Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Stop frana stanga spate
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio III
adrian tutuianu
Salutare dragi colegi,

Am o problema cu stopul pe frana de pe partea stanga si nu reusesc sa ii dau de cap.
Am desfacut stopul si am schimbat becul, crezand ca e ars, dar nu era.
A doua oara l-am desfacut din nou si am curatat toate contactele pe acolo. Si surpriza: stopul tot nu se aprinde la franare. Mentionez ca celelalte se aprind normal.
Am citit pe un forum in Franta ca problema ar fi o siguranta sau ceva arsa pe UCH, exact in partea de franare stanga spate, dar nu prea cred, pentru ca mi-a mers vreo 2 zile dupa ce am schimbat becul.

Poate aveti vreo idee ce sa mai incerc.
Multumesc,
Adi
florin_sm89
undeva pe traseu contact imperfect!
adrian tutuianu
Am verificat si contactele de la pedala si sunt ok.
Mai astept ceva idei.
Multumesc,
Adi
GeT
O sugestie: verifica mufa de contact fire la blocul optic stanga spate.

Eu m-am trezit ieri seara ca dau semnal stanga si "tacaneste" cam de 2 ori mai rapid decat normal, la semnal dreapta mergea cu cadenta obisnuita. Buun, s-a ars un bec zic.
Am verificat, nu se aprindea becul din spate.
Azi dimineata pun mana pe surubelnita, demontez blocul optic stanga spate (cele 3 suruburi aparente, apoi tras un pic din cleme), desfac din cleme soclul negru comun cu toate becurile. Ma uit la bec, filamentul era intreg. Lamela de contact parea in regula.
Pun becul la loc si pun avariile. Misc de bec in soclu, nimic.
Misc de mufa ce conecteaza firele la suportul negru comun cu toate becurile, surpriza, merge. Apoi iar nu merge.
Am tras si miscat de mufa aia pana am gasit o pozitie in care pare ca am convins-o sa mearga, nu sunt sigur ca n-o sa mai am surprize. In weekend ma uit cu mai multa atentie acolo, cred ca mizeria care mai intra intre caroserie si blocul optic ajunge sa se depuna si in mufa aia.
Balas Ionel
Salut Adrian !
Și eu am intalnit zilele acestea aceeasi problema , am schimbat becurile, am încercat să mișc firele si nimic , sunt si presat de timp pentru că sâmbătă aceasta am ITP ul , tu cum ai rezolvat problema ?
Logan80
Ai probleme de masa la stopuri spate.
CostinZ
Am avut aceeasi problema ca si tine.
Daca nu ai si pozitia stinsa pe aceeasi parte cu stopul, nu e de la siguranta (daca o ai, e de la siguranta).
Scoate stopul si verifica soclul (mufa sau pini din soclu pot fi busiti).
Eu am trecut prin ambele variante.
kornelus2011
Buna ziua.Aceeasi problema,acelasi stop si aceeasi parte,zici ca ii facatura radmasa.gif
Ceva sfaturi va rog?
Zng
Asa am patit si eu. Cum a spus si dl Logan80 problema e la masa stopului. Firul de masa e prea subtire si nu face fata (explicatia unui nene). Am atasat o poza ca sa vedeti cum era la mine mufa de la stopul spate. Eu am schimbat mufa si e ok.
Florin.123
Salut!
Clio 2012 cu aceeasi problema: stopul frana stanga nu functioneaza dar lumina de pozitie e ok.
Am schimbat becul de pe drepta pe stanga dar problema persista. Am verificat mufa / pini si sunt ok. Aveti ceva ideei cum as putea rezolva problema? Merci
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.