Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Recarosare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 19
CalinB53
Nu stiu daca s-a mai discutat in detaliu problema aceasta ca eu nu am vazut.
Am un Reno19 b53 ph1 necirculat in RO si vreau sa il "recarosez" daca se poate doar cu actele cu unul incris in Ro tot cu acelasi model de masina numa problema este ca e ph2. Stie cineva daca e posibil, costuri sau e mai simplu sa il inscriu normal
renault19tse
salut.
am facut eu asa ceva.
iti spun toti pasii si costurile smile.gif
ai noroc, eu nu am gasit unul sa-mi zica la acel moment si am alergat tare mult.

Nu conteaza dc e ph 1 sau 2 daca au aceeasi caroserie, motor, etc nu e nicio pb.
Ideal este sa fie ambele pe numele tau, altfel la Politie vei avea de prez multe acte

Te duci cu aia inscrisa la RAR si spui ca vrei sa faci recarosare. Tb sa dai ameble serii de caroserii
Aia o pun pe stand pe aia inscrisa, o pozeaza si gata.
In cateva zile de la Buc, tb sa primesti accetul de sch caroserie.
Te costa vreo 700 RON pana aici.

Cu adeverinta RAR, te duci in service autorizat pt asa ceva si aia tb sa iti dea hartia ca au schimbat caroseria, o factura de manopera.Imp e hartia de la service, aia conteaza la RAR.
Dupa aceea tb sa gasesti un baiat priceput care sa faca schimbul de serii intre motoare....atentie la nituri cum le bagi...sunt multi care fac asta.

Masina veche o dezmembrezi si duci caroseria la REMANT de unde iei o hartie unde scrie seria vechii caroserii.

Acum te reprogramezi la RAR unde aia tb sa vada masina recarosata, sa ii faca verificarea tehnica si sa-ti faca cartea de identitate. te costa 150 RON.

Dupa mergi la Politie cu Cartea, taxa inmatriculare, taxa certificat, hartie de la remat, certificat fiscal(daca masina nu e pe numele tau) numerele de Gremania cu care a venit masina cealalta, autorizatia de circulatie provizorie de Germania.
Daca nu ai adus-o tu e mai grav, tb CVC cu ala care a adus-o si implicit certif sau fiscal....
Intra pe mess si vb daca te intrereseaza...e mai complicat dar in final merita smile.gif
Succes,
Adi
catalin_cata
salut .dar daca masina e lovita si nu am cum ajunge cu ea la rar cu se procedeaza????si e deja dezmembrata am doar caroseria cheala am scos tot de pe ea!doar so duc sai ia seriile de pe caroserie cand o duc la remat???ms
renault19tse
platforma.
ATENTIE : iti tb motorul, daca nu-l ai tb o alta operatiuen, omologarea.
CalinB53
Multumesc tuturor care s-au implicat si au raspuns pe tema acestui subiect. Acum astept ca sa imi termine nenea actele la masina biggrin.gif
catalin_cata
salut .cat tea costat toata treaba si in cat timp ai terminat?? si poti spune si pasii in ordinea in care iai facut tu!!ms ms
renault19tse
citeste si tu mai sus si fa o adunare.
catalin_cata
in service cat ai dat la schimbat caroseria ???sau pe factura aia??
renault19tse
nu mai stiu...ei pot sa-ti faca pe cat vrei tu.
important este sa aiba o valoare.
restul te intelegi tu cu ei.
catalin_cata
ok.ms fain
maryo643
Eu as vrea sa schimb caroseria(motorizare 1.9 D) deoarece cam incepe sa putrezeasca si decat sa o repar am zis ca mai bine aduc una din De. Doar ca cele diesel sant destul de scumpe si la nemti, benzina in schim gasesti aproape pe gratis- dar oare potrivesc caroseriile pot sa pun motorul meu diesel pe o caroserie de benzinar?
Thanks!!
BiGBearRO
Caroseriile sunt la fel, difera doar anumite elemente montate pe ele, si nu sunt putine.
Trebuie sa muti cam tot ce se afla sub capota.
Cel mai bine cauta una diesel cu motor cu probleme (curea rupta)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.