Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reconditionare Dacia 1300
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
alex-mun
QUOTE(danut 69-71 @ 17 Dec 2009, 20:26)
Nu vreau sa intram in polemici despre carburatoare . Asa este , daca ai un solex bun , reglat , nu ai treaba sunt mult mai bune decat Carfil . Se gasesc si piese de schimb pe Ebay . Alex-mun de cand si-a pus Solex pe masina , a zis ca nu a mai avut treaba cu el de 2 ani de zile .
*




Solexul nu este depasit deloc tati, ba din contra nu prea se compara NICIODATA cu un Carfil, treaba asta o stiu numai cunoscatorii, acaretii il fac depasit radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Eu de cand l-am pus nu am umblat in el niciodata , nu am de ce wink.gif , in schimb daca aveam Carfilul la o luna maaaaxim 2 era nitel de migalit la el, si degeaba ar zice baietii ca nu e asa ca este pura realitate, asa ca EU VA RECOMAND DIN SUFLET SOLEX , pt ca o sa vedeti o mare schimbare la Daciile voastre cool.gif cool.gif cool.gif
kitzsteinhorn91
Si unde pot gasi un SOLEX foarte bun ?
Merced
Gasesti, dar la pret de cocaina. 04.gif
kitzsteinhorn91
Atunci pana gasesc la un pret mai decent o sa folosesc Carfilul nostru romanesc. biggrin.gif
alex-mun
Daca nu ma insel avea Sechi un SOLEX. toata treaba este sa fie si functional , piese mai gasesti si pe ebay, ma refer la chituri de reparatii,
panzerjager
uite ca am observat si eu topicul tau
sunt foarte interesat de cum decurge reconditionarea dat fiind ca am trecut si eu prin asa ceva..am o daice 1300 din '79 pe care am luat-o de la A la Z si i-am puricat toate hibele....vara aceasta multe elemente am incercat sa fie cat mai orginale, dar nu prea am avut timp si nici surse financiare si sau materiale(piese de calitate,orginale) imi permit sa postez si eu o poza cu dacia mea reconditionata( bineinteles ca nu se ridica la pretentiile unei frantuzoaice), dar sunt mandru de ea pentru ca am facut-o cu mana mea sa arate asa.
daca pot fi de folos cu orice fel de informatii va stau la dispozitie cu cea mai mare placere smile.gif
si sunt si eu pe clasa a 12-a si sofer pe aceasta dacie de 6 luni....
danut 69-71
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 21 Dec 2009, 22:39)
Si unde pot gasi un SOLEX foarte bun ?

Unul cum vrei tu " Foarte bun ", greu de gasit . Asa sunt la 100 lei dar poate vei avea noroc . wink.gif
Sa presupunem ca ai unul , chitul de reparatii + manopera + reglat , poti ajunge cu el si la 400-600 lei , depinde de la caz la caz .

QUOTE(Merced @ 21 Dec 2009, 22:43)
Gasesti, dar la pret de cocaina. 04.gif

Depinde ce inteleg unii " Pret de cocaina " !!!!!!!!!!!
bontan
Salut,

la fel ca si Alex, SOLEX Rules, chiar daca sunt facute de pe vremea cand era bunica fata mare. Am si eu unul pe a mea (nou, doar ca e EISA4) si merge super (nici mucii iarna nu imi dau bataie de cap) asa ca uite aici un SOLEX 32 EISA3 NOU la un pret foarte convenabil:

http://www.leboncoin.fr/vi/76233496.htm?ca=12_s

Bafta multa.
danut 69-71
http://cgi.ebay.fr/RENAULT-12-GORDINI-aile...=item3ca899eeb8
Si preturi de criza .
kitzsteinhorn91
@panzerjager: Frumoasa masina ta ! Felicitari ! biggrin.gif

Va urez tuturor Sarbatori Fericite, si fie ca Sfintele Sarbatori ale Craciunului sa va aduca multa sanatate, impliniri in Noul An, clipe de bucurie alaturi de cei dragi, realizari pe toate planurile si nu in ultimul rand drum bun, benzina buna si multa sanatate tuturor Daciilor ! sofer2.gif cheers.gif imbratisare.gif bday.gif

In ceea ce priveste proiectul de restaurare, va reincepe odata cu Noul An ! biggrin.gif

Am pus mai jos un clip in spiritul Sarbatorilor de Craciun ! biggrin.gif
klausy78
Multumim Kitzsteinhorn pentru urari ! Aceleasi urari le doresc tuturor membrilor daciaclub.ro . M-a amuzat filmuletul ,mai ales ca si eu am un break. Astazi am reusit s-o dezapezesc. Succes in reconditionarea daciei tale !
heaton
QUOTE(membru_DC @ 1 Dec 2009, 15:42)
@heaton: vezi aici: http://www.daciaclub.ro/galerie/displayimage-345-0.html , pentru banii investiti, vorbeste cu proprietarul  wink.gif
*



imi zici si mie te rog cum il gasesc?
m-am uitat la pozele cu masina si are cam aceiasi problema ca mine...dar nu gasesc nici o informatie despre el, cum sa il gasesc, ce e-mail are...?
kitzsteinhorn91
Am citit in mai multe locuri pe net, pe paginile diverselor ziare, ca printr-o directiva a UE, din 2011, se vor scoate din circulatie Daciile ! ohmy.gif

Va rog mult de tot, sa imi spuneti si mie cei care cunoasteti problema mai bine si care stiti despre ce e vorba cu adevarat, chiar este adevarat ? Chiar o sa ne interzica Daciile din 2011 ? M-a pus pe ganduri chestiunea asta... Va rog mult sa ma lamuriti si pe mine ! ohmy.gif

Recent: Poze cu galeria !
klausy78
Relaxeaza-te Kitzsteinhorn ! Aceste idiotenii la aud de prin 2007 (de cand am intrat in UE) . Am mai fost recent prin Germania si Austria unde sunt destule masini non-euro inca (ma refer la masini de colectie ,clasice). Adica ai sa vezi inca la ei masini gen Opel Kadett I ,Mercedes 200,etc. Am vazut chiar o Volga in Germania si o Toyota Corolla (de prin '70) in Viena . Nu am fost prin Franta insa pun pariu ca sunt sute-mii de posesori de Renault-uri,Citroen-uri sau Peugeot-uri clasice ,vechi. Daca nici tarile astea nu reprezinta Uniunea Europeana atunci Romania ar trebui sa se mute in Sahara. Stiu ca acesti posesori de masini clasice non euro trebuie sa plateasca un impozit mai mare ,insa nu te poate nimeni obliga sa renunti la un bun al tau. Stai linistit. Oricum ,stiu ca romanii au outzele patrate,adica noi suntem mai europeni decat europenii, sa zicem prin absurd ca astfel de masuri se vor lua, sunt o multime de bani pe care statul roman le-ar pierde (impozite,taxe auto,asigurari,piese,etc) si cred ca ar fi o mare idiotenie. esti mai relaxat acum ? Ma bucur !
kitzsteinhorn91
Multumesc pentru raspunsul prompt ! tongue.gif
heaton
membru_dc da-mi un pm cu adresa de e-mail baiatului care are problema ca a mea....mi-ai zis de le la inceputul paginii 3
kitzsteinhorn91
@heaton: Nu vreau sa fiu rautacios, dar cred ca cel mai bine ar fi ca pentru informatii suplimentare in legatura cu ce te intereseaza pe tine, sa il contactezi pe membru_DC folosind PM-ul.
iuliano_smile
Vezi ca la Darmanesti avea un SOLEX. Nu cred ca la dat asa repede tongue.gif .
Andyno
Am inteles ca daca-i bagi gaz se trece in talon euro 2 smile.gif))))
Merced
Nu mai puneti botu' la toate smecheriile astea. De "interzis" nu se poate interzice nicio masina omologata, in niciun caz in functie de norma de poluare. Si un Ford T daca as avea, as putea merge cu el.
Dar cu timpu' o sa se dea ITP-ul mult mai greu la Dacii, de fapt asta se intampla deja de ceva timp, si pot creste impozitele la non-euro cat sa renunte multi la ele. Altceva nu vad sa se intample.
kitzsteinhorn91
Noi sa fim sanatosi si sa ne bucuram de sarbatori ! Sarbatori Fericite tuturor ! biggrin.gif
Cat despre Daciile noastre si ITP, in Romania cu toate normele Europene si toate directivele si toate legile, ITP-ul tot se va lua in multe cazuri "pe sub mana".
Am vrut doar sa ma asigur cu acea intrebare. Acum sunt linistit si odata cu terminarea vacantei, voi reincepe si procesul de reconditionare a masinii.

Va doresc inca odata Sarbatori Fericite tuturor, un An mai bun si multa sanatate ! biggrin.gif
"Fericiun Cracit" biggrin.gif
baranga
QUOTE(Andyno @ 25 Dec 2009, 23:14)
Am inteles ca daca-i bagi gaz se trece in talon euro 2 smile.gif))))
*



..si daca ii bagi NOS ti-o omologheaza ca euro 4..... radmasa.gif
iuliano_smile
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 26 Dec 2009, 01:58)
Noi sa fim sanatosi si sa ne bucuram de sarbatori ! Sarbatori Fericite tuturor ! biggrin.gif
Cat despre Daciile noastre si ITP, in Romania cu toate normele Europene si toate directivele si toate legile, ITP-ul tot se va lua in multe cazuri "pe sub mana".
Am vrut doar sa ma asigur cu acea intrebare. Acum sunt linistit si odata cu terminarea vacantei, voi reincepe si procesul de reconditionare a masinii.

Va doresc inca odata Sarbatori Fericite tuturor, un An mai bun si multa sanatate ! biggrin.gif
"Fericiun Cracit" biggrin.gif
*


Dak tot te roade gandu, de ce nu iti montezi o injectie monopunct cu un catalizator?
Cosmin_SNR
:help:Salutare! Am si eu o Dacia 1300 din 1981 cumparata acum o saptamana de la un vecin...Care a fost foarte ingrijita...mai ales tablaraia...la tablaraie nu am probleme cu ea...dar la exterior este cam ne ingrijita... dry.gif Dar cum am luat-o m-am apucat de ea si am inceput sa ii montez ornamentele nichelate Lipsa....o sa pun si poze mai imediat sa va dati cu parerea si sa imi spune-ti ce mai trebuie facut la ea orice sfat este bine primit nu ma voi supara unde imi spuneti ca am gresit din potriva o sa remediez problema acolo unde am gresit....va las pe voi sa imi spuneti happy.gif
iuliano_smile
Lasal si tu topicul acesta si prezintate la daciile noastre dupa subforumul imbunatatiri.
kitzsteinhorn91
Un An Nou fericit si plin de realizari tuturor ! bday.gif cheers.gif
Claudiu AG 05 KJN
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 31 Dec 2009, 09:40)
Un An Nou fericit si plin de realizari tuturor !  bday.gif  cheers.gif
*



LA MULTI ANI !!! sanatate ca i mai buna decat toate icon_mrgreen.gif succes cu daciuta..ka ptr ea 2010 e un an mare wub.gif si ptr tine la fel biggrin.gif
kitzsteinhorn91
La multi ani tuturor ! Am venit cu noutati. Am fost azi la service si am gasit compartimentul motorului vopsit galben tongue.gif. Ce ma oftic este ca au dat cu vopsea si pe placutele cu seriile sad.gif !
Nu am avut baterie la telefon si nu am facut poze. O sa revin cu poze cat de curand !
floppinnel
La grila fata...la ochelarii de la faruri vad acolo un ornament subtire nichelat care vine in jurul farurilor. Tu ai facut adaptarea asta..si daca da ..din ce material este? Este cumva ornament de-ala adeziv de se gaseste pe la toate magazinele de piese?
kitzsteinhorn91
Asa sunt ochelarii ! laugh.gif
Asa e masca de D1300. Nu am lipit nimic, nu e nici o adaptare !
floppinnel
Adica asa e ea? La multe dacii nu am vazut chestia aia...de asta intrebam.
kitzsteinhorn91
Masca este cu ornamentul nichelat pe margine, ca si ochelarii.
Inelul nichelat ce vine pe marginea farului este luat de pe o masca identica de la o D1300 din '70.
danut 69-71
QUOTE(floppinnel @ 7 Jan 2010, 17:17)
Adica asa e ea? La multe dacii nu am vazut chestia aia...de asta intrebam.
*


Din 1969 pana in 1972 au avut acel ornament de interior din inox . Romanii au fost mai zgarciti la echipari .
catalin7070
zbori jos niturile de la serii cu un burghiu corespunzator, desfaci rombul din cleme, le cureti frumos cu burete abraziv si le nituiesti sau le prinzi in cleme la loc
kitzsteinhorn91
Caut sa cumpar bloc de lumini si bloc de semnalizare, separate, JAEGER in stare foarte buna, cu tot cu fire si mufe, sa nu fie uzate, sa mearga bine si sa nu aiba rupa clema aia pentru readucere in pozitie a manetei de faruri cand dai "falshuri" in jos. Daca are cineva, il rog sa scrie aici. Multumesc ! biggrin.gif

9 Jan 2010, 09:26:
Nu are chiar nimeni asa ceva ? sad.gif
kitzsteinhorn91
Nu gasesc si eu la nimeni asa ceva ? sad.gif
iuliano_smile
Dar de ce vrei tu jaeger originale? Pune unele de romania si le reconditioonezi putin. Sau ai putea sa iti pui si tu manete de logan tongue.gif .
kitzsteinhorn91
Am zis de la inceput ca vreau sa o reconditionez cu piese (cat de mult posibil) originale. Asa ca din acest motiv caut unele chestii "Made in France".

Pe aceasta cale ii multumesc foarte mult colegului de forum Catalin7070, un om de tot respectul, cinstit, si foarte amabil. respekt.gif cheers.gif

13 Jan 2010, 14:57:
Doua poze noi biggrin.gif ! Va rog sa scuzati calitatea ! E si un pic mai intunecat acolo si nici nu e prea performanta camera telefonului.
om_bland
Frumos a iesit masina smile.gif , bravo aplauze.gif , mult noroc in continuare... spor la treaba wink.gif
kitzsteinhorn91
Inca o serie de poze noi biggrin.gif ! Sper sa va placa...

A sosit pachetul cu jucarii de la Catalin7070 (bloc lumini, bloc semnalizare, ansamblu stergatoare, maneta stergatoare, dispersor stanga SEIMA). Dar pe langa acestea, Catalin, mi-a mai facut cateva mici surprize la care nu ma asteptam blush.gif ! Pe aceasta cale ii mai multumesc odata, atat pentru cele de mai sus, cat si pentru micile surprize din poze ! Un om de tot respectul ! Jos palaria, 10+ ! imbratisare.gif

Acei cercei din poza, i-am "fabricat" eu, si i-am dat cadou prietenei mele de Craciun, fiindca ei ii plac becurile ! biggrin.gif
klausy78
Ti-am mai spus Kitzsteinhorn : sunt sigur ca o sa iasa o masina super ! Te rog daca poti sa tii istoricul vopsirii si sa-mi spui cat te-a "ajuns" vopsirea totala. Vreau si eu sa-mi vopsesc masina anul acesta si nu am gasit pe site-ul acesta nici un topic cu adevarat de ajutor. Merci si multa bafta !
kitzsteinhorn91
Am vorbit zilele astea cu seful de la service si mi-a zis asa: "Cu banii pe care ii dai pe aceasta lucrare, iti luai un Passat !". Acum vine intrebarea: cam cat costa un Passat ? biggrin.gif
Parca vezi ca e o suma astronomica blink.gif
christith
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 16 Jan 2010, 11:52)
Am vorbit zilele astea cu seful de la service si mi-a zis asa: "Cu banii pe care ii dai pe aceasta lucrare, iti luai un Passat !". Acum vine intrebarea: cam cat costa un Passat ? biggrin.gif
Parca vezi ca e o suma astronomica  blink.gif
*


Depinde din ce an.... smile.gif smile.gif
Pai tu nu te-ai inteles la bani cu omuletii inainte sa te apuci de lucrare?
In partea dreapta e schimbat pasajul spate? E connex? Ca din poza, buza aripii nu pare prea stralucita, nu e asa de pronuntata cum ar fi trebuit.
Nu ne pui ceva poze cu lateralele masinii?
Merced
unsure.gif
M-ai facut si pe mine foarte curios.
kitzsteinhorn91
Pai si nu e bine lucrata aripa in spate ? Eu le-am zis sa cumpere numai piese de uzina. Nu mi se pare a fii altfel decat la alte Dacii.
@Merced: Esti curios sa aflii pretul lucrarii ? frustrat.gif
Merced
Mai mult de 2500 de lei n-as zice ca o sa faca pana la capat, dar depinde.
kitzsteinhorn91
In legatura cu aripile spate, chiar nu au iesit bine ? Adica vreau sa iasa cat mai bine, va dati seama si tot sper ca o sa iasa bine...
@Merced: Am dat deja avans 3000 de lei biggrin.gif
Merced
ohmy.gif
kitzsteinhorn91
Asa ziceam si eu mellow.gif
Cat despre lucrare, cum ti se pare ca a iesit ? Aripile spate cum ti se par ?
Cosmin_SNR
salut! sunt si eu nou pe acest topic...asa ca nu ma luati peste picior...imi place foarte mult dacia aceea...adica imi place cum a decurs lucrarea...asa as dori si eu sa mi-o repar pe a mea... happy.gif

16 Jan 2010, 23:01:
Aaa...si inca ceva...ma puteti ajuta si pe mine sa pun poze pe acest topic?? doar daca imi da voie kitzsteinhorn91...sa nu se supere pe mine ca mi-am pus masina pe forumul lui unsure.gif astept raspuns aici happy.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.