Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reconditionare Dacia 1300
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
kitzsteinhorn91
Sunt faine. smile.gif
danut 69-71
Nu te contrazic , sunt foarte frumoase si da o nota de old timer .
Merced
Mie nu-mi place cum dau peste scaunele de 1300. Am vazut d-astea pe multe 1300-uri in copilarie, cred ca am si un set prin pod pe la tara, da' nu-mi plac. Mai ales ca se fixeaza pe deasupra. In caz de impact din spate mi-e ca mai rau fac, decat ajuta...
danut 69-71
Nu avem de unde sa stim cat de utile sunt in cazul uni impact .
dacada
felicitari pentru munca depusa.imi place cum arata.

Off topic : unde este remat-ul in ploiesti ? sunt mai multe ? caut si eu o bara si niste flapsuri pentru o dacie 1310 tlx 1989 (bari din alea cu cauciuc longitudinal)
Cosmin_SNR
daca imi ziceai mai de mult adica mai asta-vara iti dadeam eu bara fata spate aproape noi....dar daca nu m-ai anuntat le-am dat la fier vechi,erau aproape noi....acum...
dacada
QUOTE(Cosmin_SNR @ 10 Mar 2010, 10:01)
daca imi ziceai mai de mult adica mai asta-vara iti dadeam eu bara fata spate aproape noi....dar daca nu m-ai anuntat le-am dat la fier vechi,erau aproape noi....acum...
*


iti multumesc mult pentru amabilitate.nu mi-am dat seama unsure.gif
kitzsteinhorn91
@Merced: Nu mai bine nu aflam daca sunt utile sau nu ? biggrin.gif Mare atentie, si sa ne ferim cat putem de astfel de incidente neplacute !
Muttley
Pai e imposibil.
- te opresti la semafor, masina in fata, iar din spate vine cocalar cu Q7 alb care ii explica pitsipoancei de langa el ca Guta e la persoana fara numar. Daca-l vezi in oglinda, abia daca mai apuci sa zici "baga-mi-as celula", ca de fugit n-ai unde.
- te opresti pe banda de langa axul drumului ca sa faci stanga. Acorzi prioritate celor ce vin din contrasens. In spatele tau, doi reisari dubari se-ntrec pe aceeasi banda cu tine. Primul te ocoleste in ultima clipa, se da la o parte pe banda din dreapta. Celalalt se trezeste cu o Dacie cu tetiere oprita in fata lui in 10 metri. De data asta nici nu-l mai vezi in oglinda, auzi direct sunetul imploziei icon_mrgreen.gif
bucatzel
In fine, o dam in off-topic pe topicul omului, dar no, sa extind intrebarea mea cu tetierele.

In cazul unei tamponari din spate, tetierele au rolul de a opri capul sa execute o miscare de "varf de bici", care are sanse mari sa te bage direct intr-un scaun cu rotile pe viata, chiar daca nu ai suferit nici o alta leziune serioasa din acel accident. Genul de lucru care se poate intampla la o tamponare rezonabila (nu pot zice chiar minora), daca ai un pic de ghinion in momentul ala.

Tetierele de pe 1310 par a fi integrate in structura de rezistenta a scunului, deci inspira ceva mai multa incredere. (desi am vazut o data tetiere de 1310 infipte in scaune de 1300. gaura in material, putina forta, si gata... blink.gif )

Astea de pe oldtimere se pun desupra scaunului, ceea ce ma face sa cred ca in cazul unui accident ca si cel mentionat de mine mai sus, ele deja zboara din locas inainte sa apuce sa mai indeplineasca si vreun rol de protectie.


@kitzsteinhorn91. Nimeni nu vrea sa aibe nevoie de sistemele de siguranta din masina, oricare ar fi ele... dar e bine sa stii pe ce te poti baza. Eu chiar am fost lovit din spate de un dashtept odata, si atunci am bagat capul la cutie in momentul in care am auzit frane scartaind in spatele meu. Eu n-am nevoie de tetiere pentru confort, pot sa imi tin capul drept si fara sustinere suplimentara tongue.gif
kitzsteinhorn91
Pai bucatzel, sincer sa fiu nici eu nu am nevoie de tetiere pentru confort, pentru ca nu stau cu capul pe ele cand merg, dar tot asa le vreau ca element de siguranta, ca destepti sunt o gramada pe strazi. E singurul motiv pentru care vreau tetiere.
@Muttley: Hai ca mi-a placut raspunsul tau biggrin.gif ! Dar din nefericire ai dreptate, si e plina lumea de dastia cum ai descris tu. sleep.gif
djalex_bolidu
Eu zic sa stai calm cu tetierele alea.mie unu mi se par pur si simplu HIDOASE!strici masina cu ele si este pacat...
Alex 23
Tetierele sunt intr-adevar de un real folos in cazul unui accident, doamne fereste, insa acest model care se adapteaza pe scaunele de 1300 sunt intr-adevar extrem de urate!!
Incearca te rog sa nu pocesti masinuta aia, ai inceput foarte bine si as vrea sa sfarsesti prost!! sad.gif
4x4
kitzsteinhorn91 de ce nu pui tetiere normale de dacia? De pe un scaun mai modern?

Tetierele alea nu sunt originale (daca ma insel nu dati cu parul, am vazut multe dacii vechi si nici una nu vea asa ceve), nu sunt in ton cu masina si nici intr-un caz estetice.

Eu cred ca locul lor e pe scaunul frizerului icon_mrgreen.gif .
bucatzel
QUOTE(4x4 @ 10 Mar 2010, 18:44)
am vazut  multe dacii vechi si nici una nu vea asa ceve
*



Pai pesemne ca n-ai vazut destule.
catalin7070
QUOTE(4x4 @ 10 Mar 2010, 18:44)
kitzsteinhorn91 de ce nu pui tetiere normale de dacia? De pe un scaun mai modern?

Tetierele alea nu sunt originale (daca ma insel nu dati cu parul, am vazut  multe dacii vechi si nici una nu vea asa ceve), nu sunt in ton cu masina si nici intr-un caz estetice.

Eu cred ca locul lor e pe scaunul frizerului icon_mrgreen.gif .
*



biggrin.gif bine punctat!
kitzsteinhorn91
De unde pot face si eu rost de acel defazor complet ?
djalex_bolidu
Daca mai ai rabdare ceva timp ti-l donez pe al meu cu tot cu suporti si toate cele...defazorul il am dat jos dar suportii sunt pe masina!
danut 69-71
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 10 Mar 2010, 23:25)
De unde pot face si eu rost de acel defazor complet ?
*


Ai suportii pe masina ?
kitzsteinhorn91
Am nevoie doar de defazor si contragreutati, impreuna ce acele bucsi de pe defazor. Suportul, adica cele 2 bucsi pe care vine, le am, sunt prinse pe suportul motorului.
Cateva poze noi.
kog
cum de ai doua lampi in portbagaj? Ai montat tu una in plus?
kitzsteinhorn91
Pai e loc atat in stanga cat si in dreapta, sunt gauri acolo.
danut 69-71
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 11 Mar 2010, 18:58)
Am nevoie doar de defazor si contragreutati, impreuna ce acele bucsi de pe defazor.

Doar atat ce este in poza , nu ?
kitzsteinhorn91
Da, doar ce este in poza si daca as putea gasi si suruburi si piulite la suport si la greutati.
danut 69-71
Sunt suruburile si distantierele , de piulite nu-i problema sunt de 8 .
kitzsteinhorn91
Eu am suportii si acele 2 bucsi pe ei. Imi lipseste doar aceasta piesa din poza + cele 2 greutati.
danut 69-71
Ok , am inteles . Acest defazor este disponibil wink.gif
kitzsteinhorn91
Un pret este disponibil ? smile.gif
danut 69-71
Da , 50 lei .
kitzsteinhorn91
OK. Si vine cu tot ce este in poza ? In ce stare sunt bucsile si greutatile ?
danut 69-71
Daca nu era in stare buna nici nu intra in discutie . Vine complet cu contra greutati , distantiere , suruburi si piulite .
ghitza
si unde mai exact se prinde asta la masina ?eu nu am asa ceva
dacada
QUOTE(membru_DC @ 24 Nov 2009, 22:28)
superba masinuta, abia astept sa o vad la final .... 

probabil ca ei nu au acelasi sentiment fata de masinile mai vechi, sa-i vezi ce invidiosi o sa fie cat o sa te vada cu frantuzoaica pe strada  tongue.gif

pedalieru si celelalte table de sub ea sunt de Conex Iasi sau ai gasit pe la vre'un magazin de piese auto cu stoc mai vechi table de uzina?  huh.gif

si ca un sfat, eu zic sa ai grija unde o parchezi si cand zic asta ma refer la hoti nu la accidentele din parcare  sleep.gif 

@Andyno: pune niste poze si spune un pret pentru ele, asta daca nu se supara kitzsteinhorn91 , binenteles  blush.gif

LE: ca sa ai o referenta cat de cat  wub.gif
[attachmentid=1627570819]
*




mai ai poze cu superba dacie ? m-a fascinat masinuta
danut 69-71
QUOTE(ghitza @ 12 Mar 2010, 22:21)
si unde mai exact se prinde asta la masina ?eu nu am asa ceva
*


Sunt 2 suporti pe tamponele motorului . A ta din 2003 nu cred ca mai avea asa ceva .
kitzsteinhorn91
smile.gif
danut 69-71
Mai sunt poze cu ea o gramada .
kitzsteinhorn91
Nu ma intrebati de ce se vede asa albastru in far. Nu eu am pus becurile, ci electricianul le-a cumparat si montat. Cert este ca lumineaza foarte bine, iar pe faza lunga lumina este mai alba.
danut 69-71
Sa incerci si cu becuri Galbene sa vezi cum ii sta ! wub.gif
kitzsteinhorn91
Am o mica problema. Meseriasul mi-a facut legaturile la ceasuri, in schimb s-a adeverit vorba aia: "de ce ti-e frica nu scapi". Asa si aici, mi-a zis ca s-ar putea ca indicatorul de benzina sa nu indice exact pentru ca nu se potriveste cu sonda. Si intr-adevar, cand e plutitorul sus, acul sta intre ultima linie si patratul plin (pisca patratul plin). Se poate face ceva ?

Am incercuit cu rosu in poza, zona in care sta acul cand plutitorul este ridicat la maxim.
Janek
Becuri galbene se mai pot gasi in magazine?
Muttley
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 12 Mar 2010, 22:30)
... zona in care sta acul cand plutitorul este ridicat la maxim.
*


Cum ai aflat ca e plutitorul la maxim? Ai facut plinul sau ai scos sonda din rezervor?
Bujor Stefan
Pe Dacia mea 1300 stiu ca sonda punea la masa firul care venea de la indicatorul de bord.
Cand mai facea figuri, il probam foarte simplu, scotand firul din sonda si punandu-l direct pe caroserie, undeva unde era metal curat.
Nici la mine nu sarea pana la capat atunci cand aveam rezervorul plin.
Incearca si tu asa si vezi ce indica acul.
djalex_bolidu
Eu ti-l dau moca defazorul..dai si tu o cola si iti platesti transportul....faza e ca e un pic atins al meusi e un pic stramb dar nu ceva grav!
CGDBZ
Poti ajusta din tija (sarma) plutitorului , o mai strambi in functie de cum iti trebuie tie .La a lui tata daca aveam rezervorul gol indica la prima liniuta si am strambat cate putin sarma plutitorului pana acul a venit pe patratelul gol .
danut 69-71
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 13 Mar 2010, 00:30)
Am o mica problema.
Am incercuit cu rosu in poza, zona in care sta acul cand plutitorul este ridicat la maxim.


Nu a facut legatura corect acolo .
kitzsteinhorn91
Am aflat ca este la maxim cand am scos sonda si am tinut-o lipita de bara la masa si am ridicat plutitorul sus. Danut, firele sunt legate ok, pentru ca e o mufa cu 2 papuci si nu merge decat intr-un fel, daca bag invers nu indica deloc.
danut 69-71
Ma refeream la legatura de la bord .
kitzsteinhorn91
Pai ce poate fi gresit la bord ?
apline5
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 12 Mar 2010, 22:20)
Nu ma intrebati de ce se vede asa albastru in far. Nu eu am pus becurile, ci electricianul le-a cumparat si montat. Cert este ca lumineaza foarte bine, iar pe faza lunga lumina este mai alba.
*



o alegere proasta dupa parerea mea, si iti spun ca becurile normale halogen lumineaza mai bine wink.gif crede-ma ca am incercat toate combinatiile de becuri si puteri wacko.gif
kitzsteinhorn91
Nu sunt eu vinovat pentru becurile din far. Eu am dus doar farurile noi in cutie, fara becuri. Becurile au fost montate de electrician, si nu mi-a zis nimic, deci nici macar nu stiu ce model or fi.
Revenind, ce pot face cu acea sonda de benzina sa indice calumea. Ideea cu indoitul bratului nu cred ca ajuta la ceva pentru ca eu am probat-o scoasa din rezervor si pusa la masa pe bara masinii, si tinand tija la maxim sus si nu sarea de zona incercuita.

13 Mar 2010, 13:24:
Cum am pus legaturile la martorii din bord.

13 Mar 2010, 13:40:
Rezolv ceva daca indoi tija de la plutitor ? Sau sa fie cumva sonda de vina ? Sa incerc sa cumpar alta sonda ? Este modelul cu 2 fire (galben si negru), pentru indicator si bec.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.