Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reconditionare Dacia 1300
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
CGDBZ
Pui la masa direct firul care vine de la ceas la sonda , trebuie ca acul sa urce la maxim in dreapta , daca nu urca inseamna ca nu e de vina sonda ci ceasul si nu are rost sa umbli la sonda .
apline5
a mea in 76 nu avea avarie si martor la nivel scazut benzina
cand am pus ceasurile de ts au ramas nefunctionale ptr ca nu am modificat instalatia electrica , doar am mutat mufele in pozitiile corespunzatoare ceasurilor ts
kitzsteinhorn91
Eu am instalatie de 1310, bineinteles adaptata la faruri, lampi, stopuri si bord de 1300.

13 Mar 2010, 21:22:
Deci nu exista nici o solutie pentru problema cu sonda sa inteleg ? sad.gif
Cosmin_SNR
daca nu urca pana la capat inseamna ca cineva a umblat in ceasuri si a miscat putin de acusorul acela si l-a strambat....si de aceea nu indica bine,asa am patit si eu crede-ma ;)si acum cand pun firul pe masa masinii se duce dintr-o data la maxim si mai trece putin....deci s-ar putea sa fie din acel ceas cum au zis si alti colegi....acum eu am dat cu parerea nu dati cu parul...

kitzstenihorn91: id-ul meu este Tudose.Cosmin88 adauga-l in lista si te voi ajuta eu cu cea mai mare placere...si crede-ma ca iti v-a fii de folos ajutorul meu...acum ramane la alegerea ta ce vrei sa faci sa le lasi asa sau sa le repari...
Muttley
Desfaci ceasurile si lipesti un sticker cu o noua scala, mai la stanga.
Sau faci ce ar face oricine - nu-ti mai bati capul cu toate prostiile wink.gif
iuliano_smile
Pune firul la masa si vezi ce se intampla. Daca nu se duce pana la cap, e de la indicator. Daca se duce, cumperi un potentiometru sau semireglabil de 100 ohmi si il pui in serie. Apoi cand dai plutitorul la maxim(maxim am spus tongue.gif )invarti de semireglabil pana indica bine, apoi lasi sonda normal sa vezi unde iti arata ca e gol rezervoru.
kitzsteinhorn91
Nu inteleg ce vrei sa spui Muttley. Iuliano, fi mai explicit !
Muttley
In poza asta se vede ca abaterea la "rezervor plin" e mica. Si pare-se ca abaterea de la "gol" e cam aceeasi.
Ca urmare, daca desenezi in Paint (de exemplu) o scala identica cu cea de pe ceas (schema aia cu " /. .|. .\ "), o printezi pe un autocolant astfel incat sa aiba acelasi gabarit cu cea originala de pe ceas, apoi o lipesti pe ceas decalat spre stanga atat cat e eroarea de indicare, va arata corect dup-aia.

Varianta 2 - nu-ti bati capul, problema ta este una minora, te asigur.
djalex_bolidu
io asa alege varianta 2....nu are rost sa strici frumusete de ceasuri cu cine stie ce colanturi!
kitzsteinhorn91
Oricum ma gandesc ca daca nu atinge decat putin patratul plin (rezervor plin), atunci cand e gol (rezerva), acul va trece in stanga de patratul gol (rezervol gol). Deci ideea este ca oricum as lua-o, daca ma iau dupa ceas, nu voi avea cum sa raman in pana de benzina pentru ca atunci cand acul va fi la patratul gol, in rezervor va mai fi destula benzina. Plus ca e sonda si cu bec, acela cand se aprinde ?
O poza ca sa intelegeti ce vreau sa zic.
Cosmin_SNR
@kitzsteninhorn91: fa asa cum ti-am spus eu si iti spun eu ca nu vei regreta si ii v-a indica perfect ;-)
Muttley
Nu stiu cu ce te poate ajuta, dar masina mea face fix la fel de noua. N-a deranjat pe nimeni vreodata.
kitzsteinhorn91
La urma urmei benzina sa fie biggrin.gif
danut 69-71
Raman la parerea mea . Sigur nu a facut legatura unde trebuie si mai ales ca tu ai facut din instalatie de 1310 una de 1300 . Sonda nu are legatura in cazul de fata .
kitzsteinhorn91
Toate ceasurile merg bine, toti martorii corespund. Ampermetrul indica corect, sonda de apa la fel, doar cel de benzina e incapatanat. Si a facut legaturile in mufe de fata cu mine, a urmarit atent cablajul. Ceasul de benzina merge bine, doar cred ca nu se potriveste bine cu sonda si nu indica precis.
danut 69-71
Poate a alimentat gresit si a ars circuitul de pe placa !
kitzsteinhorn91
Nu stiu ce sa zic. Ma gandesc ca daca era stricat nu mai indica deloc. Dar el indica dar cu o mica eroare. Adevarul este ca el mi-a zis inainte de a pune ceasurile ca s-ar putea sa nu imi indice corect benzina datorita faptului ca nu se potriveste sonda cu ceasurile. Si a avut dreptate...
danut 69-71
Exculs sa nu indice bine benzina . Sunt destui care si-au pus ceasuri de TS pe Dacii si nu au intampinat aceste greutati . De pe cablajul vechi al masinii , trebuia sa tragi doar un singur fir , pentru turometru .
kitzsteinhorn91
Eu am instalatie de 1310, modelul cu bordul ca in poza de mai jos. Adica instalatia are decat 2 mufe la ceasuri nu 3 ca la bordul mai nou. Si firele doar le-a rearanjat in mufe, nu a facut alte modificari, in afara de firul turometrului asa cum ai zis si tu.

Mister elucidat: sonda proasta ! Sonda este de SRL, deci banuiesc ca ea e de vina ca indica prost !

14 Mar 2010, 09:24:
Acum va intreb si eu: unde gasesc si eu o sonda noua, modelul cu 2 fire, de calitate ? Ce firme mai produc sondele in afara de porcariile de la ASAM ?
danut 69-71
Cred ca " meseriasul " trebuia sa-si dea seama de acest lucru .
kitzsteinhorn91
Revin cu intrebarea: unde gasesc si eu sonda de benzina noua, modelul cu 2 fire, de calitate ? Sau mai bine zis, de ce firma sa caut ?
danut 69-71
Evident la magazinele de piese auto . Sonda sa fie de electroprecizie si nu facaturi made in Turky .
ydaniel
tare simpatica e masina.
ma bucur cand cineva isi poate permite sa invie o 1300.
sonda noua de benzina de sacele recomand.
kitzsteinhorn91
Deci sa inteleg ca mai gasesc asa ceva ?
ydaniel
ma uit eu pt tine.
kitzsteinhorn91
Multumesc. Si la mine aici in apropiere este o strada plina numai cu piese auto. Sa ma duc sa intreb de sonda Electroprecizia, daca or mai avea, ca vad ca toate sunt pline de ASAM-uri.
danut 69-71
Daca nu gasesti pe acolo , vorbeste cu un Brasovean , electroprecizia este la Sacele .
Cosmin_SNR
noutati? nimic?? nici o piesa montata nimic?
kitzsteinhorn91
Stiu si eu unde este Sacele. sleep.gif
Am intrebat azi la vreo 5 magazine de sonda EP si mi-au zis ca sunt pretentios biggrin.gif
Cosmin_SNR
radmasa.gif astia-s oamenii,traim in romania kitsentihorn91...daca ceri ceva mai de calitate,ahaaa greu mai gasesti mellow.gif

aa,da uitasem sa te intreb...nu ai mai facut nimic la masina? ca incepe sa-mi placa mult masina ta biggrin.gif astept sa vad noutati biggrin.gif:D:D
kitzsteinhorn91
Nimic nou inca...
Am vazut azi pe drum ceva interesat ! Cica o bate... biggrin.gif
Si o reclama interesanta !
danut 69-71
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 15 Mar 2010, 23:33)
Stiu si eu unde este Sacele.  sleep.gif
Am intrebat azi la vreo 5 magazine de sonda EP si mi-au zis ca sunt pretentios biggrin.gif
*


Cum adica esti pretentios , doar nu ai cerut una made in france . Sau poate cele de EP se fabrica prin USA si noi nu stim . De aceea merge economia romanesca . wacko.gif
kitzsteinhorn91
Am intrebat de sonda EP de benzina si mi s-a zis: "Da' nici n-ai pretentii ! Da alea de ASAM ce are ?" biggrin.gif
christith
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 17 Mar 2010, 15:17)
Am intrebat de sonda EP de benzina si mi s-a zis: "Da' nici n-ai pretentii ! Da alea de ASAM ce are ?" biggrin.gif
*


Da-o in saracie de sonda de benzina, ca deja se parlamenteaza pe tema asta de 3 pagini! Ce are daca indica asa? Indicatia aia oricum e relativa, nu e un instrument de mare precizie. Sincer sa fiu, nu am vazut DACIE la care indicatorul de benzina sa functioneze perfect.
Si daca iei alta de unde sti daca o sa indice cum trebe sau nu, ca doar nu o sa cumperi atitea sonde pana o sa nimeresti una !?
Atita timp cat ii cunosti "limitarile", adica cat arata la plin si la gol sigur nu ramai in drum.
Muttley
Nu cred ca era doar o chestiune de ton al adresarii. Omului i s-a pus pata laugh.gif
kitzsteinhorn91
huh.gif Inchei subiectul ! De ce te-ai suparat cristith ?
apline5
referitor la pozele de la pagina din urma , cum se inchide portbagajul cu cheder tip nou ? si cum se centreaza ochelarii la aripa si far ?
kitzsteinhorn91
Portbagajul se inchide bine, dar un pic mai greu din cauza chederului, iar ochelarii nu i-a montat inca. Masca de exemplu, a picat la fix.
christith
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 17 Mar 2010, 16:30)
huh.gif Inchei subiectul ! De ce te-ai suparat cristith ?
*


Nu m-am suparat deloc, ca nu am de ce! Mi - am exprimat doar parerea! wink.gif
kitzsteinhorn91
OK. Nu am intentionat sa deranjez sau sa enervez pe nimeni, dar ma oftic ca nu gasesc si eu o amarata de sonda de benzina de la Electropreciza... sad.gif
danut 69-71
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 17 Mar 2010, 22:26)
Portbagajul se inchide bine, dar un pic mai greu din cauza chederului
*


Are sa se calce chederul , cu timpul .
kitzsteinhorn91
Nu am citit mai sus de ultimul post si ma speriasem, credeam ca am facut ceva biggrin.gif

Am gasit sonda de benzina EP la REMAT, alaturi de ornamente pentru volan, capace model "testoasa", embleme, scrisuri si coltare pentru grila de pe bord.
danut 69-71
Acum ai prilejul sa gasesti foarte multe pe la Remat . wink.gif
kitzsteinhorn91
Sper sa gasesc tot ce caut. In mare pe acolo sunt numai 1310, sau 1300 modificate la 1310, oricum numai panarame. Oricum ce e bun, recuperez...
danut 69-71
Cred ca este ultima tura cand se mai gasesc piese bune pe la remat .
kitzsteinhorn91
Uitati ce am luat azi de la REMAT de la un Renault 19 biggrin.gif

Astept idei unde sa il pun smile.gif

Uitati ce mai era prin REMAT, este masina de care va vorbeam mai demult ! sad.gif

19 Mar 2010, 17:25:
M-am hotarat. Ii fac o cutiuta frumoasa in care sa il pun, sa vina la linie cu geamul din fata cadranului si il prind discret sub bord.
danut 69-71
Vad ca mai sunt masini ce se puteau restaura .
kitzsteinhorn91
Pacat de Mercedesul ala. Interior numai piele, toate ornamentele cromate in stare foarte buna, motorul in proportie de 80% intact. Si masina asa spatioasa nu am mai vazut biggrin.gif ! Pe bancheta din spate incapeau 4 persoane lejer !
danut 69-71
Da , merita salvata . Pacat de ea .
kitzsteinhorn91
Sper ca cei ce sunt constienti de ce au pe acasa sau prin garaje, sa le tina acolo bine si sa nu ajunga ca aceasta bijuterie. E pacat... mare pacat...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.