Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce se intampla cu conturile vechi nefolosite?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Probleme forum > Probleme administrative
Andy_ACS
Salut!

Am o propunere in ceea ce priveste conturile de pe forum foarte vechi care nu au mai fost folosite - sa se trimita un e-mail de notificare catre user, apoi dupa o perioada daca contul tot nu e folosit sa se stearga.
Sunt o gramada de conturi cu 0 posturi, altele nefolosite de peste 5 ani. Nu cred ca are rost sa fie tinute active, unii poate (doamne fereste) au si murit intre timp.
Eu zic ca nu conteaza numarul userilor inscrisi, ci al celor activi.

Bafta!
AR-18-MOS
Dar ce se intampla cu conturile clone?
"Originalul"
Clona
QUOTE
Salutare baieti ! Tot eu sunt DACIA 1310 Valy Multescu ! La avatar am una verde din '84 ! Doar ca mi-am facut un alt cont nou DACIA 1410 Valy Multescu ! Pe contul celalalt, mai vechi nu mai pot posta topicuri si raspunsuri noi

Si recunoaste ca e clona, care si-a facut-o dupa ce contul i-a fost suspendat.
R19/16v
Despre conturile neutilizate scrie clar in regulament (ala pe care - cica - l-ati citit), iar clonele iau ban.
Andy_ACS
Eu nu am citit regulamentul, cel putin nu sectiunea aia. Clonele iau ban, dar ce se intampla cu contul lor.
Realitatea e ca eu m-am uitat azi din intamplare si am gasit multe conturi neutilizate de peste 5 ani si/sau cu 0 postari.
De ce ar fi DaciaClub interesat sa tina multe conturi care nu sunt folosite? Doar sa dea bine ca are membri multi?

Edit: In regulament scrie asa:

e) Conturile nou infiintate care in primele 15 zile nu sunt activate vor fi sterse.
f) Nu vor fi sterse conturile, activate si folosite, ale utilizatorilor cu 0 mesaje.

Propunerea mea se refera la litera f) - cred ca ar fi binevenita schimbarea regulamentului astfel incat conturile nevolosite o anumita perioada (1-2 ani sa zicem) sa dispara.

Bafta!
BZN
QUOTE(AR-18-MOS @ 1 Dec 2009, 23:04)
Dar ce se intampla cu conturile clone?
"Originalul"
Clona

Si recunoaste ca e clona, care si-a facut-o dupa ce contul i-a fost suspendat.
*


Mai stiu si eu unul... Dar are (posibil, 99%) "pile"...
R19/16v
Da-l in vileag wink.gif
BZN
L-am dat acum vreo trei luni..., cu report si... nimic. Unui moderator(onorabil?) si vechi...
R19/16v
Keep on trying!
BZN
De ce as mai face asta?
Eu m-am lamurit... Nu am avut nicio problema cu niciun moderator(nici n-am dat ocazia ), dar e clar ca sunt "protejati" pe forum. Ce ma deranjeaza e ca nu se masoara cu aceeasi masura. Asta e, suntem oaspeti, ne conformam, insa nu e corect!
R19/16v
Atunci, daca te-ai resemnat, de ce redeschizi subiectul?
BZN
Nu eu l-am deschis.
Poate se mai deschid niste ochi insa. Am chiar si printscreen, eu nu mint.
Andy_ACS
Pana la urma sunteti de acord cu propunerea au ba?
Conturile fara activitate sa fie sterse dupa o anumita perioada, stabilita ulterior. Conturile clonelor sa fie sterse direct. Nu are sens sa ramana conturi nefolosite de 5 ani, probabil oamenii si-au cumparat altceva si nici nu s-au legat de comunitatea asta asa tare, caci unii raman membri activi si dupa ce schimba masina.

Bafta!
BZN
Chestie de marketing?
Eu sunt pentru, dar totusi pot aparea confuzii. Cat priveste clonele, eu mi-am expus punctul de vedere, fiecare dupa posibilitati.


De ce te-ai ingalbenit? nedumerire.gif De la tutun? biggrin.gif
R19/16v
S-a mai discutat, Andy. Conturile raman pentru a nu crea confuzii. Nu cred ca peste x ani de inactivitate tie ti-ar conveni sa folosesc eu nickul tau, nu?
BZN
Eee, problema cu nick-ul se rezolva usor, ce explicatie e asta? Nu se accepta si gata.
CriSTI68
si pana la urma cu ce deranjeaza userii inactivi ?
adi_ar
Clone sau neclone dar inactivi, acesti ex-useri au postari care vor ramane orfane prin "stergerea" userului respectiv.
Pentru cei cu 0 postari, ar putea fi cautata o solutie.
C a t a l i n
Nu că nu s-ar fi întâmplat... a se privi acest topic, și mai ales inițiatorul său.
fost membru
Misto. smile.gif
R19/16v
La inceput era permisa postarea si daca nu erai logat.
Andy_ACS
Astia mai tineri nu stiam asta smile.gif
Eu ziceam sa facem o ordine, ce sunt multe conturi cu 0 postari sau inactive de ani buni.
Cu ocazia asta tabelele din baza de date care contin date despre useri, parole, etc s-ar diminua considerabil. La fel, queryurile ar fi mai rapide dupa 'curatenie'.

Am inteles totusi si motivele pentru care e indreptatita pastrarea conturilor.

Bafta!
vijelie
Si la ce foloseste aceasta "ordine"?
Ca pana una alta, numarul conteaza.
vis-a-vis
Bai frate, chiar e asta o problema? Cine dracu' sta sa stearga conturi si mai ales, de ce ar face-o? Unii chiar n-au ce face, stau sa controleze userii de posturi...
bucatzel
QUOTE(Andy_ACS @ 2 Dec 2009, 11:34)
La fel, queryurile ar fi mai rapide dupa 'curatenie'.
*



Nu tabela de useri face diferenta aici... Iar acolo de unde s-ar simti diferenta, nu se poate face curatenie.

Si oricum, sunt useri care au fost foarte activi pe aici in perioada in care au avut dacie, si pauza dupa aia. le-ar ramane posturile orfane.
ionut81
eu unul am un cont facut prin 2006, dar am uitat de el radmasa.gif
sunt de acord sa fie sterse .
Batrânul
QUOTE
sunt de acord sa fie sterse
Vezi ca daca se aplica regulamentul, ar trebui sa ti se stearga si contul actual, pentru ca e o clona a contului pe care l-ai facut in 2006. radmasa.gif
ionut81
daca voi posta de pe acel cont sunt de acord cu tine.
la ala nu mai stiu nici parola nici nimic radmasa.gif

tocmai de asta spun sa fie sterse
membru_DC
QUOTE(Andy_ACS @ 1 Dec 2009, 23:23)
De ce ar fi DaciaClub interesat sa tina multe conturi care nu sunt folosite? Doar sa dea bine ca are membri multi?
*


Exact, era chiar asa de greu de-nteles?.. laugh.gif

QUOTE(BZN @ 2 Dec 2009, 00:35)
Chestie de marketing
*


aphophis
QUOTE(R19/16v @ 1 Dec 2009, 23:11)
Despre conturile neutilizate scrie clar in regulament (ala pe care - cica - l-ati citit), iar clonele iau ban.
*


cred ca acest user: http://www.daciaclub.ro/index.php?showuser=69155 este clona acestui user: http://www.daciaclub.ro/index.php?showuser=15704

De ce zic asta? pentru ca au acelasi stil de a scrie, pentru ca pe alt forum un user cu acelasi nick cu primul user, a recunoscut ca are userul richie aici si pentru ca acest richelieu are aceleasi apucaturi ca a userului richelieu de pe alt forum. Rog moderatorii sau adminii sa verifice daca e clona sau ba, si sa ia masurile de rigoare , daca e cazul
AR-18-MOS
Bre, da' vanitty nu e clona lu' romaximus?
aphophis
habar nu am , e de competenta softpediei laugh.gif
argon
QUOTE(aphophis @ 17 Aug 2010, 00:43)


stai tu linistit.
klaus
QUOTE(aphophis @ 17 Aug 2010, 01:43)
cred ca acest user: http://www.daciaclub.ro/index.php?showuser=69155 este clona acestui user: http://www.daciaclub.ro/index.php?showuser=15704

De ce zic asta? pentru ca au acelasi stil de a scrie,
*

Orecum ai dreptate, primul este clona, dar nu a celui pe care il indici tu.
b76bgaarh
logan dci???

hai ma aphophis nu mai arata cu degetu ca se ia de tine pe topicul cu basescu... tongue.gif
membru_DC
QUOTE(klaus @ 17 Aug 2010, 10:24)
Orecum ai dreptate, primul este clona, dar nu a celui pe care il indici tu.
*


sony?... unsure.gif
AR-18-MOS
A muscat-o aphophis ...
aphophis
QUOTE(klaus @ 17 Aug 2010, 09:24)
Orecum ai dreptate, primul este clona, dar nu a celui pe care il indici tu.
*


se poate spune a cui e clona si daca se vor lua masuri impotriva lui? Multumesc
argon
daca se vor lua, o sa te simti mai implinit?
DragosP
QUOTE(aphophis @ 17 Aug 2010, 20:23)
se poate spune a cui e clona

Nu, vezi zicala cu câinele, drumul lung și grija de altu'...

QUOTE
si daca se vor lua masuri impotriva lui? Multumesc
*


S-au luat deja șpăgi barosane și astfel tre' să te împaci cu gândul că dictatura a înflorit. wacko.gif
UXE
oare cand se vor legaliza clonele? rolleyes.gif
os
Sa stea la rand. Mai intai prostitutia, pe urma mai vedem...
aphophis
deci a cui clona este? Nu se iau masuri? mai ales ca nenea asta e nesimtit de-a dreptul. Daca are chef de injuraturi, eu zic sa i se dea un concediu ceva mai lung, poate ii place pe piua si ramane acolo tongue.gif

QUOTE
Prieteni, eu zic sa-l ignoram pe iepurasul retardat.


citat din postul lui richelieu de aici:

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=2588885
Richelieu
Of, paracioasa mica! Chiar daca nu scria ca e vorba de tine, vad ca tu te-ai recunoscut rapid. Nu e vina mea.

Bine ca mi-ai amintit ca si eu sunt o scursura umana dupa ce mi-au fost sterse doua postari din topicul ala cu loganul de 9000 euro.
aphophis
da sigur ca da, nu era vorba de mine

adica garret, da un quote la un post scris de mine, referindu-se direct la mine si tu te refereai la altcineva, desi faceai referire directa la mine Du-te bre de aici wink.gif Oricum, asteptam sa vedem ce zic adminii

Macar ai barbatia sa iti sustii opiniile, nu fi ca tiganii wink.gif
AlexV
adminii spun ca daca nu va potiliti se impart suspendari de 30 de zile la toti participantii. aviz celor care continua discutia de aici.

Noapte buna.
klaus
E, ca sa nu se aleaga lumea cu suspenduri gratuite, aici se inchide.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.