Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: 2010 Nissan Micra
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri
aphophis
Una dintre masinile mici cu cea mai mare personalitate - nissan micra, va primi in curand un urmas, facut printre altele si in india. Au aparut cateva schite, la o prima vedere imi place mult

QUOTE
On the eve of the Tokyo Motor Show, Nissan has confirmed plans to offer the next generation Micra in the United States. The new, yet-to-be-named model will slot in below the Versa (the Micra is nearly two-feet shorter than Nissan's entry-level hatch) and will be built atop Nissan's new low-cost "V" architecture.

The new model will be build at five of Nissan's plants around the world and will be equipped with a three-cylinder engine putting out an undisclosed amount of power. Three variants will be available – a four-door sedan, five-door hatchback and an MPV-like vehicle – all in an effort to sell one million "V" platform units globally each year. Nissan hasn't disclosed when the next generation Micra will go on sale globally – or more specifically, in the States – but expect the sub-compact runabout to hit U.S. shores sometime in 2011 or 2012.


user posted image
user posted image
Micutzu_BH
Cei de la Nissan au facut pubice si alte schite. icon_mrgreen.gif
bobo77
Sa vedem ce o sa iasa pina la urma, schitele imi plac si mie dar daca stau bine sa ma gindesc ceva mai urit decit actualul micra este greu de facut biggrin.gif
Vio
Io unu' in prostia mea ma gandeam ca ceva mai frumos decat actualu' Micra e greu de facut... ce bine ca mai ma uit si io din cand in cand pe forumu' asta, ca mai ma destept si eu... icon_mrgreen.gif
bobo77
Ma bucur ca iti place...
TAW
Frumos..arat bine, si probabil ca in realitate va fi si mai OK...smile.gif
IRONICK
intr-o lume in care pana si citroen a inceput sa faca masini frumoase, nissan nu vrea sa progreseze de loc
kossak
Mie mi se pare ca seama cu Noul Fiesta.
Totusi, fata de modele vechi e un progres, desi penultimul nu mi se pare urat, doar ca nu m-as vedea conducand asa ceva smile.gif
Alea din anii '90 zici ca erau niste London Cab-uri in miniatura smile.gif)
Micutzu_BH
QUOTE
Noul Nissan Micra a fost surprins in cadrul unei facilitati din Thailanda. Modelul prezinta un aspect care corespunde tendintelor prezentate de primele schite de design dezvaluite oficial.


Sursa: Automarket
Fan3
si masina tot urata e...
kossak
Spatele seamana cu cel de la modelele vechi ( mai ales stopurile). Probabil vor sa pastreze traditia.
Poate totusi mai modifica una alta.
Oricum, mereu mi s-a parut ca au un design ciudat Micrele astea, incepand cu primele modele din anii '80 si pana penultimul model.
membru_DC
aduce putin cu Opel Corsa din anii '90 (1993)

user posted image

user posted image
DrK
Ceea ce este un lucru trist...
Micutzu_BH
QUOTE
Snappers expose new supermini on promo shoot in Australia, and new Nissan looks set to get fresh look, platform and drivetrain, plus increased efficiency.
THE covers are nearly off the Micra! Our team of eagle-eyed spy photographers captured these revealing pictures of Nissan’s all-new supermini
during a promotional video shoot in Australia.

Mai multe detalii gasiti pe site-ul AutoExpress.
Squirrel
Continuă tradiția penultimei generații (K11) … Mie îmi place cum arată … Design clasic, curat.
Pentru piața autohtonă aș fi ales Nissan Note (Renault Modus)…
Bacu
mie imi pare mai mult a clasa mini (aygo/107/c1/twingo), decat a clasa mica (yaris/clio/207/c3).
b76bgaarh
acolo au pe pixo sau cum se numeste suzukiul ala alto vandut de ei
aphophis
de fapt e invers, suzuki-ul ala e realizat in colaborare cu nissan tongue.gif
sandman
modelul actual arata f bine. si mi se pare ca a fost si cel mai bun model din clasa lui. l-as recomanda tuturor femeilor care conduc 4x4.smile.gif noul micra, arata futurist, ca orice model nou. sa vedem forma finala
aphophis
teaser cu noul micra se vb de noua cutie cvt ce va fi disponibila pe micra si daca am inteles eu bine un nou motor de 1.2l

http://www.promotor.ro/fullscreen/http://s...replacement.flv



18 Feb 2010, 16:52:
cred ca e cgi

[attachmentid=1627594501]
Micutzu_BH
Se zvoneste ca numele modelului nu va mai fi Micra.
Squirrel
Nissan Micra (2011) în imagini.
rtBK
asta nu-i design de 2011.
b76bgaarh
interior de nissan cube....
hellcat
Asa-i,...e de 2010. Clar. wink.gif
undemerg
mie-mi place ca la nissan nu mai comenteaza nimeni de aeratoare, desi sunt cam la fel ca la logan/sandero/duster. Dar deh, acolo sunt low-cost, aici sunt de calitate ca-s nissan smile.gif
klaus
Eu nu inteleg de ce se comenteaza aeratoarele si la Logan.
Tipul ala de aerator este extraordinar de versatil, bate exact acolo unde vrei sa bata, sunt foarte reglabile.
undemerg
Perfect deacord cu tine, sunt singurele tipuri de aeratoare care pot bate in orice directie vrei tu, nu sunt limitate in nici o directie. Insa am vazut atatea nemultumiri pe aceasta tema, incat am simtit nevoia sa fiu off-topic si sa scriu despre asta.
b76bgaarh
http://www.autocar.co.uk/CarReviews/FirstD...cra-1.2/248452/

un prim test... mie mi se pare ca e urata cu spume...
TAW
Mie imi place mult "despre" tetierele de la bancheta spate: biggrin.gif
[attachmentid=1627607733]
aphophis
integrate ca la cielo laugh.gif
TAW
Noul model Micra va "beneficia" de un nou propulsor de 1.2 cmc in ciclu Miller in "5 timpi". Nissan anunta ca e vorba de cel mai ecologic motor pe benzina din lume cu emisii de doar 94 g CO2/km.
Mai multe detalii aici
tatabobu
QUOTE(TAW @ 17 Sep 2010, 00:05)
Noul model Micra va "beneficia" de un nou propulsor de 1.2 cmc [...]
*



La capacitatea aia, motorul ala e bun numai pentru de modelism.

EDIT; Destept rau de tot Toma ala, compara mere cu pepeni ca sa-i iasa motorul asta cel mai tare din parcare. A descoperit apa calda si supraalimetarea.
Si reuseste sa-si faulteze logica:

QUOTE
[...]sunt mai eficiente decât unitățile otto echivalente deoarece temperaturile din camera de combustie sunt mai scăzute grație compresiei scăzute și a presiunii mai mari.
rtBK
e masina mica... pana si logan are 1.2 si avand in vedere ca are aproape 100 de cai in mod cert este mai sprintena decat loganul.
IsNa
QUOTE(tatabobu @ 17 Sep 2010, 10:28)
EDIT; Destept rau de tot Toma ala,
*



Intr-adevar, incredibil de prost scris articolul... cine a inteles ce-i ciclul Miller, pe baza acestui articol, e geniu!
4x4
La începutul compresiei, supapa de admisie este încă deschisă.

Ăsta ar fi ciclul Miller "in a nutshell"
Squirrel
Imagini actualizate.
TAW
Vai-vai...are tetiere "real-thing" si pe spate...Chiar ma gandeam!
BlaueCorsa
In India, Micra se va vinde sub numele Renault Pulse.
P-A-C-O
Arhimede
Sunt curios daca se vand intr-un an mai multe micra in romania decat modele ferrari
Squirrel
82.000 Nissan Micra se va reloca din Chennai, India la uzina din Flins, de lângă Paris.
QUOTE(Carlos Ghosn - CEO of Renault Group @ 26 Apr 2013, 10:00)
„This announcement is good news for Flins, but also for all Renault plants in France. The efforts committed by our employees under the Renault Agreement are beginning to bear fruit. Renault is in line to fulfill its commitments”
Squirrel
Squirrel
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.