Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alarma Pilot
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > Car Security - Alarme Auto
Marcel_K
Stie cineva cum se leaga inchiderea centralizata la alarma?
danut81
Se leaga Alb si Albnegru de la alarma la pinii 1 si 2 ai inchiderii centralizate.
Marcel_K
Multumesc!
Firele de la contact cum se leaga?(ex: firu visiniu de la alarma cu firul negru de la contact)
sergiu-iulian
am si eu o supernova confort cu inchidere centralizata din fabrica.miam cumparat acum o alarma pilot yt a 400.as dori si eu niste sfaturi pentru montarea ei,daca se poate.Multumesc.
danut81
Marcel_K pune o poza cu alarma si cu telecomanda,ca shema e cam aiurea facuta.
se leaga firul portacaliu la "+"dupa contact.Se desface cochilia volanului si cauti firul cu "+" dupa ce pui contactul,posibil sa fie de culoare galbena.Daca tot ai desfacut acolo poti sa iei si "+" permanent,un fir rosu mai gros.
sergiu-iulian
@danut81 imi dai si mie niste sfaturi?cu aceasta alarma?cum sa o montez pe o supernova?mersi
danut81
ce te intereseaza? baga o schema cu alarma.vezi ca mai erau niste scheme puse,zii care din ele este.
sergiu-iulian
pun o poza,si iti zic fiecare fir unde trebuie legat.Numai ca nu ma prea pricep la montez,adica in felul ca de exemplu firu alb de la alarma trebuie dus la lampile de semnalizare.cum fac acest lucru?
danut81
scrie unde vine fiecare fir si iti zic cum sa le legi.
sergiu-iulian
deci de la stanga la dreapta cum ii in poza:
- firul alb => lampile de semnalizari
- firu albastru => nu stiu
- firu negru => masa
- firu rosu =>plus de la baterie(trebuie sa pun o siguranta de 15A)
- firu roz = >nu stiu
- firu gri => nu stiu
- firu maro = > la sirena
- firu verde =>la frana
- firu portocaliu =>la contact9dar nu stiu exact unde la ce fir de la contact)
- firu alb => nu stiu
- firu maro => la inchiderea centralizata a masinii
Cam atat!
danut81
nu stiu sigur daca asa vin firele,dar daca spui tu.
-alb -semnalizare,cauti firele in blocul de semnalizare,de la volan,respectiv semnalizare stanga-semnalizare dreapta.Dai cochilia de la volan jos.
-rosu "+" il iei de la contact,un fir rosu mai gros;
-portocaliu '+' il iei tot de la contact,pui contactul pe pozitia M si vezi unde ai plus,altul decat alea care au plus permanent.Am impresia ca e galben.
-maro-deschidere -scoti butonul de la inchiderea centralizata de pe bord si cauti unde ai 12 v cand inchizi si deschizi masina din buton.Vezi ca la alarma trebuie sa mai ai un fir care se duce la centralizata,posibil sa fie ''alb'' si care este pentru inchidere ,il legi tot la butonul centralizatei.Cu restul sper ca te descurci.
sergiu-iulian
salut.deci uite inca o poza cu firu care trebuie tras la lampile de semnalizari sau avarii:

4 Nov 2009, 20:49:
deci acolo unde ii galben sunt 2 fire

4 Nov 2009, 20:50:
Iar la mufa de la contact este o mufa cu 4 fire. wacko.gif
sergiu-iulian
Am o intrebare,cum pot afla firul care trebuie legat de la inchiderea centralizata la alarma.Specific ca am o supernova cu inchidere centralizata din fabrica.Deci eu vreau sa aflu firul de la inchidere care trebuie legat la alarma.mersi
sergiu-iulian
si firul albastru pentru ce ii?
mihai8509
QUOTE(sergiu-iulian @ 18 Nov 2009, 19:58)
si firul albastru pentru ce ii?
*



pune o poza cu schema de instalare pentru ca ceva nu corespunde cu ce scrii tu
sergiu-iulian
Acesta este schema alarmei
mihai8509
firul albastru nu se leaga sunt pentru alte tipuri de masini

inchiderea se leaga la butonul de inchis si deschis usi. din cate m-iaduc aminte parca la firele din exterior. alarma scoate - . pe cele doua fire care se duc in motorase la schema ta. i-ti trebuie o lampa de control si cu ea gasesti firele dand minus pe fiecare fir in parte prin lampa ca sa nu faci scurt. daca lampa se aprinde inseamna ca pe firul care ai pus ai +. cand o sa dai pe firul care trebuie usile se vor inchide. legi un fir acolo si il cauti pe celalalt. dupa ce l-ai gasit pe amandoua verifici daca ai nimerit sensul. daca in loc sa se deschida se inchide trebuie sa legi firele invers adica le sucesti intre ele.
gigialarau
sper sa nu vi se para stupida intrebarea:daca inchiderea centralizata nu are telecomanda ,ii pot pune? inchiderea ii pilot. ms sad.gif
C@talin
la pilot NU.da nu a venit pachet cu alarma ?

sunt alte inchideri dedicate cu telecomanda.care nu necesita si alarma.
Asta nare cnale de RF
sergiu-iulian
la alarma Pilot,pot memora si alte telecomenzi?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.