Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reconditionare Dacia 1300
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
Merced
Totusi ce au jantele de la Brasov? Le cureti si le faci ca noi...
kitzsteinhorn91
Sunt ovalizate, strambe, bat rau de tot... Nu se merita si in plus nu stiu cum o sa iasa...
Ov
da, gasesti. Sunt 2 discuri cu diametrul putin mai mare decat gaura din mijlocul jentii, unul il pui pe interior, unul pe exterior si se fixeaza cu un surub care are o gaura pe interior, gaura in care intra surubul care prinde capacul.
GrosseCali
TAMPOANE MARI PE FATA, reglat capota la porbagaj, reglat ochelari din distantiere si pus jantele originale! Abea atunci va arata imaculata, extrema, superba(nu ca acum nu ar fi frumoasa dar superba devine doar in conditiile astea biggrin.gif )
@ andreiutzu
de acord cu taierea capului in cazul in care nu se executa laugh.gif
mstaniloiu
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 13 Jun 2010, 13:25)
Am adus masina de la IATSA Campina unde a fost la tectilizare. A iesit super. Au bagat baietii ceara in usi, capote, praguri, lonjeroane si pe dedesubt.
De asemenea, baba a primit si niste jenti + cauciucuri noi smile.gif
*




Ce presupune operatiunea de "tectilizare" ?


Multumesc,
andreiutzu
pai din cate stiu eu operatiunea presupune injectarea de ceara anti-coroziva in praguri,fetele de usi si aripi. daca ma insel inseamna ca spun prostii! icon_mrgreen.gif
AmunDei
Baba arata foarte bine. Am vazut-o azi prin oras si pot spune ca arata mai bine ca in poze. Sa ai grija de ea in continuare, nu sunt multe Dacii care sa sara in ochi asa ca a ta wink.gif
Awm
felicitari! sa ai grija de ea,sa ramana cat mai mult printre noi.

eu ma oftic ca o vad in fiecare zi si cand ma uit la batranica mea din '83(e si ea in reparati) si mi-o imaginez cum o sa arate si ea peste mult timp ca nu am finante:(
oricum sa ai grija de ea:)
kitzsteinhorn91
Lasa ca vara asta ne ocupam de a ta tongue.gif
Alex1300BV
x+-+-+-+
sobolan
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 25 Jul 2010, 23:00)
Lasa ca vara asta ne ocupam de a ta tongue.gif
*



ocupa-te mai intai de jantele tale laugh.gif ...alea-s blasfemie curata pe masina aia...nu se gasesc? eu,personal,puteam sa scot pe putin 15 jante bune de alea Dunlop afara din remat...da' ce sa fac cu ele? huh.gif ...macar canada pune-i....scoate-le pe alea cu gatu' taiat ca nu dau bine deloc...
In rest,cu mare entuziasm,ti-am urmarit topicul de aici...intr-un fel esti "de vina" pentru ca citind ce scrii si imaginandu-mi ce-ai facut am zis ca pot si eu,dar eu nici jumate n-am facut radmasa.gif si nici bani la service n-am dat ca nu vreau ! am facut totul cu mana mea....

cu motorul cum stai ? ai habar de arbore(ce cote are?) ,presiune ulei,batai suspecte ??? am inteles ca motorul l-ai "luat" de la alta....da' asa pe neveu ? blink.gif
Cosmin_SNR
QUOTE(sobolan @ 28 Jul 2010, 00:42)
ocupa-te mai intai de jantele tale laugh.gif ...alea-s blasfemie curata pe masina aia...nu se gasesc? eu,personal,puteam sa scot pe putin 15 jante bune de alea Dunlop afara din remat...da' ce sa fac cu ele? huh.gif ...macar canada pune-i....scoate-le pe alea cu gatu' taiat ca nu dau bine deloc...
In rest,cu mare entuziasm,ti-am urmarit topicul de aici...intr-un fel esti "de vina" pentru ca citind ce scrii si imaginandu-mi ce-ai facut am zis ca pot si eu,dar eu nici jumate n-am facut radmasa.gif si nici bani la service n-am dat ca nu vreau ! am facut totul cu mana mea....

cu motorul cum stai ? ai habar de arbore(ce cote are?) ,presiune ulei,batai suspecte ??? am inteles ca motorul l-ai "luat" de la alta....da' asa pe neveu ? blink.gif
*



Asta-i partea a 2a radmasa.gif

Kitzteinhorn sau cum naiba se scrie blink.gif uite am atasat o poza cu o dacie din 1980 pentru export si are stopurile de mers inapoi cum le ai tu la blonda cool.gif
kitzsteinhorn91
Dupa o lunga absenta de pe acest topic, m-am gandit sa-l reimprospatez cu informatii noi biggrin.gif

Ultimele achizitii:
Kit ambreiaj RUEN (170 mm)
Jenti Fergat R12

17 Sep 2010, 13:55:
Continuarea cu poze...
2xGI
la 80 la ora sti cum o sa faca masina cu jantele alea?? ~~~~

sunt cam lovite, strambe... wacko.gif

app: nu mai ai poze noi cu masina?? smile.gif
bucatzel
1. mi se par destul de drepte,

2. De aia s-au inventat echilibrarile
G I M
Jantele sunt chiar ok.
2xGI
cam asta am vazut eu in neregula! dar daca voi spune-ti ca sunt bune....ok
kitzsteinhorn91
Le-am dus la roluit ieri, au iesit bine. Acum sunt la sablat respectiv vopsit. Le fac gri, iar pe unde e negru in poze le fac gri "sobolan".
Poze noi cu masina nu mai am smile.gif Dar o sa ii fac dupa ce montez "gentile" biggrin.gif
sobolan
QUOTE(2xGI @ 17 Sep 2010, 17:09)
cam asta am vazut eu in neregula! dar daca voi spune-ti ca sunt bune....ok
*



da' ce ochi de sacal ai !
Merced
Daca deschizi in fereastra separata poza, beneficiezi de intreaga rezolutie si defectele se vad usurel.


In legatura cu vopsitul, eu le-as pastra culorile actuale. Nu cred ca o sa arate stralucit cu gri sobolan in loc de negru.
kitzsteinhorn91
Eu toate jantele de acest fel pe care le-am vazut erau gri inchis in acele zone.
In legatura cu ce spuneau Sobolan si Cosmin_SNR in primele posturi ale paginii: daca urmareati intregul topic, vedeati ca motorul a fost refacut in totalitate, set motor BORGO. Asa ca nu vad ce rost au acele ironii... In fine...
kitzsteinhorn91
Noutati de sezon biggrin.gif
daniel.vaduva
Felicitari!
Cosmin_SNR
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 17 Sep 2010, 23:44)
Eu toate jantele de acest fel pe care le-am vazut erau gri inchis in acele zone.
In legatura cu ce spuneau Sobolan si Cosmin_SNR in primele posturi ale paginii: daca urmareati intregul topic, vedeati ca motorul a fost refacut in totalitate, set motor BORGO. Asa ca nu vad ce rost au acele ironii... In fine...
*




Ori sunt eu un handicapat ori nu am inteles ce ai zis cu referire la postul meu de care nici nu mai stiu blink.gif wacko.gif radmasa.gif in fine radmasa.gif arata binisor cu jantele astea o sa mi se para ca nuca in perete pana ma invat cu ele radmasa.gif
Filip
Imi place, ai si volanul ala de dacie 1100 (sau e standard cumva la 1301?). Ma refer la faptul ca 1300 standard nu avea pe spitele volanului "inelele" alea. Pana la urma la 1300-le meu i-am pus un volan de 1100 care arata fix la fel ca volanul de pe masina ta.
kitzsteinhorn91
Volanul este cel de 1300, initial avea ornamentele negre, dar am pus eu acele placute cu inele.

@Cosmin: La 14 ani nu ai invatat sa citesti ? Daca nu stii unde, pune mana pe "maus" si da de rotita aia in partea de sus a paginii smile.gif
Filip
Multumesc de informatie, nu stiam ca sunt interschimbabile placutele alea cu ornamente, fiindca taica-meu a schimbat volanul cu totul, avand in vedere ca au acelasi diametru si sistem de prindere. smile.gif
Merced
Filipe tu nu vrei ma sa invarti volanu' de Reno pe Dacie Nova?
Cosmin_SNR
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 6 Oct 2010, 19:18)
Volanul este cel de 1300, initial avea ornamentele negre, dar am pus eu acele placute cu inele.

@Cosmin: La 14 ani nu ai invatat sa citesti ? Daca nu stii unde, pune mana pe "maus" si da de rotita aia in partea de sus a paginii smile.gif
*





Ba da kitzsteinhorn91 dar prima oara cand am citit postul tau, nu am inteles despre ce era vorba, si abia apoi mi-am dat seama ca ai zis de partea de sus a paginii cand am postat acea poza cu dacia din 1980 ca a ta wink.gif scuze dar nu stiam laugh.gif
Richelieu
Superba masina, dar schimba-i manerele alea de Dacie 1310 ca strica mult din imagine.
bogdan2001
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 28 Apr 2010, 21:21)
Azi de ziua mea am primit doua masinute biggrin.gif
Renault-ul 12 e de la prietena mea  wub.gif
*



Daca vrei sa arate ca si originala pune si nr de inmatriculare pe macheta

http://www.licenseplates.tv/romania-240.html
razvan32
ce-ti mai face masina?
kitzsteinhorn91
Bine sanatoasa. E la garaj, aici a stat toata iarna. Am scos-o saptamana asta la o plimbare apoi am inchis-o la loc. Va fi prezenta la intalnirea de la Sibiu.
picard2020
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 13 Feb 2011, 23:24)
Bine sanatoasa. E la garaj, aici a stat toata iarna. Am scos-o saptamana asta la o plimbare apoi am inchis-o la loc. Va fi prezenta la intalnirea de la Sibiu.
*


felicitari...TOTUȘI, LA BANII ĂȘTIA.....O FĂCEAI LA COMANDA.... 173.gif
sobolan
unde ? laugh.gif
kitzsteinhorn91
Pe vapor biggrin.gif
razvan32
ce este la sibiu?
kitzsteinhorn91
Intalnirea anuala a posesorilor de Dacia 1300.
BOGHDAN_GNP
salut mai pune si tu poze cu masinute sa ne mai incanti privirea cu ceva frumos!
B XX ADI
imi place cum a iesit..are o linie..pff..ce inseamna sa ai rabdare .. Felicitari!:)
aditza579
Ceva poze de pe 8 Mai sa imi clatesc si eu ochii nu ai?
Bogdan30
[FONT=Arial] Salut baieti:). Detin o dacia 1310 an 1998 cu mici probleme la caroserie .Daka m-ar ajuta cineva v-as fi recunoscator deoarece sunt inca neexperimentat
poolistu
Felicitari pentru transformarea unei Dacii romanesti intr-o frantuzoiaca,mai ales in perioada frumoasa a finalului de liceu.Am urmarit cu placere acest topic si am observat ca initial aveai un UAP de 1100,doresc sa te intreb daca mai este si se vinde?

In rest,calatorii cat mai placute si sa ti bine de masina,de comentat nu se poate comenta deoarece ai facut-o pentru tine,nu pentru retromobil sau alte cele cum se specula...
AurasNGA
Masina a fost revopsita si au fost schimbate cateva repere. Asa arata cand a iesit de la vopsit.
speedy82
Mi se pare mie, sau este altă nuanță de galben?
tatabobu
Si mie-i pare a fi galbenul de taxiuri din perioada zambetului lu' Ilici, in loc de galbenul pai existent la 1300 si 1310.
BLUE R 19
portocaliu 331 ?
iustin_uap
QUOTE(tatabobu @ 17 Jan 2020, 14:20)
Si mie-i pare a fi galbenul de taxiuri din perioada zambetului lu' Ilici, in loc de galbenul pai existent la 1300 si 1310.
*



Ala pare sa fie.

Nici vorba de portocaliu!
iulica89
E galbena. E tot ce conteaza. Sper sa o vad din nou pe strazi in compania propietarului...
gruiarew
Mie-mi place maxim culoarea
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.