Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: PIESE OK COMPATIBILE
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 9, 11
Pages: 1, 2
jul
da,asa e
AlexanderCarstoc
Este si bine si rau, cred ca mai mult incurci.

Este evident ca se potrivesc multe , la multe, de la multe. Acum, totul trebuie facut cu cap. Nu vreau sa par ca va patronez, dar nu este tocmai ok. Daca faci o astfel de lista, o faci cu serii de produs, cu marimi si asa mai departe. Ideea este buna...

De ex. pe R11, R9, R19, merg amortizoare de nova,supernova,solenza,logan
Rulmentul de fata la R19 este cel de Logan.
Sulmentul de fata la R11 este de nova,
bucsile merge de la nova,solensa,supernova, logan
bratele, bara de torsiune,scutul de metal de solenza, cadrul de nova, solenza...

sunt o gramada de piese... mai mult ne vom incurca daca facem asa...


Trebuie facuta bine...
jul
ok,continua tu te rog frumos
AlexanderCarstoc
Ai inteles total gresit... daca vrei sa faci ceva poti sa faci si pui si niste coduri, niste masuri. Eu nu am asa ceva, nu inca. Mi-am masurat piesa si apoi am plecat prin magazine, dar nu m-am gandit pana acum sa fac o lista... le stiam pentru mine si-mi era suficient.

O sa incep sa le fac cu marimi macar, daca nu si cu serii si poate ajutam cativa oameni in dificultate.
iulian_2233
mie personal mi se pare o idee buna dar are dreptate si alex trebuie facuta cu coduri si serii lista asta

din ce stiu eu la mine la r 9 am schimbat amortizoarele fata cu unele de nova pe gaz miam pastrat arcurile dar cred ca se pupa si alea de nova au cam aceleasi dimensiuni iar pe fata am pus rulmenti fata solenta
AlexanderCarstoc
Am pe fata la R11 arcuri si amortizoare de Solenza Diesel.
80rox
bine bine dar nu prea avem de unde sa luam toate codurile(cel putin eu nu stiu).
am schimbat 8-ul de la volan cu unul de dacie 1410 se potrivesc dar nush ce coduri au.
la fel si cu contactul(trebuie desfacuta partea metalica de blocare a volanului).
spunea cineva pe un topic mai vechi ca se potriveste la volanta de r11 1.4 coroana de nova-super nova. Gresit. am probat de 1410=diam.180mm , nova=180 si 200mm , super nova=200mm. asta de r11 1.4=227mm si am pus volanta(completa) de r11 1.7 care e la fel la diametru, la dantura, la prindere.
cilindrii frana spate sant ca cei de dacie singura diferenta, cele 2 gauri de prindere pe taler sant mai apropiate cu cate 2mm.
AlexanderCarstoc
In cazul arcurilor si amortizoarelor este mai simplu, mai greu este , cum ai spus tu despre volanta. Foarte bine punctat.
molady11
Eu am vorbit cu cine-va de la o firma,si fiecare firma producatoare are alt cod pentru acel produs care il fabrica si alta firma.
silvers
fratilor, cautati pe torenti TECDOC si gasiti acolo toate compatibilitatile numai ca nu e dacia in program
AlexanderCarstoc
Da, dar pe noi tocmai asta ne interesa... Dacia Nova, Dacia SuperNova, Dacia Solenza, Dacia Logan....transplanturi pe R-urile noastre.
jul
vad ca te pricepi si ai experienta......continuam ... cheers.gif
scutul se potriveste de solenza perfect,de diesel am inteles?
adica fara nici o modificare?
la fel si contactul fara modificare?
AlexanderCarstoc
Da, scutul de orige R11, R9, R19, Solenza, Nova, SuperNova se potriveste la oricare dintre ele.

Eu am pe R11 contact de Nova sau Super Nova, fara nici o modificare, poate si parca au alte mufe, dar se muta mufa de la unul la altul.

jul
multumesc de sfat
acum ptr mine cu busitura asta ce imi recomanzi?
ai idee de ceva piese sa fie in mintile lor sau noi ceva mai ieftine?
blush.gif
silvers
Un catalog de piese de schimb
jul
utila cartea,multumim cheers.gif
gabislz
Foarte utila. Multumim mult pentru rabdare!
silvers
biggrin.gif mai am si de solentza, insa e mare are 40mb
jul
cineva manuale 9 si 11? poate sa isi lase id de mess,presupun ca sunt voluminoase worship.gif
silvers
Manualul haynes e aici pus de mine daca mai vrei ceva silviu71m pe mess maine dimi pe la ora 8:00
http://www.esnips.com/web/RENAULT11
jul
sa imi spui unde trimit cisterna........de bere cheers.gif cheers.gif cheers.gif

24 Nov 2009, 18:58:
ff interesanta pag 254,aer

24 Nov 2009, 19:09:
daca cineva repara,vopseste,intretine sau efectueaza o operatie pe cord la babele lor rog frumos,ar fi bine sa traga si poze pentru nepoti coolpics.gif wise_guy.gif
molady11
Se poate trimite cisterna si la Lupeni ca nu e suparare radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
jul
trimitem ,dar ceva vesti cu baba ai ? rolleyes.gif

24 Nov 2009, 21:59:
o invatatura la nepoti ce sa faca sau sa nu faca,o poza sexi tongue.gif
silvers
Uite una de la nepot ! Sa ai grija sa n-o lovesti ca nu ti-o mai repara nimeni asa cum a fost !
jul
eu o sa o repar
o sa iasa bine
o duc la doctori buni
in schimb azi mi am sucit capul dupa un 11 galben de bucuresti
tare bine arata rolleyes.gif
fara bube,doar vopseaua matuita,cred ca 88 la ani

26 Nov 2009, 18:32:
DETIN PRIN BUNAVOINTA LUI SILVIU worship.gif worship.gif
MANUALUL DE REPARATII,CINE DORESTE ,DIN PACATE F MARE
SE STA CEVA LA DOWNLOAD
PTR BUCURESTI IL POT PUNE PE CD SAU DACA VENITI CU LACTOCUL PE STICK

26 Nov 2009, 18:35:
DEOCAMDATA REPARATII TABLA
80rox
salutari. acum cu serii si coduri sau fara serii si coduri haideti totusi sa punctam aici ce si cum ca sa afle si cei care nu stiu spre ce sa se orienteze. pana in final o facem babeste-demontare, masurare, mers la magazin cu masurile si/sau piesa si se rezolva. biggrin.gif excl.gif ideea e sa posteze numai cine a facut/vazut PERSONAL un transplant ca sa nu ne batem joc de banii nostri. excl.gif
la pompa de benzina de dacie 1310 trebuiesc puse mai multe distantiere ca are "coada" mai lunga si nu da debit.
debitele sant sensibil egale, eventual o recalibrare a nivelului in carburator.
daca tot am revenit, 2 probleme va supun atentiei:
1-planetare-se potrivesc de la alt auto?
-se pot reconditiona ca cele de dacie?
2-directie-demontat cap bara(lungime bolt filet=90mm, L cu totul=135mm)mers cu el la n+1 magazine;surpriza blink.gif wacko.gif pentru gama renault si dacia L max =92mm
acu' ce dreaq ii pun in loc, ca mai are putin si iese din fuzeta si imi rup gatu' cu ea. daca a mai avut cineva necazul asta sau ma poate ajuta va rog un semn aici sau la 0761971310///0746393038. zi buna.
jul
dar la final debitul sa fie egal cu cel de original,adica sa nu fie prea mic sau prea mare
80rox
nimeni? nimic?
jul
acum am vazut,imi pare rau,nu erai inaintea mea....in fine
daca ai 460 ron vb la autokarma si iti iei o pereche reconditionate in italia la schimb cu ale tale,am mai spus ,eu am 60 si de mii,fara bube,asta i sfatul meu
se pot reconditiona,costul habar nu am,tot pe langa pretul de mai devreme
cap de bara eu am pus de dacie si nu am avut probleme,banuiesc ca e ceva care nu se regaseste in comun
daca te mai pot ajuta sau incurca ,shoot me!
blush.gif

28 Nov 2009, 20:33:
mai exact costa 215,27 ron cu piesa la schimb,18 luni garantie,dar trebuie sa dai planetara veche la schimb,atentie trebuie spalata temeinic,eu m am dus la o spalatorie
cocarel
am usi de r 11 si aripi fata
jul
ce culoare,stare lor,pret,ceva poze?
80rox
rezolvat cu planetarele:rectificare+reconditionare tripoda, lagare, rulmenti+ burdufuri noi=150lei. durata=1zi. facut proba in conditii vitrege=functionare ireprosabila.
jul
ma bucur,garantie?
80rox
6luni cu conditia sa nu faci of-road cu ea si bineinteles sa fi din zona.
jul
asta e

3 Dec 2009, 21:54:
62 ron era diferenta la rectificat in italia si garantie 18 luni+garantia cuvantului meu
iulian_2233
ferodouri nu disc ambreiaj a nu se confunda se potrivesc de la dacie 1.4 normala sau berlina cum vreti sa ii ziceti se potrivesc pana si la gaurile de prindere pe nituri vazut masurat cumparat de mine 15 ron setul cu tot cu capse sau nituri


asta pt motoare c1j sau c2j nus daca mere si la motorinari sau la cei txe benzina 1.7
jul
chedere se potrivesc de la ceva?
alin007
de solenza ar trebui blink.gif
jul
alin cred ca noi am mai vb cand cu 9,nu?
AlexanderCarstoc
Am cheder de Solenza la haion.
Si la usi o sa imi iau tot de Solenza, se potrivesc perfect
jul
ms mult,da mi si mie un tignal daca se pupa 053.gif
jul
ma ma tenteaza o punte spate cu disculete,am inteles ca se pupa cu r19
as vrea sa stiu daca e cineva care stie ecsact happy.gif daca si ce modificari si ce pret si cam tot tacamul inclusiv price,ms
buhamaty
COCAREL !!! SUNA-MA LA NR: 0744953954,
Am un renault 9 cu faruri de renault 11 (modelul ala cu 4 faruri)
Imi trebuie aripa dreapta fata, faruri dreapta fata (de alea cu doua faruri ) Farurile daca au si suportu de plastic ete perfect. Tot pentru faruri daca este si ochelarul este si mai ok.
jul
ph34r.gif cocarelu...ajuta bre omu ca s a pierdut prin forum
jagoman
La R11:

Bloc de lumini de la Dacia Nova - am cumparat eu in 2005. atunci era 90 RON, una "originala" era 210 RON

Caseta directie de la Super Nova.
jul
se pupa caseta cu totul ,fara nici o modificare
blocul de lumini...inca mai sunt transplanturi proaspete
caseta e ok,eu am cumparat si tot batea fara rulaj in romanica

8 Dec 2009, 00:48:
amortizoare spate de la sibiu a pus molady11 pi gaz si cica pe soseaua baselu zice bine
iulian_2233
pai cum sa pupat blocul de lumini de la nova pe reno la noi ca eu am incercat sa pun de reno la nova si cand am vazut cat am de sapat acolo am renuntat la idee si am luat de la remat bloc bun si maneta aia de la stergator si aia buna amandoua cu 50 ron
jul
cine posteaza o compatibilitate de piesa si deconteaza daca nu corespunde,daca nu... boxing.gif
jagoman
Pai mi-au spus la magazin ca este bloc de Nova. S-a potrivit perfect. Nu am cerut expres bloc de Nova, am cerut toate pe care le aveau si m-am uitat la ele. Cand am gasit ce imi trebuia mi-au spus ca ala merge pe Nova.
iulian_2233
curios ca sunt diferite cel putin la partea de mufe cu instalatia electrica ce vine pacolo
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.