Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jante Laguna III
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna III
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
costacheadelin81
Oameni buni, vreau să-mi cumpăr 4 jante de aluminiu de 17 modelul ''Spider'' pentru Laguna mea. Sunt proaspătul proprietar al unei Lagune in echiparea de bază, Expression, care vine din fabrică cu jante de oțel de 16 pe care vreau să mi le schimb. Jantele pe care intenționez să mi le cumpăr sunt cele de pe echiparea Dynamique/Gt. Nu le-am găsit de vânzare pe nicăieri. Aștept sugestii/oferte/ etc. Mulțumesc Atașez și o poză:
korn
Sunt bune si asta, dar mai exista pt laguna 3 un model de jante mai interesante. Poate te uiti si dupa alea!
dili
Daca vrei musai modelu' de pe Dinamyque, ai numai 2 variante: intrebi la dealer si te cocoseaza la bani sau postezi tot pe forum, dar si in aria vanzari/cumparari.
Anul trecut era un coleg de forum care oferea la un pret excelent setul de jante pe 17" pt ca el trecuse pe 18".
Dar as urma si sfatul lui korn, mai vezi si alte modele.
ciobanucos
cred ca cel mai usor ar fi sa faci o vizita la un dealer in afara si le iei pe loc, la pret mult mai mic. De ex. Austria. Am facut niste reparatii acolo la un far, (becul de zi) si m-a costat 2 Eur, iar aici aceiasi operatie ma costase 50 ron.
csorin66
Incearca la nr. asta de telefon 0735555007, sunt exact modelul care-l vrei,tipul si-a pus alte jante si cauciucuri pe astea vrea sa le vanda cred ca are si cauciucurile.
Tipul este din Ploiesti si-l cheama Cezar.
korn
QUOTE(csorin66 @ 16 Jan 2010, 15:48)
Incearca la nr. asta de telefon 0735555007, sunt exact modelul care-l vrei,tipul si-a pus alte jante si cauciucuri pe astea vrea sa le vanda cred ca are si cauciucurile.
Tipul este din Ploiesti si-l cheama Cezar.
*




nu este cumva.. pe care-l vrei..? nu stiu.. zic si eu..
csorin66
Korn, nu am inteles nimic din ce ai vrut sa ma intrebi sau sa zici, am un prieten cu laguna3 dynamique care si-a schimbat jantele si cauciucurile iar pe cele ale masini stiu ca vroia sa le vanda, el nu este inscris pe forum, cei din ploiesti care vin la intalnire stiu despre cine vorbesc.
mbebe26
Korn dorea sa spuna ca ai gresit gramatical. Tu ai scris "modelul care il vrei" iar corect e "modelul pe care il vrei". Nu vreau sa o iei ca pe o "corectare gramaticala" ci doar sa intelegi ce a spus korn. Cu totii gresim mai ales cand ne grabim sa scriem ceva.
costacheadelin81
Lista completă a tuturor modelelor de jante ptr Laguna 3 am găsit-o pe site-ul producătorului francez ''renault.fr'' : Paradise pe 16; Spider pe 17; Beverly tot pe 17; Long beach 17; Mille Miles pe 18 și Celsium pe 18. După gustul meu, de departe cele mai frumoase sunt Mille Miles pe 18. Atașez o poză ptr exemplificare. Din păcate nu sunt pregătit sufletește ptr a conduce o mașină cu jante pe 18; circul totuși cu ea în România, nu în altă parte, motiv ptr care am considerat că cele pe 17, ar fi un compromis bun intre utilitate și estetică.
Primul loc unde am intrebat de jante a fost normal, la dealer. Mi-a făcut un preț ptr 4 jante Spider de mi s-au strepezit dinții. Nu o să vă spun nici cât și nici părerea mea față de prețurile lor, din bun simț față de utilizatorii acestui forum. Am mai găsit un site franțuzesc ''le bon coin.fr'' un fel de okazii neaoș, unde am găsit jantele dorite precum și altele, la un preț ok. Nu știu de ce, nu am putut contacta telefonic/mail niciunul dintre vânzători, asa că am lăsat-o baltă. Ori am eu un ușor retard și nu am invățat să folosesc telefonul până la 28 de ani, ori pur si simplu nu merge și gata. Probabil că adevărul e undeva la mijloc
Ptr aceste motive, mes amis, aidez-moi !
korn
Daca reusesti sa treci la jante de 18", te rog sa expui aici toate pozele si toate detaliile, pentru ca sunt si eu foarte dornic sa fac pasu urmator.
naighba
Jantele pe 18" vin doar pe modelele GT si Coupe. Cauciucurile sunt 225/45/18 . Dimensiunea mare a jentilor este determinata de discurile de frana pe fata care sunt de 320mm si nu lasa o janta mai mica sa fie aplicata.

[attachmentid=1627585393]

Ai toate sansele sa gasesti pe siturile de ocazii franceze jantele pe 18" deoarece multi dintre proprietarii de Coupe si GT ... din cate am observat eu ... cand ajung la 30 .. 40 k km in loc sa schimbe cauciucurile schimba si jantele cu altele pe 19"

[attachmentid=1627585396]
CristiA.
Sunt ferm convins ca iti cad plombele la preturile dealeri-lor Renault...spun din propria experienta,cand am intrebat de o pereche lanturi antiderapante....in legatura cu jentile pe 18"'daca reusesti sa treci ,asteptam poze...si o impresie de consum...care cred ca va fii ceva mai mare
CristianFlorea
Eu iau numai din Germania pneuri. Preturi f bune si calitate.
Firma se numeste Eska Reifendienst si este in Regensburg.
Are si site. Acolo lucreaza un sas din Timisoara care a emigrat de ani buni.
Il cheama Johann Umberath.
Adresa de email: umberath@eska-reifendienst.de
Cauciucurile le poti schimba in Germania la ei sau ti le poate trimite printr-un camion. LA el vin multi transportatori romani care fac curse externe si schimba pneurile. Are orice pneu incepand de la autoturisme si mergand pana la camioane de mare tonaj.
Eu i-am cerut oferta pentru Laguna 3 de roti de iarna cu jante otel marci Michelin si Bridgestone. Din pacate jante pe 17 otel nu exista. Dar se poate pune pe 16
Uite oferta:
geanta de otel numai pe 16" la 37,50 euro/buc
cu anvelopa iarna 205/60 R 16

Michelin 91,50 euro/buc
Brigestone 77,50

pret fara tva de la depozitul Regensburg. Daca cumperi pe firma platitoare de TVA cu cod fiscal RO..... nu platesti TVA.
naighba
Exista jante pe 17 de tabla chiar pe Renault ... mai exact pe Espace

http://www.leboncoin.fr/vi/89538708.htm?ca=8_s
tse
QUOTE(naighba @ 20 Jan 2010, 14:48)
Exista jante pe 17 de tabla chiar pe Renault ... mai exact pe Espace

http://www.leboncoin.fr/vi/89538708.htm?ca=8_s
*



Mai trebuie verificata dispanta intre prezoane, descrierea jantelor de Espace pe care am gasit-o eu este cu 5*108 in loc de 5*114,3 cat ne trebuie la Laguna3.
Poate verifica cineva codul 82000038457 (se vede in poza din link-ul tau) in catalogul de piese de schimb Reno?
Mersi anticipat.
lagunez
salve eu am gasit o solutie de compromis mult mai ieftina...jante ALU 17"latime 8" le folosesc acum pentru setul de iarna 215/55/R17 e vorba de MAK Vertigo Sparkling
Pret aprox 500 Ron per buc incl. inelele de centrare..si am renuntat la vise umede cu Reno...in rest la setul de vara folosesc jentile de örigine Reno 17 Alu din dotarea var Dynamique...

21 Jan 2010, 09:13:
n-as vrea sa dezamagesc mult lume doritoare de jenti de 17 sau mai mari de tabla care sa fie suitable pt. Lag 3 si sau Nissan ...dar asa ceva e cam putin probabil de gasit si sau f scump eu am gasit in dotarea standard doar la opel insignia dar oricum distanta intre prezoane nu era buna!!
naighba
Cautand pe net dupa pneuri de iarna pe 18" am gasit asta :

[attachmentid=1627586182]

Nu am folosit Nankang pana acum dar am destui prieteni care folosesc modelul NS-2 de vara si sunt foarte multumiti. Eu zic ca pretul este mai mult decat acceptabil pentru un pneu de iarna pe 18"
Singura chestie e ca au indice de viteza Q adica max 160 km/h ... dar cine merge cu mai mult de atat in conditii de iarna ...
korn
Tind sa cred ca anvelopa asta este de camioneta, in niciun caz de limuzina!
naighba
Am uitat sa scriu ... poza este cu titlu informativ ... dupa parerea ta un pneu cu inaltimea de 45 arata asa ? ...

Uite asa arata mai bine ...

[attachmentid=1627586355] [attachmentid=1627586356] [attachmentid=1627586357] [attachmentid=1627586358]
gabize
naighba - in avatarul tau, laguna II nu e incaltata cu Nankang NS2?
Ca profilul seamana izbitor

Si ramanand la Nankang NS2, eu am rulat cam 5-6000 Km cu ele, drum uscat si ploaie, drumuri judetene, nationale, autostrazi, si le dau nota 8,5 din 10. Uzura inca nu se vede, asa ca vor rula cel putin inca 2 ani de acum.
Iarna nu le-am testat, si nici n-o voi face!
naighba
Seamana ... seamana tongue.gif . Sunt Uniroyal Rallye 550 cele din poza . Acum ca anvelope de vara am Uniroyal RainSport 2 si sunt foarte multumit. Ce e drept aici la mine nu prea ninge ... doar ploua ... de aia recurg la cauciucuri speciale pentru ploaie. Cu R550 am mers 35.000 km si cu RainSport 2 cca 40.000 km.
costacheadelin81
Gata! Am luat legatura cu Cezar din Ploiesti, am cumparat jantele, misiune indeplinita. Multumesc tuturor ! biggrin.gif
costacheadelin81
1100 RON
Stancu Radu
Doresc sa cumpar un set de jenti 17 inch pentru o laguna 3.Am o laguna 3 dinamique 2.0Dci 150cp si nu doresc sa schimb cauciucurile de iarna cu cele de vara pe acelasi set de jenti.

Multumesc daca ma puteti ajuta.
lagunez
eu am luat de la marso.ro jenti alu 17 inchi latime J8 model MAK sparkling vertigo plus set inele caracteristici jenti : ET 40 prezoane 5 x 114,3 (in gen. la lag 3 se potrivesc modelele japoneze vezi nissan,honda..etc...)..pentru setul de vara standard Goodyear 215/55R17
Stancu Radu
Doresc jante 17 inch originale renault pentru laguna 3.Daca are cineva de vanzare ,in stare foarte buna.
audiofilu'
QUOTE(naighba @ 22 Jan 2010, 22:01)
Am uitat sa scriu ... poza este cu titlu informativ ... dupa parerea ta un pneu cu inaltimea de 45 arata asa ? ...

Doresc sa fac o precizare:valoarea de 45 se refera la procentul din latime pe care-l reprezinta inaltimea anvelopei (talonul).Cu alte cuvinte,la anvelopa de mai sus inaltimea nu este de 45mm ci este 45% din latimea ei,rationament valabil pentru orice tipodimensiune.
tse
Uite ce am gasit... cu rezerva ca nu sunt date 100% sigure, eu consider ca aici e cuprinsa toate informatie despre Jante si Cauciucuri de la Laguna 3.
Pentru alte motorizari, consultati site-ul.
lagunez
salve ..cunoaste cineva valoarea ET pentru jetile originale Reno 17"' Spider ?
Le-am inlocuit cu niste MAK 17 cu ET 40 si vizibil e o diferenta..dar nu o pot masura precis... huh.gif
papa_mulo
Neamtu asta zice ca 47:
http://cgi.ebay.de/RENAULT-LAGUNA-III-ORIG...=item27ac547866
lagunez
sehr danke ! ciudat stiam ca cele spider sunt de 7,5 J (latime adica...) cei 7 mm au vreo importanta ..capitala ?

4 Mar 2010, 22:02:
la urmatoarea situtie ma refeream...ca eu am vazut pe jentile originale latime ade 7.5 mm si conform calculatorului din poza atasata diferenta era 0 -utilizand si aceleasi anvelope stok goodyear 215/55/R17 in talon vad ca este trecuat si o alata dimensiune acceptata de RAR 215/50/R17 a primit-o cineva de la Reno ?
papa_mulo
E stricat cred calculatorul ala...doua roti cu latimi diferite n-au cum sa aiba aceeasi pozitie fata de interiorul si exteriorul caroseriei.
Cand ai dileme de genul asta o poti rezolva cel mai usor desenand drepte pe hartie, cum faceam la scoala cand eram mici. Tot ce trebuie sa sti e ca:
1 inch = 25,4 mm
ET = distanta in mm dintre planul de prindere si planul imaginar ce imparte roata in doua.
Si atunci ai asa:
O-punctul exterior al jantei
I-punctul interior al jantei
T-centrul imaginar
E-planul de prindere

1.Roata originala de 7.5 cu ET47
O-------E-------T---------------I
OI(latimea jantei) =7,5x25,4= 190,5 mm
OT=TI=190,5/2= 95,25 mm(jumatati)
ET=47 mm => OE= 48,25 mm

2. Roata noua de 8 cu ET40
O-------E-------T---------------I
OI(latimea jantei) =8x25,4= 203,2 mm
OT=TI=203,2/2= 101,6 mm(jumatati)
ET=40 mm => OE= 61,6 mm

Planul de prindere(punctul E) este cel ce ramane intotdeauna pe loc. Punctele O, I si T transleaza stanga-dreapta cand schimbi janta. Prin urmare ca sa afli ce se intampla cand schimbi janta masori ce ai in stanga si dreapta lui E in cele doua cazuri si apoi compari. In cazul tau rezulta ca:
OE= 48,25 si EI=142,25 in primul caz
OE= 61,6 si EI=141,6 in al doilea caz
Comparand rezulta ca:
-la exterior roata este mai iesita in afara caroseriei cu 13,35 mm
-la interior roata este mai departata de caroserie(iesita) cu 0,65 mm
diferenta intre 13.35-0.65 = 12.7 mm reprezinta diferenta de latime intre cele doua jante si in acelasi timp verifica si corectitudinea rezultatului.
QED

In principiu problemele pot aparea la diferente mult mai mari si cand se pune si cauciuc mai lat. La tine e mai mult decat rezonabila diferenta.
lagunez
multzam mult...si eu am desenat pe hartie ...din nefericire...jentile reno originale sunt de 7 inchi iar upgrade-ul meu este de 8 cu diferenta de ET de mai sus...pt. un set de iarna merita experimentul pentru vara oricum revin la setul original 7 inchi spider cu goodyear 215x55/17 inchi...am castigat mult in stabilitate/handling dar si anvelopele sunt cu latimea de 225 ..dar inca nu cunosc ,implicatiiile diferentei de ET asupra uzurii rulmentului din cauza translatarii centrului de greutate..
Stiu ce se spune ca pentru setul de iarna se recomanad cea mai ingusta anvelopa din cele acreditate pe masina..
bestieh
Salut,
Caut jante de 17 pentru Laguna 3 . Vreau sa inlocuiesc jantele de 16 de pe masina. Daca e cineva interesat ...
tse
Mersi, acum zici... Am cautat jante pe 16 sa pun cauciucuri de iarna... spor la vanzare.
tse
Scriu tot aici.
Am o vaga banuiala ca jantele de alu pe 17 ale Laguna 3 sunt destinate a fi echipate cu senzori de presiune roti.
La montarea cauciucurilor de iarna mi-a dezlipit toti plumbii si a pus circa 100 gr in medie, pe fiecare roata.
Acum, la montarea celor de vara, aceeasi cantitate de plumbi.
Ce data asta am verificat... plumbii aditionali erau pusi in cea mai mare parte langa valva... oare nu tocmai pentru ca acel senzor de presiune echilibra janta?
De acum stiu... nu mai scoate nimeni plumbii de langa valva. La voi cum a mers operatiunea montat - demontat?
dili
Nu stiu daca exista vreo legatura cu valva dar pot sa-ti spun ca, intodeauna, echilibrarea cauciucurilor de iarna s-a facut mai greu si cu mai multi plumbi.
Eu am revenit la anvelopele de vara acum 2 zile si au pus 15 g pe ext si 10 g pe interior, in conditiile in care la anvelopele de iarna au pus si 40-50g pe o parte.

Daca ideea ta ar fi valabila, ar insemna ca au calculat din momentul turnarii jantei diferenta de greutate aferenta valvei cu senzor. Chiar daca nu imposibil dpdv tehnic, ar fi totusi prea frumos.
As spune mai degraba ca e posibil, dar putin plauzibil, pt ca producatorul nu da o marca anume de jante ci doar niste dimensiuni.
In plus, diferenta de gramaj intre cele doua tipuri de valve este minora iar janta cu valva poate fi echipata oricand cu modele diferite de anvelope.

Plumbi mai multi langa valva, in opinia mea, ar insemna o anvelopa si o janta foarte bine echilibrate (turnate), la care diferentele apar din cauza valvei. O chestie aproape de ideal.
lagunez
for TSE : 100 de grame ? este ceva super dubios..mai fa odata echilibrarea sau schimba anvelopele..atata nu puneam nici pe o dacie cu jentile patrate..!!
si eu pe jentile normale spider (MADE IN Turcia...) am pus maxim 30 gr...interior plus exterior ..iar cu cele MAK maxim 5 la 10 gr !! nu are nici o importamta reala senzorul de presiune...spun asta dupa mai bne de 5 ani cu setul SSPP monta ata pe jenti de aluminiua cat si pe otel (Laguna 2 din nefericire la LAG 3 nu mai avem aceasta posibilitate...pur si simplu configuratia e blocata ...no upgrade..contraziceti-ma dar asat-i crudul adevar...)
ALIN-ADRIAN
QUOTE(Stancu Radu @ 16 Feb 2010, 10:59)
Doresc jante 17 inch originale renault pentru laguna 3.Daca are cineva de vanzare ,in stare foarte buna.
*



Va pot oferii 4 jante originale de 17" model Spider. PRET 1200 RON
0723698418
CristianFlorea
Salut!

Are cineva 4 jante "17 pentru Laguna 3? Sau de unde se pot cumpara mai ieftin?
cf09dsm
am gasit acest anunt: "Vand set 4 jante aliaj originale Honda OEM, au fost pe modelul S2000, merg si pe alte marci Dimensiuni 5x114, 3 pe 16, jantele din fata au latimea 6, 5 J si cele din spate latimea 7, 5 J. In stare buna"
acuma sunt intr-o oarecare dilema.... j uri diferite fata spate... dimensiunea corecta la j... inele centrare...
ce ziceti?
merg pe laguna 3?
papa_mulo
Tu n-ai roti deloc la masina sau n-ai ce face?
george84
Salut,

Caut un set de jante 17" pentru laguna 3. Am cauciucurile de iarna pe 17" si as vrea sa nu le mai schimb. Ma poate ajuta cineva? Ceva idei pe unde sa gasesc... Multumesc
gabize
Jante de tabla pe 17" sunt destul de greu de gasit.

Daca vrei jante noi, aliaj, gasesti destul de multe modele. La o cautare rapida, am gasit asta:
Jante 17 Laguna III
george84
Multumesc pentru raspuns, de tabla stiu ca nu am sanse sa gasesc dar as vrea de reno sh. La reprezentanta sunt destul de scumpe...Am gasit in cluj da cere f mult pe ele 600 de euro...
didiland11
Am vazut cateva modele faine pe site ul postat de "gabizegrean". Aveti idee daca sunt si de calitate? rezista drumurilor de ro?
gabize
Preturile sunt destul de modeste, probabil si calitatea e asemenea.
Asta e o presupunere, nu stiu nimic despre aceste jante, link-ul pus de mine e doar informativ, e primul gasit la o cautare rapida pe net.
SAVAGE
La drumurile din Ro nu rezista nici cele originale,sunt incredibil de fragile asa ca daca aveti de mers pe drumuri mai rele,parerea mea este sa renuntati la jantele de aliaj.
Am vazut cum se "intinde" o janta originala care era un pic stramba...
.
florinups
am un set de jante de renault laguna 3 impecabile pe 17 cu tot cu anvelope aproape noi. Anvelopele sunt goodyear excellence. Sunt din Bucuresti. Daca este interesat cineva mai bine imi da un telefon pe numarul 0767247180. Nu prea stau mereu pe forum Marius pret negociabil 1400 de lei..[attachmentid=1627789698]
florinoana
QUOTE(naighba @ 22 Jan 2010, 12:03)
Cautand pe net dupa pneuri de iarna pe 18" am gasit asta :

[attachmentid=1627586182]

Nu am folosit Nankang pana acum dar am destui prieteni care folosesc modelul NS-2 de vara si sunt foarte multumiti. Eu zic ca pretul este mai mult decat acceptabil pentru un pneu de iarna pe 18"
Singura chestie e ca au indice de viteza Q adica max 160 km/h  ... dar cine merge cu mai mult de atat in conditii de iarna ...
*





salut , nu am citit tot thread-ul , remarc caci postul tau este din 2010 , probabil multi stiu ce urmeaza sa zic ,,,,,

site-ul pe care ai gasit anvelopa respectiva , este in in limba romana , www.cauciucuridirect.ro , transport gratuit prin DPD , preturi chiar foarte bune ...
iar referitor la nankang ns-2 , pot sa-ti zic ca eu am cumparat vreo 4-5 seturi pentru un porsche (fosta masina) .....si nu pot decat sa spun CA-SI MERITA TOTI BANII !
pe langa asta , au si un design acceptabil !
referitor la firma nankang , stiu ca produce anvelope pana la 24" , deci cred ca stiu sa faca o treaba asa cum se face .
succes!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.