Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bicicleta in MCV
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
mishuz
Salut,

Ma intereseaza daca incap 2-3 biciclete in portbagajul /interiorul MCV-ului cu scaunele spate rabatate cred....
biciclete normale...

Care ati incercat asa ceva imi puteti confirma ???

Sau trebuie sa ma orientez catre alt combi gen Partner/Kangoo ?!?


Mersi,
Stefan
Daca incap in amaratul de Sandero 2-3, nu vad de ce n ar incapea 4 in MCV.
mishuz
Asta nu stiam;
Dar presupun ca incap intregi si haionul e inchis... ?!?

Ca nu vreau sa le dezmembrez...
andreistn

Sal eu am bagat 3 si au intrat perfect biggrin.gif
blackufo
am bagat motocicleta si am venit fara probleme...........
marius80_eugen
Cu bancheta spate rabatata , ce spatiu ai de la scaunele din fata pana la geam hayon cu el inchis ??? E mai mult de 1,3 metri ? Eu ma cam indoiesc ca intra asa cum spuneti voi in Sandero . In MCV cu banchetele rabatate DA , intra , dar in Sandero , nu cred !
catal1n2000
Sper ca poza sa fie elocventa.
Am gasit-o pe un alt forum.
[attachmentid=1627614784]
Andy_ACS
Oarecum off-topic, decoarece nu e vorba de Logan MCV ci de Logan berlina:
Daca va intrebati daca o bicicleta MTB cu roti de 26" intra in portbagajul de Logan berlina raspunsul este NU - chiar daca am demontat roata eu nu am reusit sa inghesui MTB-ul meu cu cadru de 20".

Bafta!
steph
Eu am bagat 2 biciclete in matiz sau in yaris cu bancheta rabatata sau o bicicleta pe bancheta matizului:D

Cu rotile scoate
zanzie
Andy, nici eu n-am reusit. Singura modalitate: dau rotile jos, si o pun pe bancheta din spate. Una pe bancheta si una intre bancheta si spatarele scaunelor din fata. Iar cele 4 roti in portbagaj.

QUOTE(catal1n2000 @ 19 Apr 2010, 21:28)
[attachmentid=1627614784]
*



Super tare! Vreau MCV wub.gif
Andy_ACS
Eu am incercat doar cu roata fata data jos, in cabina nici nu ma gandesc sa bag bicicleta, nu vreau sa murdaresc bancheta.
Decat sa vrei MCV nu mai bine vrei un set de bari verticale si un suport de bicicleta? smile.gif Ale mele sunt automaxi ambele, barile ~130 ron, suportul ~65 ron
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=2344387

Bafta!
steph
Din pacate barele transversale nu sunt atat de ieftine pentru orice masina. sad.gif(
zanzie
Cu draga inima le-as cumpara, dar stau la bloc si fara vedere directa asupra masinii. Iar cu "apetitul" romanilor pentru lucrul altora nu ma joc. Si asa mi-am gasit masina lovita si zgariata de multe ori.
Apropo: avem aceeasi culoare la masini. smile.gif
Andy_ACS
@steph - asa este, la Logan se gasesc multe produse ieftine (si probabil mai slabe calitativ) pentru ca e un model comun. Insa eu cred ca daca te uiti insistent prin supermarketuri ai sanse sa gaesti ceva la pret acceptabil pentru Yarisul tau
@zanzie - tu nu iti iei bari de frica sa nu ti le fure? in primul rand suruburile (cu cap inbus) vin asezate sub cheder si sub usi, deci imposibil de demontat cu usile inchise. In al doilea rand poti sa montezi barile si suportul doar cand ai nevoie, apoi le demontezi si le iei in apartament. Impreuna cu tatal meu eu reusesc sa montez barile in 10 minute mazim si suportul in inca 5.
Prima data e mai greu, apoi capeti experienta smile.gif

Bafta!
zanzie
Andy, mi-au spart masina de doua ori pana acum (butucii rupti, usile indoite), au stat in ea (era fum de tigara), ma rog, nu intru in detalii, dar sigur n-as avea curaj sa las barele pe acoperis.
Si asta nu pentru ca le-ar fura, cat mai ales calvarul cu politia, asigurari, reparatii, etc. etc.

Poate fi o solutie treaba cu demontatul barelor.
catal1n2000
QUOTE(steph @ 19 Apr 2010, 21:43)
Din pacate barele transversale nu sunt atat de ieftine pentru orice masina. sad.gif(
*



Asa ziceam si eu, dar pentru masina din semnatura mi-am luat bare de la Norauto(langa carrefour militari) cu 150 de lei.
Toata lumea imi spunea ca nu gasesc mai ieftine de 150 de euro.
Este adevarat ca nu au sistem de inchidere cu cheie, dar sunt OK.
Marca este Automaxi.
Mergi acolo ca aveau bare transversale pentru foarte multe tipuri de masini la preturi decente.
In plus aveau si alte tipuri de suporturi pt bicicleta, care se prind pe haion/ portbagaj la preturi de 150-200 lei.
steph
Beleaua e ca carapacea e in 3 usi si e complicata situatia cu ghearele pentru bara de pe spate.

De exemplu Thule nici macar nu produce bare pentru yaris 3d dupa 2006.

Momentan cel mai ieftin sistem gasit este de 100 eu pentru bare de otel sau 150 pentru alu.

La astea se adauga pretul suportului in sine care variaza intre 65 de lei si 150 eu.

Suporturile de haion sunt o idee buna, nu ma deranjeaza ca nu prea mai ai acces la portbagaj dar ideea de a atarna 30 - 40 kg de haion care eventual sa si apase pe anumite parti ale acestuia nu ma incanta.

Plus ca am eleron si variantele pentru haion cu eleron sunt mai problematice.

Oricum fara 200 eu pentru 2 biciclete nu scap. Decat daca cumpar suportul pentru matiz si rezolv problema.
vis-a-vis
http://www.yarisworld.com/forums/showthread.php?t=25156

[attachmentid=1627615069]
Stefan
QUOTE(marius80_eugen @ 19 Apr 2010, 19:08)
Cu bancheta spate rabatata , ce spatiu ai de la scaunele din fata pana la geam hayon cu el inchis ??? E mai mult de 1,3 metri ? Eu ma cam indoiesc ca intra asa cum spuneti voi in Sandero . In MCV cu banchetele rabatate DA , intra , dar in Sandero , nu cred !
*



BILIV!
Andy_ACS
Da, dar cu roata din fata demontata smile.gif

Bafta!
Stefan
Da, dar acum m-am specializat si nu le mai pun culcate, le pun in picioare si le leg bine. Intra 4. biggrin.gif
marius80_eugen
Era vorba intregi , ca demontata , o bag cu totul si in Scufita mea . Duminica asta am tot incercat si la mine fara bancheta rabatata , fara scaune sau alte modificari intra in portbagaj toata cu el inchis , fara ambele roti , sau doar cu roata fata demontata , dar portbagajul ramane 10 cm deschis , sau bagata in masina cu putin chin doar cu roata fata .
Cu toate astea nu m-as baga la o bicla rabatabila niciodata , nici macar la una full suspension .
Singura solutie pentru mine ar fi un portbagaj de hayon , care se prinde exact in spatele masinii , cu suporti de prindere sus la hayon , un tampon in dreptul eleronului si unul in dreptul spoilerului , am vazut si cred ca asta este singura cale de a ajunge decent la munte cu 2-4 persoane in masina si maxim 3 bicle medii sau 2 MTB mari .
eXtenSion
In logan berlina, in portbagaj intra asa ceva (26) cu roata fata scoasa. Dar trebuie sa o bagi pe etape, adica indoi ghidonul, o bagi x cm, indoi in cealalta parte ghidonul, o mai bagi x cm. Am pus o poza ca sa vedeti ca nu are aparatori si mai stiu eu ce alte lucruri, ca poate cu ele nu intra.
Tamango
nu merge linkul

edit: acum merge
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.