Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reziliere contract credit auto
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Zona Financiara
L!nuX
Nu prea am gasit nimic nici pe search google si nici pe forum , am o intrebare .

Un contract de credit auto se poate rezilia din vointa mea in conditiile in care banca nu vrea sa imi refinanteze sau sa imi reesaloneze ratele ?

Am fost la banca si mi-a zis ca singura modalitate de reesalonare este sa imi scada veniturile sau sa pierd locul de munca , le-am zis ca nu au scazut veniturile insa doar din devalorizarea leului am pierdut 250 lei la rata , si cum nu mai sunt conditiile de acum 2 ani as dorii o reesaloneze . Nu au vrut sa auda , i-am intrebat ce se intampla daca nu le mai platesc rate si le dau masina sa se spele pe cap cu ea , nici nu i-a interesat , ca cica o sa devin rau placnic (nu zau!) si ca o sa dea contractul la recuperari desi eu le-am zis ca le dau masina din start intrucat este garantie materiala la contract .

In contract nu am gasit nici o referire la reziliere din partea clientului , oare se poate rezilia ?
murfi
Trebuie sa scrie in contract despre clauzele de reziliere....
Nu cred ca o sa vrei sa le dai masina pentru ca o vor reevalua la un pret mult mai mic fata de restul de plata si tot vei ramane dator bancii (asta in situatia in care nu platesti si recupereaza ei masina de la tine). In plus iti vor baga o groaza de comisioane.
Andy_ACS
Daca ai probleme mai bine vinzi masina decat sa le-o dai lor si rambursezi anticipat.
De asemenea cred ca ai mai putea lua un alt credit de refinantare de la alta banca, sa rambursezi creditul auto anticipat.

Bafta!
L!nuX
tot la un credit de refinantare m-am gandit si eu
masina daca o vand acum nu acopera creditul , poate pe la anu vinderea ei ar acoperii creditul
Manuel
Contractul nu poate fi reziliat unilateral, singura solutie e refinantarea la alta banca. Nu te sfatuiesc sa nu mai platesti ratele, or sa-ti ia masina, or s-o vanda pe un pret de nimic si or sa-ti impute tie diferenta. In plus o sa intri ca rau platnic in biroul de credite si n-o sa mai poti face credite sau leasinguri cel putin cativa ani.
Oricum au o politica de rahat, prefera sa riste un proces de lunga durata din care ambele parti au de pierdut in loc sa vina in intampinarea clientului de buna credinta. Solutii se pot gasi, lipseste doar vointa si profesionalismul. Am ajuns la concluzia ca bancile sunt mai rele decat camatarii: astia iti taie un deget dar tot te mai amana o perioada, la banci n-ai sa vezi.
b76bgaarh
da Linux...nu poti sa te duci sa iti scada dobanda...

deci ..se pare ca firmele de leasing sunt super dragute pe langa nasparlii astia de la banci......
L!nuX
Stiu , au dat dovada de obraz foarte gros , mi-am platit rata la timp mereu , nu e o rata tocmai mica , insa din cauza contextului actual si devalorizarea care a avut-o leul a crescut destul de mult .

Sunt atat de incuiati incat prefera sa ma duc eu la alta banca sa refinantez, deci sa nu le mai platesc dobanda decat sa imi reesaloneze creditul pe inca un an , probabil ca nu vor banii mei , sunt sigur ca ii vor altii .

ps , e vorba de Alpha Bank , ca am uitat sa mentionez banca
crisolro
ai vorbit cu cineva din conducerea filialei/sucursalei respective sau doar cu vreun ciupalac de angajat care nu vede sau nu vrea sa vada solutii? uneori acesti angajati pot fi imbecili
ceva scris in acest sens catre Centrala ai incercat?

si va dau un mic exemplu: la aceeasi sucursala demaram eu si o colega de serviciu doua contracte separate, eu pt. credit ipotecar pt. apartament si ea pt. card de credit - toate actele de la firma unde lucram erau identice dpdv al formei insa ea a picat la un alt angajat al bancii care vroia sa nu-i primeasca actele pt. ca sunt stampilate de catre angajator cu o stampila ovala! ale mele erau stampilate cu aceeasi stampila ovala si earu bune!!!! radmasa.gif dar la o colega a aleia din banca, aflata la cativa metri mai incolo; i-au explicat colegei mele ca prima stampila a oricarei firme trebuie sa fie rotunda si nu ovala si-i primesc totusi actele da' sa aduca de la firma o declaratie ca acea stapila ovala este a firmei si este ok (declaratie care trebuia obligatoriu cu stampila rotunda) radmasa.gif - mie nu mi-au cerut nimic, erau perfecte radmasa.gif
stiu ca nu ma puteti crede, cum sa crezi asa ceva? uite ca totusi s-a intamplat
bomboana de pe coliva: colega mea era prietena cu acea angajata a bancii la care a dus actele radmasa.gif

b76bgaarh
neste handibeli astia de la banci....

leasingul sa fie mai dragut...ca in acte e masina lor si nu vor sa ramana cu ea pe cap?????


eu nu inteleg un lucru...

de ce se duce lumea sa mai ia masina prin credit bancar? sunt f tarani cu clientul, iti trebuie o mie de acte, costuri ascunse la greu, iti fac dobanda cum vrea muschiu lor, nu accepta reesalonare etc, nu comunica la timp schimbarile de dobanda si alte kkturi...si te trezesti dator, esti dator la ei nu poti sa iei alt credit (singurul lucru bun la o banca este ca poti sa iei credit ipotecar)...

buzasparta
sfatul meu: vezi in contract cum se calculeaza dobanda si daca indicii in functie de care se calculeaza dobanda au scazut cere si tu scaderea dobanzii + hartii inregistrate catre centrala lor si la opc in cazul refuzului.
jack
[QUOTEeasingul sa fie mai dragut...ca in acte e masina lor si nu vor sa ramana cu ea pe cap?????[/QUOTE]

neeahhhhh...
Toti "lizingarii" au de mult timp inserata clauza in care se mentioneaza ca trebuie sa platesti toate ratele, chiar daca dai masina inapoi.

Chestia cu "luati-mi masina si spalati-va cu ea pe cap" nu mai tine de mult timp...
BeciAcustic
Dar totusi in cazul in care nu se mai pot plati ratele la masina .. la credit ce se intampla iti ia masina am inteles, calculeaza ei cat mai ai de paltit si sa zicem ca nu ai banii aia sa ii dai, ce se intampla mai departe?
sans_doute
Depinde.. daca exista vreo garantie la credit. Daca e masina, atunci pasul urmator ar fi sa ti-o ia. Daca mai ai putin de rambursat si ei pot sa-si acopere debitul prin vanzarea masinii.. atunci probabil ca le va conveni. Daca insa esti abia la inceput.. nu prea cred ca le va placea varianta asta, pentru ca nu vor reusi sa-si recupereze banii.
Daca nu ai garantat cu nimic, atunci dupa 3 luni de neplara a ratei vei aparea in centrala riscurilor bancare.. si nu-ti va mai da nimeni vreun credit pt ceva timp (nu stiu cum se stabileste adurata) pentru ca prezinti risc.

Dar multe banci in perioada asta negociaza cu clientii reesalonarea creditelor.. pentru ca e in interesul ambelor parti. Banuiesc ca depinde insa si de suma, cu siguranta au prioritate marii debitori, nu noi smile.gif Oricum, poti incerca sa maresti perioada de rambursare si rata va scadea. Nu proportional, dar va scadea. Important este sa-i faci sa inteleaga ca vrei sa-ti achiti creditul si nicidecum ca vrei sa renunti.. pentru ca asta nu le convine.
Smiley
QUOTE(BeciAcustic @ 27 Dec 2009, 22:15)
Dar totusi in cazul in care nu se mai pot plati ratele la masina .. la credit ce se intampla iti ia masina am inteles, calculeaza ei cat mai ai de paltit si sa zicem ca nu ai banii aia sa ii dai, ce se intampla mai departe?
*




la orice credit din romania, se calculeaza principalul pe care il mai ai de dat (adica suma fara dobanzi si comisioane) si esti executat pt suma aia.
daca ai garantat cu masina, se vinde (la licitatie). daca se vinde cu mai mult decat ai tu de dat bancii, primesti diferenta. daca se vinde cu mai putin, trebuie sa achiti diferenta.

nu e ca in filmele americane, unde duc aia cheia casei/masinii la banca si spun "spalati-va voi pe cap cu ea, ca mie nu mai imi trebuie".
BeciAcustic
Nici nu am zis treaba asta.....doar eram curios cam ce se intampla....sper sa nu se intample nimanui treaba asta.....momentan stau bine cu ratele....
clr
Dar nu-ti pot oferi direct ei o refinantare? Ca sa nu te mai incurci cu alte banci? Sa-ti inchida creditul asta si sa-ti faca un altul pe o perioada mai lunga?
Avani
Ce sa faca ?!.. tu sa fi rau platnic si ei sa te refinanteze ?! Chiar sa spunem ca nu esti rau platnic, dar ajungi in imposibilitatea de ati plati ratele curente, ti se pare normal ca banca sa te refinanteze atata vreme cat tu nu ai posiblitati de ati plati ratele ?

Nu se poate face refinantare ci o restructurare a creditului. Aceeasi linie de credit sa ti-o ramburseze intr-un numar mai mare de luni decat era initial in contract, sa-ti scada dobanda sau sa-ti acorde cateva luni de gratie, toate fiind posibile daca banca detine un astfel de produs.

Fac mentiunea ca nicio banca nu doreste sa aiba un portfoliu plin de restantieri, fiind in avantajul lor de a gasi solutii care sa evite acest lucru.
DannyY
Incearca ce a zis crisolro: sa vorbesti cu cineva din conducere, care sa aiba ceva putere decizionala.
Cei de la ghiseu sunt pusi sa te incante la inceput si sa-ti zica "niet" dupa ce te-au convins sa semnezi un contract.

aleksanders
@linux- incearca un credit la alta banca - e singura solutie
buzasparta
daca este vorba de brd vezi ca am povestit pe un topic ce am patit eu. singura solutie a fost sa iau bani de la altcineva si sa achit creditul.
gabygiovanny
Am si eu o intrebare legat de masina luata prin credit auto. daca vreau sa vand masina o pot inmatricula pe altcineva daca nu am terminat creditul? sau e girata de banca in asa fel incat sa apara undeva si sa ma blochez in transcrierea actelor?
aqua
daca ai cartea masinii original si cheile, practic poti sa faci ce vrei, nu au ei de unde sa stie ca vinzi masina sau nu
prin contract totusi exista de obicei vreo clauza ca nu ai voie sa faci asa ceva pana nu termini creditul
eu am avut tot un credit auto in 2005 la BRD, dar spre deosebire de unii care nu-ti dadeau cartea in original si pastrau o cheie, eu am primit toate actele in original, si am vandut masina fara sa stie ei ceva inainte sa termin creditul
gabygiovanny
multumesc. la fel am si eu ambele chei si cartea de identitate
Cocojambo
Pai si cu asigurarea casco ce se intampla?... parca la BRD era si un contract pe durata creditului cu o firma de asigurari... parca la taica-miu vazusem asa ceva.... daca il reziliezi nu ii anunta pe aia la banca?
aleksanders
teoretic nu poti vinde masina - tu ai gajat masina catre banca pe perioada creditului - dar poti vinde masina si intr-un termen scurt mergi si achiti creditul si rezolvi astfel problema- bafta

daca ai credit la brd - ma refer la credit auto- si il achiti mai repede de 4 ani ai comision de plata anticipata 1%
L!nuX
depinde , cum aveam eu contractul la alpha cartea de identificare a autovehicolului ramanea la ei pe parcursul creditului deci nu puteam sa vand masina

bine ca mi-au cerut-o dupa 1 an cand au obs ca nu o au si probabil au facut ordine in harti smile.gif
zahovici
salut

am o intrebare si nu stiu unde sa ma adresez:


Am o colega de lucru si are 2 credite la banci diferite ( un credit la o banca de 14 000 RON si o descoperire de card de 3800 Ron la alta banca ), creditele sunt luate pe nevoi personale. Fata vrea sa plece definitiv in Australia, nu mai are bani sa le plateasca, ce se poate intampla?..bunuri in Romania nu are
tataiedaciotul
Drum bun...Daca are giranti la credite,atunci deranj pentru ei...Poate si pentru familia care ramine?...
cj98czh
Cu alte cuvinte ... mana sa le ia a avut ... cand este vorba de rambursat ... suntem romani ... biggrin.gif frumos ...
aqua
daca vorbim de etica, da
altfel in practica, daca chiar nu mai ai cu ce, si ai ocazia sa pleci, crezi ca nu o sa mai doarma noaptea de mustrari de constiinta? eu zic ca o sa fie chiar fericita de miscarea facuta
nu stiu daca lista aia cu datornici e valabila si in afara RO, ca altfel ar trebui ca nici aia de afara sa nu ii mai acorde vreodata un credit
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.