Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mai avem moderatori la bursa ?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Probleme forum > Probleme administrative
Pages: 1, 2
l@u
wacko.gif
DragosP
Coane, dă-te jos din faveul tău și apasă pe report, da? Și lasă întrebările ieftine, rogu-te!
l@u
m-am dat jos si am apasat ...verifica tongue.gif

EDIT : poate am folosit un titlu neinspirat dar am vrut sa evidentiez cum isi dau baietii up-uri consecutive pe amandoua topicuri , nu sa bat apropouri la echipa moderatoare...incerc sa schimb titlul daca te-a deranjat
R19/16v
Si nu puteai avea rabdare mai mult de cele 6 minute care au trecut de cand ai dat report si pana cand ai facut topicul asta!?
l@u
ba am avut rabdare .............. din 3.02.2010 wink.gif
Lostboy
Dar ce bre, vă oprește din salariu? blink.gif
AlexV
zona bursa este sectiunea cu cele mai mari probleme si cele mai multe actiuni de moderare. multi nu citesc regulamentul si imediat ce sunt atentionati parca li se iau caii de la bicicleta.
Moderatorii de la bursa, in limita timpului disponibil modereaza. Reporturile intemeiate sunt foarte utile.

Sunt si useri care citesc ca au acelasi cont si pe reno.ro si pe daciaclub.ro, dar nu se uita ca sectiunea bursa e comuna, si posteaza neintenionat de 2 ori. Neintentionat dar gresit.
Lostboy
Din zece topicuri aproximativ 5 sunt de bursă.
Doar un singur exemplu: [attachmentid=1627597446]
Sunt total de acord cu soluția propusă de ironick cu taxa.
l@u
si cine sa o incaseze bre daca nu este moderare ?
sora13
...ar merge si aprobare anunt bursa,nu postare directa...taxa cred ca va stinge bursa de tot sleep.gif
klaus
Da, stiu, ar innebuni samsarii...
Apropo, parca ziceai ca:
QUOTE(sora13 @ 4 Mar 2010, 08:36)
La revedere...vad ca e un forum doar pentru moderatori.
*

C@talin
QUOTE(l@u @ 12 Mar 2010, 01:12)
si cine sa o incaseze bre daca nu este moderare ?
*



io te votez pe tine modelator,sati dea baietii salariu mare sa imi cumperi range icon_mrgreen.gif
klaus
Vezi sa nu cumpere niste răngi ...
C@talin
io am 3 sabii wub.gif il astept 243.gif
sora13
QUOTE(klaus @ 12 Mar 2010, 16:14)
Apropo, parca ziceai ca:
QUOTE(sora13 @ 4 Mar 2010, 08:36)
La revedere...vad ca e un forum doar pentru moderatori.

Nu am zis adio smile.gif ,iar punctul de vedere este acelasi.
...si in plus sa vedem pana unde merg jignirile aduse ulterior userilor banati wink.gif
On topic: moderatorii sa isi faca datoria la Bursa in primul rand nu sa stea la vanatoare de vrajitoare pe forum icon_mrgreen.gif
argon
QUOTE(AlexV @ 4 Mar 2010, 10:02)
viorelu a gasit exact ce a cautat. case closed.
*



adica ce a gasit? blush.gif ca zburda bine mersi.
Lostboy
QUOTE(C@talin @ 12 Mar 2010, 16:22)
io am 3 sabii wub.gif il astept 243.gif
*


Ce ți-e cu ăștia mici, îi crești și după .... laugh.gif
l@u
s-a lins pe puta de Range
klaus
QUOTE(sora13 @ 13 Mar 2010, 20:14)
On topic: moderatorii sa isi faca datoria la Bursa in primul rand nu sa stea la vanatoare de vrajitoare pe forum icon_mrgreen.gif
*


Tocmai, supararea samsarilor denota ca moderatorii isi fac treaba.
Evident, intotdeuna samsarii sunt niste oameni onesti si cinstiti, care nu vor sa tepuiasca si d-aia nu inteleg de ce oamenii rai si meschini cu functia de moderator ii ostracizeaza.
slaiciprian
Prea mult zgomot pentru putin. Bursa de aici e excelenta, si nu e o tragedie ca un om vrea sa vanda o dacie, si inca frumoasa, in 2 posturi. Nu a dat in cap la nimeni.
Inainte de a critica bursa, ar trebui sa o comparati cu aceeasi sectiune de la alte site-uri. De cand softpedia a schimbat formatul si s-a dus la vale, dacia nu mai are concurent la acest tip de bursa.
Mai degraba trebuia un topic de felicitari moderatorilor ca tin aria curata, fara informatii si preturi false, fara samsari, desi aici, ma gandesc ca ar fi loc de exceptii. Dar cum de orice portita romanul profita... o fi mai bine asa.
argon
pe gmclub poti posta la bursa, dar nu apare pana nu e aprobat de moderatori, o solutie excelenta comparativ cu ce se intampla pe acest forum. Nu trebuie aprobate in secunda doi, si din 4 moderatori cred ca poate citii fiecare cateva anunturi pe zi cand au vreme, sa le dea OK-ul sau nu, asa s-ar evita tigania ce se face uneori acum, aka subiectivismul datorat 'observatorilor' cu reportul...practic acestia fac moderarea la bursa.
AlexV
pe gmclub sa vezi un atasament trebuie sa fi inregistrat. why? pe daciaclub-reno nu o sa fie vreodata aceasta regula stupida. nici partea cu aprobarea nu este o solutie.
slaiciprian
ce tiganeala? hai sa fim seriosi, nu sunt atatea topicuri la misto incat sa fie considerat un fenomen. de fapt nu prea sunt. iar comentatori la bursa vor fi, unul fruntas e chiar cu grad de moderator, desi la alta sectiune.
argon
QUOTE(AlexV @ 15 Mar 2010, 18:07)
pe gmclub sa vezi un atasament trebuie sa fi inregistrat. why? pe daciaclub-reno nu o sa fie vreodata aceasta regula stupida. nici partea cu aprobarea nu este o solutie.
*



pe gmclub ca sa vezi bursa trebuie sa fii inregistrat.
DragosP
Argonel, tu cu cine te cerți taică? nedumerire.gif
argon
eu nu ma cert cu nimeni, asta ti se pare tie? expuneam o idee, nu cred ca e interzis. parca schimbul de idei era constructiv, chiar daca nu se schimba nimic si ramane pe sistemul report report report.

QUOTE(slaiciprian @ 15 Mar 2010, 19:03)
ce tiganeala?
*



adica vesnicile topicuri cu nemultumiri, unde mi-e topicu, de ce am luat warn si ala nu, etc.
slaiciprian
si pentru 10 nemultumiti complicam viata la 1000 de oameni?
si daca schimbam sistemul o sa fie toti fericiti? pe gmclub e totul lapte si miere?
de curiozitate, am citit si io regulamentul sectiunii si am sa dau reporturi cand vad posturi aiurea. nu e asa complicat sa apas un buton si sa scriu 2 cuvinte.
avem un sistem bun, daca-l schimbam o sa ne para rau dupa el.
si o sa incepem cu altre topicuri ca nu e bun sistemul nou si vrem altul, sau pe ala vechi...
l@u
QUOTE(slaiciprian @ 18 Mar 2010, 14:25)

avem un sistem bun, daca-l schimbam o sa ne para rau dupa el.
*



si caruta era buna....ce dreaq mai fac astia masini ?

QUOTE(os @ 18 Mar 2010, 20:31)
Acelasi/aceeasi Diana revine dupa expirarea celor 2 zile, adresindu-mi jigniri via PM. 30 zile pe tusa.
*



intreb si eu aici poate stie cineva ...se poate lua ban ptr jigniri pe PM ?
klaus
QUOTE(l@u @ 18 Mar 2010, 22:20)
se poate lua ban ptr jigniri pe PM ?
*

Depinde de jigniri.
b76bgaarh
nu este adevarat klaus...

a fost o intreaga dezbatere pe forum.... cand dantes parca a luat ban pt pm..dar ciudat a disparut topicul respectiv... in care Alex V zicea ca nu se acorda ban pt PM....

deci cum e cu regulile astea?
klaus
Treaba e discutabila si taratabila individual.
Privatul e un mod de comunicare pus la dispozitia membrilor, asa cum este posta, telefonul e-mailul etc.
Daca o denigrare sau calomnie, o injurie poate fi tratata ca atare doar daca e realizata in public, o amenintare nu e necesar sa fie publica (e acelasi caz cu amenintarea prin scrisoare de ex). Ea poate fi dovedita ca reala din momentul dezvaluirii continutului ei de una din parti, necontand daca e sau nu "pe privat".
Insa si o injurie poate fi considerata nelalocul ei, chiar daca a fost transmisa pe privat si nu a fost publica, daca rezultatul ei ar putea fi o intimidare sau reactionarea agresiva in zona "publica", putand fi considerata nelalocul ei.

Toata treaba ramane la nivelul de injurie. Un "esti mai prost decat prevede legea" nu e sanctionabil dar un "vin sa-ti dau 2 rangi in parbriz la masina ca esti prost" e sanctionabil.
b76bgaarh
klaus.. in topicul de care aduc aminte AlexV spunea ca pm nu se sanctioneaza... nu ce ai expus tu mai sus... daca imi aduc bine aminte tu ai fost chiar unul dintre cei care nu a fost de acord cu acest lucru spus de AlexV

poti te rog sa il gasesti? eu nu il gasesc....
klaus
Nici eu nu-l gasesc, insa imi mentin punctul devedere ca mesajele pe PM pot fi sanctionabile, in functie de gravitatea lor si de plangerile la adresa lor.
Un user raspunde pentru actiunile sale in integralitate, nu e incapabil pe pm dar pe public este.
Utilizarea PM-ului pentru a profera injurii are un adresant, are un emitent, are un scop determinat (chiar si de a crea dissconfort), folosindu-se un mod de comunicare/corespondenta.
Faptul ca PM-ul nu e public, asa e, pana ce continutul lui este dezvaluit cu scop de "reclamatie" de una din parti. Daca nu ar fi sanctionabil ar insemna ca useri "linistiti" sa fie deranjati, fara posibilitate de limitare, de niste useri agresivi si mitocani pe pm, dar care pe public sunt mielusei.
Pe acest forum se incerca, in limita posibilitatilor, pastrarea unui cadru civilizat de comunicare. Iar asta presupune un cadru civilizat in integralitatea lui, nu jegosenii ca pe pm injuri ca un birjar pe unul cu scop de incitare si apoi pe public vorbesti ca un iepuras si spui: pai ce eu am vorbit urat cu respectivul pe public, de ce mi s-a dat ban? Ca eu nu raspund de ce zic pe pm.
Pe scurt: eu consider ca sunt sanctionabile manifestarile pe pm, pentru ca userii raspund inclusiv de mesajele lor private si continutul lor
Liviu
Ca parere pur personala, nu consider OK ca un moderator sa purceada la functie pentru a contracara o jignire primita pa privat ..

Eu unul nu reactionez la mesaje private violente in felul asta .. dar clar imi afecteaza decizia punitiva in cazul in care acea persoana calca pe alaturi pe public ... e o chestiune subiectiva si fiecare om va reactiona altfel ...
b76bgaarh
da klaus dar cand useri normali se plang de limbaj trivial pe pm raspunsul stas a fost E PE PRIVAT NU SE FACE NIMIC FOLOSITI IGNORE. ori e pt toti ori e doar pt uni?

sustin ce a zis Liviu.

klaus
Folosim? Sunt si eu inclus in plural?
argon
cand un barbat cu username de femeie te injura pe PM cred ca se poate face o abatere de la regula.
dantes
QUOTE(b76bgaarh @ 19 Mar 2010, 13:09)
[...] cand dantes parca a luat ban pt pm..[...]
*



Pleaca ma d-acilea ca n-am fost io... mai cerceteaza... pana acu' n-am avut ban si doar un amarat de warn...asa ca...vezi ca e altcineva...
IRONICK
QUOTE(argon @ 19 Mar 2010, 19:00)
cand un barbat cu username de femeie te injura pe PM cred ca se poate face o abatere de la regula
*
Mah da ce subtil esti.
xcss
Legatura cu postul initial fiind?
aqua
"Toata treaba ramane la nivelul de injurie. Un "esti mai prost decat prevede legea" nu e sanctionabil dar un "vin sa-ti dau 2 rangi in parbriz la masina ca esti prost" e sanctionabil. "

si totusi cum e cu pm astea, sunt sau nu tratabile? pentru unii se aplica regulamentul pentru altii nu?
ca acum m-ati facut tare curios, acu' cateva luni bune mi-am luat un warn de la un moderator, n-are importanta cine, ca am "selectat" din niste pm-uri primite limbajul intelectual despre mine si mama mea al unui anume user de pe aici, iar nu are importanta cine, care garantez ca a fost mult mai rau decat "prost" sau "idiot"
nu de alta da' exact cum s-a spus, pe forum era ca un inger, asa frumos graia, iar pe pm s-a vazut nivelul adevarat, pusesem extrasele din pm pe public tocmai sa vada toata lumea adevaratul user, nu pentru placerea mea proprie
despre asta vorbeam, nu? sa pastram un forum curat si civilizat....adica pe privat poti sa-ti bagi si sa scoti, apoi revii pe public numai zambet si esti de incredere...buna treaba

LE: la momentul respectiv logica mea a fost exact ca cea a lui klaus de mai sus, da' mi-am furat-o pentru intentie
argon
http://www.daciaclub.ro/-VAND-Renault-19-1...el-t175839.html [attachmentid=1627606546] [attachmentid=1627606549]

de 2 saptamani sta la bursa topicul..ups, userii nu si-au facut treaba de moderare sa dea report..ca vizualizari sa fie vreo 150...ca io ultima oara cand am dat report pentru un topic de sters cf. regulamentului, luai si warn, ca mi-am permis bag si un post pe langa report..la mai mare bla bla bla.gif
l@u
deci avem sau nu moderatori la bursa ??????!!!!!!!!
cosmin_2300
l@u ... tare mi-ar face placere sa te vad moderator , sa vad cat de bine ti-ai face treaba !
R19/16v
argonel, tu ai dat report la alt 19 neinmatriculat.

l@u, alta treaba n-ai?
sorin1983
Dar n-am inteles... nici pentru piese nu se poate vinde o masina inmatriculata in alta tara sau neinmatriculata?
R19/16v
Unde scria ca se dezmembreaza R19le ala?

Un bun exemplu - http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=177139
dantes
In a doua poza
R19/16v
QUOTE(Karmann @ 11 Mar 2010, 18:13)
Renault 19 1.9 Diesel

Masina a intrat in tara in august 2009 si a circulat pana asta iarna.

Motor 1870 cmc diesel, euro 2.
154524Km
A fost inmatriculata in Spania.
Ulei, filtre(inclusiv de motorina)si bujii schimbate in octombrie 2009.

Pretul de vanzare este de 750 euro negociabil, masina este momentan in curs de radiere, se vinde pt piese, dar nu o dezmembrez din cauza lipsei de spatiu adecvat.
Multumesc pt intelegere.


dantes
Ca fapt divers...

QUOTE
Pretul de vanzare este de 750 euro negociabil, masina este momentan in curs de radiere, se vinde pt piese, dar nu o dezmembrez din cauza lipsei de spatiu adecvat.
Multumesc pt intelegere.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.