Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reconditionare Dacia 1300
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
Merced
Nu ma dau expert la asa ceva, pentru ca nu sunt. Arata ok, oricum in poza aia nu se vede foarte bine. Si oricum nu m-as fi bazat nici pe piesele de "uzina" din ziua de azi prea mult, cu siguranta sunt mai bune ca alea de Conex, da' oricum nu se mai respecta nici la astea prea mult forma initiala, i-a cam durut in cot sa tina matritele alea in stare perfecta...
kitzsteinhorn91
@klausy78: In legatura cu vopsitul, acum este la vopsitorie, a fost matuita, chituita pe ici pe colo pe unde mai erau ciupituri, antifonata in portbagaj, grunduita la interior. Urmeaza sa intre la cuptor la vopsit.

In ceea ce priveste vopseaua, am avut de ales intre Policolor (300RON/1L) si DuPont (400RON/1L). Am preferat pe a 2a, fiindca mi s-a zis ca e mai rezistenta in timp, are un luciu mai frumos si este de calitate mai buna decat cea de la Policolor. Pentru vopsirea integrala a masinii (ca si in cazul meu) sunt necesari 2L de vopsea, asa mi s-a zis.

17 Jan 2010, 09:49:
Mai am si eu o intrebare: ca sa pun servodirectie pe D1300, am nevoie doar de caseta de directie de R18 si de pompa de servo ? Se potriveste fara modificari ?
danut 69-71
Dupa umila mea parere , ajunge toata lucrarea in jur de 2 mii de euro . Deci toata investitia cu motor + tinichigerie .
kitzsteinhorn91
Barem daca tot cer acesti bani, sa si iasa ceva pe masura lor...
Cosmin_SNR
kitzsteinhorn91 tin sa te felicit pentru proiectul tau in proces de terminare..lasa tu servo directia ca daca ii pui servo directie strici toata masina...asa mai bine sa ramana o batranica din 76'... happy.gif si mai treci si tu pe la mine pe forum ca imi sar oamenii in cap..SALUT si spor la lucru sa faci treaba buna...iti tin pumnii stransi... happy.gif
kitzsteinhorn91
Multumesc pentru sustinere ! Tot sper sa iasa ceva frumos ! biggrin.gif
Daca e, iti mai poti arunca ochiul pe aici sa vezi cam cum a decurs lucrarea si sa mai primesti sfaturi de la colegii de pe forum. Bafta si tie ! smile.gif
Cosmin_SNR
stai linistit ca o sa iasa ceva frumos...in ceva in care pui suflet...Nu asculta sfaturile rele...asa a ras si merced de masina mea... mad.gif daca stau sa ma gandesc...cred ca masina mea arata mai bine ca a lui....dar pe mine nu ma intereseaza invidia...daca unii..zic "AAAA E DACIE E O CAZATURA I-ATI ALTA nu frate...eu daca mi-am propus ceva...ceva ramane... biggrin.gif oricum masina ta a iesit foartee bine vreau sa spun...sunt curios ce se mai aude cu ea...pune si tu ceva poze cu ea ca sa vad si eu cum mai decurge lucrarea....aproape in modul de fata happy.gif happy.gif happy.gif
kitzsteinhorn91
Saptamana asta mi s-a spus ca o sa intre masina la vopsit.
Urmeaza sa i se dea inainte de vopsire gauri pentru lampile SEIMA de pe aripi, pentru scrisul "UAP" de pe aripa din dreapta si pentru antena automata in stanga spate.
Am ales vopseaua DuPont la 400RON/1L. Sper sa iasa cum trebuie... rugaciune.gif
Cosmin_SNR
aha..foarte bine..as fii interesat daca ma poti ajuta si pe mine cu ceva...baga id-ul meu in lista sa vorbim intre noi yoo_kosmin96
christith
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 16 Jan 2010, 20:32)
Pai si nu e bine lucrata aripa in spate ? Eu le-am zis sa cumpere numai piese de uzina. Nu mi se pare a fii altfel decat la alte Dacii.
@Merced: Esti curios sa aflii pretul lucrarii ?  frustrat.gif
*


Din poza pe care ai pus-o tu mie nu imi pare prea "fericita" buza aia de la aripa de spate. Au fost inlocuite ambele pasaje spate? Pragul stanga, ruginit ,a fost inlocuit complet sau doar peticit?
Pune si tu poze cu masina din lateral, m-am uitat la toate pozele si in niciuna nu se vad calumea partile laterale.
In legatura cu piesele de uzina, acestea sunt vopsite cu grund negru intotdeauna ,nu cu gri. Tot ce e vopsit gri e Conex si e de o calitate indoielnica.
Ai probat masca fata si farurile inainte sa te apuci de vopsitorie? Sa nu o vopsesti fara sa faci chestia asta ca o sa regreti cand o sa vezi ca nu se aseaza cum trebuie si mai trebuie ajustat ici colo si ciocanit. Si dupa ce e vopsita nu se mai face nimic.
Daca ai schimbat usile pune chederele si incuietorile inainte de vopsit si vezi cum se inchid. Poate mai trebuie "ajustate" balamalele si marginea unde vine chederul. Ca altcumva, dupa vopsire, nu se mai poate lucra asa usor la astfel de ajustari si o sa trebuiasca sa trantesti usile ca sa se inchida si poate nici nu o sa stea la linie.
Vad ca toata lumea are numai cuvinte de incurajare, dar sa sti ca scopul meu nu e sa bag bete in roate in topicul tau, dar vad ca pui mult suflet in masina asta si datorita faptului ca am ceva experienta in domeniul asta, vroiam sa iti iti zic la ce sa te uiti si eventual sa rogi mesterii sa remedieze, daca se poate si pana nu e prea tarziu, eventualele nereguli.
kitzsteinhorn91
Pai banuiesc ca nu este prima Dacie pe care o fac acei meseriasi... Sunt sigur ca stiu cam tot ce este de facut si oricum, pana masina nu iese perfect din toate punctele de vedere, eu nu platesc si nici nu o iau de acolo.
Cosmin_SNR
stati ca eu m-am zapacit de tot KITZSTEINHRN91 pune si tu poze cum a mai evoluat lucrarea masinii tale...ca sunt foarte curios..biggrin.gif:D:D
christith
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 17 Jan 2010, 22:02)
Pai banuiesc ca nu este prima Dacie pe care o fac acei meseriasi... Sunt sigur ca stiu cam tot ce este de facut si oricum, pana masina nu iese perfect din toate punctele de vedere, eu nu platesc si nici nu o iau de acolo.
*


Sant convins ca nu e prima Dacie pe care o lucreaza, dar,... e un mare DAR, meseriasul roman are ceva pe creieras ce nu prea se poate sterge: E Dacie,... nu poate sa iasa prea bine, lasa ca merge si asa,...
Tu faci cum vrei, daca esti asa de sigur pe meseriasii care lucreaza, ignora ce am scris eu...
Vad ca sfaturile constructive nu par a fi prea bine venite,... doar laudele...
kitzsteinhorn91
Nu am spus ca sfaturile nu sunt binevenite, doamne fereste, chiar din acest motiv am deschis acest topic, pentru a primi sfaturi. Dar oricum am zis, si ma stiu si cei de la service ca sunt tipicar, pana nu iese masina la linie, totul ca la carte, toate la locul lor, eu nu iau masina si nu platesc lucrarea. Orice sfat este binevenit !
danut 69-71
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 17 Jan 2010, 23:02)
Pai banuiesc ca nu este prima Dacie pe care o fac acei meseriasi... Sunt sigur ca stiu cam tot ce este de facut si oricum, pana masina nu iese perfect din toate punctele de vedere, eu nu platesc si nici nu o iau de acolo.
*


Sa stii ca indicatiile pe care le-a dat CHRISTITH sunt dintre cele mai pretioase , se vede ca a avut de-a face cu tinichigii .
Daca ii lasi sa faca ei treaba pe care o stiu , mai bine sa le reamintesti ca ar putea sa verifice cum se arenjeaza masca fata si usile fara sa se simta "jigniti " Aceasta poate sa fie una dintre doleantele tale , si " Banii tai au serii " doar nu-i furi , nu ?
" Pretentiile costa " dar si calitatea trebuie sa fie pe masura pretului . wink.gif
Tonyus
Pai tin sa contrazic partea cu "asa sunt meseriasii romani". Ei sunt asa ca asa le cere clientul, cel putin aceia pe care ii cunosc si/sau am lucrat cu ei.
Marea majoritate a posesorilor auto sunt "zgarciti" la reparatiile mai elaboroase, dat fiind faptul ca nu au bani sau nu sunt preocupati de calitatea lucrarii in masura in care pentru ei este o cheltuiala fara sens sa fie facut ca la carte. Sunt si "carpaci" dar ei nu rezista in timp, cum nici lucrarea facuta de ei nu rezista.
Deci daca sunt meseriasi constiinciosi, vor face treaba buna, in limita posibilitatilor, iar daca nu, vei vedea ca nu au clienti "fideli" care sa fie preocupati de masinile lor prea tare.

Succes in continuare!
danut 69-71
QUOTE(Tonyus @ 18 Jan 2010, 18:34)
Pai tin sa contrazic partea cu "asa sunt meseriasii romani". Ei sunt asa ca asa le cere clientul, cel putin aceia pe care ii cunosc si/sau am lucrat cu ei.
Marea majoritate a posesorilor auto sunt "zgarciti" la reparatiile mai elaboroase, dat fiind faptul ca nu au bani sau nu sunt preocupati de calitatea lucrarii in masura in care pentru ei este o cheltuiala fara sens sa fie facut ca la carte. Sunt si "carpaci" dar ei nu rezista in timp, cum nici lucrarea facuta de ei nu rezista.
Deci daca sunt meseriasi constiinciosi, vor face treaba buna, in limita posibilitatilor, iar daca nu, vei vedea ca nu au clienti "fideli" care sa fie preocupati de masinile lor prea tare. 

Succes in continuare!
*


Daca nu aveai Skoda poate nu vorbeai asa . Nu stii cat de " Sarguinciosi " sunt asa numitii " meseriasi " daca nu te pricepi fac treaba de mantuiala chiar si la cele straine . tongue.gif
bucatzel
Lasa-le naibii de vise cu servodirectie, ca n-ai nevoie... M-am dat jos din masina cu servo si m-am suit in Dacie in minutul urmator si nu i-am simtit nevoia. Caseta de directie si dimensiunea volanului compenseaza linistite nevoia de asa ceva.

Daca ai dat cat ai dat pana acum pe tinichigerie, inclin si eu sa presupun ca sunt niste meseriasi mai rasariti , dar asta nu inseamna ca e totul perfect. Sfaturile lui cristith sunt foarte bune, ca asta-i dacie, nu foltzvagan , piesele au nevoie de alta ingrijire la montaj.
tichondrius95
Foarte frumos lucrat, cand o vopsesti?
kitzsteinhorn91
Pai cica o tot vopseste de vreo luna biggrin.gif ! Azi m-am dus si a zis ca e vopsitorul bolnav. Oricum e inauntru la caldura, de vopsit o sa o bage la cuptor, vopsea am ales DuPont, mi s-a zis ca este mai buna calitativ si are si alt luciu si alta rezistenta. Ea este gata de vopsit... acum sa ii treaca raceala vopsitorului...
tichondrius95
Fa-i o vizita si dui niste nurofen ceva smile.gif . Macar sa o vezi vopsita, ca de ansamblat o poti rezolva si singur. Si am vazut cu lucreaza mecanicii la ansamblare, lasa multe suruburi nepuse etc, si la repezeala, mai bine faci tu totul in ordine si curay, fara graba, si important la montarea fiecarui surub, respectiv holsurub se pune vaselina pe el;)
razvan32
abia astept sa-ti vad masina terminata. si eu tot din ploiesti ca si tine. uite adresa de mess ca sa vorbim acolo: matei_razvan2000
as vrea sa o vad si in realitate.
am masina din semnatura si n=am schimbat nimic la motor.
Cosmin_SNR
kitzsteinhorn91 ce se mai aude cu masina ta? ia trecut raceala vopsitorului blink.gif dai o votca si ii trece icon_mrgreen.gif a mea sta cuminte in curte happy.gif




PS: Mai pune si tu niste poze...sa vedem si noi cum evolueaza lucrarea masinii rolleyes.gif
Muttley
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 14 Jan 2010, 19:01)
Acei cercei din poza, i-am "fabricat" eu, si i-am dat cadou prietenei mele de Craciun, fiindca ei ii plac becurile ! biggrin.gif
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
kitzsteinhorn91
@Cosmin_SNR: As pune poze daca as avea ce biggrin.gif ! Astept sa ii treaca raceala sa se reapuce de ea.
@Muttley: Sa inteleg ca iti plac ? blush.gif
christith
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 24 Jan 2010, 14:16)
@Cosmin_SNR: As pune poze daca as avea ce biggrin.gif ! Astept sa ii treaca raceala sa se reapuce de ea.
@Muttley: Sa inteleg ca iti plac ?  blush.gif
*


Poze cu lateral stanga / dreapta ai, ca eu sincer sant curios sa vad cum se aseaza usile cu pragurile si distantele dintre ele?
mamaliga romaneasca
hop si eu pe aici

interesant proiect succes in continuare

offtopic

am citit din postarile voastre radmasa.gif mai kitzsteinhorn91 eu cred ca Muttley cam facea misto de tine


acum seriosi sa fim... ce om intreg la minte iar da unei fete asa cadou ? radmasa.gif daca as fi fata teas pune sa ii porti tu si sa bagi si doua degete in priza... poate se aprind radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
de curiozitate dupa ce iai dat cadou prietenei tale a mai ramas cu tine?
kitzsteinhorn91
@mamaliga romaneasca: Unu la mana, te invit pe tine sa iti bagi degetele in priza si vezi ce se intampla, si doi la mana, nu cred ca te priveste pe tine daca mai sunt sau nu cu ea. Si ca sa nu crapi de curiozitate, da, mai sunt cu ea, si data viitoare cand postezi, poate te abtii de la comentarii deplasate.
Si ca sa iti potolesc curiozitatea, tampita sau nu ideea, ea ii poarta si ii plac. Si i-am facut cu un anumit motiv, care daca nu stii sa citesti, nu vad de ce comentezi aiurea. Asa ca data viitoare, canta la alta masa, te rog !

Si inca o chestie: dupa parerea mea, fie ea buna sau mai putin buna, eu sunt de parere ca acest forum are rolul de a aduna posesorii de autoturisme Dacia, pentru a se ajuta intre ei, sa dea si sa primeasca sfaturi legate de diverse probleme, sa fie uniti si intelegatori si amabili. Dar vad ca nu toti sunt de aceeasi parere cu mine. Multi sunt pusi pe "mistouri", pe ironii de prost gust. Pacat... Mare pacat...
razvan32
de acord cu kitzsteinhorn91
Muttley
Imi pare rau ca s-a ajuns la asta. Eu nu postasem ca sa fac panarama. Mi s-a parut... cel putin inedit cadoul smile.gif

Ca sa revenim la topic, incearca sa profiti de "boala" vopsitorului, mergi la masina si pune-te pe studiat lucrarea, stadiul lucrarii, fa diverse probe, etc. Pot aparea surprize multe.
Succes!
kitzsteinhorn91
De acord cu tine Muttley. Oricum din postarea ta, cel putin din punctul meu de vedere nu reiesea niciun fel de misto ! Dar m-a suparat atitudinea userului "mamaliga romaneasca", care se pare ca si-a facut cont doar ca sa faca mistouri de prost gust.

Am fost azi la masina. Am verificat sa pice la linie, si intr-adevar, a iesit bine la capitolul asta. Nu e decalata nicio linie. Si la interior a iesit bine. Au lucrat frumos. Usile se inchid mai mult decat normalul, dar banuiesc ca din cauza ca nu au chedere si broasca.
Muttley
Preventiv, sa nu faci vreo greseala cand vei ajunge la pasul respectiv: la montarea chederelor, chiar daca-s folosite, dar mai ales daca-s noi, usile nu se vor inchide pana la capat.
NU FORTA USA! Se vor tasa chederele in timp si totul va fi ok.
vizitatorul
am citit doar titlul topicului...
cat ai 'scormonit" prin buzunar pana acum...curiozitate doar(fara nici un pic de ironie)
bafta
Alex 23
Kitzsteinhorn91 hai cu poze noi!!
christith
Riscand sa devin enervant, eu sunt chiar curios sa vad si alte poze ale masinii in stadiul actual, nu doar poza din spate, portbagaj si fata.
Pe bune ,ce e asa mare lucru sa pui poze noi?
Pune-i sa monteze incuietorile si chederele inainte de vopsire sa vada cum se inchid usile si asa! Incerca masca fata! Le-ai dus vreodata masca fata sa vada cum sta pe masina? Astea sunt lucruri elementare daca sunt intradevar meseriasi si vor sa faca ceva calumea.
Oricum,... faci cum vrei, ca vad ca se cam ignora complet ceea ce scriu eu, desi nu scriu nimic cu rautate...
Tie nu ti-e mila de banii tai daca nu o sa iese cum trebuie, sau vrei neparat sa te iei la certa cu meseriasii daca nu iti place cum iese?
kitzsteinhorn91
Cristith, nu am mai ajuns la service. Am tinut cont de ce ai zis tu, si o sa fac poze. Doar ca am mentionat si la inceputul topicului, ca anul asta am de dat BAC-ul si nu ma pot ocupa doar de asta, mai am si de invatat.
Nu mai spune ca sfaturile nu sunt binevenite ! Din contra, chiar astept sfaturile unora ca tine, care stiu despre ce e vorba. Si sa stii ca am retinut ce mi-ai zis, si cand o sa ajung acolo o sa incerc sa rezolv.
christith
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 26 Jan 2010, 14:53)
Cristith, nu am mai ajuns la service. Am tinut cont de ce ai zis tu, si o sa fac poze. Doar ca am mentionat si la inceputul topicului, ca anul asta am de dat BAC-ul si nu ma pot ocupa doar de asta, mai am si de invatat.
Nu mai spune ca sfaturile nu sunt binevenite ! Din contra, chiar astept sfaturile unora ca tine, care stiu despre ce e vorba. Si sa stii ca am retinut ce mi-ai zis, si cand o sa ajung acolo o sa incerc sa rezolv.
*


Nu am retinut faza cu BACU-ul. E clar ca esti cam stans cu timpul!
Oricum eu tot ce iti zic nu iti zic din ideea de a te impunge,.. am trecut si eu mai demult prin asa ceva si atunci mie nu prea a avut cine sa i-mi spuna ce si cum, si nu prea a iesit ceea ce vroiam...
Succes! wink.gif
kitzsteinhorn91
Multumesc, sa fie ! Si ti-am zis, o sa tin cont de sfaturile tale smile.gif !
Tonyus
Off Topic

QUOTE(danut 69-71 @ 18 Jan 2010, 16:54)
Daca nu aveai Skoda poate nu vorbeai asa . Nu stii cat de " Sarguinciosi " sunt asa numitii " meseriasi " daca nu te pricepi fac treaba de mantuiala chiar si la cele straine . tongue.gif
*



Am avut Dacie (1300-motivul inscrierii pe forum) timp de 4 ani si cunosc si meseriasii, am lucrat ca ucenic mecanic/tinichigiu timp de 2 ani si ceva. Crede-ma ca marea majoritate a posesorilor auto sunt zgarciti la reparatii. Tot respectul celor care stiu ce e aia o masina si stiu si cum trebuie intretinuta. Din pacate sunt putini.
danut 69-71
QUOTE(Tonyus @ 1 Feb 2010, 01:07)
Off Topic
Am avut Dacie (1300-motivul inscrierii pe forum) timp de 4 ani si cunosc si meseriasii, am lucrat ca ucenic mecanic/tinichigiu timp de 2 ani si ceva. Crede-ma ca marea majoritate a posesorilor auto sunt zgarciti la reparatii. Tot respectul celor care stiu ce e aia o masina si stiu si cum trebuie intretinuta. Din pacate sunt putini.
*


Subscriu , dar multi nu stiu sa faca diferenta . wink.gif
Cosmin_SNR
asa este...Vorba lui Danut ;-) chiar nu stiu sa faca diferenta...
kitzsteinhorn91
Am o intrebare: jentile de Dacia 1100 se potrivesc pe Dacia 1300 ? Stiu ca sunt pe 15, dar sunt curios daca se potrivesc la gaurile prezoanelor.
Cosmin_SNR
Jantele de D1100 nu se potrivesc pe D1300 deoarece Daciile 1100 au prezoanele mai inguste ca cele de D1300...si sunt si mai inguste Jantele....acum...ramane la alegerea ta...dar ti-am spus nu se potrivesc...Ce se mai aude cu masina ta? fa si tu niste poze sa vedem si noi cum decurge lucrarea....Salut!
kitzsteinhorn91
Poze:
Cosmin_SNR
vad ca este vopsita la cuptor...cam cat ti-a luat pentru vopsit cu tot cu mana de lucru finisat/reglat ?
kitzsteinhorn91
~10 mil.

3 Feb 2010, 12:48:
Inca o serie de poze:
Ov
am niste bale de zici ca nu-i adevarat smile.gif

iti mut topicul la piese auto (desi nici acolo nu prea e locul lui, dar e si al lui albert tot acolo) si daca vrei (da-mi PM) ti-l mut la Jurnal de Bord unde poti sa ti-l moderezi singur
Merced
Sper ca au verificat cum ti s-a recomandat p-aici, meseriasii cum se aseaza masca, ochelarii si ornamentu' de la capota inainte sa o vopseasca. Culoarea imi place, pot zice ca e chiar misto, si pe mine m-a dus gandu' sa vopsesc rabla mea in galben cand am carpit-o in 2007, da' decat sa mai umblu pe la politie cu acte, am lasat-o gri 83.
iuliano_smile
Si eu OV happy.gif .
Chiar ca tia iesit. Bravo. Ce urmeaza acum? Ce tapiterie ai ales? Bordul il las pe cel original?
kitzsteinhorn91
Bordul il las pe cel original, dar cu ceasuri de R12 TS, iar interiorul cel original cu scaune, fete de usi si bancheta din vinilin biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.