Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Presa arcuri fata pt Renault 12
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25
turbodxman
Salut!

Am nevoie de o presa pentru arcuri pentru Renault 12 (sau Dacia 1300).
De ceva vreme tot caut, intreb in stanga si in dreapta, mecanici, fier vechi si nimic!
Parca Dacia nu s-ar fi produs la noi!!!!!!!
De necrezut!
Cine stie unde se gasesc de vanzare, sau cine are de vanzare rog post sau PM preferabil!
Fotografii ale uneia si / sau dimensiuni / schita ar fi de asemenea foarte utile!

Multumesc anticipat!

wink.gif
gabislz
daca te uiti la bursa de azi ,a postat cineva poza cu presa de arcuri -asta daca te m-ai intereseaza.
turbodxman
@ gabislz: ms mult.
Din pacate acel tip de presa nu imi este util.
Am atasat o schema cu tipul de presa de care am nevoie.
Daca are cineva asa ceva sau stie unde pot gasi de cumparat rog post sau PM.

Ms wink.gif
R25_GTS
Salut @turbodxman

Daca vrei s-o folosesti la R25 iti spun de acum ca nu ai nici o sansa. Presa de 25 e total diferita. N-are rost sa incerci cu aia de Dacie ca nu incape.

Numai bine

cj98czh
Si daca iti spun ca eu cu presa de Dacie am schimbat la fostul meu pe fata, ma crezi?? Cu multa chinuiala si grija, dupa cum i-am scirs si lui turbodxman pe PM, dar de putut se poate...
andu911
In targ la Vitan, cateva zeci de lei... au toate felurile de prese...

Vrei sa schimbi si arcul sau doar amortizorul ? Ca da vrei pentru amortizor, exista un model foarte simplu... care se strange prin gaurile de la oala.

De schimbat poti sa schimbi si cu 2 sarme... acum depinde cat de mult tii la viata ta biggrin.gif
turbodxman
@ R25_GTS: am mai utilizat o "presa de amortizor" (asta e denumirea ei) de dacie pentru a comprima si decomprima arcurile fata la R 25 si a functionat perfect!
Acea presa nu mai este disponibila deci caut alta. smile.gif

@cj98czh: wink.gif

@ andu911: Ms de info.
Imi trebuie presa care este in schema atasata topicului deschis de mine. Se poate incerca si cu sarma ... de obicei la dacie, arcurile mele sunt total diferite de cele ale daciei (R 25 are aprox 1400 Kg in timp ce Dacia cateva sute ... o mica-mare diferenta ca sa iti faci o idee de forta arcurilor mele).
Stai linistit ca nu voi utiliza sarma la aceasta operatiune, intrucat tin la viata mea si la masina icon_mrgreen.gif nu sunt cascador, degeaba si nici "amator" la asa ceva wink.gif
R25_GTS
De putut se poate si cu ata de cusut, daca o infasori de multe ori. Depinde cat de mult vrei sa ajungi in spital. Ghearele de la presa de Dacie nu pot sa-l stranga uniform pentru ca nu incap intre arc si caroserie, deci poti sa-l strangi doar dintr-o parte si trebuie strans tare. Is destule sanse sa-ti scape. Daca-ti scapa arcul e nasol, foarte nasol. Are o forta imensa. Stiu pe cineva la care i-a sarit un arc mult mai slab decat cel de R25 in piept. La aruncat 2 metri intr-un perete si a stat in spital 1 luna. Sper sa va ganditi bine cand va apucati de treaba cu scule improvizate. Un sfat prietenesc.

Numai bine
turbodxman
@ R25_GTS: Multumesc pentru sfat si precizari.
Concluzionez ca presa pe care am utilizat-o in trecut a fost una de Dacie modificata, din moment ce operatiunea de comprimare si decomprimare a arcului a fost fara probleme.
andu911
R25 ce tip de suspensie are ? cu 2 bascule ca dacia / sau mcpherson cu o bascula ?
turbodxman
Cu 2 bascule, asemanator cu Dacia. cool.gif
zeu_4u_sweety
asa ceva nu te ajuta?
turbodxman
@zeu_4u_sweety: Ms de bunavointa. Din pacate nu. Am gasit ceea ce cautam. THX everybody wink.gif Bafta la toate! wub.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.