Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Suport radiator
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
aurelyan
Salutare, in urma unui mic 'incident' am observat ca suportul radiatorului in partea de jos s-a rupt (ambele picioruse), asta fiind posibil si datorita faptului ca sunt PLASTIC, ceea ce nu mi-a venit sa cred. Acum radiatorul sta in suportul de sus si partial in busoanele de cauciuc un care statea odata acel radiator...
Pe scurt, se poate schimba doar suportul, fara a schimba radiatorul care nu are nici o avarie, si care este oricum foarte scump, sau alte metode de sustinere a acestuia in partea de jos...
Astept variante...multumesc
aurelyan
Da, se pare ca nu m-a putut ajuta nimeni...dar mai am o intrebare si va rog sa nu radeti: Cate radiatoare ar trebui sa aiba masina din semnatura, pentru ca eu am unul singur, si am vazut la alte Symboluri ca au doua. Mentionez ca am AC care baga rece bine si acul de la apa nu a trecut niciodata de jumatate, nu sunt alte probleme pe partea asta, in afara de faptul ca suportul radiatorului este rupt, sta pe tampoanele alea de cauciuc. Masina este SH, la momentul achizitiei nu am observat problema. Sper sa nu fi luat teapa... sad.gif
cmandrei
Daca radiatorul "sta bine" de ce vrei sa schimbi ceva ? ce symbol ai vazut cu doua radiatoare ? (eventual cel de lichid de racire si cel de A/C ... si altul pe langa astea ? )
hellcat
Pai daca ai un singur radiator, e clar ca e cel de racire, ca altfel nu poti circula cu masinuta. Deci lipseste cel de a/c.
Cu teapa stii cum e...ca ti-a vandut un combinator o masina pocnita in fata nu-i extrem de tragic...daca a fost reparata cu piese noi si intr-un service. Dar daca toate-s lipite si legate cu sarma...si mai lipseste si-un radiator la numaratoare... sad.gif
aurelyan
Nu, unul singur am. Am vazut doua radiatoare la un Dci chiar astazi, erau fata in fata, unul mai mare si altul mai mic. Dar totusi, daca nu am radiatorul de AC, de ce functioneaza AC-ul, ca imi baga rece... blink.gif
hellcat
Acum la 6 grade afara cred ca baga un aer reeece icon_mrgreen.gif Nu stiu de cand ai masina...astavara aveai aer contitionat in masina?
Trecand peste discutii, o ora poti sa-ti rupi din programul zilnic sa dai o fuga pana la, sa zicem, Bras si faci cu un mecanic o constatare, chiar si una rapida in parcare, nu?
reptileq
QUOTE(aurelyan @ 19 Oct 2009, 11:12)
Nu, unul singur am. Am vazut doua radiatoare la un Dci chiar astazi, erau fata in fata, unul mai mare si altul mai mic. Dar totusi, daca nu am radiatorul de AC, de ce functioneaza AC-ul, ca imi baga rece... blink.gif
*



Daca vorbesti de dci... cel de 85 CP... nu cumva te referi la intercooler? este in fata jos, sub radiatorul motorului...
hellcat
Intercooler-ul e cel de-al treilea radiator. La dCi-ul de 65 spre exemplu sunt doar 2, ca n-are intercooler.
Acum nu stiu cum s-a uitat aurelyan si a identificat radiatoarele, cel de a/c nu e vizibil daca stai asa cu capota deschisa si nici n-am de unde sa stiu ce inseamna la el "altul mai mic"...posibil sa fie cel de intercooler.
aurelyan
Da, poate ca asa e mai bine, mai bine merg la o constatare. Poate par nebun, dar eu zic ca am vazut bine, dar acum nici eu nu stiu ce sa mai cred...
Si raspunsul la intrebarea daca am avut aer conditionat in vara este DA, am facut 1.000 km in concediu si am avut AC (sau asa cred eu, oricum baga rece...) wacko.gif
Ciurescu Gabriel
salutare si eu am un singur radiator de racire si ac pe masina 1.4 8v am lovit un caine si am rupt suportii de plastic de la radiator daca se fisureaza cel de aer trebuie sa-l schimbi si pe cel de apa si invers ca sunt lipite intr- singura bucata daca eu am tot cautat pe net unul la fel dar nu am gasit
aurelyan
Codul este 8200211563, unul nou costa in jur de 1000 lei.
Ciurescu Gabriel
multumesc mult pentru cod aurelyan
inca nu s-a spart, l-am prins jos cu coliere de plastic, dar pentru orice eventualitate
aurelyan
Incearca sa-l sprijini si de dedesubt, altfel toata greutatea lui sta doar pe suportii de sus, care sunt tot de plastic. Eu am folosit bucati dintr-un covor de cauciuc de vreo 1 cm grosime, am bagat sub radiator acolo unde erau piciorusele de jos. Am adaptat grosimea astfel incat sa intre putin fortat, sa preia din greutatea radiatorului si din socuri.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.