Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vreau sa invat sa merg pe role
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
brandy_tdi
Salutare, vreau sa invat sa merg pe role inline . Deja le-am cumparat.

Am incercat azi sa merg pe ele,, dar mi se pare al naibi de dificil, problema e ca au rotile mari, ca am inteles ca prind viteza mai mare , diametrul rotii este de 90mm.
Dintre cine stie de pe forum sa mearga pe role...sa-mi dea si mie un pont, ce ar trebui sa fac? cum sa merg...etc....ca asa de capu meu nu stiu daca o sa invat prea curand.


O poza cu rolele:
b76bgaarh
f simplu... ca la patinaj...chiar mai usor decat la patinaj, la echilibru...dar mai greu la oprit...cel putin asa este la mine.

ps cu echilibrul cum stai????
brandy_tdi
echilibru am, nu am cazut deloc pana acum, dar....nu stiu imi iau greu viteza, ma misc ca babele:D
eduardsebe
picioarele sa fie mereu in lateral \\ // si te impingi cand in unu cand in altu...nu e greu
A l e x
Cand eram mic, stiu ca vorba "din batrani" era sa mergi doar cu una, sa inveti. Evident, eu am luat-o in ras ca mi se parea stupid, dar cand si-a luat un vecin de bloc role (eu n-aveam), am incercat sa merg si era nasol rau. Apoi, in joaca, am luat fiecare cate una, si dupa ceva timp am pus din nou ambele si parca era altceva.

Nu garantez ca merge totusi, asta se intampla cand eram in clasa a 6-a cred sau ceva de genul... E foarte posibil sa tin minte prost...

Oricum la 20 kg sau cat aveam pe atunci, era mult mai usor tongue.gif
bashtalu
tare topicul asta si va zic si de ce...

intai de toate sa iti iei protectii la genunchi, coate si la cap, nu de alta dar la incepatori sunt necesare

eu stiam sa merg pe role de mic, erau acele patine cu rotile, pe role a fost simplu
la fel ca si pe ghiata...

numai ca incercand sa invat pe cineva sa patineze iarna trecuta m-am pricopsit cu o fractura de platou tibial....uffffff


asa ca ai grija cum mergi si bafta!
brandy_tdi
Mersi, voi avea nevoie, e ceva mai greu ca numai sunt copil biggrin.gif nu-s nici batran la 23 de ani biggrin.gif dar na...e o provocare
buzasparta
desi prefer gheata- sunt client fidel al patinoarului in sezonul rece- acum ma dau cu rolele. o chestie foarte importanta este sa nu stai crispat si cu picioarele incordate. stai cu picioarele putin flexate si incearca sa nu te sperii daca nu iese cum vrei. cel mai bine cauta pe cineva care stie si sa mearga cu tine. sa inveti din vorbe e mai greu.nu esti batran la 23 iar eu am invatat sa patinez la 29, la 31 am invatat sa schiez iar la 32 am pus si rolele in picioare.
CGB
cum zicea si bashtalu: ia-ti protectii ptr coate si ghenunche. si neaparat protectii ptr palme. de obicei cand pici ai tendinta sa pui palmele jos. si e tare dureros cand ti se crapa pielea in palme si-ti iese grasimea prin crapatura. o spun din experienta. si se vindeca si-al dracu' de greu.
b76bgaarh
si mai ales cand iti fracturezi incheietura mainii.....

de fapt astea si casca sunt cele mai importante.....

colegu brandi...poate ai niste role naspa...ca unele bune merg aproape singure....nu trebuie sa faci mare vant... a patito o amica..avea niste jafuri... de abia se misca...a luat unele bune..si acum nu poate sa se mai opreasca....
Brohlin
Sa strangi bine rolele in picioare, ca sa nu ai probleme cu gleznele si sa ai rolele vertical pe asfalt, nu oblice sau mai stiu eu cum. Picioarele putin flexate. Incearca sa mergi pe un picior. Suna cam ciudat, dar iti formezi echilibrul si o sa te ajute la franare treaba asta.

Cum faci asta? Simplu... cand te impingi in stangul, lasa-te pe dreptul si nu pune imediat piciorul cu care te-ai impins jos. Si repeti faza asta cu ambele picioare.

Pentru franare, varianta cea mai simpla este sa pui rolele la un unghi de 90 grade. Mergi drept, picioarele un pic flexate. Ridici un picior, si-l lasi usor sa se taraie in spate, in spatele celuilalt, perpedincular pe acesta.

Continuarea in zilele urmatoare...
cristianxxl
Daca vii seara in parcul de langa palatul copiilor , te invat eu, acolo merg seara de seara cate o ora cu rolele.
aqua
cred ca e foarte important sa inveti o pozitie corecta, cea mai frecventa greseala cred, pe care o faceam si eu, este sa te lasi pe spate...daca ai apucat sa iti muti centrul de greutate inainte e cam nasol pentru tine
cand mergi usor incearca sa te tii drept, cu umerii in aceeasi linie cu talpile, iar cand mergi mai in viteza lasa-te un pic in fata, sa nu apuce sa-ti fuga picioarele inaintea corpului
eu zic astea din proprie experienta, si eu stiu pe patine, dar cand m-am urcat pe role a fost cam nasol smile.gif, fug de sub tine mai rau ca patinele
G L G
Daca iti doresti sigur ai sa reusesti... si nu conteaza varsta. M-am suit pe role la 38 ani sa-i demonstrez baiatului ca pot si eu, si am reusit (dupa cateva cazaturi). Abia dupa a doua saptamana a inceput sa se cunoasca ceva.
Flamingo
QUOTE(cristianxxl @ 9 Aug 2009, 07:18)
Daca vii seara in parcul de langa palatul copiilor , te invat eu, acolo merg seara de seara cate o ora cu rolele.
*



Acolo am fost si noi, dar aseara... Ne-am invartit prin zona fantanii arteziene, a locomotivei si a pistei de automodelism... icon_mrgreen.gif

Si ontopic... Cu rolele e cam la fel ca la patinoar... un pic de vointa si inveti sa te descurrci cat de cat. Imi spunea un amic aseara ca-l deranjeaza "frana" de la rola dreapta si ca vrea s-o scoata. Adica ala n-avea nicio treaba cu rolele, mai sa cad cu ele peste un carucior cu bebe in el, si deja vroia sa scoata frana. Bun asa. Hai Romania ! biggrin.gif
Flamingo
VAND URGENT ROLE 2 in 1 !

Pot fi folosite atat ca patine pe gheata cat si ca role prin simpla desurubare a unor inbusuri. Exista inbus, exita lame, exista role exista tot la pachet. Sunt cumparate de curand si le-am folosit o singura data. Acum se afla in portbagaj, din acest motiv fotografiind doar cutia. Cine vrea mai multe poze pentru a se convinge de uzura aproape de ZERO a rolelor sa-mi dea PM sau sa scrie aici.

- rotile sunt din silicon, deci silentioase
- suportul in care stau rotile este din metal
- diametrul rotilor este de 76 mm
- marimea este 44, dar nu este o problema deoarece la sfatul vanzatoarei am luat cu un nr. mai mare, lucru aproape insesizabil

Deci Skate 2 in 1 la pret de criza 150 lei NEDISCUTABIL !

Scuze daca am postat unde nu trebuie.
adnatonic
Nu e mare filozofie! Cum a zis si buzasparta toata faza e sa nu stai crispat si sa eviti sa ti se duca picioarele \\ // eventual \/ /\ pentru ca rolele se vor strica mai repede, presiunea corpului tau apasand pe partile cu pricina! Eu am invatat cu niste role vai de mama lor cu roti de silicon tare si cu soseta de plastic, nu stiu cat kile aveau ca nu le-am cantarit! Dupa 2 ani, am trecut pe salariul meu si mi-am luat Roces care sunt si acum dupa 5 ani foarte bune, nu am schimbat nimic la ele!
Iar cand am fost prima oara la patinoar nu s-a simtit nici o diferenta, parca pluteam pe gheata! Partea cea mai frumoasa este ca toate "busile" reusite le iei dupa ce inveti! Good luck si brake a leg! Dar cred ca ai invatat sa mergi ! 168.gif
rombul
pe cand topic-ul ''Vreau sa invat sa schiez'' il astept cu nerabdare smile.gif


12 Oct 2009, 17:49:
subscriu la ce a scris buzasparta
Flamingo
QUOTE(adnatonic @ 12 Oct 2009, 17:19)
Dupa 2 ani, am trecut pe salariul meu si mi-am luat Roces care sunt si acum dupa 5 ani foarte bune


Wow Roces, dar de Head ce zici... ? icon_mrgreen.gif

Bai da uei...
Poza cu mine pe role, pentru cei care inca nu le-au vazut... blush.gif

click
adnatonic
Not used! Cannot judge! nedumerire.gif
adnatonic
Stie cineva sa se dea cu placa de zapada( snowboardul)? Ma bate gandul...daca gasesc zapada frumoasa la munte! Sfaturi, ceva...
buzasparta
sunt putini care stiu sa se dea cu placa in sensul adevarat .daca vei merge pe o pirtie vei observa ca majoritatea borderilor stau mai mult pe jos. aluneca 100-200 m apoi cad. ca si rombul prefer skiurile.
b76bgaarh
adna...

rabdare...si spate tare....

Mutzunache
Si ia-ti echipament nu te risca.
rombul
QUOTE(adnatonic @ 2 Dec 2009, 03:25)
Stie cineva sa se dea cu placa de zapada( snowboardul)? Ma bate gandul...daca gasesc zapada frumoasa la munte! Sfaturi, ceva...
*


Invata intai sa te dai bine pe schiuri si pe urma vorbim de placa de snow
tehnicile difera radical
este mult mai greu pe snow si in plus placarii nu prea sunt agreati in afara ca strica partiile nu prea au multi tehnica smile.gif

2 Dec 2009, 18:54:
adna -ne vedem la predeal sau poiana bv la schi daca vrei sa inveti
adnatonic
Da, da, da ...vreau tongue.gif
Laurentziu83
Numai sa si ninga. Week-end-ul trecut doar la cota 2000 la Sinaia erau cateva mici portiuni cu zapada inghetata, deci pauza ski.
Ski m-ar tenta si pe mine, e pacat sa stai in week-end-urile de iarna acasa.
rombul
QUOTE(Laurentziu83 @ 3 Dec 2009, 19:18)
Numai sa si ninga. Week-end-ul trecut doar la cota 2000 la Sinaia erau cateva mici portiuni cu zapada inghetata, deci pauza ski.
Ski m-ar tenta si pe mine, e pacat sa stai in week-end-urile de iarna acasa.
*


saptamana viitoare scad temperaturile la munte deja pe meteograme se prognozeaza ninsori in Bucegi, Postavaru , Retezat
Laurentiule daca te nimeresti la Poiana Bv(partia Bradul este recomandata ptr incepatori) de ce nu toate au un inceput
poti sa-ti achizitionezi in primul an echipament second mai putin claparii si costumul de schi
smile.gif
kodakromania
de ieri sunt si eu posesor de role. le-am luat de Hevi's. erau la oferte de la 519 la 249 ron. asa ca le-am luat. Sunt Fila F59. stiti ceva despre acest model?
prtea interesanta este ca eu nu am pus in picioare deloc role. azi am mers cu ele la munca si am inceput sa ma "dau" cu ele prin depozit unde podea este din beton si drept ca foaia.

cum naiba o sa reusesc sa imi iau si viteza si mai ales as virez?

cu stabilitatea stau ok, mai ales ca nu am mers niciodata cu sa ceva. abia astept sa vine vremea frumoasa sa ma dau si eu prin parc. pana atunci sper sa mai adun ceva experienta, propunandu-mi cate o ora pe zi la munca. depozitul are vreu 200 de m lungime.


astept sfaturi de la voi.
Multam mult wub.gif
papa_mulo
Ce nume de user ti-ai gasit...
buzasparta
poate ai vrut sa spui hervis?
skatesmart
In cazul in care mai e activ topicul, pot sa invat eu pe oricine vrea sa mearga pe role, sa franeze, sa ia curbe. Parcul il stabilim de comun acord.
aanit73
Buna Skatesmart,

Eu am nevoie de ajutor. Maine imi cumpar rolele + echipamentul adecvat de protectie.

Lasa-mi te rog un PM sa stiu cum pot sa te contactez. E prima data cand voi pune rolele in picioare.

Multumesc
Costin.C
E un topic de hochei pe role pe aici? nu e nimeni interesat de asa ceva? biggrin.gif
meganus_bicorpus
dupa ce timp de vreo 3 ani tot a plans fata mea ca vrea role, azi am fost la Decathlon si ne-am luat role si tot echip[amentul de protectie...partea nasoala e ca nimeni din familie nu stie sa se dea cu rolele si nu stiu cum sa o invat cat mai repede si mai bine....
Stei cineva un tutorial bun pentru a te da corect si bine cu rolele?
espacern
Atentie patinajul este un sport care implica cazaturi.....cateodata cu repercusiuni grave asupra sanatatii!
Protectiile cumparate au rol benefic doar pentru zgarieturi....si ajuta lejer in caz de soc/cazatura.

Cauta un carucior asemanator cu cel de la supermarket de care sa te sprijini/impingi....pana te familiarizezi cu "miscarea" in cazul patinajului cu role!
meganus_bicorpus
La varsta mea nu mai stau eu de role..eu vreau sa stiu pentru fata mea de 7 ani ce sfaturi competente as putea sa ii dau
R19/16v
Lead by example!
b76bgaarh
Găsește un grup de copii care se dau pe role.

O sa învețe imediat dacă are afinități sportive.

După o sa te învețe și pe tine.
Diac
In parcul Tineretului ar fi un tip Dan care invata lumea sa se dea cu role/skate/etc. Iarna da cursuri de patinaj in Cismigiu. Daca vrei iti dau nr pe pm. Am facut cu el cateva cursuri de patinaj cu fi-miu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.