Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intrebare Pentru Electronisti Si Nu Numai....
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault Logan
smara_1009
Salutare tuturor !
Rog moderatorii sa mute thread-ul daca locul lui nu-i aici !

Va rog, daca poate cineva sa-mi spuna caracteristicile semnalului de iesire de la senzorul de viteza de la LOGAN ( cel care da semnalul si pentru kilometraj). Presupun ca e semnal dreptunghiular, dar nu stiu ce tensiune (amplitudine) are, factor de umplere, etc. As vrea sa fac un generator de semnal care sa genereze un semnal aproximativ identic cu cel al senzorului.
Orice sugestie e binevenita.
Multumesc !
$$ilvviu
Vrei sa dai km inainte?
smara_1009
Da, vreau sa-i dau inainte .
smara_1009
Chiar nu stie nimeni nimic despre acel senzor si semnalul pe care il genereaza ?!
spy_oh_joy1389
tare! cand te apuci sa-l faci? esti din bucuresti? sunt la electronica si vreau sa invat si eu cum se fac lucrurile astea practic. nu dispui de un osciloscop sa poti vedea semnaulul?
smara_1009
Cind ma lamuresc ce-i cu semnalul ala, caut o schema si trec la practica.
Nu sunt din Bucuresti.
Nu am osciloscop ( ca daca aveam vedeam si semnalul ).
spy_oh_joy1389
daca nu-i prea mare deranjul, poti sa imi trimiti si mie schema aia pe care o sa o folosesti?
spy_oh_joy1389@yahoo.com

daca nu poti sau nu vrei nu-i bai!
vta
cam tarziu dau reply dar am o mica impresie ca prietenu' cu semnalu' ( ca sa ma exprim plastic ) a vrut sa faca o "maimuta" de taximetristi....sa genereze impulsuri in plus la aparatul de taxat radmasa.gif ...
bubu782001
Un coleg de-al meu a aranjat un flagrant la un din asta...a luat taxiul, a mers...si a trimis un SMS, la cine trebuia. In nici un km individul a fost oprit in trafic, tras pe dreapta...dosarelu penal smile.gif)

Din mare jmecher al soselelor cu figuri si pumni in piept...sa vezi ce se milogea individu'...
bogdan112
Salut, am cumparat de curand un Megane II din 2007 si i-am montat senzori de parcare spate. Mi s-a ars probabil o siguranta pentru ca nu mi se mai aprind becurile pe pozitie fata + spate si nici ledurile din interior de la consola centrala, CD, AC. Am verificat sigurantele din stanga de sub volan dar toate sunt in regula. Imi poate spune cineva daca mai este vreun loc cu sigurante sau ce ar putea fi de vina? Becurile sunt bune, le-am verificat.
gabize
In zona centrala, mai jos de butonul de avarie, langa locasul acela mic pentru depozitare se mai afla o siguranta. Ajungi la ea daca scoti capacul indicat in poza .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.