Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Antigel
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Danteval
Salutare tuturor
Prima postare. Am mai citit de pe forum, dar pana acum nu m-am inregistrat.
Trebuie sa-mi completez antigelul, si cum nu am stiut ce sa iau, am luat Super ALU Antifreeze Bestoil (antigel concentrat-aluminiu-tip D) si vreau sa stiu daca e bun. Mentionez ca nu am putut sa vad ce culoare are antigelul pe care il am acum.
Detin un Megane II Bicorp 2005 1.6 16V.
Toate cele bune!
diasul
Se gasea totusi daca cautai putin mai adanc. Antigelul recomandat este Glaceol rx tip d sau Total Glacelf auto Supra care este 100% compatibil. Eu spre exemplu am gasit la Metro Glacelf. Dar nu inteleg o chestie, sunt atatea branduri consacrate care produc lichid de racire premium (Aral, Mobil, Castrol, Total etc) si voi cumparati no name-uri? Parerea mea e sa-l dai la o parte. Numai bine.
Danteval
Din pacate m-am apucat de citit dupa ce l-am luat. Unde am fost eu era singurul pentr aluminiu.
Oricum merci, sa vad daca gasesc Glaceol.
Numai bine
spy_oh_joy1389
gasesc Total Glacelf auto Supra prin carrefour?
DMP
Da.
spy_oh_joy1389
multam fain! cand am timp ma duc sa cumpar. am observat ca a scazut nivelul sub minim, sau asa o fi fost de cand am luat-o, nu pot fi sigur. dupa ce s-a incalzit lichidul era la minim.
anjelian
Stie cineva cat lichid de racire intra la un megane cu motorul de 1.9 dci 120 CP?
ionut8706
stie cineva ce tip de antigel este folosit la megane 2.2 sedan 1.6 16v ?
cj98czh
RX Type D
ionut8706
multumesc cj98czh
Gill_ro
Cam cati litri de antigel concentrat + apa distilata in proportie de 1:1 intra in vasul special de pe megan II 1.5 dci? Cumva 3 litri de antigel concentrat+3 litri de apa distilata total 6 litri?
Dhragosh
am completat prima data antigelul acum 2 luni la masina cand aveam in jur de 13000 de km si intre timp am mai facut cam 2000 iar acum nivelul mi-a scazut cam cu aprox 1-1,5cm, este normal?
clr
In mod normal daca aerisirea s-a facut ca la carte nu prea e normal sa-ti scada.
Urmareste sa n-ai scurgeri pe undeva (radiator sau caloriferul de incalzire).
Completeaza la loc si urmareste comportamentul. Daca nu gasesti urme de "scurgeri" e posibil sa fi fost o proasta aerisire, desi aia se rezolva cam dupa 24-48 ore de la umplere in mod normal.
bejanmarinel
QUOTE(clr @ 18 Sep 2010, 10:55)
In mod normal daca aerisirea s-a facut ca la carte nu prea e normal sa-ti scada.
Urmareste sa n-ai scurgeri pe undeva (radiator sau caloriferul de incalzire).
Completeaza la loc si urmareste comportamentul. Daca nu gasesti urme de "scurgeri" e posibil sa fi fost o proasta aerisire, desi aia se rezolva cam dupa 24-48 ore de la umplere in mod normal.
*




daca ii scade nivelul si a facut aerisirea corespunzatoare si nu are scurgeri la radiator, furtune, calorifer, coliere etc., in cel mai sinistru caz iti scoate apa ori in baia de ulei ori pe esapament.
Dhragosh
multam de raspunsuri, voi rezolva saptamana asta smile.gif
skorpio_bog
Eu am pus asa ceva in masina. Ma rog, am completat nivelul ca scazuse aproape de Min. Are culoare verde. [attachmentid=1627663965]
elro
Hm..si la mine era undeva pe la minim,si mi-au masurat cu o scula concentratia antigelului si mi-au zis ca rezista pana la -32 de grade,asa ca mi-au completat cu apa distilata.
MFAdrian
Tocmai ce am completat si eu..Glacelf Auto Supra(100% organic, tip D)..22 lei in Carrefour Pitesti.. smile.gif
skorpio_bog
curios ca a scazut atat de mult nivelul. Din cate am inteles, se evapora de la caldura motorului? dubios. Scurgeri nu am pe instalatie ca am verificat, si oricum e vechi antigelul, are aproape 3 ani. Oricum si culoarea si-a schimbat-o.
elro
Exact.
skorpio_bog
@ Duyu, antigelul este concentrat si scrie pe spate ca se combina 1L cu maxim 2.5L de apa distilata.
Adrian00
QUOTE(skorpio_bog @ 12 Oct 2010, 16:13)
Eu am pus asa ceva in masina. Ma rog, am completat nivelul ca scazuse aproape de Min. Are culoare verde. [attachmentid=1627663965]
*


Nu l-ai schimbat la 3 ani?
Hack
Parca se schimba la 4 ani nu la 3. unsure.gif
Adrian00
La mine scrie la 3. huh.gif

sau 90k.
Hack
Atunci nu stiam eu bine tongue.gif .
M i h a i
la mine scrie 4 ani...atat..asa ca..la 4 ani sa fie..
skorpio_bog
QUOTE(Adrian00 @ 13 Oct 2010, 12:51)
Nu l-ai schimbat la 3 ani?
*



Nu, la mine se schimba la 4 ani odata cu distributia.
elro
Asa si la mine.
Hack
Ciudat, acum m-am uitat si eu in manualul de intretinere si scrie ca lichidul de frana/racire se schimba la 3 ani sau 90.000 km, asa cum a spus si Adi, lucru valabil si la motoarele pe benzina si la cele pe motorina.

L.E: Azi am luat si un litru ca sa completez, deoarece mi-a ajuns la minim nivelul.

[attachmentid=1627664254] [attachmentid=1627664255]
elro
Si la 4 ani faci distributia,si iar il schimbi(daca se schimba si pompa de apa)
Mie mi-au zis ca la 4 ani imi schimba urmatoarele:
-lichidele:antigel,lichid de frana,ulei cutie,ulei motor si optional freon-ul si uleiul din compresorul de AC
-kit distributie
-kit accesorii
-pompa de apa optional
-placute de frana....si cam atat cred.
Hack
Eu am zis doar ce scrie in manual, eu nu am schimbat antigelul la 3 ani si nu o sa il schimb nici la 4, o sa-l schimb odata cu distributia la 5 ani. icon_mrgreen.gif

p.s: Nu are rost sa schimbi uleiul din cutie la 4 ani.
Ryk
@Hack: acelasi antigel l-am cumparat si eu sa completez ca era la minim si nu stiam daca chiar o fi bun sau nu smile.gif acum pot sa dorm linistit. Legat de perioada de schimbare, la mine scrie ca trebuie sa-l schimb la 4 ani sau 90.000km. L-am schimbat la revizia de 60.000 ca se apropia si de cei 4 ani vechime ai masinii smile.gif
Catalinmodena
Hack,antigelul ala nu are culoarea verde?Daca da,intreb care este diferenta intre el si cel din reprezentanta care-i portocaliu?
Hack
Ba da, e verzui, diferenta habar n-am care este unsure.gif .
skorpio_bog
al meu este de la reprezentanta si nu e portocaliu, e un verde fosforescent.
elro
Asa si la mine..verde,dar acum vad ca o da in alta culoare...
aqua
e un post intreg pe forumul de dacia referitor la culorile antigel, pana la urma am inteles ca nu are importanta culoarea, se omogenizeaza dupa ceva vreme, si eu cand am completat prin primavara avea alta culoare cel din bidon fata de ce era in vas
skorpio_bog
Pai cam asa e, verde, galben, roz...nu mai conteaza. Dupa un timp tot cacaniu se face si pateaza vasul.
Ryk
cam cati litri de antigel + apa distilata daca e cazul, daca cumpar glaceol rx tip sau glacelf autosupra? 3 + 3? sau 4 + 4? Nu am gasit pe nicaieri, am cautat si pe reno wiki si pe forum aici... si nimic. Ma intereseaza pentru motorul 1.4 16V
skorpio_bog
ia vezi ce scrie in manual?

[attachmentid=1627664738]

Vezi ca pe spatele fiecarui recipient de antigel scrie cata apa distilata se pune la litrul de antigel. La glaceol rx tip d scrie spre ex Maxim 2,5 L de apa la 1 L de antigel. Insa poti pune si cantitati egale: 1L apa la 1L de antigel.
Ryk
Imi pare rau, dar nu am manualul respectiv. In cartea si manualele care le am eu, doar de ulei scrie sad.gif. Oricum merci de info. Parca K4J este 1.4 16v corect? smile.gif
Hack
Da, ala e.
L!nuX
nu m-am mai uitat de ceva timp la nivelul antigelului si am vazut azi ca e destul de scazut , sub minim , nu am mers cu ea oricum pe frigurile astea iar maine am sa completez

intrebarea mea este daca acest antigel glaceol rx tip d il pun diluat sau il pun asa cum se prezinta el in bidon ?

stie cineva daca se gaseste in careffour sau real ?
skorpio_bog
pune-l asa cum este in bidon. Diluat se pune doar la inlocuire, cand il dai pe tot cel vechi afara, speli instalatia si pui combinatia de antigel nou diluat cu apa distilata
rombul
daca il pui pur (asa cum este el in bidon )risti ca in timp sa deteriorezi furtunele ,il faci 1la 1 si ai temp de -34 grade suficient ptr clima noastra
Antigelul nu face bloc de gheata ci numai cristalizeaza daca are temp mai mica
Important este sa fie antigel fara silicati(tip D sau G12) nu conteaza culoarea
la loganurile mcv diesel de la munca le-am pus G 12si nu au nici o problema

2 Dec 2010, 20:08:
nu ai voie sa amesteci antigelul tip d cu g 12
L!nuX
voi cauta antigelul glaceol rx tip d ca am inteles ca asta e recomandat , sa vad pe unde il gasesc , m-as duce azi in careffour orhideea sa vad daca au
aragon
cumparat de la Unixauto bidon 5l antigel Unix tip G12 culoare roz plus un bidon de apa distilata de 1,5l cu doar 45lei.
mentionez ca atunci cand este concentrat punctul de inghet este la 70 de grade.
deci amestec 1-1 = -35
cj98czh
QUOTE(rombul @ 2 Dec 2010, 20:06)
Important este sa fie antigel fara silicati(tip D sau G12)
*




G12 nu este bun pt. motoarele Renault ... este un subiect arhidiscutat ... Glaceo RX Type D este cel indicat .... G12 nu ...

2 Dec 2010, 22:43:
QUOTE(aragon @ 2 Dec 2010, 22:33)
cumparat de la Unixauto bidon 5l antigel Unix tip G12 culoare roz plus un bidon de apa distilata de 1,5l cu doar 45lei.
mentionez ca atunci cand este concentrat punctul de inghet este la 70 de grade.
deci amestec 1-1 = -35
*




Sa ne anunti cand incep semeringurile sa cedeze ...
Gill_ro
Antigel Glaceol RX tip D gasiti si la cei de pe forum din sectiunea anunturi la un pret de 21 de lei 1litru cat si la Reprezentantele Renault la pretul de 31 de lei 1litru exact ca cel din poza. ( e de culoare verde )
rombul
QUOTE(cj98czh @ 2 Dec 2010, 22:42)
G12 nu este bun pt. motoarele Renault ... este un subiect arhidiscutat ... Glaceo RX Type D este cel indicat .... G12 nu ...

<span class='edit'>2 Dec 2010, 22:43:</span>
Sa ne anunti cand incep semeringurile sa cedeze ...
*


la racire nu prea avem mansete de rotatie(semeringuri)in afara de presetupa pompei de apa
la loganuri diesel benzina de 4 ani folosesc G 12 si nu au absolut nimic
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.