Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Poze cu Laguna III
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna III
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
aphophis
Nu am laguna 3, dar m-a rugat sachelos sa pun poze cu masina lui. Ar fi fain ca si ceilalti posesori de laguna 3 sa puna cateva poze cu masinile lor.

Btw, imi place culoarea masinii, imi place super mult interior, super, super elegant..


bebecool
Deosebita masina. Arata foarte bine combinatia de negru la exterior si bej la interior+ navigatie+automata+diesel=combinatia ideala.Cred ca-i placere sa o conduci.
csorin66
coolspeak.gif masina.
La varianta diesel cutia automata are tot 6 trepte cum are benzina sau 4?
sachelos
Multumesc baieti!

@csorin66 : 6 trepte si inca nu am condus pe modul manual
tse
Hop si eu.
Dynamique 2.0dci cu ceva imbunatatiri/automatizari.
Aici e dealer-ul de la care am luat-o, nu fac reclama directa.
Dior

TSE frumoasa masina. Cati cp are masinuta? Sa o folosesti cu zambetul pe buze.
tse
150Cp.
Nu, nu mi-au dat prelata acasa.
Mi-au montat alarma si mi-au dat covorase de cauciuc Laguna -foarte practice.
tatimeu
no faine masinute sa le stapaniti sanatosi, dar blush.gif blink.gif wink.gif wacko.gif happy.gif muzica? muzica!
sachelos
@tatimeu: muzica se aude binisor, nu a fost nevoie sa dau mai mult de jumate la volum pana acum, nu este cazul...ideea nu este sa iesi in evidenta prin asta la volan, cel putin la mine. Cine vrea fidelitate inalta isi monteaza altceva, nu Cabasse. Dar, e ok, sunt multumit sincer!
tatimeu
NU ERA VORBA DE PIESELE CARE LE VAD IN POZA icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif
pcs
Chiar si Arkamis-ul simplu se aude foarte bine la ce ascult eu la drum - muzica clasica, folk, jazz clasic, rock - nu a fost nevoie sa depasesc nivelul 10
sorinin
Doar 3 poze ce Laguna mea ...[attachmentid=1627544698] [attachmentid=1627544699] [attachmentid=1627544700]
TommyGun
Sa pun si eu cu "baby"-ul meu.. Altele le mai am in celalalt calculator si le voi posta mai incolo ..
C Valentin
Buna seara.

Va prezint masinuta mea. Face 5 luni biggrin.gif V-am spus prin mai ca o sa o iau dar de atunci nu am mai scris nimic pe forum. Sorry.... Acu va aduc cateva poze facute prin diverse locuri si in diverse pozitii. O sa mai pun si altele si promit ca o sa fiu mai activ pe forum. biggrin.gif

[attachmentid=1627550540] [attachmentid=1627550541] [attachmentid=1627550542] [attachmentid=1627550554] [attachmentid=1627550544] [attachmentid=1627550546] [attachmentid=1627550547] [attachmentid=1627550549] [attachmentid=1627550550] [attachmentid=1627550555] [attachmentid=1627550556] [attachmentid=1627550557] [attachmentid=1627550559] [attachmentid=1627550560]

Vad ca mi-a iesit bine post-ul tongue.gif Calitatea nu e foarte buna dar intelegeti voi despre ce e vorba.
Consuma afisat intr-una din poze este consumul mediu pe traseul Bucuresti - Targu-Jiu.
AlexC
In pozele din primul post se vede un fel de joystick in spatele schimbatorului automat. Puteti sa ma luminati si pe mine ce e ala, ce functii are si la ce echipari/optiuni vine?
Manuel
E joystick-ul de la navigatie.
sachelos
@AlexC: asa-i, doar impreuna cu Navi; foloseste si pentru tel mobil conectat prin bt la sistem; e dragut, foarte comod.
adrian_tl30
pun si eu cateva poze smile.gif
neptune
gt line gri ardoise.[attachmentid=1627562081] [attachmentid=1627562082] [attachmentid=1627562083] [attachmentid=1627562084] [attachmentid=1627562085] [attachmentid=1627562086] [attachmentid=1627562087] [attachmentid=1627562088] [attachmentid=1627562089] [attachmentid=1627562090] [attachmentid=1627562091] [attachmentid=1627562092] [attachmentid=1627562093] [attachmentid=1627562094] [attachmentid=1627562095] [attachmentid=1627562096]

25 Oct 2009, 14:10:
mai aveam cateva de pus: [attachmentid=1627562100] [attachmentid=1627562101] [attachmentid=1627562102] [attachmentid=1627562103] [attachmentid=1627562104] [attachmentid=1627562105] [attachmentid=1627562106] [attachmentid=1627562107] [attachmentid=1627562112] [attachmentid=1627562109] [attachmentid=1627562110] [attachmentid=1627562111] [attachmentid=1627562113]
alladin
la versiunea gt pdg vine standard ca pana acum?
ovidy
Superba masina ... sper sa mi-o pot permite intr-o buna zi ... insa nu inteleg ce cauta in poze "manechinul" initiator!
quasararoma
Pt. alladin - Laguna 3 are PDG standard pentru toate motorizarile si toate versiunile de echipare.
Saptamana viitoare cred ca pun si eu ceva poze cu Gris Eclipse-ul meu - GT Line 150 Cp, cutie manuala.
alladin
merci frumos colegu quasararoma
Mariusgl
Daaa.....Laguna pe benzina nu se fabrica? laugh.gif Ca vad numai diesel-uri pe aici
gorjeanul
Se fabrica, da' noi nu trebuie sa ne laudam cu ele!!! smile.gif
csorin66
Suntem de la secret
adytym
probabil ca-s mai rare
quasararoma
Si eu am vrut pe benzina, dar o suita de intamplari (fericite) m-au facut sa iau un dCI. Regret ca nu mai am turatiile alea de vis in care sa ma "joc" cu masina, dar sper sa am alte avantaje - cuplu mai mare pe care deja il simt si consum mai mic care inca se lasa asteptat sad.gif .
Dior

Daca conduci dci-ul ca pe o benzinara atunci e de inteles consumul. foloseste la maxim cuplu si o sa se simta si la consum!
quasararoma
Cateodata imi vine sa-l conduc ca pe o benzinara dar ma opresc pe la 2500 de ture din cauza de rodaj wink.gif.
Consumul mediu pe primii 800 km (cam 60-70% extraurban) este 6,3%, cu viteza medie de 45 km/h, dar sigur poate mai bine de atat. Cu Megane-ul din semnatura aveam 6,8-7% in aceleasi conditii.
Probabil e vorba si de rodaj, mai vedem peste vreo alte cateva mii de km.

On topic - Daca se mai pastreaza timpul acesta frumos voi incerca sa fac ceva fotografii in week-end.
neptune
consumul meu pt 1600 km in bucuresti, un singur drum inafara pana la giurgiu si inapoi, e 9.6 la suta. A fost si 9.7 dar a dat inapoi ca folosesc mai putin clima in ultima perioada. Nu prea vad cum ai scos tu 6.3 in oras, chiar si mergand pana la 2500 rpm maxim...

oricum, eu nu am resetat computerul de bord dupa ce am luat masina, care arata in acel moment aproximativ 10 km rulati si consum de 86.5 la suta smile.gif. Oricum, imediat dupa ce m-am intors de la giurgiu consumu era in jur de 7, parca, deci nu cred ca asta era problema.

intr-adevar, eu cred ca merg 50% sub 2500 rpm si 50% intre 2500 si 3100 rpm, dupa recomandarea serus...
quasararoma
Nu am spus ca acest consum de 6,3 a fost obtinut in oras, ci chiar am specificat "cam 60-70% extraurban". Asa merg totdeauna, mai putin atunci cand plec in concediu.
Astazi, la 1100 Km, computerul de bord imi arata urmatoarele valori:
- consum mediu - 6,2l / 100 km;
- viteza medie - 46,4 km/h.

Iata si fotografiile promise
dili
@quasaroma
Frumusica foc.

Revenind la subiect, 6,2 la suta este perfect justificat prin viteza medie de 46,4, obtinuta in conditii de 60-70% extraurban.
S-ar putea eventual comenta faptul ca media de viteza este destul de mica pt utilizare predominant extraurbana, dar aste e o chestie subiectiva si care, sigur, se va echilibra in timp.
Si la mine, consumul raportat la vechiul MII, este mai mult decat OK.
La o masina de nivelul asta, parerea mea este ca nu consumul reprezinta un criteriu demn de luat in calcul.
CataT
@quasaroma, superba!!!!

Adu-o la intalnire azi, ora 14.00 in Piata Ovidiu si-i faci si poze.
http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=739...dpost&p=2150308
aphophis
arata bine gt-line-ul asta, din fata si din lateral. Din spate insa.. Oricum exista si o parte pozitiva, pe timp de noapte stopurile alea se vad extrem de fain. Mi se pare mie sau stopurile la gt line sunt cu leduri?
quasararoma
"dili" - Multumesc de apreciere.
Viteza asta medie este obtinuta mergand regulamentar, adica pana in 60km/h in localitati si pana in 100km/h in afara, cam asta era si la Megane, oricum nu am depasit decat in concedii 50km/h ca viteza medie.

"cataT" - Multumesc. Din pacate sunt racit cobza si nu pot iesi din casa azi, voi incerca sa ajung la o alta intalnire de-a voastra, dar nu promit nimic intrucat pentru mine duminica este o zi a familiei. Megane-ul ex al meu cum mai e? Ceva probleme? Transmite-i salutari si proprietarului actual.

"aphosis" - Din cate stiu eu stopurile tuturor variantelor de echipare disponibile pentru Laguna 3 sunt cu leduri, singura diferenta pe care o are GT Line-ul este faptul ca acestea sunt mai inchise la culoare. Cat despre cat de bine arata din spate - faptul ca are evacuare dubla a fost hotarator in achizitia pe care am facut-o pentru ca, dupa pararea mea, masina arata muuuuuult mai bine fata de varianta pe benzina pe care mi-o doream mai mult, dar care nu are aceasta evacuare.
casper_mik
yo am un consum urban de 7,8%.. calculat cam pe 1.000km
extraurban..a o viteza de 100-130km/h.. am o medie de 5,1-5,4%.. tot aprox pe 1.000km
iar la o viteza intre 140-170km/h am avut media de 6,3% calculat pe 3.000km

CataT
QUOTE(quasararoma @ 29 Nov 2009, 12:37)
"cataT" - Multumesc. Din pacate sunt racit cobza si nu pot iesi din casa azi, voi incerca sa ajung la o alta intalnire de-a voastra, dar nu promit nimic intrucat pentru mine duminica este o zi a familiei. Megane-ul ex al meu cum mai e? Ceva probleme? Transmite-i salutari si proprietarului actual.
*



Cu placere..., meganele este foarte bine, proprietarul foarte multumit.
Achizitionat 4 cauciucuri Kumho, in rest benzina si talpa.
quasararoma
Bine ca a schimbat cauciucurile, ii spusesem ca erau cele cu care a venit masina, ca si placutele de altfel (sper ca le-a schimbat si pe alea). Si daca ii da talpa sa-i zici ca prinde cam 200 km/h biggrin.gif.

On topic - iata si alte fotografii.
CataT
Cat prinde e bine sa afle singur, dar nu cred ca, conduce regulamentar de obicei.

Superba lagunoasa ta, daca optai si pentru CVA... wub.gif
Parasolarul este pe interior, asa a venit masina sau este pus de tine?
neptune
inca o intrebare: iesirea dubla era optionala? am vrut si eu dar mi s-a zis ca nu exista iesire dubla pe gt line (chiar si pe 2.0 dci 150cp), doar pe gt.

asa ca eu n-am sad.gif
quasararoma
"cataT" - CVA nu era disponibil pe GT Line, iar eu mi-am dorit tare mult echiparea asta din cauza ca seamana mult de tot cu GT care din pacate la noi nu este disponibil. Si oricum, daca nu am luat benzina, macar sa raman cu cealalta "placere" a mea, cutia manuala, mai ales ca are 6 rapoarte. Cand bag a 6-a se linisteste deodata smile.gif.
Parasolarul si foliile "solarzone 35%" (7 ani garantie) pe toata masina, sunt pe interior si sunt puse la o zi dupa ce am luat masina de la dealer. La Megane am avut 5%, dar la masina asta, care dupa parerea mea e mai eleganta, mi s-a parut mai de bun gust sa pun unele mai deschise la culoare.

"neptune" - Din ce am citit pe aici parca am vazut ca ai luat masina de pe stoc, nu?
Eu am avut niste informatii venite "pe surse" care mi-au dezvaluit ca in Romania se afla un lot intreg de Laguna 3 GT Line care au o eroare de fabricatie. Zice-se ca frantuzii au uitat sa le monteze aceea evacuare dubla care este disponibila in standard la aceasta echipare. Si au fost date ca masini de showroom in toata tara. Si eu am vrut sa iau in prima faza, pe la sfarsitul lui septembrie una de pe stoc, dar la insistentele "surselor" am avut rabdarea sa mai astept putin si m-am ales cu o masina iesita din fabricatie in octombrie care are si evacuarea dubla mult dorita.
neptune
mda... foarte tare

eu vazusem in specs ca are evacuare dubla cromata, si am intrebat-o pe tipa de la serus in mod specific daca masina pe care o voi lua are asa ceva, si ea a spus ca aceasta este prezenta doar pe anumite modele (adica nu pe gt line 2.0 150cp), si ca a 2a teava e de forma, nu reala. Acum, intrebarea mea este: la tine e de forma sau e evacuare reala?
sachelos
De forma! Hai ca asta e tare, sa fim seriosi, poate la vreo Dacie modificata de prin anii '80 sa fie a 2-a teava de forma, la Laguna nici vorba. Chiar crezi ca la aprox 20k euro pun frantuzii 2 tevi din care una e falsa? Buna gluma... 168.gif
korn
Voi tatona si eu terenul pentru o evacuare dubla. Da o nota agresiva masinii!
quasararoma
Evacuarea dubla este reala.
Poate o sa radeti, dar eu atunci cand am fost sa ridic masina m-am asezat in genunchi sa o vad cu ochii mei biggrin.gif.
Insa cand am luat masina am uitat sa intreb ceva - oare evacuarea aceasta ii da si un plus de putere sau schimba intrucatva comportamentul masinii?
neptune
felicitari pt ca ai ascultat sfaturile prietenilor tai!

ce teapa mi-am luat si eu.. dar lasa, oricum masina se comporta excelent. Poate cand ma duc sa pun kitu de putere negociez si o evacuare dubla smile.gif
quasararoma
Ii pui "kit de putere" in garantie?
neptune
ma gandesc ca daca il pun tot la ei, ramane in garantie... nu i-am intrebat inca.
CataT
QUOTE(quasararoma @ 30 Nov 2009, 21:00)
Parasolarul si foliile "solarzone 35%" (7 ani garantie) pe toata masina, sunt pe interior
*



Unde in C-ta??
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.