni proaste....oricum este mult mai bun decat ce a fost pana acum si urmeaza sa fie largit la 4 benzi anul acesta.Sa vedem daca au bani ca autostrada primim max 40 km smile.gif)
Alex G.
QUOTE(Batrânul @ 6 Mar 2010, 09:12)
Nu poate fi mai rau decât DN 2D între Lepsa si Ojdula.
*


Pe acolo mi-am farmat amortizoarele in vara lui 2008. Nu am rezistat tot drumul si am intors pe unde am venit, inconjurand mult.

Alex
einstein1984
Pitesti-Curtea de Arges -Ramnicu valcea cum e ca alternativa la dealul negru, ca pe acolo am inteles ca disparut si putinul drum care mai era intre gropi??
BZN
Curtea de Arges - Rm Valcea e bunicel, ai marele avantaj ca este foarte liber. De la Pitesti la Curtea de Arges nu stiu.
Eu am fost pe DN7 acum exact o saptamana si nu e chiar cum se prezinta pe la tv. Totusi e destul de prost drumul, mai ales in jud. Arges... Oricum , nu se compara cu sectorul Pitesti - C-lung sau C-lung - Curtea de Arges, care-s praf.
einstein1984
Multumesc de info!
viorel31
QUOTE(supremeon @ 9 Mar 2010, 00:13)
ai dreptate; la cati bani ne iau astia pentru drumuri, ar fi cazul sa isi cam fi terminat de construit palatele, si sa mai si asfalteze cate ceva... smile.gif macar dn-urile...
*



...asa este dar palatelele, masinile, amantele mai trebuie si intretinute si intretinerea a orice in Romania este mai scumpa decat constructia -dupa caz-
Scuze de off topic

Revin si eu cu portiunea din DN 7 care strabate orasul Gaesti -dezastru- se plombeaza din loc in loc dar parca insesizabil fata de nr gropilor din carosabil si credeti-ma le simt zilnic de doua ori cand merg la munca si cand plec de la munca.
lord_wader
Daca mergeti in zona Bicaz si va ganditi sa vizitati si Vatra Dornei sa nu faceti greseala de a ajunge la VD pe drumul direct prin Poiana Largului-coada baraj-DN17B
O fi malul Bistritei cu Brosteniul lui Creanga frumos si drumul mai scurt decat prin Gura Humorului dar nu se merita. Asta toamna se faceau ceva asfaltari pe alocuri in functie de bugetul comunal dar in rest e penal drumul. Cred ca mi a luat 3ore pt cei 85km.
Faza cea mai naspa e ca erau portiuni bunicele pe care rulai cu 60-70 apoi ca din senin apareau cratere in "asfalt" si nu mai aveai timp de franare.
acordeon
Ce mai stiti de Dealul Negru...am inteles ca s-au apucat de reparat...vreau in week sa merg Buc-Horezu.... a fost cineva de curand pe Dealul Negru?
gotty
am fost eu saptamana trecuta....e o portiune de cativa kilometri bombardata!
acordeon
Dar s-au apucat de lucru?....toarna covor sau plombeaza? cati km este bombardata?
einstein1984
Ieri cica era reparat deja.
danutsb
Da, e reparat, romaneste. O portiune de 10metrii avea in gropi petre, dar in rest practicabil.
crystale
QUOTE
Daca mergeti in zona Bicaz si va ganditi sa vizitati si Vatra Dornei sa nu faceti greseala de a ajunge la VD pe drumul direct prin Poiana Largului-coada baraj-DN17B
O fi malul Bistritei cu Brosteniul lui Creanga frumos si drumul mai scurt decat prin Gura Humorului dar nu se merita. Asta toamna se faceau ceva asfaltari pe alocuri in functie de bugetul comunal dar in rest e penal drumul. Cred ca mi a luat 3ore pt cei 85km.
Faza cea mai naspa e ca erau portiuni bunicele pe care rulai cu 60-70 apoi ca din senin apareau cratere in "asfalt" si nu mai aveai timp de franare.


Confirm. Asta-vara era in aceeasi stare. La un moment dat imi venea sa trag masina pe dreapta si sa o iau in spinare. Imi era pur si simplu mila de ea.

Tot vara trecuta am intalnit drumuri infioratoare pe traseul de la Moldova Noua inspre Resita, de la Bixad la Lacul Sfanta Ana, de la Lacul Rosu la Gheorgheni (in general in toata harghita si covasna) si bineintele drumul spre Muntele Rosu. Ceva imi spune ca nu a fost remediat niciunul dintre ele. biggrin.gif

In schimb, as recomanda (si sper sa nu le fi stricat zapada de iarna asta) rutele Fagaras - Sibiu - Deva; Hunedoara - Petrosani; Targu Jiu pana aproape de Turnu Severin; Oradea - Cluj, drumul judetean (NU cel european) care leaga Sfantu Gheorghe de Brasov prin Harman (mai putin primii cativa km) precum si drumurile europene, nationale si autostrazile din Ungaria laugh.gif
supremeon
mda, ma bucur ca ne recomanzi cu caldura drumurile din Ungaria... insa, nu am ce cauta acolo... eu vreau drumuri bune aici, la noi smile.gif
in privinta recomandarilor, ce sa zic... sunt bune, insa, proaste...
De exemplu, la cati bani si timp s-au cheltuit pentru repararea, a se citi "reconstructia" drumului intre Brasov si Sibiu, cred ca le-ar fi ajus sa il faca de 4 benzi, cu delimitare intre sensuri.. eu, cand vedeam cat sapa in dealuri, chiar credeam ca il fac de 4 benzi... aiurea.. deci, dpdv al "riscului", tot drum prost e..
Oradea, Cluj, Turda a fost aproape mereu bun...
Sf Gheorghe - Brasov ar fi fain daca s-ar astupa complet betoanele alea, peste tot, si s-ar separa sensurile.... caci f. multe accidente mortale au fost pe acesti doar cativa km, datorita coleziunilor frontale...
smile.gif oricum, aici trebuia sa vorbim despre drumurile de evitat, nu cele recomandate smile.gif
didiland11
Inconjurati oricat numai nu intrati pe nationalul dintre Toplita- Reghin. Sunt aprox 20 km de mers cu viteza I; acolo unde exista, acostamentul este mai bun decat "asfaltul" !
alfasiomega
Covasna-Tg Secuiesc in comuna Zabala drum bombardat,Tg.Secuiesc-Balvanyos in comuna Turia drum bombardat,lasati masina la intrare in comuna Turia si mergeti pe jos,Balvanyos-Bixad daca ocolesti gropile, atunci sigur lovesti bustenii insirati prin santuri si ampatamentul drumului.Ramificatia spre lacul Sfanta Ana foarte bun.
emoldoveanu
Confirm starea INGROZITOARE a drumului(?) de la Lacul Rosu si la Cheile Bicazului!
Am fost la inceputul lui aprilie 2010! O crima!
Acum: stie cineva care este starea drumului dintre Targoviste si Campulung? Vreau sa merg saptamana viitoare.
Emil
BZN
De la Targoviste la Malu cu Flori(granita jud DB) e bun spre foarte bun. De acolo pana la iesirea in drumul principal (DN73) e prost spre foarte prost. De la intersectia asta pana la Campulung, bun/f bun.
lord_wader
QUOTE(emoldoveanu @ 3 May 2010, 18:09)
Confirm starea INGROZITOARE a drumului(?) de la Lacul Rosu si la Cheile Bicazului!
Am fost la inceputul lui aprilie 2010! O crima!

*


Aaaaa... stai linistit...pai ala e bun comparativ cu Vatra Dornei-Bicaz, Toplita, Gheorgheni, Roman-Negresti, Adjud- Barlad, Negresti-Buhaiesti-Iasi, Husi-Falciu-Galati etc
crystale
Portiunea DN1A - Muntele Rosu - in continuare praf. Am trecut acum o saptamana pe acolo (dar nu cu Ză Megane biggrin.gif ). Practic mai bine era neasfaltat, fiindca asa cum arata acum e pur si simplu criminal.
Anto
Campulung - Curtea de Arges.
namidee
Cu voia dumneavoastra, adaug si eu Moravita-Oravita.
Brainie
DN 76 Deva - Oradea. Zona de serpentine din jud. Arad e jalnică, restul porțiunii din Arad e prost, în jud. Bihor (numai până la Sudrigiu am fost) și Hunedoara este în general bun, ceva mai puțin bun în Hunedoara către Arad.
mining
Rovinari - Bumbesti Jiu, un dezastru adevarat. Daca nimeriti noaptea, rupeti masina in doua.
CGDBZ
Slobozia-Buzau e dezastru de cativa ani buni si nu se face nimic , cateva plombari care in cateva saptamani se fac la loc cratere iar pe unde nu sunt gropi zici ca mergi cu barca .
namidee
Mi-am mai amintit unul: DJ 248 Iasi - Mogosesti - Rebricea - Vaslui. Cel putin prima bucata, Iasi-Mogosesti adica, e un dezastru: o multime de gropi, multe adanci, unele nici nu pot fi evitate; unde nu sunt gropi e valurit.
gibonu
Baia de Arama - limitata teritoriala Gorj / Caras Severin.
Drumul este praf, pacat de zona superba prin care trece.
Cand intri in Caras-Severin drumul este perfect, parca intri in alta tara.
nasty
adica vreo 14 km? Pe la Obarsia Closani, acum cativa ani nu era asfaltat, pe vreo 2-3 km, dar cica au facut drumul...
caphonne
Salutare o intrebare pentru colegii din zona Buzau.Maine plec Buzau-Vulcanii noroiosi-Focurile Vii pe urma vin spre Sarata monteoru dupa care o tai pe drumul 203 G spre Magura.
Asa informativ cum se prezinta sectorul de drum Sarata Monteoru-Magura via Manastirea Ciolanul.
Multumesc mult.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.