Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dezlipire plansa bord Laguna II facelift
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
Pages: 1, 2, 3
auraslag
Salut!
Am postat aceasta problema pe topicul Posesorii de Laguna 2 Facelift insa acolo se posteaza la gramada despre diverse probleme si cred ca ar trebui sa le separam cumva...

La masina mea se dezlipeste cauciucul de pe bord in dreptul parbrizului, ridicandu-se mai mult in partea dreapta, dar si pe partea soferului da semne. Am mai vazut si alte facelifturi cu aceasta problema. Cei de la reprezenta spun ca se cunoaste problema, dar nu au o solutie pana nu desfac bordul.

Unii colegi de pe forum ma "incurajeaza" ca sunt puscate airbagurile - ma indoiesc ca dealerul a facut un contract cu firma de leasing, pe o masina cu "vicii ascunse", dar daca e asa, exista judecatori blush.gif

Altii spun ca e posibil sa se fi umblat la bord - asta nu neg.

In orice caz, as dori sa comunicam pentru a gasi alternative la propunerile costisitoare din reprezentante. rolleyes.gif
gabize
Pune niste poze, ca sa stim si ceilalti posesori de facelift la ce sa ne asteptam. Si poate gasim solutii impreuna.
dondan
Da si eu am problema asta si as vrea si eu sa stim cum o sa ii dam de cap .
se vede destul de urat.
eu inclin sa cred ca nu a fost bine lipit si din cauza trepidatiilor a fluctuatiilor de temperatura incet incet a inceput sa se ridice partea dreapta exactdin capat.Nasol
cand am schimbat filtrul de polen si am dat jos cutia de acte am bagat mana sa vad daca pot ajunge la portiunea aia sa o pot trage cumva in jos.
nu merge.Probabil ca va trebui lipita cumva din exterior si va trebui demontat bandoul ala de plastic de sub parbriz
o sa ma m-ai consult cu cineva si va tin la curent
vlad_laguna
sa puna cineva o poza, dom'le sa ne edificam.
dondan
pun 2 poze .se vede destul de bine
am observat ca atunci cand este soare si cald afara se ridica si m-ai tare din cauza dilatarii.
acuma cand e m-ai rece nu e asa de pronuntat
auraslag
exact...despre asta este vorba. daca faci o poza si dinspre parbriz, dinafara, se va vedea imbinarea "cracanata" blush.gif

aparatul meu foto e imprumutat la cineva, cand il recuperez o sa postez si eu ceva poze.
ccezar2004
eu de ce nu vad nimic?........
vlad_laguna
pt ca se vede mai bine daca poza este facuta din afara. nu se poate lipi cu nimic? adica aplicat un lipici si presat o noapte. dar trebuie un lipici care sa nu atace suprafetele.
gabize
Am studiat pozele 5 minute, si la fel ca Cezar nu vad absolut nimic. Unde sa ma uit, la ingemanarea bordului cu parbrizul, sau in cuta aia din bord?
audiofilu'
QUOTE(ccezar2004 @ 18 Nov 2009, 00:14)
eu de ce nu vad nimic?........
*


Pentru ca NU AI CE sa vezi...asa e si la mine si cred ca la toti care avem L2.
Bordul nu e prins in partea dinspre parbriz,cine a dat jos a vazut ca e un burete pe acolo care ar trebui sa preia vibratiile.Eu in acel spatiu am pus izolator de teava de instalatii (izolator negru) care apasa acel capat si nici nu mai vibreaza.
auraslag
am incercuit "buza" cauciucului de pe bord, zona care sta ridicata.
Imbinarea e in fanta aceea, nu chiar langa parbriz.
Pe dedesubt este plastic, am incercat sa introduc banda dublu adeziva, am tinut bordul presat peste noapte, peste zi, vreo 48 de ore si degeaba...nu tine! De la trepidatii, cald, frig, se ridica iar.
audiofilu'
Si la mine este acea diferenta intre cele 2 planuri (nu ma refer la luft).Ai mai vazut si alte Laguna in afara de a ta sa verifici exact?
Consider ca este normal sa fie asa.Pe toata lungimea aceea exista cam aceeasi denivelare cum e in stinga asa e si in dreapta,nu sint diferente asa ca...las-o.
gabize
Azi ma uit si la a mea, pana acum n-am observat nimic, da mi-ai creat emotii.


Edit:
M-am uitat cu atentie, si prin parbriz, am apasat de bord, deocamdata totul e ok, are aceeasi inaltime peste tot, nu e ridicat si nici dezlipit nicaieri.
E putin mai ridicat bordul spre interior decat spre parbriz, in zona acelei cute (adancituri), dar, dupa cum observ, asa e construit, nu e un defect.
auraslag
e dezlipit, oameni buni. una e cum sta cauciucul ala din fabrica, si alta e cand se ridica te poti baga mana pe dedesubt!

a mea, inca o masina vazuta la Mall si masina lui dondan...cred ca sunt suficiente exemple!
gabize
Cum la mine e totul normal, nu pot sa-mi dau cu parerea. Sper sa gasesti o solutie.

Fa o poza si dinspre parbriz, sa ne lamurim si cei fara probleme.
audiofilu'
mda,2 exemple nu-s suficiente ca sintem toti restul care nu avem asa...chiar asa,pune un FILM sa vedem cum bagi tu mina sub acel cauciuc.
dondan
va spun sigur ca e ridicat pentru ca nu a fost asa in urma cu un an jumate cand am cumparat masina.
in vara asta a inceput sa se ridice si va zic sincer ca daca sta la soare se ridica si m-ai tare.
cred ca una dintre solutii ar fi sa dau jos plasticul ala care este sub parbriz in care sunt montate si tweterele de la difuzoare si pe acolo bagat ceva lipici .
oricum exista o doza de risc si in asta pentru ca, o sa trebuiasca sal ridic si m-ai tare dar sper sa pot sa rezolv asta cumva ca ma enerveaza foarte tare cand il vad asa.
numai sa se indrepte un pic vremea ca o si rezolv.trebuie sa fie o solutie.
dar daca chestia asta sa intimplat la m-ai multi dintre noi e ceva din fabricatia masinii zic eu. stiu eu nu au lipit bine cauciucul ala chiar nu am habar.
audiofilu'
nu mai scrie "m-ai" ca nu e corect si poate se iau si altii dupa tine.
"in vara asta a inceput sa se ridice"...e ca in reclama aia cu "ti s-a intarit"?
eu zic s-o lasi in pace,chiar ti se pare,eu o am de 4 ani si a trecut prin 4 ierni si 4 veri si la mine e "impotent" acel plastic,nu se scoala,ramine asa;parca se spunea ca poti baga si mina,evident ca nici chiar asa dar era o exprimare care insemna ingrijorare,am inteles.
in fond poti s-o faci,e vorba de timpul tau dar sa ne comunici rezultatul...spor la treaba! coolspeak.gif
dondan
nu ai inteles.plasticu e intradevar "impotent".nu se "scoala"
caucicu de pe bord e problema.daca masina ta nu are problema asta nu inseamna ca nu o are alta.
cand sta masina la soare se "scoala".dimineata cand e racoare e "culcat"
e simpla explicatia. blush.gif
audiofilu'
pune un film sa-l vedem sculat radmasa.gif
asta nu-i o gluma,se vrea a fi o certificare a celor spuse.
suzu
si la mine a stat ridicat insa l-am impins (apasat) la loc si gata, a intrat la locul lui.

inainte

[attachmentid=1627571646]

dupa

[attachmentid=1627571647]
audiofilu'
am fost si am verificat la mine...este ok acum,e decalaj de 1cm intre cauciuc si plastic.
n-o fi fost bine prins,posibil sa fi demontat cineva bordul pentru diverse operatii si sa nu fi prins bine sau sa fi rupt ceva...o sa vezi daca va mai fi excitat. tongue.gif
auraslag
o fi intrat el la loc... dar va iesi iar, la vara wink.gif

eu vreau o solutie care sa tina mai mult de 24 de ore sau ..o saptamana.
Daca ma uit bina in poza, tot usor ridicat e, chiar daca marginea a intrat in fanta.
Ce e dezlipit, e dezlipit, degeaba, mai devreme sau mai tarziu, problema va reveni.
suzu
la mine nu s-a desfacut niciodata bordul...si nu e dezlipit, intra la loc prin presare...ca si fetele de usi de exemplu.
Pemu
Pana la urma, a rezolvat cineva problema cu dezlipitul bordului?
auraslag
Eu inca nu i-am facut nimic. merg cu ea asa, desi imi sta pe creieri, mi-e si groaza sa ma uit in directia aia, si din masina, si dinafara tongue.gif

Ma gandesc sa dau jos plansa de bord cu cineva si sa incerc sa o lipesc cu ceva sanatos.
Alternativa ar fi sa cumpar o alta plansa de bord din dezmembrari, insa inca nu am gasit pt facelift si nu-mi sunt chiar prioritare problemele cosmetice.
pharaoh_c
Salut,

A reusit cineva sa rezolve problema. A aparut si la mine, anul acesta, arata exact ca si in poza postata de Suzu in noiembrie anul trecut.
La mine problema a aparut de la soare, chiar daca folosesc parasolarul... In cazul meu pot spune sigur ca nu a intervenit nimeni asupra bordului, nu a fost desfacut, nu au sarit airbag-urile...
Si eu la inceput daca il apasam la loc statea cat statea dupa care sarea din nou. Acum nu mai sta sub nici o forma. E inestetic si pe langa asta apare si un greieras in bord de la frecare. Are cineva vreo idee cu ce se poate lipi?
La reprezentanta nu m-am dus fiindca astia-s in stare sa-mi vanda alt bord pentru a rezolva problema.
Merci
dondan
Nu prea cred ca se poate lipi cu ceva si sa tina.Eu l-am fortat un pic in sus sa vad ce e sub.Este lipit ceva burete pe cauciucul bordului.
nu prea vad ce lipici ar lipi asa ceva.
deocamdata am ales o soluti rapida.Am taiat o curea de piele gri si am introduso fortat intre plasticul care este sub parbriz si bord.Din masina nu se vede dar de afara se vede ca e ceva in plus.Fiind presat tot timpul nu mai are tendinta sa se "scoale".
Din cate am inteles ar trebui demontat tot asta incluzand si dezactivare airbaguri dat jos volan etc.Mam gandit si la o solutie de aia de lipit sipcile ca si siliconul dar daca nu se lipeste va sta m-ai rau
cri123
M-am uitat si la mine, intr-adevar, atat la pasager cat si la sofer se vede clar ca e ridicata o buza.... Apesi si se lasa, dar revine imediat.

Insa daca nu citeam aici, nu remarcam, asa ca ... poate "asa face toate" smile.gif
pharaoh_c
Daca cineva are o solutie, cred ca ar fi util sa o posteze.
auraslag
Se pare ca nimeni nu a gasit inca una, ce-ar fi sa ne aliem si sa mergem cu jalba in protap la Renault?
La masina mea, vara asta s-a ridicat partea dinspre pasager de poti baga mana lejer dedesubt.
Si inca n-am gasit un facelift in dezmembrari, sa schimb plansa de bord cu totul...
audiofilu'
Dupa aproape 5 ani am ajuns si eu la pubertate,mi s-a sculat si mie acea bucata de bord...acum 5 minute am vazut-o.Hai ca-i culmea,ma gindeam c-am scapat.Solutie/remediu nu cred ca exista.
adrian64
Si a mea are aceeasi problema. Am apasat-o si a intrat la loc. Cred ca toate au problema asta . Nu prea cred ca se poate rezolva prin inlocuirea bordului.
razvan2u
Acel sector se ridica din cauza dilatarii la caldura. Asa ca ar trebui sa desfacem plansa si sa taiem cu un cuter din cele doua laterale macar 1 - 2 mm ca atunci cind se dilata tot bordul si plansa sa nu o mai impinga in sus, ce ziceti?
adizaha
M-am uitat si eu din curiozitate sa vad daca prezinta problema cu pricina.
Deocamdata nu.

Ma intreb insa daca desprinderea poate fi accelerata de cealalta problema cu motorul care joaca mai puternic dupa un anumit numar de km si antreneaza tot bordul intr-o trepidatie accentuata.

Inseamna ca trebuie sa ma grabesc sa inlocuisc bucsele alea sau suporti ce sunt ei de tin motorul in frau.
pharaoh_c
Hello,

Eu am incercat sa il lipesc insa fara sorti de izbanda. Marginea bordului este incovoiata asa ca nu tine.

Mai e cineva si Timosara cu problema asta? Daca da, nu ai chef sa ne intalnim sa o punem de un brainstorming smile.gif ? Poate rezolvam ceva.

La reprezentanta nu stiu ce sa-i faca, iar sa schimb bordul iese din discutie: costurile presupun ca sunt foarte mari, plus ca nu am garantiea ca problema nu va aparea si cu bordul nou...

O zi faina
sebastian_em
salut...sunt nou pe aici...printre lagunisti...am si eu o laguan 2 faza 2 ....si am avut problema cu plansa de bord...
eu am rezolvat...problema..."romaneste"...adica...pe scutr va spun cum...
1.am lasat masina afara in soare ....peste 25 grade celsiul ( o sa obdervati ca plasticul plansei o sa fie foarte moale) deci se poate lucra usor cu el
2.am folosit adeziv de la bison pentru lipit plastice( format din 2 tuburi din care se face una amestec) de la baumax
3.am tras usor cu mainile de plansa pentru a ridica putin mai sus cat sa-mi intre degetul cu adeziv( am dat cu aeziv atat pe plansa cat si pe plasticul aflat sub plansa)
4. am fixat plansa si am presato cu ajutorul unor cutii de carton (presand-o intre parbriz)
4. am lasat ceva timp la uscat cam 2 ore ....

---nu stiu cat e de ok rezolvarea...dar eu nu am mai suportat chestia asta si am luat masuri asa cum am stiut eu...nu daca va trebui vre-o data sa dau plansa bord jos ...daca imi va fi usor sau nu...ramane de vazut...sper sa nu trabuiasca)
bafta...
auraslag
QUOTE(sebastian_em @ 22 May 2011, 11:48)
salut...sunt nou pe aici...printre lagunisti...am si eu  o laguan 2 faza 2 ....si am avut problema cu plansa de bord...
eu am rezolvat...problema..."romaneste"...adica...pe scutr va spun cum...
1.am lasat masina afara in soare ....peste 25 grade celsiul ( o sa obdervati ca plasticul plansei o sa fie foarte moale) deci se poate lucra usor cu el
2.am folosit adeziv de la bison pentru lipit plastice( format din 2 tuburi din care se face una amestec) de la baumax
3.am tras usor cu mainile de plansa pentru a ridica putin mai sus cat sa-mi intre degetul cu adeziv( am  dat cu aeziv atat pe plansa cat si pe plasticul aflat sub plansa)
4. am fixat plansa si am presato cu ajutorul unor cutii de carton (presand-o intre parbriz)
4. am lasat ceva timp la uscat cam 2 ore ....

---nu stiu cat e de ok rezolvarea...dar eu nu am mai suportat chestia asta si am luat masuri asa cum am stiut eu...nu daca va trebui vre-o data sa dau plansa bord jos ...daca imi va fi usor sau nu...ramane de vazut...sper sa nu trabuiasca)
bafta...
*



Poti sa ne spui daca tot lipit a ramas dupa o luna si ceva? smile.gif
CosminJca
Salutare !!

Sunt nou pe forum, asa ca nu va luati de mine prea tare !

Problema cu bordul o am si eu. Am discutat cu cei de la reprezentanta (SERUS) despre aceasta problema care mi-au spus ca e o problema generala la aceste modele, si ca nici ei nu au gasit o rezolvare.

cineva mai sus spunea sa schimbi plansa de bord ( una noua costa o galagie de bani, alta, second hand din punctul meu de vedere nu prezinta nici o garantie ca nu se va face la fel, si in primul rand sanse foarte foarte slabe sa gasesti ceva mai nou -2007 a fost ultimul an in care s-a fabricat modelul asta - din cate stiu eu ) - plus, ca de obicei la majoritatea masinilor, dupa ce se ubmla la plansa de bord, apar tot felul de greierasi - nu ca nu ar avea destui ... deci .. cel putin din pctul meu de vedere pica.

sebastian_em - a lipit-o ... foarte interesant smile.gif) oare ce se va intampla cu lipiciul in zilele toride de vara ? sunt fff curios cat de durabila e operatia asta ...

Deci .. eu .. m-am resemnat ... cand o vad o apas, intra la loc, imi vad de drum si uit de ea smile.gif)

Cred ca avem cu totii alte probleme mai importante decat buza plansei de bord smile.gif)


Va salut !

sebastian_em
SALUT ...
E AUGUST SI PLANSA (RESPECTIV LIPITURA) ...SE TINE BINE...SI AU TERCUT CATE-VA SAPATAMANI CU CALDURA DE PESTE 30 GRADE....
SPER SA TINA SI LA IARNA LA MINUS 15 GRADE....
audiofilu'
QUOTE(sebastian_em @ 22 May 2011, 11:48)
2.am folosit adeziv de la bison pentru lipit plastice( format din 2 tuburi din care se face una amestec) de la baumax
*


QUOTE(sebastian_em @ 11 Aug 2011, 20:19)
E AUGUST SI PLANSA (RESPECTIV LIPITURA) ...SE TINE BINE...
*


Pina acum am auzit doar o solutie ca ar fi mers. Ieri am vazut in service in garantie o plansa din asta ridicata vreo 8cm, am poza pe topicul laguna 2 face-lift si era carton, nu puteai s-ao manevrezi. Cred ca solutia cea mai buna e sa se dea jos, sa se incalzeasca pentru a putea fi usor manevrata, sa se lipeasca si sa se puna niste capse/nituri la marginea materialului in asa fel incit la montare sa nu se vada.
audiofilu'
Am cautat azi smacuri de lipit si am dat peste asta, sper sa tina, zice si de piele, plastic, burete...
[attachmentid=1627765883]
espacern
Este bun lipiciul..
La Espace am avut parti din bord care se dezlipisera si am procedat asa:
Le-am desfacut un pic mai mult ca sa pot sa le curat bine cu solvent tip diluant/acetona pe ambele fete care intra in contact.
Am pus lipiciul pe cele doua fete in strat subtire si am lasat sa se zvante un timp scurt.
Apoi le-am apropiat si cu ajutorul unor carlige de rufe(din cm in cm) le-am mentinut asa cateva ore bune.
Temperatura este bine sa fie moderata spre calda....nu rece.

@+
audiofilu'
Nu prea e spatiu si cred ca varianta cea mai buna este demontarea partii superioare, cea implicata in defect.
cri123
La mine s-a sculat vreo 2-3 cm, in ambele parti. Daca o apas, intra la loc, dar sare in cateva minute. La vara urmeaza "operatiunea lipirea" daca am vreme (pana atunci poate mai apar solutii) smile.gif

PS: si La Multi Ani, nu ne-am auzit de mult.
audiofilu'
Eu mi-am luat deja adezivul, ma gindesc la un sistem de capsare a marginii libere dar nu cred ca astept pina la vara, mi-e teama sa nu devina prea rigida marginea ridicata.
Da unde-ai fost in acest timp? Am crezut ca ai luat alta masina...
cri123
Aaaa, nu. Tot Laguna e prin zona, si cu noua taxa cred ca o sa mai stea smile.gif Am fost (si sunt) foarte ocupat insa, am zis totusi sa vad ce mai e pe aici.

Astept sa vad ce reusesti si poate imi dai niste tehnici de lipire smile.gif
auraslag
aseara am realizat si eu operatiunea lipirea cu Bison in 2 faze... dimineata arata bine, sa vad cum se comporta pe parcurs...
xplozia
Care Bison, cel format din 2 solutii sau cel dintr-un singur tub? Asteptam pareri acum dupa caldurile astea, sa vedem cum se comporta peste 1 saptamana.
costinedescu
Salutare,


Am cerut opinia celor de la service Renault pentru problema aceasta si au ridicat din umeri cica: asta este problema care o are laguna II facelift. Parerea mea este urmatoarea: acesta este un defect de fabricatie nerecunoscut de Renault. Mai mult nu vor sa repare ci doar sa inlocuiasca plansa de bord 1300 RON + manopera.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.