Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: demontare tapiterie plafon
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
caktuss
salut, stie cineva cum se demonteaza tapiteria de pe plafon ?
sau niste imagini din dialogys ?

vreau sa scot antena cu talpa cu tot si nu stiu de unde sa ma apuc sa dau jos plafonul
19vik
Lasa Dialogys-ul ca te doare capul daca te iei dupa el si oricum, nu e decat pentru bicorp si coupe.

Desfaci cele 2 agrafe in care se agata perdeaua de luneta tragand putin in jos de capatul dinspre luneta pana pocnesc usor cand ies din tabla (n-avea grija ca nu se rup), apoi le culisezi inspre luneta pana ies de tot din tapiterie. Tragi usor de tapiteria plafonului in jos fara sa o deformezi/indoi si ai sa vezi o mare piulita ingusta, cu hexagon de 21 cred, aia fixeaza antena.

Daca vrei sa demontezi tapiteria mai mult, trebuie sa scoti partea de sus a chederelor usilor din spate, manerele pentru pasageri, astea sunt prinse cu cate doua "dopuri", fara nici-un surub, ies usor si apoi capacele de pe stalpii spate pentru aia circa 3 cm din colturile tapiteriei de pe plafon care intra sub ele... astea din urma nu stiu cum se demonteaza, @adrian mgn parca a demontat unul din ele, el trebuie sa stie.
caktuss
ma gandeam sa antifonez cupola daca tot dau jos tapiteria, poate mai reduc din zgomot la viteza

dar daca se ajunge asa usor la piulita aia , nu cred ca ma mai complic sa dezmembrez juma` de interior, cel putin nu pe caldura asta

multumesc de indicatie worship.gif
Dorin77
Stie cineva daca deasupra locului soferului se poate monta maner in locul tocului de ochelari,ma intereseaza daca se poate face asta usor pentru ca am spatiul liber in acel loc si nu imi dau seama daca are gaurile de montare pe sub capitonaj.si cum se scot manerele acestea fiindca am gasit la dezmembrari si erau gata scoase din locul lor.sper sa se inteleaga:nu este vorba de manerele usilor ci de acelea care se gasesc pe plafon .
VyRuZ
Băieți, am și eu o problemă. Anume blocul acela de plastic care prinde parasolarele joacă un pic și aia e o sursă de greieri pe ciment rugos sau pe denivelările alea de se formează la semafoare. Am desfăcut capacul acela care este parte din piesă, dar nu am identificat nici un șurub care să poată fi strâns. Drept urmare presupun că piesa e prinsă-n cleme de tabla plafonului. Am evitat să folosesc Forța, ca să nu rup ceva, mai ales că e noapte. Cum pot s-o desfac ca să-i aplic ceva burete pe spate etc.? Nu vreau să îndes hârtie în spatele ei, prefer soluția elegantă.

Merci anticipat!

P.S. - Postez aici pentru că acea piesă ține și tapițeria plafonului și mi s-a părut thread-ul potrivit.
19vik
Dupa ce desfaci capacul de care ai zis (atentie ca nu e piesa separata, sa nu-l rupi), basculezi pur si simplu restul dinspre fata spre spate pana iese.
VyRuZ
Merci frumos. Deci desfac capacul dinspre oglindă sper parbriz, apoi trag de piesă dinspre spate spre față. Mă apuc de treabă după ce fac ochi.

17 Sep 2010, 13:26:
Rezolvat. Am desfăcut clapeta, am tras ușor de suportul de parasolar din față în spate (așa a ieșit la mine), am decupat o ramă dintr-un burete elastic, din cel gen izopren pentru camping, am montat-o între tablă și tapițerie, am montat suportul (un pic forțat) și gata, încă un greier în minus! smile.gif
19vik
QUOTE(VyRuZ @ 17 Sep 2010, 02:55)
Deci desfac capacul dinspre oglindă sper parbriz, apoi trag de piesă dinspre spate spre față.

<span class='edit'>17 Sep 2010, 13:26:</span>
Rezolvat. Am desfăcut clapeta, am tras ușor de suportul de parasolar din față în spate (așa a ieșit la mine)
*


Asa am zis si eu, din fata in spate, citeste mai sus... tu ai zis invers.
VyRuZ
Scuze, scuze. Spatele piesei, pentru mine, = partea dinspre parbriz, fața piesei = partea lesne de văzut, cea dinspre interiorul mașinii.
maxwell
Salut,
am o clema de prindere a perdelei spate rupta( megan 2 ) si oricat as trage de ea nu o pot scoate , nu prea as vrea sa demontez plafonul .Poate cineva sa-mi spuna cum iese clema ? Multumesc.
19vik
Scrie mai sus cum iese, ti-am boldit ce trebuie sa faci:
QUOTE(19vik @ 21 May 2009, 09:18)
Desfaci cele 2 agrafe in care se agata perdeaua de luneta tragand putin in jos de capatul dinspre luneta pana pocnesc usor cand ies din tabla (n-avea grija ca nu se rup), apoi le culisezi inspre luneta pana ies de tot din tapiterie.
*


Daca s-a rupt tocmai capatul de care trebuia sa tragi, incearca sa te ajuti cu o surubelnita.
EmiSeven58
Cum se dau jos manerele acelea de deasupra geamului? Unul din ele nu mai revine incet si cand trage cineva de el si revine la loc parca imi sparge capu, sa-l dau jos sa vad ce are pe acolo vreun arc sarit sau ceva...
Dezmembrari_Megane
in cele doua picioruse de fixare o sa vezi un miez dreptunghiular , cu doua surubelnite late dar subtiri faci parghie stanga dreapta si tragi de ele . poti sa le scoti de tot sau doar 2 cm unde are un opritor , dupa ce ai iesit tragi de maner sus / jos si gata .
EmiSeven58
am incercat sa bag o surubelnita in locasul acela si sa imping (surubelnita) spre plafon a.i sa iasa dopul acela dreptunghiular dar...nu iese si ma gandes sa nu se rupa ceva sami zdrangane dupa aceea:-?
razvy21
vreau si eu sa desfac tapiteria de pe plafon incepand cu partea din fata, se poate sa ma ajutati cu o mica informatie?am citit mai sus dar nu prea am inteles(poate sunt mai greu de cap).poze ar fi de mare ajutor sa imi pot face o idee cam de unde ar trebui sa incep.am dat jos partea de sus, cea cu becurile, dar mai departe m-am blocat. sad.gif
aqua
tapiteria plafon e si lipita pe undeva cumva sau se tine doar in cleme ? daca vreau sa o dau jos trebuie apoi lipita? merci
iDoctor
scoti : parasolarele , suport central parasolare , manere viraj , custode spate luneta , agrafe perdea spate , orament stalpi mijloc , (centuri ) .
aqua
am inteles oarecum, deci tapiteria nu e lipita de plafon? nu stiu unde citisem ca la un megane statea nasol tapiteria plafon ca de la soare puternic se dezlipise
Dreamer
La M2 nu este lipita de plafon, nici la sedan, nici la Estate. Testat biggrin.gif
aqua
Merci !
djcosmines
asa este
aqua
Se monteaza/demonteaza usor? Ceva riscuri sa apara greieri? Am o mica infundatura pe plafon si omul a zis ca cel mai indicat e sa demonteze plafonul sa lucreze si pe interior, nu prea imi surade ideea sa demontez, am zis ca mai bine lucreaza doar pe afara
Dreamer
Se demonteaza usor, dar cu multa grija, cleme se rup usor, mai ales acum ca temperatura este scazuta si sunt mai casante. Cred ca ar fi mai usor sa iti iei un alt plafon din dezmembrari. La nici una din masinile la care am demontat plafonul nu au aparut greieri smile.gif
aqua
Pai nu, problema e la plafonul de tabla, nu la tapiterie
Dar trebuie sa dea jos plafonul interior sa poata ciocani la tabla pe interior
Dreamer
Am inteles, imi cer scuze smile.gif
andyandy97
Cateva indicatii de dat plafonul jos la un Megane 2.2 ? Am o zbarnaiala la o anumita turatie care se aude in zona capului pasagerilor din spate si as vrea sa vad ce este . Am observat acest lucru prin bassul de la subwoofer , am iesit in afara masinii si am apasat prin zona ai pe plafonul din exterior si am observat ca nu se aude daca tin apasat.
andyandy97
Nimeni?
TomachE
Citeste mai sus !
adrian.petrov
Dupa ce ati dat jos plafonul, l-ati reconditionat ???
Plafonul meu este ca in poza 2 a lui djcosmines - materialul textil este dezlipit si face valuri care se vad urat .
A cumparat cineva vreun material textil nou si l-a lipit - reconditionand astfel plafonul vechi ???
cl_quovadis
Buna,

Am demontat si eu plafonul pentru a inlocui materialul textil, care s-a desprins prin unele locuri.

Am vazut la colegul de mai sus cateva poze, si se pare ca eu am un cablu sectionat.

Stie care de la ce provine? Imi pare ca nu au acelasi diametru...
Manrenault
Andyandy ai rezolvat zbarnaiala?
EmiSeven58
Pentru Cl_quovadis, cablul sectionat este masa de la antena
cl_quovadis
Ok mulțumesc
Deci nu e o asa mare problema smile.gif
Manrenault
Stie cineva ce poate zabarnai in plafon in partea din spate pe drum mai rau sau la anumite turati?
cj98czh
nu este haion/portbagaj ? esti sigur ca este din plafon?
Manrenault
Da deoarece daca stau in spate si imping in sus nu se mai aude,cel mai rau se aude cand este frig afara, la mana se simte ca ar fi o traversa metalica ,masina este break!

10 Apr 2019, 21:01:
Cj98czh ai idee ce este desprins acolo?
florin.vasii
Salut , Ma puteti ajuta cu un sfat cum as putea sa scot clemele de la capitonajul portbagajului la un M3 cc ?
Trebuie să schimb antena ca cea veche este ruptă!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.