Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reconditionare Dacia 1300
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
kitzsteinhorn91
Salutare tuturor. Am hotarat sa deschid acest topic legat de reconditionarea unui autoturism Dacia 1300 din 1976. Imi pare foarte rau ca nu m-am gandit mai devreme sa deschid acest topic, iar lucrarile la masina au evoluat incet, fara ca eu sa fac poze sau sa relatez evolutia.
Sper ca am deschis bine topicul in aceastra rubrica si tin sa multumesc lui Catalin7070 si lui Sechi pentru piesele de foarte buna calitate care mi le-au oferit.

In pozele ce le-am postat, se poate vedea pedalierul schimbat, mici retusuri la podeaua masinii si de asemenea aplicarea insonorizantului. Motorul "Made in France" l-am achizitionat impreuna cu cutia de viteze (de asemenea frantuzeasca) de la REMAT. Sper ca la inspectia RAR sa nu imi dea jos placuta cu seria motorului sad.gif !!! Usile rosii sunt de asemenea luate de la REMAT. Pe masura ce vor evolua lucrarile, voi posta si poze noi.
Alex 23
Foarte frumos lucrat si ingrijit felicitarile mele!!
Ce tip de insonorizant ai folosit??
Pune si ceva poze daca ai cu masina inainte de reconditionare si cat mai multe cu toate detaliile de pe parcurs!!
Spor la treaba in continuare si sunt sigur ca va iesi ceva super la sfarsit!!
gingasu
Imi place foarte foarte mult cutia cum a iesit wub.gif , super ca noua , n-an ce zice biggrin.gif
kitzsteinhorn91
Uite de asta ma oftic... sad.gif Ca nu am facut si eu poze cu masina cand am cumparat-o... Mare greseala...
Masina am cumparat-o de la un mosulica, care cica a tinut-o in garaj... Acum nu stiu cat de in garaj a stat pentru ca avea mici gaurele in podea, dar oricum totul in ceea ce priveste tablaria e original. In motorul frantuzesc am pus set motor "Borgo", garnitura "Victor Reinz" si bujii "Renault". Planetarele am fost norocos sa gasesc tot asa la un mosulica intr-o anexa, "Glaenzer" noi noute in cutie.
Acum am dat comanda de faruri, stopuri, lampi la ELBA, si mi-au venit de la tata de la serviciu si toate ornamentele nichelate, luate frumos la perie si lustruite ca noi.
Bordul l-am reconditionat si pe el. Am reusit sa cumpar de la un magazin de piese auto, la comanda, instalatia electrica de Dacia 1310 (si cu proiectoare), si ceasuri am JAEGER de R12 TS.
PS: Apropo de proiectoare, multumesc lui Catalin7070 !
Hormonelul
Felicitari pentru proiectul tau ! smile.gif Una in plus !

Cat a costat motorul la Remat ?
Alex 23
Ce tip de insonorizant ai folosit, din acela care se poate si vopsi??
Si eu la anu l acea alba sper sa incep reconditionarea si ma intereseaza foarte mult materialele folosite pentru tratarea tablei!!
Eu ma gandeam la produsele de la Body!!
kitzsteinhorn91
Multumesc mult ! Motorul + cutie - 500RON
S-a mai adaugat de la REMAT, de pe o frantuzoaica din 1970, tot interiorul impecabil: scaune fata cu cotiera, canapea spate cu cotiera, lampa plafon (Made in France) si bordul. Sechi mi-a trimis lampile rosii frantuzesti de pe aripi, care sincer sa fiu, abia astept sa le vad pe masina smile.gif. Am facut rost si de scrisul "UAP" de pe aripa, trebuie sa dau gauri, ca nu a fost modelul prevazut cu asa ceva.
Ideea este ca vreau sa o aduc cat mai mult spre aspectul de 1300 Made in France smile.gif.

In ceea ce priveste tehnologia moderna, i-am scos pompita de picior de spalat parbrizul si i-am pus una electrica, iar tabloul de sigurante l-am inlocuit cu unul cu sigurante universale (cele ca la masinile noi).

Am luat de pe acea Dacia de la REMAT si bloc de lumini JAEGER impecabil, ca nou ! smile.gif
O sa va tin la curent cu totul si sper sa va placa rezultatul final smile.gif

@ Alex 23: Grund stiu ca s-a folosit de la Policolor, dar insonorizant sincer nu stiu biggrin.gif . Intreb si iti spun ! Mi-a placut foarte mult cum a iesit. Chiar daca raspund mai greu, imi cer scuze, dar anul asta sunt a 12a, si de... sunt cu BAC-ul, sunt pe la pregatiri, ori mai invat cate ceva biggrin.gif ! Sper sa ma intelegeti blush.gif
Alex 23
Cand speri ca va fi gata??
Pune pe hartie si fa un calcul sa vezi cat te duce reconditionarea??
Te-ai gandit ce culoare vei alege??
kitzsteinhorn91
Sincer sa fiu, nu cred ca o sa o primesc cadou de Mos Craciun din pacate...
O sa iti spun pretul final, cu toate ca nu prea vreau sa il stiu biggrin.gif , dar fiind o masina clasica, eu zic ca merita, chiar daca sunt luat la misto de altii ca de ce bag bani in asa tampenie de masina sad.gif ...
Culoare m-am gandit la verde inchis metalizat. Am mai avut o Dacia 1310 din 1992 cu aceasta culoare din fabrica si mi-a placut foarte mult smile.gif

24 Nov 2009, 14:53:
Am venit cu poze noi.
Victor 007
Felicitari, o sa iasa ceva frumos! wub.gif
kitzsteinhorn91
Sper sa iasa frumos. Abia astept sa o vad terminata. wub.gif
Andyno
off-topic:

am gasit recent in pod 2 planetare Glaenzer in stare perfecta...doritori cereva?
kitzsteinhorn91
Eu am facut rost de o pereche acum vreo luna. Poti pune un anunt pe "Bursa" sau cine stie, poate mai intra oameni interesati de proiect si posibil si de piese. Bafta ! smile.gif
membru_DC
superba masinuta, abia astept sa o vad la final ....
QUOTE
chiar daca sunt luat la misto de altii ca de ce bag bani in asa tampenie de masina

probabil ca ei nu au acelasi sentiment fata de masinile mai vechi, sa-i vezi ce invidiosi o sa fie cat o sa te vada cu frantuzoaica pe strada tongue.gif

pedalieru si celelalte table de sub ea sunt de Conex Iasi sau ai gasit pe la vre'un magazin de piese auto cu stoc mai vechi table de uzina? huh.gif

si ca un sfat, eu zic sa ai grija unde o parchezi si cand zic asta ma refer la hoti nu la accidentele din parcare sleep.gif

@Andyno: pune niste poze si spune un pret pentru ele, asta daca nu se supara kitzsteinhorn91 , binenteles blush.gif

LE: ca sa ai o referenta cat de cat wub.gif
[attachmentid=1627570819]
Alex 23
O sa iasa super!! O faci la vre-un service sau e garajul tau??
kitzsteinhorn91
@ membru_DC: Stiu Dacia 1300 visinie... E a lui Danut. E impecabila. Sper sa iasa si a mea tot in genul asta. Referitor la acele planetare, chiar il rog pe Andyno sa puna un pret pentru eventualii doritori smile.gif

@ Alex 23: Am hotarat sa o fac la un service unde cunosc pe oameni foarte bine, sunt meseriasi buni, lucreaza frumos, fara graba, sunt priceputi si nu cauta doar sa ia banul fara sa faca nimic la masina, sau sa faca treaba de mantuiala. Au facut progrese... Arata bine acum. Mai au sa o vopseasca, mecanica, electrica, iar apoi partea mea preferata: interiorul si ornamentele wub.gif .
ZTV
QUOTE(membru_DC @ 24 Nov 2009, 22:28)
superba masinuta, abia astept sa o vad la final .... 

probabil ca ei nu au acelasi sentiment fata de masinile mai vechi, sa-i vezi ce invidiosi o sa fie cat o sa te vada cu frantuzoaica pe strada  tongue.gif

pedalieru si celelalte table de sub ea sunt de Conex Iasi sau ai gasit pe la vre'un magazin de piese auto cu stoc mai vechi table de uzina?  huh.gif

si ca un sfat, eu zic sa ai grija unde o parchezi si cand zic asta ma refer la hoti nu la accidentele din parcare  sleep.gif 

@Andyno: pune niste poze si spune un pret pentru ele, asta daca nu se supara kitzsteinhorn91 , binenteles   blush.gif

LE: ca sa ai o referenta cat de cat  wub.gif
[attachmentid=1627570819]
*




OFFTOPIC: Doamne cat de frumoasa poate sa fie ...........


kitzsteinhorn91 - multa bafta pt proiact si mii de felicitari...
kitzsteinhorn91
Multumesc mult ! Sper sa iasa si a mea la fel de frumoasa ca cea din poza smile.gif
Azi am intalnit o problema cu usile si incuietorile si sunt nevoit sa ii pun manere la usi modelul de Dacia 1310 nichelate sad.gif
Am cumparat si policioara de sub bord, iar pe la sfarsitul saptamanii s-ar putea sa fie gata de vopsit.
Am mai pus o poza cu partea din spate.
SB04AKI
QUOTE(Andyno @ 24 Nov 2009, 21:42)
off-topic:

am gasit recent in pod 2 planetare Glaenzer in stare perfecta...doritori cereva?
*




la ce pret te ai gandit ca asi fi interesat
megane_brotac
la rar placuta va zbura cu siguranta .
catalin7070
placuta nu va fi acolo la RAR
si va fi renituita dupa biggrin.gif
kitzsteinhorn91
Atasez si o poza cu manerele de la usi.
Seful de la service, care il cunosc (om foarte de treaba), mi-a spus ca odata ce este seria pe motor, am chitanta stampilata, imi va trece numai seria motorului in CIV. Oricum eu stau pe capul lui sa le spuna si celor de acolo sa nu dea jos acea placuta orice ar fii, sa bata cate serii or vrea ei pe blocul motor, dar sa nu dea acea placuta jos. Ar fii mare pacat... sad.gif
Bujor Stefan
Daca tot bagi atatia bani in masina, fa-i si o injectare de ceara prin lonjeroane, usi, contra-aripi, praguri, stalpi, nervurile capotelor.
Mergi pe la service-urile Dacia mai mari si intreaba la vopsitorie de ceara Ixell care se foloseste la programul anticoroziune pentru Logan.
Mai dai un ban, dar asta e cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci pentru tabla, degeaba dam cu o gramada de straturi de grund pe-afara, daca in interiorul lonjeronului vopseaua e arsa de la sudura iar metalul e descoperit.
Alex 23
De ce nu poti monta manere normale de 1300?? Ce te impiedica??
Ii strici tot aspectul cu manerele acelea si gandeste-te bine la culoarea pe care o faci!! Daca vrei s-o tii cat mai clasica lasa-i culoarea ei originala Alb 13 sau fa o culoare de pe timpul ei!!
Mare atentie sa nu-ti para rau mai tarziu, mai ales ca ai facut o investitie destul de consistenta!!
Spor la treaba in continuare!!
kitzsteinhorn91
Am vorbit cu baietii sa bage vaselina speciala in usi, capote, podea in interior. Sunt oameni priceputi !

25 Nov 2009, 22:57:
Pun acele manere pentru ca am gasit usi foarte bune la REMAT, fara pic de rugina, doar ca proprietarul a scos incuietoarea din butucul butonului si a pus incuietoare separata. Si asta ar insemna sa caut alte usi, si nu am gasit bune mai deloc, toate fiind mancate de rugina. Cred ca o sa arate frumos si cu acele manere.

25 Nov 2009, 23:08:
Si mie imi pare destul de rau ca nu mai pot lasa originalul, dar sincer nici nu imi vine sa iau niste usi mancate de rugina, proaste, sa arunc banii pe ele, fiindca deja am cheltuit destul de mult... Am avut de ales in a cumpara alte usi pe fata sau a pune maner de plastic negru, asa ca am venit cu o varianta mai putin "rea" si anume sa pun manere de 1310 nichelate. Nu cred ca arata chiar atat de rau, dar oricum, imi pare rau de cele originale... sad.gif

26 Nov 2009, 17:02:
Am venit cu poze noi. Mi-a venit la pachet scrisul cu "UAP" si manometrul de ulei nou.
Am o intrebare, ce scris este acesta, ca daca va uitati atenti la linia de la "A" sa continua serpuit in interiorul literei "U". Nu am mai vazut pana acum acest model biggrin.gif
Bujor Stefan
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 25 Nov 2009, 22:55)
<span class='edit'>25 Nov 2009, 22:57:</span>
Pun acele manere pentru ca am gasit usi foarte bune la REMAT, fara pic de rugina, doar ca proprietarul a scos incuietoarea din butucul butonului si a pus incuietoare separata. Si asta ar insemna sa caut alte usi, si nu am gasit bune mai deloc, toate fiind mancate de rugina. Cred ca o sa arate frumos si cu acele manere.


Iti sudeaza o bucata mica de tabla pe interior, se pune chit de fibra si astfel astupi gaurile de la incuietori.
Mai frumos arata cu manerele originale, plus ca daca vrei sa arate cat mai aproape de original asta ar trebui sa faci.
kitzsteinhorn91
Da, dar mi s-a zis ca cele de 1300 au un opritor in usa pentru butonul cu incuietoare, in vreme ce alea de 1310 nu au asa ceva. Nu stiu daca arata chiar atat de rau cu acele manere...
bucatzel
Daca ai pretentii de reconditionare... pune naibii usi de 1300.

Daca iti aduni o masina ca sa ai cu ce te deplasa, is bune oricare...
alex-mun
[quote=kitzsteinhorn91,25 Nov 2009, 23:55]
Am vorbit cu baietii sa bage vaselina speciala in usi, capote, podea in interior. Sunt oameni priceputi !

<span class='edit'>25 Nov 2009, 22:57:</span>
Pun acele manere pentru ca am gasit usi foarte bune la REMAT, fara pic de rugina, doar ca proprietarul a scos incuietoarea din butucul butonului si a pus incuietoare separata. Si asta ar insemna sa caut alte usi, si nu am gasit bune mai deloc, toate fiind mancate de rugina. Cred ca o sa arate frumos si cu acele manere.

<span class='edit'>25 Nov 2009, 23:08:</span>
Si mie imi pare destul de rau ca nu mai pot lasa originalul, dar sincer nici nu imi vine sa iau niste usi mancate de rugina, proaste, sa arunc banii pe ele, fiindca deja am cheltuit destul de mult... Am avut de ales in a cumpara alte usi pe fata sau a pune maner de plastic negru, asa ca am venit cu o varianta mai putin "rea" si anume sa pun manere de 1310 nichelate. Nu cred ca arata chiar atat de rau, dar oricum, imi pare rau de cele originale... sad.gif

<span class='edit'>26 Nov 2009, 17:02:</span>
Am venit cu poze noi. Mi-a venit la pachet scrisul cu "UAP" si manometrul de ulei nou.
Am o intrebare, ce scris este acesta, ca daca va uitati atenti la linia de la "A" sa continua serpuit in interiorul literei "U". Nu am mai vazut pana acum acest model biggrin.gif
*




UAP-ul este de DACIA 1100 , si daca nu ma insel este si de aluminiu , nu este cromat ca cel de 1300 , am sa-ti pun si o poza cu diferenta dintre ele wink.gif blush.gif
toate cele bune
kitzsteinhorn91
@ bucatzel: Inteleg ca nimanui nu convine faptul ca pun manere nichelate de 1310, dar ideea este ca decat sa iau niste usi in graba sa fie mancate inauntru de rugina si sa dea cu vopsea pe ele si sa apuce rugina sub vopsea, doar ca sa aiba acele manere, prefer sa am niste usi foarte bune, ca manerele la urma urmei le pot schimba...
verde57
poti pune manere de 1300 si cu acei butuci de 1310 lasati acolo, oricum sunt mai practici, eventual cumperi uni frantuzesti.
kitzsteinhorn91
Si sa pun si pe fata butoane ca cele de la usile din spate ? Adica sa scot butonul cu cheie si sa pun buton simplu nichelat, iar yala dedesubt ?
verde57
da da nu e asa simplu, tre sa modifici niste plastice si apoi sa lipesti niste plastice, oricum rezultatul se vede mai sus.
kitzsteinhorn91
Ma poti ajuta ? Adica nu stiu ce sa zic, sincer mie mi se par mai interesante manerele de 1310 nichelate. Dar daca imi spui cum le pot face pe astea de 1300...
iuliano_smile
kitzsteinhorn91 respectele mele pentru ca vrei sa o reconditionezi respekt.gif
Daca ai nevoie de ajutor, mapoti chema linistit. Ma pricep la mecanica si electrica. Daca e ceva mai greu,il chem si pe tata ca el e mecanicul sef biggrin.gif .
nelu_1985
kitzsteinhorn91, vezi ca sunt diferente intre incuietorile de 1300 si cele de 1310 cu butuc yala separat, daca vrei sa-ti pui manere cu buton simplu si yala sub maner, ai nevoie de broasca de 1310, iar daca vrei sa-ti pui manerele cu yala incorporata ca la 1300, trebuie sa-ti pui broasca de 1300.
Alex 23
Romanul este inventiv si poti pune manerele de 1300!! Daca ai tinichigiu bun ti le face fara probleme!!
kitzsteinhorn91
Mi s-a zis ca butonul vine pe un fel de plastic si ca nu merge. Am fost la REMAT si am luat butoane nichelate pentru manerele de 1310 nichelate... Si butoanele sunt prinse de un plastic pe care vine manerul !
nelu_1985
corect, butoanele simple pentru incuietori cu yala separata sunt prinse de un plastic (garnitura) ce se monteaza sub maner.
kitzsteinhorn91
S-au mai captusit pe la masina micile gauri date de fostul proprietar: gaura in fusta spate pentru a scoate firele pentru la carligul de remorca (pe care l-am scos, ca nu car cartofi cu ea biggrin.gif), o gaura mica la stopul din dreapta (unde a bagat fostul proprietar ditamai holsurubul sa tina lampa) si cam atat.
Acum trebuie sa ma decid asupra unei culori, si oscilez intre verdele inchis metalizat si galben. Am atasat si doua poze cu aceste culori. Astept opinii !

PS: Dacia 1310 verde din poze este tot a mea tongue.gif !
Alex 23
Verde in nici un caz dupa parerea mea, insa optez pentru galben!! Iar apoi daca te vei gandi sa-i tragi si niste dungi gen Gordini ar arata super!!
revoOO
vin cu o idee, nici verde nici galbena, pur si simplu alba tongue.gif !
Merced
Poate si din subiectivism eu as alege un gri 83.
am.
QUOTE(revoOO @ 29 Nov 2009, 19:11)
vin cu o idee, nici verde nici galbena, pur si simplu alba tongue.gif !
*


adica aragaz? sau frigider? huh.gif
m-as indrepta spre o culoare caracteristica daciilor vremii.
kitzsteinhorn91
Haideti ca dupa lungi dezbateri cu tata si multe poze vazute, am decis sa vopsesc Dacia cu galben exact ca cea din poza. Acum as avea o intrebare: avand in vedere ca este singura nuanta de galben de am vazut-o pe Dacia 1300 (exact la fel avea si bunicul meu), imi puteti spune cum se numeste culoarea ? Adica cum este de exemplu "Alb 13" sau "Alb 40", acest galben cum se numeste ? Ca sa stiu ce sa le zic baietilor de la service... Oricum o sa ma duc cu niste poze pe telefon ca sa le arat biggrin.gif !

29 Nov 2009, 23:18:
L-am sunat pe bunicul meu si l-am intrebat ce cod avea culoarea si mi-a zis "Galben 48". Corect ?

30 Nov 2009, 08:49:
Am vorbit cu Sechi aseara si mi-a zis ca nu se mai fabrica "Galben 48" ! Stiti careva ce nuanta de galben sau cum se numeste ca sa iasa masina exact ca cea din poza ?
heaton
salut..nu stiu cum se numeste acel galben sad.gif
Vreau sa te felicit ptr tot ce ai facut pana acum, dar eu sunt trist ptr ca si eu am o dacie berlina care e vai mama ei plina de rugina si nu pot sa ii fac nimic...prima problema ar fi banii si lipsa da experienta....
asa din curiozitate da-mi un pm te rog...cat te-a costat sa rezolvi problema cu rugina?
iti dau niste poze sa vezi si probleme mele sad.gif


dupa cum vezi sunt probleme mari sad.gif
ce o fi sub ea? cata rugina sad.gif
am inteles ca ai 18 ani...multi inainte esti de-o varsta cu mine!
kitzsteinhorn91
Multumesc biggrin.gif
Ce sa zic de partea cu rugina cred ca ma duce undeva la 40-50 mil. Cat despre a ta, e destul de rau... Din ce an e masina ? Pare destul de noua si totusi cam macata, din pacate.
Am fost la service si am intrebat seful de GALBEN 48 si a zis ca se gaseste si ca nu este nici o problema. Si o sa vopsesc si in spatele mastii si pe praguri sub ornament cu negru si sper din tot sufletul sa iasa ca cea din poza biggrin.gif
O poza noua. Stati linistiti, nu o sa ramana in nici un caz manerele din poza !!!
heaton
masina e din '99
da stiu ca e foarte rau sad.gif
ce vreau sa te intreb!?! tu te ocupi cu tinichigeria masinii? ti-o faci singur?
kitzsteinhorn91
Am dus-o la un service cu meseriasi de incredere !

30 Nov 2009, 16:44:
Am mai atasat niste poze cu acea 1300 din Ungaria, care o am ca exemplu pentru a mea !
gingasu
heaton din pacate masina ta este ruginita intr-o proportie destul de mare ... se poate numi stare avansata de degradare, dar stai linistit nu esti singurul , am si eu un exemplar wink.gif , doresti sa o mai faci? sau iti iei alta? ar fi buna a-II-a varianta ca ai putea lua o masina cu bani mai putini .... 20-30 mil numai buna pentru cativa ani pentru a invata si sa mergi cu masina cat mai bine , dupa aceea putand evolua , ca toti tindem la ceva mai bun smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.